Extra 2.22.2 - en to th translation catalogue (1086 entries)

en:  You can find all the info on how to obtain all the required credentials here: %s
th: คุณสามารถดูข้อมูลทั้งหมดเกี่ยวกับวิธีรับข้อมูลประจำตัวที่จำเป็นทั้งหมดได้ที่นี่: %s

en: %d Items
th: %d รายการ

en: %d Items in Cart
th: %d รายการในรถเข็น

en: %d%%
th: %d %%

en: %s Theme Options
th: %s ตัวเลือกธีม

en: %s ago
th: %s ที่ผ่านมา

en: &hellip;
th: …

en: &laquo; Previous
th: " ก่อนหน้า

en: + Add One More Tab
th: + เพิ่มอีกหนึ่งแท็บ

en: 0 Comments
th: 0 ความคิดเห็น

en: 1 Column
th: 1 คอลัมน์

en: 1 Comment
th: 1 ความคิดเห็น

en: 1/2 + 1/4 + 1/4 Columns
th: 1/2 + 1/4 + 1/4 คอลัมน์

en: 1/3 + 2/3 Columns
th: 1/3 + 2/3 คอลัมน์

en: 1/4 + 1/2 + 1/4 Columns
th: 1/4 + 1/2 + 1/4 คอลัมน์

en: 1/4 + 1/4 + 1/2 Columns
th: 1/4 + 1/4 + 1/2 คอลัมน์

en: 1/4 + 3/4 Columns
th: 1/4 + 3/4 คอลัมน์

en: 2 Columns
th: 2 คอลัมน์

en: 2/3 + 1/3 Columns
th: 2/3 + 1/3 คอลัมน์

en: 3 Columns
th: 3 คอลัมน์

en: 3/4 + 1/4 Columns
th: 3/4 + 1/4 คอลัมน์

en: 4 Columns
th: 4 คอลัมน์

en: 404 Not Found
th: 404 ไม่พบ

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
th: <div class="updated"><p>นี่คือการติดตั้งธีม %1$s ใหม่ อย่าลืมไปที่ <a href="%2$s">ePanel</a> เพื่อตั้งค่า ข้อความนี้จะหายไปเมื่อคุณคลิกปุ่มบันทึกใน <a href="%2$s">หน้าตัวเลือกของธีม</a></p></div>

en: <span class="button" title="%title"></span>
th: <span class="button" title="%ชื่อ"></span>

en: <span class="button">Next Entries</span>
th: <span class="button">รายการถัดไป</span>

en: <span class="button">Next</span><span class="title">%title</span>
th: <span class="title">%title</span><span class="button">ต่อไป</span>

en: <span class="button">Older Entries</span>
th: <span class="button">รายการที่เก่ากว่า</span>

en: <span class="button">Previous</span><span class="title">%title</span>
th: <span class="title">%title</span><span class="button">ก่อนหน้า</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
th: <span class="meta-nav">←</span> ความคิดเห็นที่เก่ากว่า

en: A static page
th: หน้าคงที่

en: API Key
th: คีย์ API

en: About The Author
th: เกี่ยวกับผู้เขียน

en: Above Post
th: กระทู้ข้างบน

en: Accent color
th: เน้นสี

en: Access Token
th: โทเค็นการเข้าถึง

en: Access Token Secret
th: ความลับของการเข้าถึงโทเค็น

en: Access Token Secret:
th: ความลับของโทเค็นการเข้าถึง:

en: Access token:
th: โทเค็นการเข้าถึง:

en: Accordion
th: หีบเพลง

en: Active Tab Background Color
th: สีพื้นหลังของแท็บที่ใช้งานอยู่

en: Active Tab Text Color
th: สีข้อความของแท็บที่ใช้งานอยู่

en: Ad
th: โฆษณา

en: Ad #
th: โฆษณา #

en: Ad #%d
th: โฆษณา #%d

en: Ad HTML
th: HTML โฆษณา

en: Ad HTML:
th: HTML โฆษณา:

en: Ad Image
th: รูปภาพโฆษณา

en: Ad Link
th: ลิงค์โฆษณา

en: Add API Key
th: เพิ่มคีย์ API

en: Add Ad
th: เพิ่มโฆษณา

en: Add Another Video URL
th: เพิ่ม URL วิดีโออื่น

en: Add Audio File
th: เพิ่มไฟล์เสียง

en: Add Author Bio
th: เพิ่มประวัติผู้แต่ง

en: Add Breakdown
th: เพิ่มรายละเอียด

en: Add ET Box
th: เพิ่ม ET บ็อกซ์

en: Add ET Button
th: เพิ่มปุ่ม ET

en: Add ET Learn more block
th: เพิ่มบล็อก ET เรียนรู้เพิ่มเติม

en: Add ET Tabs
th: เพิ่มแท็บ ET

en: Add Gallery Images
th: เพิ่มรูปภาพแกลเลอรี่

en: Add Images
th: เพิ่มรูปภาพ

en: Add New Ad
th: เพิ่มโฆษณาใหม่

en: Add New Category Layout
th: เพิ่มเค้าโครงหมวดหมู่ใหม่

en: Add New Project
th: เพิ่มโครงการใหม่

en: Add New Project Skill
th: เพิ่มทักษะโครงการใหม่

en: Add New Tab
th: เพิ่มแท็บใหม่

en: Add a Tooltip Text
th: เพิ่มข้อความคำแนะนำเครื่องมือ

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
th: เพิ่มโค้ดใน < body > (เหมาะสำหรับโค้ดติดตาม เช่น google analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
th: เพิ่มโค้ดที่ < head > ของบล็อกของคุณ

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
th: เพิ่มรหัสที่ด้านล่างของโพสต์ก่อนความคิดเห็น

en: Add code to the top of your posts
th: เพิ่มรหัสที่ด้านบนสุดของโพสต์ของคุณ

en: Add or Remove Skills
th: เพิ่มหรือลบทักษะ

en: Additional Info
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

en: Address
th: ที่อยู่

en: Admin Label
th: ป้ายกำกับผู้ดูแลระบบ

en: Ads
th: โฆษณา

en: Adsense's responsive ad units require the ads' container to have a fixed width. Enabling this option applies a fixed width to this ad's container.
th: หน่วยโฆษณาที่ปรับเปลี่ยนตามอุปกรณ์ของ Adsense กำหนดให้คอนเทนเนอร์ของโฆษณามีความกว้างคงที่ การเปิดใช้งานตัวเลือกนี้จะใช้ความกว้างคงที่กับคอนเทนเนอร์ของโฆษณานี้

en: Advertisement
th: โฆษณา

en: All
th: ทั้งหมด

en: All Category Layouts
th: เค้าโครงหมวดหมู่ทั้งหมด

en: All Project Skills
th: ทักษะโครงการทั้งหมด

en: All Projects
th: โครงการทั้งหมด

en: Alternative text for image
th: ข้อความแสดงแทนสำหรับรูปภาพ

en: Amount of archive months to display.
th: จำนวนเดือนที่เก็บถาวรที่จะแสดง

en: Amount of recent posts to display.
th: จำนวนโพสต์ล่าสุดที่จะแสดง

en: An <a href="%s">Extra Theme Layout</a> (select below)
th: <a href="%s">เค้าโครงธีม Extra</a> (เลือกด้านล่าง)

en: An Extra Category Layout
th: เค้าโครงหมวดหมู่ Extra

en: Animation
th: แอนิเมชั่น

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
th: รหัสใดๆ ที่คุณวางที่นี่จะปรากฏในส่วนเนื้อหาของทุกหน้าในบล็อกของคุณ ซึ่งจะเป็นประโยชน์หากคุณต้องการป้อนพิกเซลการติดตามสำหรับตัวนับสถานะ เช่น Google Analytics

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
th: รหัสใดๆ ที่คุณวางที่นี่จะปรากฏในส่วนหัวของทุกหน้าในบล็อกของคุณ สิ่งนี้มีประโยชน์เมื่อคุณต้องการเพิ่ม JavaScript หรือ CSS ในทุกหน้า

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
th: รหัสใดๆ ที่คุณวางที่นี่จะถูกวางไว้ที่ด้านบนสุดของโพสต์เดียวทั้งหมด สิ่งนี้มีประโยชน์หากคุณต้องการผสานรวมสิ่งต่างๆ เช่น ลิงก์โซเชียลบุ๊กมาร์ก

en: App ID
th: รหัสแอป

en: App Secret
th: ความลับของแอพ

en: Archive Heading Text Color
th: สีข้อความหัวเรื่องที่เก็บถาวร

en: Archives
th: หอจดหมายเหตุ

en: Ascending
th: จากน้อยไปมาก

en: Aside
th: นอกเหนือ

en: Attributes
th: คุณลักษณะ

en: Audio
th: เครื่องเสียง

en: Audio File Subtitle
th: คำบรรยายไฟล์เสียง

en: Audio File Title
th: ชื่อไฟล์เสียง

en: Audio File URL
th: URL ไฟล์เสียง

en: Audio Format Options
th: ตัวเลือกรูปแบบเสียง

en: Author
th: ผู้เขียน

en: Author Image URL
th: URL ภาพผู้เขียน

en: Authorize
th: อนุญาต

en: Authors Page Template Options
th: ตัวเลือกเทมเพลตหน้าผู้แต่ง

en: Authors to display
th: ผู้เขียนที่จะแสดง

en: Auto
th: อัตโนมัติ

en: Auto Speed
th: ความเร็วอัตโนมัติ

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
th: ความเร็วแถบเลื่อนอัตโนมัติ (ทำงานเฉพาะเมื่อตั้งค่าอัตโนมัติเป็นใช่)

en: Autoplay
th: เล่นอัตโนมัติ

en: Autoplay Speed
th: ความเร็วการเล่นอัตโนมัติ

en: Back To Top
th: กลับไปด้านบน

en: Back To Top Button
th: ปุ่มกลับไปด้านบน

en: Background Color
th: สีพื้นหลัง

en: Background Settings
th: การตั้งค่าพื้นหลัง

en: Background color
th: สีพื้นหลัง

en: Bar Border Radius
th: รัศมีเส้นขอบของแถบ

en: Bar Counter
th: เคาน์เตอร์บาร์

en: Bar Padding
th: แพดดิ้งบาร์

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page.
th: ก่อนที่คุณจะสามารถรับการอัปเดตผลิตภัณฑ์ได้ คุณต้องตรวจสอบสิทธิ์การสมัครสมาชิก Elegant Themes ก่อน ในการดำเนินการนี้ คุณต้องป้อนทั้งชื่อผู้ใช้ Elegant Themes และรหัส Elegant Themes API ของคุณ หากต้องการค้นหาคีย์ API ให้ <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">เข้าสู่ระบบ</a> บัญชี Elegant Themes ของคุณและไปที่หน้า <strong>บัญชี > รหัส API</strong>

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. Your username is the same username you use when logging in to <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>
th: ก่อนที่คุณจะสามารถรับการอัปเดตผลิตภัณฑ์ได้ คุณต้องตรวจสอบสิทธิ์การสมัครสมาชิก Elegant Themes ก่อน ในการดำเนินการนี้ คุณต้องป้อนทั้งชื่อผู้ใช้ Elegant Themes และรหัส Elegant Themes API ของคุณ ชื่อผู้ใช้ของคุณคือชื่อเดียวกับที่คุณใช้เมื่อเข้าสู่ระบบ <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>

en: Below Header
th: ด้านล่างส่วนหัว

en: Below Post
th: ใต้โพส

en: Blog
th: บล็อก

en: Blog Feed Masonry
th: ฟีดบล็อก การก่ออิฐ

en: Blog Feed Page Template Options
th: ตัวเลือกเทมเพลตหน้าฟีดบล็อก

en: Blog Feed Standard
th: มาตรฐานฟีดบล็อก

en: Blog Feed Title
th: ชื่อฟีดบล็อก

en: Blogger
th: บล็อกเกอร์

en: Blurb
th: ประกาศแจ้ง

en: Body
th: ร่างกาย

en: Body Font
th: แบบอักษรของร่างกาย

en: Body Line Height
th: ความสูงของลำตัว

en: Body Link Color
th: สีบอดี้ลิงค์

en: Body Text Color
th: สีเนื้อข้อความ

en: Body Text Size
th: ขนาดข้อความของร่างกาย

en: Body/Link Font Style
th: รูปแบบตัวอักษรของเนื้อหา/ลิงก์

en: Body/Link Line Height
th: ความสูงของสาย Body/Link

en: Body/Link Text Size
th: ขนาดข้อความเนื้อหา/ลิงก์

en: Bold
th: ตัวหนา

en: Border
th: ชายแดน

en: Border Color
th: สีขอบ

en: Border Radius
th: รัศมีเส้นขอบ

en: Border Width
th: ความกว้างของเส้นขอบ

en: Bottom
th: ด้านล่าง

en: Bottom Bar
th: แถบด้านล่าง

en: Bottom to Top
th: จากล่างขึ้นบน

en: Boxed Layout - Background color
th: เค้าโครงแบบกล่อง - สีพื้นหลัง

en: Breakdown #
th: ชำรุด #

en: Breakdown #%d
th: รายละเอียด #%d

en: Button Font Style
th: รูปแบบตัวอักษรของปุ่ม

en: Button Hover Styles
th: รูปแบบการเลื่อนปุ่ม

en: Button Styles
th: รูปแบบปุ่ม

en: Buttons
th: ปุ่ม

en: Buttons Font
th: แบบอักษรของปุ่ม

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
th: ตามค่าเริ่มต้นแล้วความคิดเห็นจะไม่ถูกวางบนเพจ อย่างไรก็ตาม หากคุณต้องการให้ผู้อื่นแสดงความคิดเห็นบนเพจของคุณ เพียงเปิดใช้ตัวเลือกนี้

