Extra 2.22.2 - en to fr translation catalogue (1072 entries)

en:  You can find all the info on how to obtain all the required credentials here: %s
fr: Vous pouvez trouver toutes les informations sur la façon d'obtenir toutes les informations d'identification requises ici : %s

en: %d Items
fr: %d éléments

en: %d Items in Cart
fr: %d articles dans le panier

en: %d%%
fr: %d %%

en: %s Theme Options
fr: Options de thème %s

en: %s URL
fr: URL %s

en: %s ago
fr: il y a %s

en: &hellip;
fr: …

en: &laquo; Previous
fr: " Précédent

en: + Add One More Tab
fr: + Ajouter un onglet de plus

en: 0 Comments
fr: 0 commentaire

en: 1 Column
fr: 1 Colonne

en: 1 Comment
fr: 1 commentaire

en: 1/2 + 1/4 + 1/4 Columns
fr: 1/2 + 1/4 + 1/4 Colonnes

en: 1/3 + 2/3 Columns
fr: 1/3 + 2/3 Colonnes

en: 1/4 + 1/2 + 1/4 Columns
fr: 1/4 + 1/2 + 1/4 Colonnes

en: 1/4 + 1/4 + 1/2 Columns
fr: 1/4 + 1/4 + 1/2 Colonnes

en: 1/4 + 3/4 Columns
fr: Colonnes 1/4 + 3/4

en: 2 Columns
fr: 2 colonnes

en: 2/3 + 1/3 Columns
fr: 2/3 + 1/3 Colonnes

en: 3 Columns
fr: 3 colonnes

en: 3/4 + 1/4 Columns
fr: 3/4 + 1/4 Colonnes

en: 4 Columns
fr: 4 colonnes

en: 404 Not Found
fr: 404 Non trouvé

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
fr: <div class="updated"><p>Il s'agit d'une nouvelle installation du thème %1$s. N'oubliez pas d'aller sur <a href="%2$s">ePanel</a> pour le configurer. Ce message disparaîtra une fois que vous aurez cliqué sur le bouton Enregistrer dans la <a href="%2$s">page d'options du thème</a>.</p></div>

en: <span class="button" title="%title"></span>
fr: <span class="button" title="%titre"></span>

en: <span class="button">Next Entries</span>
fr: <span class="button">Prochaines entrées</span>

en: <span class="button">Next</span><span class="title">%title</span>
fr: <span class="title">%title</span><span class="button">Suivant</span>

en: <span class="button">Older Entries</span>
fr: <span class="button">Entrées plus anciennes</span>

en: <span class="button">Previous</span><span class="title">%title</span>
fr: <span class="title">%title</span><span class="button">Précédent</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
fr: <span class="meta-nav">←</span> Commentaires plus anciens

en: A static page
fr: Une page statique

en: API Key
fr: clé API

en: About The Author
fr: A propos de l'auteur

en: Above Post
fr: Au-dessus du poteau

en: Accent color
fr: Couleur d'accentuation

en: Access Token
fr: Jeton d'accès

en: Access Token Secret
fr: Clé secrète du jeton d'accès

en: Access Token Secret:
fr: Clé secrète du jeton d'accès :

en: Access token:
fr: Jeton d'accès:

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Active Tab Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de l'onglet actif

en: Active Tab Text Color
fr: Couleur du texte de l'onglet actif

en: Ad
fr: Publicité

en: Ad #
fr: Publicité #

en: Ad #%d
fr: Annonce n° %d

en: Ad HTML
fr: HTML de l'annonce

en: Ad HTML:
fr: HTML de l'annonce :

en: Ad Image
fr: Image de l'annonce

en: Ad Link
fr: Lien publicitaire

en: Add API Key
fr: Ajouter une clé API

en: Add Ad
fr: Ajouter une annonce

en: Add Another Video URL
fr: Ajouter une autre URL vidéo

en: Add Audio File
fr: Ajouter un fichier audio

en: Add Author Bio
fr: Ajouter la biographie de l'auteur

en: Add Breakdown
fr: Ajouter une répartition

en: Add ET Box
fr: Ajouter une boîte ET

en: Add ET Button
fr: Ajouter un bouton ET

en: Add ET Learn more block
fr: Ajouter ET En savoir plus bloc

en: Add ET Tabs
fr: Ajouter des onglets ET

en: Add Gallery Images
fr: Ajouter des images de galerie

en: Add Images
fr: Ajouter des images

en: Add New Ad
fr: Ajouter une nouvelle annonce

en: Add New Category Layout
fr: Ajouter une nouvelle disposition de catégorie

en: Add New Project
fr: Ajouter un nouveau projet

en: Add New Project Skill
fr: Ajouter une nouvelle compétence de projet

en: Add New Tab
fr: Ajouter un nouvel onglet

en: Add a Tooltip Text
fr: Ajouter un texte d'info-bulle

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
fr: Ajoutez du code au < body > (bon pour les codes de suivi tels que Google Analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
fr: Ajouter du code à la < tête > de votre blog

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
fr: Ajoutez du code au bas de vos messages, avant les commentaires

en: Add code to the top of your posts
fr: Ajoutez du code en haut de vos messages

en: Add or Remove Skills
fr: Ajouter ou supprimer des compétences

en: Additional Info
fr: Information additionnelle

en: Address
fr: Adresse

en: Admin Label
fr: Étiquette d'administration

en: Ads
fr: Les publicités

en: Adsense's responsive ad units require the ads' container to have a fixed width. Enabling this option applies a fixed width to this ad's container.
fr: Les blocs d'annonces réactifs d'Adsense exigent que le conteneur des annonces ait une largeur fixe. L'activation de cette option applique une largeur fixe au conteneur de cette annonce.