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
th: ตามค่าเริ่มต้น เพจจะจัดเรียงตามชื่อ อย่างไรก็ตาม หากคุณต้องการให้จัดเรียงตาม ID คุณสามารถปรับการตั้งค่านี้ได้

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
th: ตามค่าเริ่มต้น แถบการนำทางจะอยู่ด้านบนของหน้าจอตลอดเวลา เราขอแนะนำให้ปิดใช้งานตัวเลือกนี้ หากคุณจำเป็นต้องใช้โลโก้ที่สูงกว่าค่าเริ่มต้น

en: By default the theme creates a Home link in the default created menu, that when clicked leads back to your blog's homepage. If however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
th: ตามค่าเริ่มต้น ธีมจะสร้างลิงก์หน้าแรกในเมนูที่สร้างขึ้นโดยค่าเริ่มต้น ซึ่งเมื่อคลิกแล้วจะนำไปสู่หน้าแรกของบล็อกของคุณ อย่างไรก็ตาม หากคุณใช้โฮมเพจแบบสแตติกและได้สร้างเพจชื่อโฮมเพจที่จะใช้แล้ว การดำเนินการนี้จะส่งผลให้มีลิงก์ที่ซ้ำกัน ในกรณีนี้ คุณควรปิดใช้งานคุณลักษณะนี้เพื่อลบลิงก์

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
th: ตามค่าเริ่มต้น ธีมจะสร้างชื่อโพสต์ตามชื่อโพสต์และชื่อบล็อกของคุณ หากคุณต้องการให้ชื่อเมตาแตกต่างจากชื่อโพสต์จริงของคุณ คุณสามารถกำหนดชื่อเรื่องที่กำหนดเองสำหรับแต่ละโพสต์โดยใช้ฟิลด์ที่กำหนดเอง ต้องเปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อให้ชื่อที่กำหนดเองทำงานได้ และคุณต้องเลือกชื่อฟิลด์ที่กำหนดเองสำหรับชื่อของคุณด้านล่าง

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
th: ตามค่าเริ่มต้น ธีมจะไม่เพิ่มคำหลักในส่วนหัวของคุณ เครื่องมือค้นหาส่วนใหญ่ไม่ได้ใช้คำหลักเพื่อจัดอันดับไซต์ของคุณอีกต่อไป แต่บางคนก็ให้คำจำกัดความไว้เผื่อกรณีนี้ หากคุณต้องการเพิ่มเมตาคีย์เวิร์ดในส่วนหัวของคุณ ให้เปิดใช้งานตัวเลือกนี้และกรอกฟิลด์คีย์เวิร์ดที่กำหนดเองด้านล่าง

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
th: ตามค่าเริ่มต้น ธีมจะใช้ชื่อบล็อกและคำอธิบายบล็อกของคุณร่วมกัน ตามที่กำหนดไว้เมื่อคุณสร้างบล็อก เพื่อสร้างชื่อหน้าแรกของคุณ อย่างไรก็ตาม หากคุณต้องการสร้างชื่อเรื่องแบบกำหนดเอง ให้เปิดใช้ตัวเลือกนี้และกรอกข้อมูลในช่องชื่อเรื่องแบบกำหนดเองด้านล่าง

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
th: ตามค่าเริ่มต้น ธีมจะใช้คำอธิบายบล็อกของคุณ ตามที่กำหนดไว้เมื่อคุณสร้างบล็อกของคุณ เพื่อกรอกฟิลด์คำอธิบายเมตา หากคุณต้องการใช้คำอธิบายอื่น ให้เปิดใช้งานตัวเลือกนี้และกรอกรายละเอียดลงในช่องคำอธิบายที่กำหนดเองด้านล่าง

en: CSS Class
th: คลาส CSS

en: CSS ID
th: รหัส CSS

en: Call To Action
th: เรียกร้องให้ดำเนินการ

en: Callback function: "%s" doesnt exist
th: ฟังก์ชันโทรกลับ: " %s " ไม่มีอยู่

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URL's all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
th: Canonicalization ช่วยป้องกันการจัดทำดัชนีเนื้อหาที่ซ้ำกันโดยเครื่องมือค้นหา และผลที่ได้คืออาจช่วยหลีกเลี่ยงบทลงโทษเนื้อหาที่ซ้ำกันและการลดอันดับของหน้า บางหน้าอาจมี URL ที่แตกต่างกันซึ่งนำไปสู่ที่เดียวกันทั้งหมด ตัวอย่างเช่น domain.com, domain.com/index.html และ www.domain.com ต่างก็เป็น URL ที่แตกต่างกันซึ่งนำไปสู่หน้าแรกของคุณ จากมุมมองของเครื่องมือค้นหา URL ที่ซ้ำกันเหล่านี้ซึ่งเกิดขึ้นบ่อยครั้งเนื่องจากลิงก์ถาวรที่กำหนดเอง อาจถูกตรวจสอบทีละรายการแทนที่จะเป็นปลายทางเดียว การกำหนด URL ตามรูปแบบบัญญัติเป็นการบอกเครื่องมือค้นหาว่าคุณต้องการใช้ URL ใดอย่างเป็นทางการ ธีมใช้ URL ตามรูปแบบบัญญัติจากลิงก์ถาวรของคุณและชื่อโดเมนที่กำหนดไว้ในแท็บการตั้งค่าของ wp-admin

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
th: Canonicalization ช่วยป้องกันการจัดทำดัชนีเนื้อหาที่ซ้ำกันโดยเครื่องมือค้นหา และผลที่ได้คืออาจช่วยหลีกเลี่ยงบทลงโทษเนื้อหาที่ซ้ำกันและการลดอันดับของหน้า บางหน้าอาจมี URL ต่างกัน ซึ่งทั้งหมดนำไปสู่ที่เดียวกัน ตัวอย่างเช่น domain.com, domain.com/index.html และ www.domain.com ต่างก็เป็น URL ที่แตกต่างกันที่นำไปสู่หน้าแรกของคุณ จากมุมมองของเครื่องมือค้นหา URL ที่ซ้ำกันเหล่านี้ซึ่งเกิดขึ้นบ่อยครั้งเนื่องจากลิงก์ถาวรที่กำหนดเอง อาจถูกตรวจสอบทีละรายการแทนที่จะเป็นปลายทางเดียว การกำหนด URL ตามรูปแบบบัญญัติเป็นการบอกเครื่องมือค้นหาว่าคุณต้องการใช้ URL ใดอย่างเป็นทางการ ธีมใช้ URL ตามรูปแบบบัญญัติจากลิงก์ถาวรของคุณและชื่อโดเมนที่กำหนดไว้ในแท็บการตั้งค่าของ wp-admin

en: Captcha Font Size
th: ขนาดตัวอักษรแคปต์ชา

en: Captcha Font Style
th: รูปแบบตัวอักษรแคปต์ชา

en: Caption
th: คำอธิบายภาพ

en: Caption Background Color
th: สีพื้นหลังคำบรรยาย

en: Caption Font Size
th: ขนาดตัวอักษรของคำบรรยาย

en: Caption Font Style
th: รูปแบบตัวอักษรคำบรรยาย

en: Caption goes here
th: คำอธิบายภาพไปที่นี่

en: Caption title goes here
th: ชื่อคำบรรยายอยู่ที่นี่

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Categories:
th: หมวดหมู่:

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Category Builder
th: ตัวสร้างหมวดหมู่

en: Centered
th: เป็นศูนย์กลาง

en: Change Your API Key
th: เปลี่ยนรหัส API ของคุณ

en: Channel Name
th: ชื่อช่อง

en: Chat
th: แชท

en: Check and sort the sitemap sections you would like to be displayed.
th: ตรวจสอบและจัดเรียงส่วนแผนผังไซต์ที่คุณต้องการให้แสดง

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
th: ทำเครื่องหมายที่ช่องนี้หากคุณต้องการแสดงคำอธิบายเมตาในหน้าหมวดหมู่/ไฟล์เก็บถาวร คำอธิบายเป็นไปตามคำอธิบายหมวดหมู่ที่คุณเลือกเมื่อสร้าง/แก้ไขหมวดหมู่ของคุณใน wp-admin

en: Choose Categories.
th: เลือกหมวดหมู่

en: Choose From the Most Used Skills
th: เลือกจากทักษะที่ใช้มากที่สุด

en: Choose Sidebar/Widget Area
th: เลือกแถบด้านข้าง/พื้นที่วิดเจ็ต

en: Choose a category.
th: เลือกหมวดหมู่

en: Choose a heading style.
th: เลือกสไตล์หัวเรื่อง

en: Choose a sort method.
th: เลือกวิธีการจัดเรียง

en: Choose a sort order.
th: เลือกลำดับการจัดเรียง

en: Choose an Image
th: เลือกรูปภาพ

en: Choose button color
th: เลือกสีของปุ่ม

en: Choose button type
th: เลือกประเภทปุ่ม

en: Choose categories.
th: เลือกหมวดหมู่

en: Choose title autogeneration method
th: เลือกวิธีการสร้างชื่อเรื่องอัตโนมัติ

en: Choose whether standard or masonry display style for archive pages for tags, author posts, search results.
th: เลือกว่ารูปแบบการแสดงแบบมาตรฐานหรือแบบก่ออิฐสำหรับหน้าเอกสารสำหรับแท็ก โพสต์ของผู้เขียน ผลการค้นหา

en: Choose which items to display in the postinfo section
th: เลือกรายการที่จะแสดงในส่วน postinfo

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
th: เลือก ใช่ ถ้าคุณต้องการให้ภาพเคลื่อนไหวเลื่อนอัตโนมัติ

en: Circle Counter
th: เคาน์เตอร์วงกลม

en: Click here to learn more
th: คลิกที่นี่เพื่อเรียนรู้เพิ่มเติม

en: Closed Title Font Style
th: รูปแบบอักษรชื่อเรื่องแบบปิด

en: Code Integration
th: การรวมรหัส

en: Color
th: สี

en: Column Layout
th: เค้าโครงคอลัมน์

en: Comments
th: ความคิดเห็น

en: Consumer Key
th: รหัสผู้บริโภค

en: Consumer Key:
th: รหัสผู้บริโภค:

en: Consumer Secret
th: ความลับของผู้บริโภค

en: Consumer Secret:
th: ความลับของผู้บริโภค:

en: Contact Form
th: แบบฟอร์มติดต่อ

en: Contact Form Map
th: แผนที่แบบฟอร์มการติดต่อ

en: Contact Form Title
th: ชื่อแบบฟอร์มติดต่อ

en: Contact Page Template Options
th: ตัวเลือกแม่แบบหน้าติดต่อ

en: Content
th: เนื้อหา

en: Content Font Size
th: ขนาดตัวอักษรของเนื้อหา

en: Content Font Style
th: รูปแบบตัวอักษรของเนื้อหา

en: Content goes here
th: เนื้อหาไปที่นี่

en: Content text or html
th: ข้อความเนื้อหาหรือ html

en: Countdown
th: นับถอยหลัง

en: Current Category / Tag / Taxonomy
th: หมวดหมู่ปัจจุบัน / แท็ก / อนุกรมวิธาน

en: Current Color
th: สีปัจจุบัน

en: Currently viewing archives from %1$s
th: กำลังดูข้อมูลที่เก็บถาวรจาก %1$s

en: Custom CSS
th: CSS กำหนดเอง

en: Custom Title
th: ชื่อเรื่องที่กำหนดเอง

en: Custom field Name to be used for description
th: ชื่อฟิลด์ที่กำหนดเองที่จะใช้สำหรับคำอธิบาย

en: Custom field Name to be used for keywords
th: ชื่อฟิลด์ที่กำหนดเองที่จะใช้สำหรับคำหลัก

en: Custom field Name to be used for title
th: ชื่อฟิลด์ที่กำหนดเองที่จะใช้สำหรับชื่อเรื่อง

en: Dashed
th: ประ

en: Date
th: วันที่

en: Date Format
th: รูปแบบวันที่

en: Date format
th: รูปแบบวันที่

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Default (%s)
th: ค่าเริ่มต้น (%s)

en: Default Category
th: หมวดหมู่เริ่มต้น

en: Default Post Format
th: รูปแบบโพสต์เริ่มต้น

en: Define a character to separate BlogName and Post title
th: กำหนดอักขระเพื่อแยกชื่อบล็อกและชื่อโพสต์

en: Delicious
th: อร่อย

en: Descending
th: จากมากไปน้อย

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
th: ออกแบบโดย %1$s | ขับเคลื่อนโดย %2$s

en: Details Font Style
th: รายละเอียดรูปแบบตัวอักษร

en: Deviantart
th: เดเวียนทาร์ต

en: Disable this option to remove Google Maps API script from your page. Note: Modules which relies to Google Maps API script such as Maps and Fullwidth Maps are still loaded, but will not work unless you manually add Google Maps API script.
th: ปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อลบสคริปต์ Google Maps API ออกจากหน้าของคุณ หมายเหตุ: โมดูลที่ใช้สคริปต์ Google Maps API เช่น Maps และ Fullwidth Maps ยังคงโหลดอยู่ แต่จะไม่ทำงานจนกว่าคุณจะเพิ่มสคริปต์ Google Maps API ด้วยตนเอง

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
th: ปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อลบ Google Fonts ออกจากหน้า Divi Builder ของคุณ

en: Disable top tier dropdown menu links
th: ปิดใช้งานลิงก์เมนูแบบเลื่อนลงระดับบนสุด

en: Disabled
th: พิการ

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
th: การปิดใช้งานตัวเลือกนี้จะลบรหัสเนื้อหาด้านล่างออกจากบล็อกของคุณ สิ่งนี้ทำให้คุณสามารถลบรหัสออกในขณะที่บันทึกเพื่อใช้ในภายหลัง

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
th: การปิดใช้งานตัวเลือกนี้จะลบโค้ดส่วนหัวด้านล่างออกจากบล็อกของคุณ สิ่งนี้ทำให้คุณสามารถลบรหัสออกในขณะที่บันทึกเพื่อใช้ในภายหลัง

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
th: การปิดใช้งานตัวเลือกนี้จะลบโค้ดด้านล่างด้านล่างออกจากบล็อกของคุณ สิ่งนี้ทำให้คุณสามารถลบรหัสออกในขณะที่บันทึกเพื่อใช้ในภายหลัง

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
th: การปิดใช้งานตัวเลือกนี้จะลบโค้ดด้านบนเดียวด้านล่างออกจากบล็อกของคุณ สิ่งนี้ทำให้คุณสามารถลบรหัสออกในขณะที่บันทึกเพื่อใช้ในภายหลัง

en: Display # of Tweets:
th: แสดง # ของทวีต:

en: Display Featured Posts Only
th: แสดงกระทู้แนะนำเท่านั้น

en: Display Home link
th: แสดงลิงค์หน้าแรก

en: Display Style
th: รูปแบบการแสดง

en: Display a list of authors.
th: แสดงรายชื่อผู้แต่ง

en: Display a login form.
th: แสดงแบบฟอร์มเข้าสู่ระบบ

en: Display ads.
th: แสดงโฆษณา

en: Display comment date?
th: วันที่แสดงความเห็น?

en: Display method
th: วิธีการแสดงผล

en: Display post categories?
th: แสดงหมวดหมู่โพสต์?

en: Display post count
th: แสดงจำนวนโพสต์

en: Display post date?
th: แสดงวันที่โพสต์?

en: Display post thumbnail?
th: แสดงภาพขนาดย่อของโพสต์หรือไม่

en: Display the post's exceprt or full content. If full content, then it will truncate to the more tag if used.
th: แสดงข้อความที่ยกเว้นหรือเนื้อหาทั้งหมด หากเนื้อหาเต็ม ก็จะตัดไปที่แท็กเพิ่มเติมหากใช้

en: Display your follower counts from top social networks
th: แสดงจำนวนผู้ติดตามของคุณจากเครือข่ายโซเชียลชั้นนำ

en: Display your recent tweets.
th: แสดงทวีตล่าสุดของคุณ

en: Divi Library
th: ห้องสมุด Divi

en: Divider
th: ตัวแบ่ง

en: Divider Height
th: ความสูงของตัวแบ่ง

en: Divider Position
th: ตำแหน่งตัวแบ่ง

en: Divider Style
th: สไตล์ตัวแบ่ง

en: Divider Weight
th: น้ำหนักแบ่ง

en: Do not display posts that have been displayed on previous modules.
th: อย่าแสดงโพสต์ที่เคยแสดงในโมดูลก่อนหน้า

en: Don't Show Author
th: ไม่แสดงผู้เขียน

en: Don't Show Categories
th: ไม่แสดงหมวดหมู่

en: Don't Show Comment Count
th: ไม่แสดงจำนวนความคิดเห็น

en: Don't Show Date
th: ไม่แสดงวันที่

en: Don't Show Featured Image
th: ไม่แสดงภาพเด่น

en: Don't Show Ratings
th: ไม่แสดงการให้คะแนน

en: Dotted
th: จุด

en: Double
th: สองเท่า

en: Drag the marker and the address will be updated automatically. Change the zoom and the zoom level will be saved as well.
th: ลากเครื่องหมายและที่อยู่จะได้รับการอัปเดตโดยอัตโนมัติ เปลี่ยนการซูมและระดับการซูมจะถูกบันทึกด้วย

en: Dribbble
th: เลี้ยงลูก

en: Dribbble Profile Url
th: URL โปรไฟล์ Dribbble

en: Dropdown Menu Animation
th: ภาพเคลื่อนไหวเมนูแบบเลื่อนลง

en: Dropdown Menu Background Color
th: สีพื้นหลังของเมนูแบบเลื่อนลง

en: Dropdown Menu Hover/Active Link Color
th: เมนูแบบเลื่อนลง เลื่อนเมาส์/สีของลิงก์ที่ใช้งานอยู่

en: Dropdown Menu Line Color
th: สีเส้นเมนูแบบเลื่อนลง

en: Dropdown Menu Text Color
th: สีข้อความเมนูแบบเลื่อนลง

en: Edit Category Layout
th: แก้ไขเค้าโครงหมวดหมู่

en: Edit Default Layout
th: แก้ไขเค้าโครงเริ่มต้น

en: Edit Home Layout
th: แก้ไขเค้าโครงหน้าแรก

en: Edit Layout
th: แก้ไขเค้าโครง

en: Edit Project
th: แก้ไขโครงการ

en: Edit Skill
th: แก้ไขทักษะ

en: Effect
th: ผล

en: Elements
th: องค์ประกอบ

en: Email
th: อีเมล

en: Email field cannot be empty.
th: ช่องอีเมลต้องไม่ว่างเปล่า

en: Enable Above Footer - Ad
th: เปิดใช้งานส่วนท้ายด้านบน - โฆษณา

en: Enable Autoplay
th: เปิดใช้งานการเล่นอัตโนมัติ

en: Enable Below Header - Ad
th: เปิดใช้งานด้านล่างส่วนหัว - โฆษณา

en: Enable Boxed Layout
th: เปิดใช้งานเค้าโครงแบบบรรจุกล่อง

en: Enable Header Ad
th: เปิดใช้งานโฆษณาส่วนหัว

en: Enable Responsive Adsense Ad
th: เปิดใช้งานโฆษณา Adsense ที่ตอบสนอง

en: Enable Single Post - Above Post - Ad
th: เปิดใช้งานโพสต์เดียว - เหนือโพสต์ - โฆษณา

en: Enable Single Post - Below Post - Ad
th: เปิดใช้งานโพสต์เดียว - ด้านล่างโพสต์ - โฆษณา

en: Enable body code
th: เปิดใช้งานรหัสร่างกาย

en: Enable canonical URL's
th: เปิดใช้งาน Canonical URL

en: Enable custom description
th: เปิดใช้งานคำอธิบายที่กำหนดเอง

en: Enable custom keywords
th: เปิดใช้งานคำหลักที่กำหนดเอง

en: Enable custom title
th: เปิดใช้งานชื่อเรื่องที่กำหนดเอง

en: Enable custom titles
th: เปิดใช้งานชื่อเรื่องที่กำหนดเอง

en: Enable header code
th: เปิดใช้งานรหัสส่วนหัว

en: Enable meta description
th: เปิดใช้งานคำอธิบายเมตา

en: Enable meta descriptions
th: เปิดใช้งานคำอธิบายเมตา

en: Enable meta keywords
th: เปิดใช้งานเมตาคีย์เวิร์ด

en: Enable single bottom code
th: เปิดใช้งานรหัสด้านล่างเดียว

en: Enable single top code
th: เปิดใช้งานรหัสด้านบนเดียว

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
th: เปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อแสดงปุ่มกลับไปด้านบนขณะเลื่อน

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
th: เปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อรับเอฟเฟกต์การเลื่อนที่ราบรื่นด้วยล้อเลื่อนของเมาส์

en: Enable this option to make shortcodes respond to various screen sizes
th: เปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อทำให้รหัสย่อตอบสนองต่อขนาดหน้าจอต่างๆ

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Enabled?
th: เปิดใช้งาน?

en: Enabling this option will display an ad above the footer. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
th: การเปิดใช้งานตัวเลือกนี้จะแสดงโฆษณาเหนือส่วนท้าย หากเปิดใช้งาน คุณต้องกรอกรูปภาพแบนเนอร์และ URL ปลายทางด้านล่าง

en: Enabling this option will display an ad below the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
th: การเปิดใช้งานตัวเลือกนี้จะแสดงโฆษณาด้านล่างส่วนหัว หากเปิดใช้งาน คุณต้องกรอกรูปภาพแบนเนอร์และ URL ปลายทางด้านล่าง

en: Enabling this option will display an ad in the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
th: การเปิดใช้งานตัวเลือกนี้จะแสดงโฆษณาในส่วนหัว หากเปิดใช้งาน คุณต้องกรอกรูปภาพแบนเนอร์และ URL ปลายทางด้านล่าง

en: Enabling this option will display an ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
th: การเปิดใช้งานตัวเลือกนี้จะแสดงโฆษณาที่ด้านล่างของหน้าโพสต์ใต้เนื้อหาโพสต์เดียว หากเปิดใช้งาน คุณต้องกรอกรูปภาพแบนเนอร์และ URL ปลายทางด้านล่าง

en: Enabling this option will display an ad on the top of your post pages above the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
th: การเปิดใช้งานตัวเลือกนี้จะแสดงโฆษณาที่ด้านบนของหน้าโพสต์เหนือเนื้อหาโพสต์เดียว หากเปิดใช้งาน คุณต้องกรอกรูปภาพแบนเนอร์และ URL ปลายทางด้านล่าง

en: Enqueue Google Maps Script
th: เข้าคิว Google Maps Script

en: Enter an optional CSS ID to be used for this module. An ID can be used to create custom CSS styling, or to create links to particular sections of your page.
th: ป้อน CSS ID ที่เป็นทางเลือกเพื่อใช้สำหรับโมดูลนี้ รหัสสามารถใช้เพื่อสร้างสไตล์ CSS แบบกำหนดเอง หรือสร้างลิงก์ไปยังส่วนใดส่วนหนึ่งในเพจของคุณ

en: Enter optional CSS classes to be used for this module. A CSS class can be used to create custom CSS styling. You can add multiple classes, separated with a space.
th: ป้อนคลาส CSS เสริมเพื่อใช้สำหรับโมดูลนี้ สามารถใช้คลาส CSS เพื่อสร้างสไตล์ CSS แบบกำหนดเองได้ คุณสามารถเพิ่มหลายชั้นเรียนโดยคั่นด้วยช่องว่าง

en: Enter the App ID
th: ป้อนรหัสแอป

en: Enter the App Secret
th: เข้าสู่ App Secret

en: Enter the URL of your Dribbble Profile.
th: ป้อน URL ของโปรไฟล์ Dribbble ของคุณ

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
th: ป้อน URL ของโปรไฟล์ Facebook ของคุณ

en: Enter the URL of your Google+ Profile.
th: ป้อน URL ของโปรไฟล์ Google + ของคุณ

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
th: ป้อน URL ของโปรไฟล์ Instagram ของคุณ

en: Enter the URL of your Pinterest Profile.
th: ป้อน URL ของโปรไฟล์ Pinterest ของคุณ

en: Enter the URL of your RSS feed.
th: ป้อน URL ของฟีด RSS ของคุณ

en: Enter the URL of your Stumbleupon Profile.
th: ป้อน URL ของโปรไฟล์ Stumbleupon ของคุณ

en: Enter the URL of your Tumblr Profile.
th: ป้อน URL ของโปรไฟล์ Tumblr ของคุณ

en: Enter the URL of your Twitter Profile.
th: ป้อน URL ของโปรไฟล์ Twitter ของคุณ

en: Enter the URL of your Youtube Profile.
th: ป้อน URL ของโปรไฟล์ Youtube ของคุณ

en: Every 1 Day
th: ทุก 1 วัน

en: Every 12 Hours
th: ทุก 12 ชั่วโมง

en: Every 3 Days
th: ทุก 3 วัน

en: Every 3 Hours
th: ทุก 3 ชั่วโมง

en: Every 7 Days
th: ทุก 7 วัน

en: Every Hour
th: ทุกชั่วโมง

en: Exclude
th: ไม่รวม

en: Exclude categories from the navigation bar
th: ยกเว้นหมวดหมู่จากแถบนำทาง

en: Exclude pages from the navigation bar
th: ยกเว้นหน้าจากแถบนำทาง

en: Extra Category Layout
th: เค้าโครงหมวดหมู่ Extra

en: Extra Customizer Settings
th: การตั้งค่า Customizer Extra

en: Extra Mega Menu
th: เมกะเมนู Extra

en: Extra Settings
th: การตั้งค่า Extra

en: Extra uses uncombined and unminified CSS files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified CSS files by filtering "et_load_unminified_styles" filter as well.
th: Extra ใช้ไฟล์ CSS ที่ไม่ได้รวมและไม่ได้ย่อ เนื่องจากค่าคงที่ "SCRIPT_DEBUG" บน wp-config.php ถูกตั้งค่าเป็น "จริง" ปลั๊กอินอื่นๆ สามารถบังคับใช้ Extra เพื่อใช้ไฟล์ CSS ที่ไม่ถูกรวมและไม่ได้ย่อขนาดได้โดยการกรองตัวกรอง "et_load_unminified_styles" เช่นกัน

en: Extra uses uncombined and unminified javascript files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified javascript files by filtering "et_load_unminified_scripts" filter as well.
th: Extra ใช้ไฟล์ JavaScript ที่ไม่ได้รวมกันและไม่ถูกย่อ เนื่องจากค่าคงที่ "SCRIPT_DEBUG" บน wp-config.php ถูกตั้งค่าเป็น "จริง" ปลั๊กอินอื่น ๆ สามารถบังคับใช้ Extra เพื่อใช้ไฟล์ JavaScript ที่ไม่ถูกรวมและไม่ถูกย่อโดยการกรองตัวกรอง "et_load_unminified_scripts" เช่นกัน

en: Facebook Profile Url
th: URL โปรไฟล์ Facebook

en: Fade In
th: จางหายไป

en: Fade In From Bottom
th: จางหายไปจากด้านล่าง

en: Fade In From Left
th: เลือนเข้ามาจากทางซ้าย

en: Fade In From Right
th: เลือนเข้ามาจากทางขวา

en: Fade In From Top
th: จางหายไปจากด้านบน

en: Favicon
th: ไอคอน Favicon

en: Favorite
th: ที่ชื่นชอบ

en: Featured
th: แนะนำ

en: Featured Post
th: โพสต์เด่น

en: Featured Posts Slider
th: แถบเลื่อนกระทู้เด่น

en: Filter Font Size
th: ขนาดตัวอักษรตัวกรอง

en: Filter Font Style
th: กรองรูปแบบตัวอักษร

en: Filterable Portfolio
th: ผลงานที่กรองได้

en: Find
th: หา

en: Fixed Navigation Bar
th: แก้ไขแถบการนำทาง

en: Fixed Navigation Settings
th: แก้ไขการตั้งค่าการนำทาง

en: Flip In Horizontally
th: พลิกในแนวนอน

en: Flip In Vertically
th: พลิกในแนวตั้ง

en: Follow @%s
th: ติดตาม @ %s

en: Follow Font & Icon Size
th: ติดตามขนาดตัวอักษรและไอคอน

en: Follow Us
th: ตามเรามา

en: Font
th: แบบอักษร

en: Font Style
th: รูปแบบตัวอักษร

en: Footer
th: ส่วนท้าย

en: Footer Credit Font Style
th: สไตล์ฟอนต์เครดิตส่วนท้าย

en: Footer Credit Text Color
th: สีข้อความเครดิตส่วนท้าย

en: Footer Credit Text Size
th: ขนาดข้อความเครดิตส่วนท้าย

en: Footer Elements
th: องค์ประกอบส่วนท้าย

en: Footer Menu
th: เมนูส่วนท้าย

en: Footer Menu Active Link Color
th: เมนูส่วนท้ายสีของลิงก์ที่ใช้งานอยู่

en: Footer Menu Font Style
th: รูปแบบแบบอักษรของเมนูส่วนท้าย

en: Footer Menu Letter Spacing
th: ระยะห่างระหว่างตัวอักษรของเมนูส่วนท้าย

en: Footer Menu Link Color
th: สีของลิงก์เมนูส่วนท้าย

en: Footer Menu Text Size
th: ขนาดข้อความเมนูส่วนท้าย

en: Footer Settings
th: การตั้งค่าส่วนท้าย

en: Footer Sidebar
th: แถบด้านข้างส่วนท้าย

en: Footer Sidebar Left
th: ส่วนท้ายแถบด้านข้างซ้าย

en: Footer Sidebar Middle
th: ส่วนท้ายแถบด้านข้างตรงกลาง

en: Footer Sidebar Middle Left
th: ส่วนท้ายแถบด้านข้างซ้ายกลาง

en: Footer Sidebar Middle Right
th: ส่วนท้ายแถบด้านข้างตรงกลางขวา

en: Footer Sidebar Right
th: แถบด้านข้างส่วนท้ายด้านขวา

en: Form submission error, please refresh and try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการส่งแบบฟอร์ม โปรดรีเฟรชและลองอีกครั้ง

en: Format
th: รูปแบบ

en: Front page displays
th: แสดงหน้าแรก

en: Fullwidth Slider
th: ตัวเลื่อนแบบเต็มความกว้าง

en: Gallery
th: แกลลอรี่

en: Gallery Format Options
th: ตัวเลือกรูปแบบแกลเลอรี

en: General
th: ทั่วไป

en: General Settings
th: การตั้งค่าทั่วไป

en: Global Accent Color
th: สีเน้นสากล

en: Google API Key
th: คีย์ Google API

en: Google API key. You can find all the info on how to obtain one here: %s
th: คีย์ Google API คุณสามารถดูข้อมูลทั้งหมดเกี่ยวกับวิธีรับได้ที่นี่: %s

en: Google Fonts subsets
th: ส่วนย่อย Google Fonts

en: Google+
th: Google +

en: Google+ Profile Url
th: URL โปรไฟล์ Google +

en: Google+ User Id
th: รหัสผู้ใช้ Google +

en: Groove
th: ร่อง

en: Header
th: หัวข้อ

en: Header & Navigation Settings
th: การตั้งค่าส่วนหัวและการนำทาง

en: Header Elements Settings
th: การตั้งค่าองค์ประกอบส่วนหัว

en: Header Font Size
th: ขนาดแบบอักษรของส่วนหัว

en: Header Font Style
th: รูปแบบแบบอักษรส่วนหัว

en: Header Format Settings
th: การตั้งค่ารูปแบบส่วนหัว

en: Header Text
th: ข้อความส่วนหัว

en: Header Text Color
th: สีข้อความส่วนหัว

en: Heading Font
th: แบบอักษรหัวเรื่อง

en: Heading Font Style
th: รูปแบบตัวอักษรหัวเรื่อง

en: Heading Line Height
th: ความสูงของบรรทัดหัวเรื่อง

en: Heading Style
th: สไตล์หัวเรื่อง

en: Heading Text Color
th: สีข้อความหัวเรื่อง

en: Heading Text Size
th: ขนาดข้อความหัวเรื่อง

en: Help
th: ช่วย

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
th: คุณสามารถเพิ่ม CSS แบบกำหนดเองเพื่อแทนที่หรือขยายสไตล์เริ่มต้นได้ที่นี่

en: Here you can change Global Accent Color that is used on all pages of your site.
th: ที่นี่คุณสามารถเปลี่ยนสี Global Accent ที่ใช้ในทุกหน้าของไซต์ของคุณได้

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
th: ที่นี่ คุณสามารถเปลี่ยนอักขระที่แยกชื่อบล็อกและชื่อหน้าดัชนีของคุณเมื่อใช้ชื่อโพสต์ที่สร้างขึ้นโดยอัตโนมัติ ค่าทั่วไปคือ | หรือ -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
th: ที่นี่ คุณสามารถเปลี่ยนอักขระที่แยกชื่อบล็อกและชื่อโพสต์ของคุณเมื่อใช้ชื่อโพสต์ที่สร้างขึ้นโดยอัตโนมัติ ค่าทั่วไปคือ | หรือ -

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
th: คุณสามารถเลือกวิธีสร้างชื่อเรื่องของคุณในหน้าดัชนีได้ที่นี่ คุณสามารถเปลี่ยนลำดับการแสดงชื่อบล็อกและชื่อดัชนีของคุณ หรือคุณสามารถลบชื่อบล็อกออกจากชื่อเรื่องทั้งหมดได้

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area for WooCommerce pages.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกแถบด้านข้าง/พื้นที่วิดเจ็ตเริ่มต้นสำหรับหน้า WooCommerce

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area.
th: คุณสามารถเลือกแถบด้านข้าง/พื้นที่วิดเจ็ตเริ่มต้นได้ที่นี่

en: Here you can choose the default location of the Sidebar for WooCommerce pages.
th: คุณสามารถเลือกตำแหน่งเริ่มต้นของแถบด้านข้างสำหรับหน้า WooCommerce ได้ที่นี่

en: Here you can choose the default location of the Sidebar.
th: คุณสามารถเลือกตำแหน่งเริ่มต้นของแถบด้านข้างได้ที่นี่

en: Here you can choose the refresh period used for the social network follower counts widget.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกช่วงเวลารีเฟรชที่ใช้สำหรับวิดเจ็ตจำนวนผู้ติดตามเครือข่ายสังคม

en: Here you can choose to display the Dribbble Icon on your homepage.
th: คุณสามารถเลือกที่จะแสดงไอคอน Dribbble บนหน้าแรกของคุณได้ที่นี่

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
th: คุณสามารถเลือกแสดงไอคอน Facebook บนหน้าแรกของคุณได้ที่นี่

en: Here you can choose to display the Google+ Icon on your homepage.
th: คุณสามารถเลือกที่จะแสดงไอคอน Google + บนหน้าแรกของคุณได้ที่นี่

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
th: คุณสามารถเลือกแสดงไอคอน Instagram บนหน้าแรกของคุณได้ที่นี่

en: Here you can choose to display the Pinterest Icon on your homepage.
th: คุณสามารถเลือกแสดงไอคอน Pinterest บนหน้าแรกของคุณได้ที่นี่

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
th: คุณสามารถเลือกแสดงไอคอน RSS ได้ที่นี่

en: Here you can choose to display the Stumbleupon Icon on your homepage.
th: คุณสามารถเลือกที่จะแสดงไอคอน Stumbleupon บนหน้าแรกของคุณได้ที่นี่

en: Here you can choose to display the Tumblr Icon on your homepage.
th: คุณสามารถเลือกที่จะแสดงไอคอน Tumblr บนหน้าแรกของคุณได้ที่นี่

en: Here you can choose to display the Twitter Icon.
th: คุณสามารถเลือกแสดงไอคอน Twitter ได้ที่นี่

en: Here you can choose to display the Youtube Icon on your homepage.
th: คุณสามารถเลือกแสดงไอคอน Youtube บนหน้าแรกของคุณได้ที่นี่

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
th: คุณสามารถเลือกลบบางหมวดหมู่ออกจากเมนูการนำทางได้ที่นี่ หมวดหมู่ทั้งหมดที่มีเครื่องหมาย X จะไม่ปรากฏในแถบนำทางของคุณ

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
th: คุณสามารถเลือกลบบางหน้าออกจากเมนูการนำทางได้ที่นี่ ทุกหน้าที่มีเครื่องหมาย X จะไม่ปรากฏในแถบนำทางของคุณ

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
th: คุณสามารถเลือกกลับลำดับที่แสดงลิงก์หมวดหมู่ของคุณได้ที่นี่ คุณสามารถเลือกระหว่างการขึ้นและลง

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกที่จะกลับลำดับการแสดงลิงก์หน้าเว็บของคุณ คุณสามารถเลือกระหว่างการขึ้นและลง

en: Here you can choose to sort your pages links.
th: คุณสามารถเลือกจัดเรียงลิงก์ของหน้าได้ที่นี่

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on archive pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
th: ที่นี่ คุณสามารถเลือกได้ว่ารายการใดจะปรากฏในส่วน postinfo ในหน้าที่เก็บถาวร นี่คือพื้นที่ โดยปกติจะอยู่ใต้ชื่อโพสต์ ซึ่งแสดงข้อมูลพื้นฐานเกี่ยวกับโพสต์ของคุณ รายการที่ไฮไลต์ด้านล่างจะปรากฏขึ้น

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
th: ที่นี่ คุณสามารถเลือกได้ว่าจะให้รายการใดปรากฏในส่วน postinfo ในหน้าโพสต์เดียว นี่คือพื้นที่ โดยปกติจะอยู่ใต้ชื่อโพสต์ ซึ่งแสดงข้อมูลพื้นฐานเกี่ยวกับโพสต์ของคุณ รายการที่ไฮไลท์ไว้ด้านล่างจะปรากฏขึ้น

en: Here you can choose which sharing icons/options to display. All options marked with an X will not appear.
th: คุณสามารถเลือกไอคอน/ตัวเลือกการแชร์ที่จะแสดงได้ที่นี่ ตัวเลือกทั้งหมดที่มีเครื่องหมาย X จะไม่ปรากฏขึ้น

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดว่าจะแสดงลิงก์ "อ่านเพิ่มเติม" หลังจากข้อความที่ตัดตอนมาหรือไม่

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
th: คุณสามารถกำหนดจำนวนผลิตภัณฑ์ WooCommerce ที่แสดงในหน้าเก็บถาวรได้ที่นี่ ตัวเลือกนี้ทำงานเป็นอิสระจากการตั้งค่า > ตัวเลือกการอ่านใน wp-admin

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
th: คุณสามารถกำหนดจำนวนบทความล่าสุดที่จะแสดงในหน้าเอกสารเก่าได้ที่นี่ ตัวเลือกนี้ทำงานเป็นอิสระจากการตั้งค่า > ตัวเลือกการอ่านใน wp-admin

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
th: คุณสามารถกำหนดจำนวนบทความล่าสุดที่จะแสดงในหน้าหมวดหมู่ได้ที่นี่ ตัวเลือกนี้ทำงานเป็นอิสระจากการตั้งค่า > ตัวเลือกการอ่านใน wp-admin

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
th: คุณสามารถกำหนดจำนวนบทความล่าสุดที่จะแสดงในหน้าผลการค้นหาได้ที่นี่ ตัวเลือกนี้ทำงานเป็นอิสระจากการตั้งค่า > ตัวเลือกการอ่านใน wp-admin

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
th: คุณสามารถกำหนดจำนวนบทความล่าสุดที่จะแสดงในหน้าแท็กได้ที่นี่ ตัวเลือกนี้ทำงานเป็นอิสระจากการตั้งค่า > ตัวเลือกการอ่านใน wp-admin

en: Here you can provide destination url
th: คุณสามารถระบุ URL ปลายทางได้ที่นี่

en: Here you can provide image url
th: คุณสามารถระบุ URL รูปภาพได้ที่นี่

en: Hex Value
th: ค่าเลขฐานสิบหก

en: Hide Author Box
th: ซ่อนกล่องผู้เขียน

en: Hide Featured Image on Post
th: ซ่อนรูปภาพเด่นในโพสต์

en: Hide Logo Image
th: ซ่อนรูปภาพโลโก้

en: Hide Navigation Until Scroll
th: ซ่อนการนำทางจนกว่าจะเลื่อน

en: Hide Post Rating
th: ซ่อนการให้คะแนนโพสต์

en: Hide Project Categories
th: ซ่อนหมวดหมู่โครงการ

en: Hide Project Titles
th: ซ่อนชื่อโครงการ

en: Hide Related Posts
th: ซ่อนโพสต์ที่เกี่ยวข้อง

en: Hide Title &amp; Meta on Post
th: ซ่อนชื่อและเมตาในโพสต์

en: Hide empty categories
th: ซ่อนหมวดหมู่ที่ว่างเปล่า

en: Highest Rated
th: ความนิยมสูงสุด

en: Home
th: บ้าน

en: Homepage
th: หน้าแรก

en: Homepage Basic
th: หน้าแรก พื้นฐาน

en: Homepage SEO
th: SEO หน้าแรก

en: Homepage custom title (if enabled)
th: ชื่อเรื่องที่กำหนดเองของหน้าแรก (หากเปิดใช้งาน)

en: Homepage meta description (if enabled)
th: คำอธิบายเมตาของหน้าแรก (หากเปิดใช้งาน)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
th: คำหลักเมตาของหน้าแรก (หากเปิดใช้งาน)

en: Hover Overlay Color
th: วางเมาส์เหนือสี

en: Hover Overlay Icon Color
th: วางเมาส์เหนือสีไอคอน

en: Hover Overlay Icon Picker
th: วางเมาส์เหนือตัวเลือกไอคอนซ้อนทับ

en: Hover/Active Link Color
th: โฮเวอร์/สีของลิงก์ที่ใช้งานอยู่

en: Icon
th: ไอคอน

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
th: หากปิดใช้ชื่อเรื่องที่กำหนดเอง ให้เลือกวิธีการสร้างอัตโนมัติ

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
th: หากคุณไม่ได้ใช้ชื่อโพสต์แบบตัดต่อ คุณยังคงสามารถควบคุมวิธีสร้างชื่อเรื่องของคุณได้ ที่นี่ คุณสามารถเลือกลำดับที่คุณต้องการให้แสดงชื่อบทความและชื่อบล็อก หรือคุณสามารถลบชื่อบล็อกออกจากชื่อทั้งหมด

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
th: หากคุณไม่ได้ใช้ชื่อโพสต์แบบตัดต่อ คุณยังคงสามารถควบคุมวิธีสร้างชื่อเรื่องของคุณได้ ที่นี่ คุณสามารถเลือกลำดับที่คุณต้องการให้แสดงชื่อบทความและชื่อบล็อก หรือคุณสามารถลบชื่อบล็อกออกจากชื่อทั้งหมด

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
th: หากคุณเปิดใช้งานชื่อเรื่องที่กำหนดเอง คุณสามารถเพิ่มชื่อเรื่องที่กำหนดเองได้ที่นี่ สิ่งที่คุณพิมพ์ที่นี่จะถูกวางไว้ระหว่างแท็ก < title >< /title > ใน header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
th: หากคุณเปิดใช้งานคำอธิบายเมตา คุณสามารถเพิ่มคำอธิบายที่กำหนดเองได้ที่นี่

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
th: หากคุณเปิดใช้งานเมตาคีย์เวิร์ด คุณสามารถเพิ่มคีย์เวิร์ดที่กำหนดเองได้ที่นี่ ควรคั่นคำหลักด้วยเครื่องหมายจุลภาค ตัวอย่างเช่น: wordpress,ธีม,เทมเพลต,สง่างาม

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
th: หากคุณต้องการให้หมวดหมู่แสดงในแถบการนำทางที่ไม่มีโพสต์ใดๆ ให้ปิดใช้งานตัวเลือกนี้ โดยค่าเริ่มต้น หมวดหมู่ว่างจะถูกซ่อนไว้

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
th: หากคุณต้องการเพิ่มคำอธิบายเมตาในโพสต์ของคุณ คุณสามารถทำได้โดยใช้ฟิลด์ที่กำหนดเอง ต้องเปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อให้คำอธิบายแสดงในหน้าโพสต์ คุณสามารถเพิ่มคำอธิบายเมตาของคุณโดยใช้ฟิลด์แบบกำหนดเองตามชื่อฟิลด์แบบกำหนดเองที่คุณกำหนดด้านล่าง

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
th: หากคุณต้องการเพิ่มเมตาคีย์เวิร์ดในโพสต์ของคุณ คุณสามารถทำได้โดยใช้ฟิลด์ที่กำหนดเอง ต้องเปิดใช้งานตัวเลือกนี้สำหรับคำหลักที่จะแสดงบนหน้าโพสต์ คุณสามารถเพิ่มเมตาคีย์เวิร์ดของคุณโดยใช้ฟิลด์แบบกำหนดเองตามชื่อฟิลด์แบบกำหนดเองที่คุณกำหนดด้านล่าง

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
th: หากคุณต้องการลบเมนูดรอปดาวน์ออกจากแถบการนำทางหมวดหมู่ ให้ปิดใช้งานคุณลักษณะนี้

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
th: หากคุณต้องการลบเมนูดรอปดาวน์ออกจากแถบการนำทางของเพจ ให้ปิดใช้งานคุณสมบัตินี้

en: If you would like to use your own custom favicon image click the Upload Image button.
th: หากคุณต้องการใช้รูปภาพไอคอน favicon ของคุณเอง ให้คลิกปุ่มอัปโหลดรูปภาพ

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
th: หากคุณต้องการใช้รูปภาพโลโก้ที่คุณกำหนดเอง ให้คลิกปุ่มอัปโหลดรูปภาพ

en: Ignore Displayed Posts
th: ละเว้นโพสต์ที่แสดง

en: Image
th: ภาพ

en: Image Alt Text
th: ข้อความแสดงแทนรูปภาพ

en: Image Alt Text:
th: ข้อความแสดงแทนรูปภาพ:

en: Image Height
th: ความสูงของภาพ

en: Image URL
th: URL รูปภาพ

en: Image Url
th: URL รูปภาพ

en: Image Url:
th: URL รูปภาพ :

en: Image Width
th: ความกว้างของภาพ

en: Image doesn't exist
th: ไม่มีภาพ

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
th: ในบางกรณี ผู้ใช้อาจต้องการสร้างหมวดหมู่หรือลิงก์หลักเพื่อเป็นตัวยึดตำแหน่งเพื่อเก็บรายการลิงก์หรือหมวดหมู่ย่อย ในกรณีนี้ ไม่ควรให้ลิงก์พาเรนต์นำไปที่ใดก็ได้ แต่ให้ทำหน้าที่ขององค์กรแทน การเปิดใช้งานตัวเลือกนี้จะลบลิงก์ออกจากหน้า/หมวดหมู่หลักทั้งหมด เพื่อไม่ให้ลิงก์นำไปที่ใดเมื่อคลิก

en: Inactive Footer Sidebar
th: แถบด้านข้างส่วนท้ายที่ไม่ได้ใช้งาน

en: Inactive Tab Background Color
th: สีพื้นหลังของแท็บที่ไม่ใช้งาน

en: Index Page SEO
th: ดัชนีหน้า SEO

en: Input Field Padding
th: การเติมฟิลด์อินพุต

en: Input Font Size
th: ขนาดตัวอักษรที่ป้อน

en: Input Font Style
th: ใส่รูปแบบตัวอักษร

en: Input adsense code
th: ใส่รหัส Adsense

en: Input advertisement destination url
th: ป้อน URL ปลายทางของโฆษณา

en: Input advertisement image
th: ใส่ภาพโฆษณา

en: Inset
th: สิ่งที่ใส่เข้าไป

en: Instagram Profile Url
th: URL โปรไฟล์ Instagram

en: Invalid post
th: โพสต์ไม่ถูกต้อง

en: Italic
th: ตัวเอียง

en: Join Now
th: เข้าร่วมเดี๋ยวนี้

en: Latest
th: ล่าสุด

en: Layout
th: เค้าโครง

en: Layout Settings
th: การตั้งค่าเค้าโครง

en: Layout Usage
th: การใช้เค้าโครง

en: Leave a Reply to %s
th: ฝากคำตอบไว้ที่ %s

en: Leave a reply
th: ทิ้งคำตอบไว้

en: Left
th: ซ้าย

en: Left to Right
th: จากซ้ายไปขวา

en: Left/Right
th: ซ้ายขวา

en: Left/Right or Centered?
th: ซ้าย/ขวาหรือกึ่งกลาง?

en: Length of the title need to be limited to prevent inappropriate caption height in narrow column
th: ต้องจำกัดความยาวของชื่อเพื่อป้องกันความสูงของคำบรรยายที่ไม่เหมาะสมในคอลัมน์แคบ

en: Letter Spacing
th: ระยะห่างตัวอักษร

en: Limit
th: จำกัด

en: Link
th: ลิงค์

en: Link Format Options
th: ตัวเลือกรูปแบบลิงค์

en: Link Title
th: ชื่อลิงค์

en: Link URL
th: ลิงก์ URL

en: Link Url:
th: ลิงค์ URL:

en: Link text
th: ข้อความลิงค์

en: List Meta
th: รายการเมตา

en: List Title
th: ชื่อรายการ

en: Loading
th: กำลังโหลด

en: Loading...
th: กำลังโหลด...

en: Login
th: เข้าสู่ระบบ

en: Logo
th: โลโก้

en: Logo Height
th: ความสูงของโลโก้

en: Logout
th: ออกจากระบบ

en: Lost my Password
th: ลืมรหัสผ่านของฉัน

en: Magazine Homepage
th: หน้าแรกของนิตยสาร

en: Main Body
th: ตัวหลัก

en: Main Meta
th: เมตาหลัก

en: Main Post Area
th: พื้นที่โพสต์หลัก

en: Main Post Entry
th: รายการโพสต์หลัก

en: Main Post Excerpt
th: ข้อความที่ตัดตอนมาจากโพสต์หลัก

en: Main Post Meta
th: เมตาโพสต์หลัก

en: Main Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
th: ไอคอนเมตาโพสต์หลัก (การให้คะแนนและความคิดเห็น)

en: Main Post Overlay
th: การซ้อนทับโพสต์หลัก

en: Main Post Overlay Icon
th: ไอคอนวางซ้อนโพสต์หลัก

en: Main Post Title
th: ชื่อกระทู้หลัก

en: Main Sidebar
th: แถบด้านข้างหลัก

en: Main Title
th: หัวเรื่องหลัก

en: Make Fullwidth
th: ทำให้เต็มความกว้าง

en: Map
th: แผนที่

en: Map Format Options
th: ตัวเลือกรูปแบบแผนที่

en: Map Pin Address
th: ที่อยู่พินแผนที่

en: Masonry
th: วัสดุก่อสร้าง

en: Masonry Blog Category
th: หมวดหมู่บล็อกการก่ออิฐ

en: Masonry Blog Category With Featured Posts
th: หมวดหมู่บล็อกการก่ออิฐพร้อมกระทู้แนะนำ

en: Masonry Blog Homepage
th: หน้าแรกของบล็อกการก่ออิฐ

en: Max Width
th: ความกว้างสูงสุด

en: Max. Title Characters
th: สูงสุด ตัวละครชื่อเรื่อง

en: Maximum 200
th: สูงสุด 200

en: Mega Menu 2 Featured and Recent List
th: เมนูเด่นและรายการล่าสุด Mega Menu 2

en: Mega Menu 3 Featured
th: เมนูเด่น 3 เมกะ

en: Mega Menu List
th: รายการเมนูเมกะ

en: Menu Height
th: ความสูงของเมนู

en: Message
th: ข้อความ

en: Meta
th: เมตา

en: Meta Font Size
th: ขนาดตัวอักษรเมตา

en: Meta Font Style
th: รูปแบบตัวอักษรเมตา

en: Minify And Combine CSS Files
th: ย่อขนาดและรวมไฟล์ CSS

en: Minify And Combine Javascript Files
th: ย่อขนาดและรวมไฟล์ Javascript

en: Module Customizer
th: เครื่องมือปรับแต่งโมดูล

en: Module Head
th: หัวหน้าโมดูล

en: Module Header
th: ส่วนหัวของโมดูล

en: Module Subheader
th: ส่วนหัวย่อยของโมดูล

en: Most Popular
th: ที่นิยมมากที่สุด

en: Most Recent
th: ล่าสุด

en: Name
th: ชื่อ

en: Name Font Style
th: ชื่อรูปแบบตัวอักษร

en: Name displayed internally in builder for this ad
th: ชื่อที่แสดงภายในตัวสร้างสำหรับโฆษณานี้

en: Name field cannot be empty.
th: ช่องชื่อต้องไม่ว่างเปล่า

en: Nav
th: นำทาง

en: Nav Arrow Background Color
th: สีพื้นหลังลูกศร Nav

en: Nav Arrow Color
th: สีลูกศรนำทาง

en: Nav Hover
th: เลื่อนการนำทาง

en: Nav Icon
th: ไอคอนนำทาง

en: Nav Icon Hover
th: เลื่อนไอคอน Nav

en: Navigation
th: การนำทาง

en: New Category Layout
th: เค้าโครงหมวดหมู่ใหม่

en: New Message From %1$s%2$s: %3$s
th: ข้อความใหม่จาก %1$s %2$s: %3$s

en: New Project
th: โครงการใหม่

en: New Skill Name
th: ชื่อทักษะใหม่

en: New Tab
th: แท็บใหม่

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
th: ความคิดเห็นที่ใหม่กว่า <span class="meta-nav">→</span>

en: Next
th: ต่อไป

en: Next &raquo;
th: ต่อไป "

en: Next Tab
th: แท็บถัดไป

en: No
th: เลขที่

en: No Animation
th: ไม่มีภาพเคลื่อนไหว

en: No Mega Menu
th: ไม่มีเมนูเมกะ

en: No Sidebar
th: ไม่มีแถบด้านข้าง

en: No Skills Found
th: ไม่พบทักษะ

en: No Video Found
th: ไม่พบวิดีโอ

en: No available options.
th: ไม่มีตัวเลือกที่ใช้ได้

en: No sidebar, single column view with Project Details box below content
th: ไม่มีแถบด้านข้าง มุมมองคอลัมน์เดียวพร้อมกล่องรายละเอียดโครงการด้านล่างเนื้อหา

en: Nothing found
th: ไม่พบสิ่งใด

en: Nothing found in Trash
th: ไม่พบสิ่งใดในถังขยะ

en: Number Counter
th: ตัวนับจำนวน

en: Number Font Size
th: ขนาดตัวอักษรตัวเลข

en: Number Font Style
th: รูปแบบตัวอักษรตัวเลข

en: Number of Posts displayed on Archive pages
th: จำนวนโพสต์ที่แสดงในหน้าเก็บถาวร

en: Number of Posts displayed on Category page
th: จำนวนโพสต์ที่แสดงในหน้าหมวดหมู่

en: Number of Posts displayed on Search pages
th: จำนวนโพสต์ที่แสดงในหน้าการค้นหา

en: Number of Posts displayed on Tag pages
th: จำนวนโพสต์ที่แสดงบนหน้าแท็ก

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
th: จำนวนสินค้าที่แสดงในหน้าเก็บถาวร WooCommerce

en: Number of comments to show:
th: จำนวนความคิดเห็นที่จะแสดง:

en: Number of dropdown tiers shown
th: จำนวนชั้นแบบเลื่อนลงที่แสดง

en: Number of posts to show:
th: จำนวนโพสต์ที่จะแสดง:

en: OR
th: หรือ

en: Only display featured posts.
th: แสดงเฉพาะกระทู้แนะนำ

en: Open Project URL in new window
th: เปิด URL โครงการในหน้าต่างใหม่

en: Open link in new window
th: เปิดลิงค์ในหน้าต่างใหม่

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Order Category Links by Ascending/Descending
th: สั่งซื้อลิงค์หมวดหมู่โดยขึ้น / ลง

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
th: สั่งซื้อลิงค์หน้าโดยขึ้น / ลง

en: Our Authors
th: ผู้เขียนของเรา

en: Outset
th: เริ่มแรก

en: Overlay
th: ซ้อนทับ

en: PASSWORD
th: รหัสผ่าน

en: Padding
th: การขยายความ

en: Page IDs, separated by commas.
th: รหัสหน้า คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Page Name
th: ชื่อเพจ

en: Page not found
th: ไม่พบหน้านี้

en: Pages
th: หน้า

en: Pages:
th: หน้า:

en: Pagination
th: การแบ่งหน้า

en: Pagination Active Background Color
th: สีพื้นหลังที่ใช้งานการแบ่งหน้า

en: Pagination Active Color
th: การแบ่งหน้าสีที่ใช้งานอยู่

en: Pagination Background
th: พื้นหลังการแบ่งหน้า

en: Pagination Background Color
th: สีพื้นหลังการแบ่งหน้า

en: Pagination Color
th: สีเลขหน้า

en: Pagination Item
th: รายการเลขหน้า

en: Pagination Item Active
th: รายการเลขหน้าที่ใช้งานอยู่

en: Parent Skill
th: ทักษะผู้ปกครอง

en: Parent Skill:
th: ทักษะผู้ปกครอง:

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
th: วาง URL รูปภาพที่นี่ หากคุณเลือกประเภทตัวเลื่อน "รูปภาพ"

en: Percent Font Size
th: เปอร์เซ็นต์ขนาดตัวอักษร

en: Percent Font Style
th: รูปแบบตัวอักษรร้อยละ

en: Person
th: บุคคล

en: Picassa
th: ปิกัสซ่า

en: Pinterest Profile Url
th: URL โปรไฟล์ Pinterest

en: Place your adsense code here.
th: วางโค้ด Adsense ของคุณที่นี่

en: Please enter a valid email address.
th: กรุณาใส่อีเมล์ที่ถูกต้อง.

en: Popular
th: เป็นที่นิยม

en: Popular Skills
th: ทักษะยอดนิยม

en: Portfolio Page Template Options
th: ตัวเลือกเทมเพลตหน้าพอร์ตโฟลิโอ

en: Portrait Border Radius
th: รัศมีเส้นขอบแนวตั้ง

en: Post
th: โพสต์

en: Post Background Color
th: โพสต์สีพื้นหลัง

en: Post Caption
th: โพสต์แคปชั่น

en: Post Comment
th: เขียนความคิดเห็น

en: Post Entry
th: โพสต์รายการ

en: Post Excerpt
th: โพสต์ข้อความที่ตัดตอนมา

en: Post Featured Image
th: โพสต์ภาพเด่น

en: Post Format Audio Player
th: โพสต์รูปแบบเครื่องเล่นเสียง

en: Post Format Audio Wrapper
th: โพสต์รูปแบบ Audio Wrapper

en: Post Format Gallery Nav
th: รูปแบบการโพสต์แกลเลอรี Nav

en: Post Format Gallery Nav Hover
th: โพสต์ แกลเลอรี Nav เลื่อนเมาส์ไปวาง

en: Post Format Gallery Nav Icon
th: ไอคอน Nav แกลเลอรีรูปแบบโพสต์

en: Post Format Gallery Nav Icon Hover
th: วางเมาส์เหนือไอคอน Nav แกลเลอรีรูปแบบโพสต์

en: Post Format Icon
th: โพสต์รูปแบบไอคอน

en: Post Format Icon Background Color
th: สีพื้นหลังไอคอนรูปแบบโพสต์

en: Post Format Link Background
th: พื้นหลังลิงก์รูปแบบโพสต์

en: Post Format Quote Background
th: โพสต์รูปแบบการอ้างพื้นหลัง

en: Post Meta
th: โพสต์เมตา

en: Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
th: โพสต์ไอคอน Meta (การให้คะแนนและความคิดเห็น)

en: Post Overlay
th: โพสต์ซ้อนทับ

en: Post Overlay Icon
th: โพสต์ไอคอนซ้อนทับ

en: Post Read More
th: โพสต์ อ่านเพิ่มเติม

en: Post Read More Icon
th: โพสต์ อ่านเพิ่มเติม ไอคอน

en: Post Review Score Bar
th: โพสต์แถบคะแนนรีวิว

en: Post Title
th: ชื่อกระทู้

en: Post Title Font Size
th: ขนาดตัวอักษรของชื่อเรื่อง

en: Post Title Font Style
th: รูปแบบตัวอักษรของชื่อเรื่อง

en: Post info section
th: โพสต์ข้อมูลส่วน

en: Post not found
th: ไม่พบโพสต์

en: Posted by %s
th: โพสต์โดย %s

en: Posts
th: กระทู้

en: Posts By: %s
th: โพสต์โดย: %s

en: Posts Carousel
th: ม้าหมุนกระทู้

en: Posts Limit
th: ขีด จำกัด ของโพสต์

en: Posts List Area
th: พื้นที่รายการกระทู้

en: Posts List Entry
th: รายการกระทู้

en: Posts List Meta
th: รายการกระทู้ Meta

en: Posts List Meta Icon
th: โพสต์รายการไอคอนเมตา

en: Posts List Thumbnail
th: ภาพขนาดย่อของรายการกระทู้

en: Posts List Title
th: ชื่อรายการกระทู้

en: Posts Per Page
th: โพสต์ต่อหน้า

en: Posts by %s
th: โพสต์โดย %s

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Previous Tab
th: แท็บก่อนหน้า

en: Price Font Size
th: ขนาดตัวอักษร ราคา

en: Price Font Style
th: รูปแบบตัวอักษรราคา

en: Pricing Table
th: ตารางราคา

en: Primary Heading
th: หัวเรื่องหลัก

en: Primary Heading: Category Name, Sub Heading: Filter
th: หัวเรื่องหลัก: ชื่อหมวดหมู่, หัวเรื่องย่อย: ตัวกรอง

en: Primary Heading: Filter, Sub Heading: Category Name
th: หัวเรื่องหลัก: ตัวกรอง หัวเรื่องย่อย: ชื่อหมวดหมู่

en: Primary Menu
th: เมนูหลัก

en: Primary Menu Bar Settings
th: การตั้งค่าแถบเมนูหลัก

en: Print
th: พิมพ์

en: Product Name Font Size
th: ชื่อสินค้า ขนาดตัวอักษร

en: Product Name Font Style
th: ชื่อสินค้า รูปแบบตัวอักษร

en: Project Categories
th: หมวดหมู่โครงการ

en: Project Description:
th: รายละเอียดโครงการ:

en: Project Details
th: รายละเอียดโครงการ

en: Project Details Location
th: รายละเอียดโครงการ ที่ตั้ง

en: Project Details Title
th: รายละเอียดโครงการ ชื่อเรื่อง

en: Project Details box as sidebar
th: กล่องรายละเอียดโครงการเป็นแถบด้านข้าง

en: Project Details:
th: รายละเอียดโครงการ:

en: Project Gallery
th: แกลเลอรี่โครงการ

en: Project Sidebar
th: แถบด้านข้างโครงการ

[ctx: Project Skill name]
en: Project Skills
th: ทักษะโครงการ

en: Project Skills
th: ทักษะโครงการ

en: Project URL
th: URL โครงการ

en: Project URL Text
th: ข้อความ URL โครงการ

[ctx: Project skill singular name]
en: Project Skill
th: ทักษะโครงการ

en: Quote
th: อ้าง

en: Quote Attribution
th: อ้างที่มา

en: Quote Format Options
th: ตัวเลือกรูปแบบใบเสนอราคา

en: Quote Text
th: ข้อความอ้างอิง

en: RSS Icon Url
th: URL ไอคอน RSS

en: Rate:
th: ประเมิน:

en: Rating (%):
th: คะแนน (%):

en: Rating: %0.2f
th: คะแนน: %0.2f

en: Ratings
th: การให้คะแนน

en: Re-Authorize
th: อนุญาตอีกครั้ง

en: Read Extra Documentation
th: อ่าน Extra เพิ่มเติม

en: Read More
th: อ่านเพิ่มเติม

en: Read More Button
th: อ่านเพิ่มเติมปุ่ม

en: Recent
th: ล่าสุด

en: Recent Comments
th: ความเห็นล่าสุด

en: Recent Posts
th: โพสต์ล่าสุด

en: Recent Reviews
th: บทวิจารณ์ล่าสุด

en: Recent Tweets
th: ทวีตล่าสุด

en: Recent Videos
th: วิดีโอล่าสุด

en: Related Posts
th: กระทู้ที่เกี่ยวข้อง

en: Remove Drop Shadow
th: ลบ Drop Shadow

en: Remove Vertical Divider
th: ลบตัวแบ่งแนวตั้ง

en: Reply
th: ตอบ

en: Reset
th: รีเซ็ต

en: Reset to Defaults
th: รีเซ็ตเป็นค่าเริ่มต้น

en: Responsive shortcodes
th: รหัสย่อที่ตอบสนอง

en: Retweet
th: รีทวีต

en: Review
th: ทบทวน

en: Review Box Contents
th: ตรวจสอบเนื้อหากล่อง

en: Review Box Title
th: ชื่อกล่องรีวิว

en: Ridge
th: สัน

en: Right
th: ขวา

en: Right to Left
th: จากขวาไปซ้าย

en: Role Editor
th: ผู้แก้ไขบทบาท

en: Sale Badge Font Size
th: ขนาดตัวอักษรตราขาย

en: Sale Badge Font Style
th: ขายแบดเจอร์ฟอนต์สไตล์

en: Sale Price Font Size
th: ขนาดตัวอักษรราคาขาย

en: Sale Price Font Style
th: สไตล์ฟอนต์ราคาขาย

en: Sample Post Title
th: ชื่อกระทู้ตัวอย่าง

en: Save Changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Scale In From Center
th: ปรับขนาดจากศูนย์

en: Scale In From Left
th: ปรับขนาดจากซ้าย

en: Scale In From Right
th: ปรับขนาดจากด้านขวา

en: Score %1$d%%
th: คะแนน %1$d %%

en: Score: %1$s
th: คะแนน: %1$s

en: Search & Cart Font
th: ค้นหา & รถเข็นแบบอักษร

en: Search & Cart Font Style
th: รูปแบบตัวอักษรค้นหา & รถเข็น

en: Search Layouts
th: ค้นหาเค้าโครง

en: Search Project Skills
th: ค้นหาทักษะโครงการ

en: Search Projects
th: ค้นหาโครงการ

en: Search Results for: %s
th: ผลการค้นหาสำหรับ: %s

en: Search results for "%s"
th: ผลการค้นหาสำหรับ " %s "

en: Search, Cart, & Icon Background Color
th: ค้นหา รถเข็น และสีพื้นหลังของไอคอน

en: Search, Cart, & Icon Letter Spacing
th: ค้นหา รถเข็น และระยะห่างระหว่างตัวอักษรของไอคอน

en: Search, Cart, & Icon Text Color
th: ค้นหา รถเข็น และสีข้อความของไอคอน

en: Search, Cart, & Icon Text Size
th: ค้นหา รถเข็น และขนาดตัวอักษรของไอคอน

en: Secondary Menu
th: เมนูรอง

en: Secondary Menu Bar Settings
th: การตั้งค่าแถบเมนูรอง

en: Select
th: เลือก

en: Select Animation Effect
th: เลือกเอฟเฟ็กต์ภาพเคลื่อนไหว

en: Select Page
th: เลือกหน้า

en: Select Slider Type here
th: เลือกประเภทตัวเลื่อนที่นี่

en: Select between expanded and closed state
th: เลือกระหว่างสถานะขยายและปิด

en: Select yes if the link should be opened in a new window
th: เลือก ใช่ ถ้าลิงก์ควรเปิดในหน้าต่างใหม่

en: Send
th: ส่ง

en: Send Email to
th: ส่งอีเมล์ไปที่

en: Separate Skills with Commas
th: แยกทักษะด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Set as Image
th: ตั้งเป็นภาพ

en: Share "%s" via %s
th: แบ่งปัน " %s " ผ่าน %s

en: Share:
th: แบ่งปัน:

en: Sharing Icons to Display
th: การแชร์ไอคอนเพื่อแสดง

en: Shop
th: ร้านค้า

en: Short description
th: คำอธิบายสั้น

en: Shortcodes
th: รหัสย่อ

en: Show Author
th: แสดงผู้เขียน

en: Show Author Box
th: แสดงกล่องผู้เขียน

en: Show Categories
th: แสดงหมวดหมู่

en: Show Comment Count
th: แสดงจำนวนความคิดเห็น

en: Show Comments
th: แสดงความคิดเห็น

en: Show Date
th: แสดงวันที่

en: Show Divider
th: แสดงตัวแบ่ง

en: Show Dribbble Icon
th: แสดงไอคอนเลี้ยงลูก

en: Show Excerpt
th: แสดงข้อความที่ตัดตอนมา

en: Show Facebook Icon
th: แสดงไอคอน Facebook

en: Show Featured Image
th: แสดงรูปภาพเด่น

en: Show Full Content
th: แสดงเนื้อหาทั้งหมด

en: Show Google+ Icon
th: แสดงไอคอน Google +

en: Show Instagram Icon
th: แสดงไอคอน Instagram

en: Show Pagination
th: แสดงเลขหน้า

en: Show Pinterest Icon
th: แสดงไอคอน Pinterest

en: Show Post Count
th: แสดงจำนวนโพสต์

en: Show Posts Count
th: แสดงจำนวนกระทู้

en: Show RSS Icon
th: แสดงไอคอน RSS

en: Show Rating
th: แสดงคะแนน

en: Show Ratings
th: แสดงการให้คะแนน

en: Show Read More Button
th: แสดงปุ่มอ่านเพิ่มเติม

en: Show Related Posts
th: แสดงกระทู้ที่เกี่ยวข้อง

en: Show Search Bar
th: แสดงแถบค้นหา

en: Show Social Icons
th: แสดงไอคอนโซเชียล

en: Show Stumbleupon Icon
th: แสดงไอคอน Stumbleupon

en: Show Top Border?
th: แสดงขอบด้านบน?

en: Show Trending Bar
th: แสดงแถบแนวโน้ม

en: Show Tumblr Icon
th: แสดงไอคอน Tumblr

en: Show Twitter Icon
th: แสดงไอคอน Twitter

en: Show WooCommerce Cart
th: แสดงรถเข็น WooCommerce

en: Show Youtube Icon
th: แสดงไอคอน Youtube

en: Show author box
th: แสดงกล่องผู้เขียน

en: Show comments on pages
th: แสดงความเห็นในเพจ

en: Show comments on posts
th: แสดงความคิดเห็นในโพสต์

en: Show dropdown menus
th: แสดงเมนูแบบเลื่อนลง

en: Show related posts
th: แสดงโพสต์ที่เกี่ยวข้อง

en: Sidebar
th: แถบด้านข้าง

en: Sidebar Location
th: ตำแหน่งแถบด้านข้าง

en: Sidebar Width
th: ความกว้างของแถบด้านข้าง

en: Sidebar location
th: ตำแหน่งแถบด้านข้าง

en: Sidebar, Project Details box below content
th: แถบด้านข้าง กล่องรายละเอียดโครงการด้านล่างเนื้อหา

en: Sidebar/Widget Area
th: แถบด้านข้าง/พื้นที่วิดเจ็ต

en: Single Page Layout
th: เค้าโครงหน้าเดียว

en: Single Post Layout
th: เค้าโครงโพสต์เดียว

en: Single Post Page SEO
th: SEO หน้าโพสต์เดียว

en: Sitemap Page Template Options
th: ตัวเลือกเทมเพลตหน้าแผนผังไซต์

en: Sitemap Sections Display
th: การแสดงส่วนของแผนผังเว็บไซต์

en: Sizing
th: ขนาด

en: Skills:
th: ทักษะ:

en: Slide In Horizontally
th: เลื่อนในแนวนอน

en: Slide In Vertically
th: เลื่อนในแนวตั้ง

en: Slider
th: สไลเดอร์

en: Slider Type
th: ประเภทสไลเดอร์

en: Smooth Scrolling
th: การเลื่อนที่ราบรื่น

en: Social Follow
th: ติดตามทางสังคม

en: Social Icons Color
th: สีไอคอนทางสังคม

en: Social Icons Size
th: ขนาดไอคอนโซเชียล

en: Social Media Links
th: ลิงค์โซเชียลมีเดีย

en: Social Media Networks
th: เครือข่ายโซเชียลมีเดีย

en: Social Network Follower Count Refresh
th: รีเฟรชจำนวนผู้ติดตามเครือข่ายโซเชียล

en: Social Network Icon Size
th: ขนาดไอคอนโซเชียลเน็ตเวิร์ก

en: Solid
th: แข็ง

en: Sorry, No Posts Found
th: ขออภัย ไม่พบกระทู้

en: Sorry, no posts found.
th: ขออภัย ไม่พบโพสต์

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
th: จัดเรียงหมวดหมู่ลิงก์ตามชื่อ/ID/Slug/Count/Term Group

en: Sort Method
th: วิธีการจัดเรียง

en: Sort Order
th: เรียงลำดับ

en: Sort Pages Links
th: เรียงลำดับหน้าลิงค์

en: Standard
th: มาตรฐาน

en: Standard Blog Category
th: หมวดหมู่บล็อกมาตรฐาน

en: Standard Blog Category With Featured Posts
th: หมวดหมู่บล็อกมาตรฐานพร้อมกระทู้แนะนำ

en: Standard Blog Homepage
th: หน้าแรกของบล็อกมาตรฐาน

en: Standard or Masonry Style for Archive Pages
th: รูปแบบมาตรฐานหรือแบบก่ออิฐสำหรับหน้าที่เก็บถาวร

en: Star
th: ดาว

en: Start on New Line
th: เริ่มที่บรรทัดใหม่

en: Start on New Line?
th: เริ่มบรรทัดใหม่?

en: Start the ad's output on a new line?
th: เริ่มการแสดงโฆษณาในบรรทัดใหม่หรือไม่

en: State
th: สถานะ

en: Status
th: สถานะ

en: Stumbleupon
th: สะดุด

en: Stumbleupon Profile Url
th: URL โปรไฟล์ Stumbleupon

en: Sub Heading
th: หัวเรื่องย่อย

en: Subheader
th: หัวข้อย่อย

en: Subheader Font Size
th: ขนาดแบบอักษรของส่วนหัวย่อย

en: Subheader Font Style
th: รูปแบบแบบอักษรของส่วนหัวย่อย

en: Subject
th: เรื่อง

en: Subscribe
th: ติดตาม

en: Summary
th: สรุป

en: Summary Title
th: ชื่อเรื่องย่อ

en: TRENDING:
th: แนวโน้ม:

en: Tab
th: แท็บ

en: Tab Content
th: แท็บเนื้อหา

en: Tab Item
th: รายการแท็บ

en: Tab Item Active
th: รายการแท็บที่ใช้งานอยู่

en: Tab Item Hover
th: แท็บรายการ โฮเวอร์

en: Tab Settings
th: การตั้งค่าแท็บ

en: Tab Text
th: ข้อความแท็บ

en: Tabbed Posts
th: โพสต์แบบแท็บ

en: Tabs
th: แท็บ

en: Tabs Background
th: พื้นหลังแท็บ

en: Tags
th: แท็ก

en: Testimonial
th: ข้อความรับรอง

en: Text
th: ข้อความ

en: Text Color
th: สีข้อความ

en: Text Size
th: ขนาดตัวอักษร

en: Text for the header of the module. Leave blank for no header for the module.
th: ข้อความสำหรับส่วนหัวของโมดูล เว้นว่างไว้โดยไม่มีส่วนหัวสำหรับโมดูล

en: Thanks for contacting us.
th: ขอบคุณที่ติดต่อเรา.

en: The Ad HTML, if not using the Image URL and Link above.
th: HTML โฆษณา หากไม่ได้ใช้ URL รูปภาพและลิงก์ด้านบน

en: The Map feature uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map feature, please make sure you have added your API key inside the Extra Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
th: คุณลักษณะแผนที่ใช้ Google Maps API และต้องใช้คีย์ Google API ที่ถูกต้องจึงจะทำงานได้ ก่อนใช้คุณลักษณะแผนที่ โปรดตรวจสอบว่าคุณได้เพิ่มคีย์ API ของคุณในแผงตัวเลือกธีม Extra เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับวิธีสร้าง Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">ที่นี่</a>

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
th: โมดูลแผนที่ใช้ Google Maps API และต้องใช้คีย์ Google API ที่ถูกต้องจึงจะทำงานได้ ก่อนใช้โมดูลแผนที่ โปรดตรวจสอบว่าคุณได้เพิ่มคีย์ API ที่นี่ เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับวิธีสร้าง Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">ที่นี่</a>

en: The URL of the video from a <a href="%s" target="_blank">Supported oEmbed Video Provider</a>, or URL of any video. Click "Add Video URL" to add more file types. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc)
th: URL ของวิดีโอจาก <a href="%s" target="_blank">รองรับผู้ให้บริการวิดีโอ oEmbed</a> หรือ URL ของวิดีโอใดๆ คลิก "เพิ่ม URL วิดีโอ" เพื่อเพิ่มประเภทไฟล์อื่นๆ (.mov, .mp4, .webm, .ogv ฯลฯ)

en: The color used for this category throughout the site.
th: สีที่ใช้สำหรับหมวดหมู่นี้ทั่วทั้งไซต์

en: The color used for this user throughout the site.
th: สีที่ใช้สำหรับผู้ใช้นี้ทั่วทั้งไซต์

en: The format for the date display in PHP date() format
th: รูปแบบการแสดงวันที่ในรูปแบบ PHP date()

en: The name of your facebook page, not the full URL. If your facebook url is: "http://www.facebook.com/elegantthemes", then your page name is: "elegantthemes"
th: ชื่อเพจ Facebook ของคุณ ไม่ใช่ URL แบบเต็ม หาก URL facebook ของคุณคือ: " http://www.facebook.com/elegantthemes " แสดงว่าชื่อเพจของคุณคือ: "elegantthemes"

en: The number of posts shown per page.
th: จำนวนโพสต์ที่แสดงต่อหน้า

en: The number of posts shown.
th: จำนวนโพสต์ที่แสดง

en: The primary heading.
th: หัวเรื่องหลัก

en: The speed, in seconds, in which it will auto rotate to the next slide.
th: ความเร็วเป็นวินาทีที่จะหมุนไปยังสไลด์ถัดไปโดยอัตโนมัติ

en: The speed, in seconds, in which the slider will auto rotate to the next slide. Leave empty to disable autoplay.
th: ความเร็วเป็นวินาทีที่แถบเลื่อนจะหมุนไปยังสไลด์ถัดไปโดยอัตโนมัติ เว้นว่างไว้เพื่อปิดการเล่นอัตโนมัติ

en: The sub heading.
th: หัวเรื่องย่อย

en: Theme Customizer
th: เครื่องมือปรับแต่งธีม

en: Theme Options
th: ตัวเลือกธีม

en: There was a problem, please try again.
th: มีปัญหา โปรดลองอีกครั้ง

en: This controls default direction of the lazy-loading animation.
th: สิ่งนี้ควบคุมทิศทางเริ่มต้นของแอนิเมชั่นโหลดแบบขี้เกียจ

en: This is an optional title to display for this module.
th: นี่เป็นชื่อที่ไม่บังคับที่จะแสดงสำหรับโมดูลนี้

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
th: ตัวเลือกนี้ช่วยให้คุณเปลี่ยนวิธีแสดงวันที่ได้ สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม โปรดดู codex ของ WordPress ที่นี่: <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>การจัดรูปแบบวันที่และเวลา</a>

en: This option allows you to control how many tiers your pages dropdown menu has in the default theme created main menu. Increasing the number allows for additional menu items to be shown. This setting is not applicable If you are using a custom menu and not the default theme created main menu.
th: ตัวเลือกนี้ช่วยให้คุณควบคุมระดับของเมนูแบบเลื่อนลงของหน้าเว็บของคุณในเมนูหลักที่สร้างโดยธีมเริ่มต้น การเพิ่มจำนวนทำให้สามารถแสดงรายการเมนูเพิ่มเติมได้ การตั้งค่านี้ใช้ไม่ได้หากคุณใช้เมนูแบบกำหนดเองและไม่ใช่ธีมเริ่มต้นที่สร้างเมนูหลัก

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
th: ตัวเลือกนี้ช่วยให้คุณควบคุมจำนวนเมนูแบบเลื่อนลงของหน้าเว็บของคุณ การเพิ่มจำนวนทำให้สามารถแสดงรายการเมนูเพิ่มเติมได้

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
th: โพสต์นี้มีรหัสผ่านป้องกัน. ป้อนรหัสผ่านเพื่อดูความคิดเห็น

en: This will add a border to the top side of the module.
th: สิ่งนี้จะเพิ่มเส้นขอบที่ด้านบนของโมดูล

en: This will be used as the border color for this module.
th: ซึ่งจะใช้เป็นสีเส้นขอบสำหรับโมดูลนี้

en: This will be used as the text color for the header text of the module.
th: ซึ่งจะใช้เป็นสีข้อความสำหรับข้อความส่วนหัวของโมดูล

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
th: การดำเนินการนี้จะเปลี่ยนป้ายกำกับของโมดูลในตัวสร้างเพื่อให้สามารถระบุได้ง่าย

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
th: สิ่งนี้จะเปิดใช้งาน Google Fonts สำหรับภาษาที่ไม่ใช่ภาษาอังกฤษ

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
th: สิ่งนี้จะเปิดใช้งานการใช้ข้อความที่ตัดตอนมาในโพสต์หรือเพจ

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
th: การดำเนินการนี้จะคืนค่าการตั้งค่าทั้งหมดในหน้าตัวเลือกกลับเป็นค่าเริ่มต้น <strong>คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการดำเนินการนี้</strong>

en: Title
th: ชื่อ

en: Title Font Size
th: ขนาดตัวอักษรชื่อเรื่อง

en: Title Font Style
th: รูปแบบตัวอักษรชื่อเรื่อง

en: Title:
th: ชื่อ:

en: Toggle
th: สลับ

en: Toggle Icon Size
th: สลับขนาดไอคอน

en: Toggle Padding
th: สลับการเติม

en: Top
th: สูงสุด

en: Top & Bottom Padding
th: ช่องว่างภายในด้านบนและด้านล่าง

en: Top Rated
th: ระดับสูง

en: Top to Bottom
th: จากบนลงล่าง

en: Trackbacks/Pingbacks
th: Trackbacks / Pingbacks

en: Trending Font
th: แบบอักษรที่กำลังมาแรง

en: Trending Font Style
th: รูปแบบตัวอักษรที่ได้รับความนิยม

en: Trending Label Text Color
th: สีข้อความของป้ายกำกับที่ได้รับความนิยม

en: Trending Text Size
th: ขนาดตัวอักษรที่ได้รับความนิยม

en: Trending Title Text Color
th: สีข้อความชื่อเรื่องที่ได้รับความนิยม

en: Tumblr
th: ทัมเบลอร์

en: Tumblr Profile Url
th: URL โปรไฟล์ Tumblr

en: Turn pagination on or off.
th: เปิดหรือปิดการแบ่งหน้า

en: Turn the autoplay feature on or off.
th: เปิดหรือปิดคุณสมบัติเล่นอัตโนมัติ

en: Turn the dispay of each post's date on or off.
th: เปิดหรือปิดการแสดงวันที่ของแต่ละโพสต์

en: Turn the display of each post's author on or off.
th: เปิดหรือปิดการแสดงผู้เขียนโพสต์แต่ละรายการ

en: Turn the display of each post's categories on or off.
th: เปิดหรือปิดการแสดงหมวดหมู่ของแต่ละโพสต์

en: Turn the display of each post's ccomments on or off.
th: เปิดหรือปิดการแสดงความคิดเห็นของแต่ละโพสต์

en: Turn the display of each post's comment count on or off.
th: เปิดหรือปิดการแสดงจำนวนความคิดเห็นของแต่ละโพสต์

en: Turn the display of each post's date on or off.
th: เปิดหรือปิดการแสดงวันที่ของแต่ละโพสต์

en: Turn the display of each post's featured image on or off.
th: เปิดหรือปิดการแสดงรูปภาพเด่นของแต่ละโพสต์

en: Turn the display of each post's rating on or off.
th: เปิดหรือปิดการแสดงคะแนนของแต่ละโพสต์

en: Turn the display of each post's rating stars on or off.
th: เปิดหรือปิดการแสดงดาวให้คะแนนของแต่ละโพสต์

en: Tweet
th: ทวีต

en: Twitter Profile Url
th: URL โปรไฟล์ Twitter

en: Type
th: พิมพ์

en: Type an address and click find to place a marker at that address.
th: พิมพ์ที่อยู่แล้วคลิกค้นหาเพื่อวางเครื่องหมายที่อยู่นั้น

en: Type of the box
th: ประเภทของกล่อง

en: Typography
th: วิชาการพิมพ์

en: Typography Settings
th: การตั้งค่าการพิมพ์

en: URL of the ad image.
th: URL ของรูปภาพโฆษณา

en: URL the ad's image links to.
th: URL รูปภาพของโฆษณาที่ลิงก์ไป

en: USERNAME
th: ชื่อผู้ใช้

en: Underline
th: ขีดเส้นใต้

en: Update Skill
th: อัพสกิล

en: Upload
th: ที่อัพโหลด

en: Upload A Video File
th: อัปโหลดไฟล์วิดีโอ

en: Upload an Image
th: อัปโหลดรูปภาพ

en: Uppercase
th: ตัวพิมพ์ใหญ่

en: Use Google Fonts
th: ใช้ Google Fonts

en: Use as default for any category that does not have a specific layout set.
th: ใช้เป็นค่าเริ่มต้นสำหรับหมวดหมู่ใดๆ ที่ไม่มีชุดรูปแบบเฉพาะ

en: Use combined and minified CSS file to speed up your site's page load.
th: ใช้ไฟล์ CSS แบบรวมและย่อขนาดเพื่อเพิ่มความเร็วในการโหลดหน้าเว็บไซต์ของคุณ

en: Use combined and minified javascript file to speed up your site's page load.
th: ใช้ไฟล์ JavaScript แบบรวมและย่อขนาดเพื่อเพิ่มความเร็วในการโหลดหน้าไซต์ของคุณ

en: Use excerpts when defined
th: ใช้ข้อความที่ตัดตอนมาเมื่อกำหนด

en: Use resizing
th: ใช้การปรับขนาด

en: Use this layout as the default layout?
th: ใช้เลย์เอาต์นี้เป็นเลย์เอาต์เริ่มต้นไหม

en: Use this layout as the home layout?
th: ใช้รูปแบบนี้เป็นรูปแบบบ้านหรือไม่

en: Use this layout on the categories selected above.
th: ใช้เลย์เอาต์นี้กับหมวดหมู่ที่เลือกไว้ด้านบน

en: Used for icon button type
th: ใช้สำหรับปุ่มประเภทไอคอน

en: User Name
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: Vertically Centered
th: กึ่งกลางแนวตั้ง

en: Video
th: วิดีโอ

en: Video Format Options
th: ตัวเลือกรูปแบบวิดีโอ

en: Video URL
th: URL วิดีโอ

en: View Category Layout
th: ดูเค้าโครงหมวดหมู่

en: View Project
th: ดูโครงการ

en: View The Project
th: ดูโครงการ

en: View all posts by %s
th: ดูโพสต์ทั้งหมดโดย %s

en: Website Content Width
th: ความกว้างของเนื้อหาเว็บไซต์

en: Website Gutter Width
th: ความกว้างของรางเว็บไซต์

en: Welcome to Extra! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
th: ยินดีต้อนรับสู่ Extra! ก่อนดำดิ่งสู่ธีมใหม่ของคุณ โปรดไปที่หน้า <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra Documentation</a> ประกอบเพิ่มเติมเพื่อเข้าถึงบทช่วยสอนเชิงลึกมากมาย

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
th: เมื่อคุณกำหนดคำหลักของคุณโดยใช้ช่องที่กำหนดเอง คุณควรใช้ค่านี้สำหรับชื่อช่องที่กำหนดเอง ค่าของฟิลด์ที่กำหนดเองของคุณควรเป็นเมตาคีย์เวิร์ดที่คุณต้องการใช้ คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
th: เมื่อคุณกำหนดคำอธิบายเมตาโดยใช้ฟิลด์ที่กำหนดเอง คุณควรใช้ค่านี้สำหรับชื่อฟิลด์ที่กำหนดเอง ค่าของฟิลด์แบบกำหนดเองของคุณควรเป็นคำอธิบายแบบกำหนดเองที่คุณต้องการใช้

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
th: เมื่อคุณกำหนดชื่อของคุณโดยใช้ฟิลด์ที่กำหนดเอง คุณควรใช้ค่านี้สำหรับชื่อฟิลด์ที่กำหนดเอง ค่าของฟิลด์ที่กำหนดเองของคุณควรเป็นชื่อเรื่องที่กำหนดเองที่คุณต้องการใช้

en: Whether to show the post count.
th: แสดงจำนวนโพสต์หรือไม่

en: Widget Bullet Color
th: Widget Bullet สี

en: Widget Header Font Size
th: ขนาดตัวอักษรส่วนหัวของวิดเจ็ต

en: Widget Header Font Style
th: รูปแบบแบบอักษรส่วนหัวของวิดเจ็ต

en: Widget Heading Color
th: สีส่วนหัวของวิดเจ็ต

en: Widget Link Color
th: สีลิงค์วิดเจ็ต

en: Widget Text Color
th: สีข้อความวิดเจ็ต

en: WooCommerce Sidebar Location
th: ตำแหน่งแถบด้านข้าง WooCommerce

en: WooCommerce Sidebar/Widget Area
th: WooCommerce แถบด้านข้าง/พื้นที่วิดเจ็ต

en: Yes
th: ใช่

en: You are already logged in.
th: คุณเข้าสู่ระบบแล้ว

en: You can disable this option if you want to remove the author box from single post pages.
th: คุณสามารถปิดใช้งานตัวเลือกนี้ได้หากต้องการลบช่องผู้เขียนออกจากหน้าโพสต์เดียว

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
th: คุณสามารถปิดใช้งานตัวเลือกนี้ได้หากต้องการลบความคิดเห็นและแบบฟอร์มความคิดเห็นออกจากหน้าโพสต์เดียว

en: You can disable this option if you want to remove the related posts from single post pages.
th: คุณสามารถปิดใช้งานตัวเลือกนี้ได้หากต้องการลบโพสต์ที่เกี่ยวข้องออกจากหน้าโพสต์เดียว

en: You can find all the info on how to obtain all the needed API credentials here: %s
th: คุณสามารถดูข้อมูลทั้งหมดเกี่ยวกับวิธีรับข้อมูลรับรอง API ที่จำเป็นทั้งหมดได้ที่นี่: %s

en: You can find the User Id at the end of your Google+ URL. For example if the URL was: http://plus.google.com/+elegentthemes, the User Id would be: +elegenthemes
th: คุณจะพบรหัสผู้ใช้ที่ส่วนท้ายของ Google + URL ของคุณ ตัวอย่างเช่น หาก URL คือ: http://plus.google.com/ +elegentthemes รหัสผู้ใช้จะเป็น: +elegentthemes

en: You don't have pages
th: คุณไม่มีเพจ

en: Your Rating:
th: คะแนนของคุณ:

en: Your latest posts
th: โพสต์ล่าสุดของคุณ

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
th: โพสต์ล่าสุดของไซต์ของคุณ

en: Your site&#8217;s most recent Reviews (posts which have review).
th: บทวิจารณ์ล่าสุดของไซต์ของคุณ (โพสต์ที่มีบทวิจารณ์)

en: Your site&#8217;s most recent Videos (Posts which use video format).
th: วิดีโอล่าสุดของไซต์ของคุณ (โพสต์ที่ใช้รูปแบบวิดีโอ)

en: Your site&#8217;s most recent comments.
th: ความคิดเห็นล่าสุดของไซต์ของคุณ

en: Youtube Profile Url
th: URL โปรไฟล์ Youtube

en: Youtube Username
th: Youtube ยูสเซอร์เนม

en: Zoom Icon Color
th: สีไอคอนซูม

en: by
th: โดย

en: by %s
th: โดย %s

[ctx: clear static resources]
en: Clear
th: ชัดเจน

en: comment count
th: จำนวนความคิดเห็น

[ctx: documentation links]
en: Support
th: สนับสนุน

[ctx: general options]
en: General
th: ทั่วไป

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
th: บูรณาการ

[ctx: layout type general name]
en: Category Layouts
th: เค้าโครงหมวดหมู่

[ctx: layout type singular name]
en: Category Layout
th: เค้าโครงหมวดหมู่

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
th: การนำทาง

[ctx: noun]
en: COMMENT
th: ความคิดเห็น

[ctx: page/post]
en: Layout
th: เค้าโครง

[ctx: project item]
en: Add New
th: เพิ่มใหม่

[ctx: project type general name]
en: Projects
th: โครงการ

[ctx: project type singular name]
en: Project
th: โครงการ

[ctx: search engine optimization]
en: SEO
th: การทำ SEO

en: settings reset.
th: รีเซ็ตการตั้งค่า

en: settings saved.
th: การตั้งค่าที่บันทึกไว้.

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
th: โฆษณา

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
th: การปรับสี

[ctx: theme updates]
en: Updates
th: อัพเดท

en: you don't have sufficient permissions to access this page
th: คุณไม่มีสิทธิ์เพียงพอในการเข้าถึงหน้านี้