en: Advertisement
fr: Publicité

en: All
fr: Tous

en: All Category Layouts
fr: Toutes les mises en page de catégorie

en: All Project Skills
fr: Toutes les compétences du projet

en: All Projects
fr: Tous les projets

en: Alternative text for image
fr: Texte alternatif pour l'image

en: Amount of archive months to display.
fr: Nombre de mois d'archives à afficher.

en: Amount of recent posts to display.
fr: Nombre de publications récentes à afficher.

en: An <a href="%s">Extra Theme Layout</a> (select below)
fr: Une <a href="%s">Disposition du thème Extra</a> (sélectionnez ci-dessous)

en: An Extra Category Layout
fr: Une mise en page de catégorie Extra

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
fr: Tout code que vous placez ici apparaîtra dans la section du corps de toutes les pages de votre blog. Ceci est utile si vous devez saisir un pixel de suivi pour un compteur d'état tel que Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
fr: Tout code que vous placez ici apparaîtra dans la section d'en-tête de chaque page de votre blog. Ceci est utile lorsque vous devez ajouter du JavaScript ou du CSS à toutes les pages.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
fr: Tout code que vous placez ici sera placé en haut de tous les messages uniques. Ceci est utile si vous cherchez à intégrer des éléments tels que des liens de signets sociaux.

en: App ID
fr: ID d'application

en: App Secret
fr: Secret d'application

en: Archive Heading Text Color
fr: Couleur du texte de l'en-tête de l'archive

en: Archives
fr: Les archives

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Aside
fr: De côté

en: Attributes
fr: Les attributs

en: Audio
fr: l'audio

en: Audio File Subtitle
fr: Sous-titre du fichier audio

en: Audio File Title
fr: Titre du fichier audio

en: Audio File URL
fr: URL du fichier audio

en: Audio Format Options
fr: Options de formats audio

en: Author
fr: Auteur

en: Author Image URL
fr: URL de l'image de l'auteur

en: Authorize
fr: Autoriser

en: Authors Page Template Options
fr: Options de modèle de page d'auteurs

en: Authors to display
fr: Auteurs à afficher

en: Auto Speed
fr: Vitesse automatique

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
fr: Vitesse du curseur automatique (fonctionne uniquement si Auto est défini sur oui)

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Autoplay Speed
fr: Vitesse de lecture automatique

en: Back To Top
fr: Retour au sommet

en: Back To Top Button
fr: Bouton Retour en haut

en: Background Color
fr: Couleur de l'arrière plan

en: Background Settings
fr: Paramètres d'arrière-plan

en: Background color
fr: Couleur de l'arrière plan

en: Bar Border Radius
fr: Rayon de bordure de barre

en: Bar Counter
fr: Comptoir de bar

en: Bar Padding
fr: Rembourrage de la barre

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page.
fr: Avant de pouvoir recevoir des mises à jour de produits, vous devez d'abord authentifier votre abonnement à Elegant Themes. Pour ce faire, vous devez entrer à la fois votre nom d'utilisateur Elegant Themes et votre clé Elegant Themes API. Pour localiser votre clé API, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">connexion</a> vous à votre compte Elegant Themes et accédez à la page <strong>Compte > Clé API</strong>.

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. Your username is the same username you use when logging in to <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>
fr: Avant de pouvoir recevoir des mises à jour de produits, vous devez d'abord authentifier votre abonnement à Elegant Themes. Pour ce faire, vous devez entrer à la fois votre nom d'utilisateur Elegant Themes et votre clé Elegant Themes API. Votre nom d'utilisateur est le même nom d'utilisateur que vous utilisez lors de la connexion à <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>

en: Below Header
fr: Sous l'en-tête

en: Below Post
fr: Ci-dessous le message

en: Blog Feed Masonry
fr: Blog Feed Maçonnerie

en: Blog Feed Page Template Options
fr: Options de modèle de page de flux de blog

en: Blog Feed Standard
fr: Norme de flux de blog

en: Blog Feed Title
fr: Titre du flux de blog

en: Blogger
fr: Blogueur

en: Blurb
fr: Présentation

en: Body
fr: Corps

en: Body Font
fr: Police du corps

en: Body Line Height
fr: Hauteur de la ligne du corps

en: Body Link Color
fr: Couleur du lien du corps

en: Body Text Color
fr: Couleur du corps du texte

en: Body Text Size
fr: Taille du corps du texte

en: Body/Link Font Style
fr: Style de police du corps/du lien

en: Body/Link Line Height
fr: Hauteur du corps/de la ligne de liaison

en: Body/Link Text Size
fr: Taille du texte du corps/du lien

en: Bold
fr: Gras

en: Border
fr: Frontière

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Border Radius
fr: Rayon de bordure

en: Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: Bottom
fr: Bas

en: Bottom Bar
fr: Barre inférieure

en: Bottom to Top
fr: De bas en haut

en: Boxed Layout - Background color
fr: Mise en page en boîte - Couleur d'arrière-plan

en: Breakdown #
fr: Panne #

en: Breakdown #%d
fr: Répartition #%d

en: Button Font Style
fr: Style de police des boutons

en: Button Hover Styles
fr: Styles de survol des boutons

en: Button Styles
fr: Styles de boutons

en: Buttons
fr: Boutons

en: Buttons Font
fr: Police des boutons

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
fr: Par défaut, les commentaires ne sont pas placés sur les pages, cependant, si vous souhaitez autoriser les gens à commenter vos pages, activez simplement cette option.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
fr: Par défaut, les pages sont triées par nom. Cependant, si vous préférez les trier par ID, vous pouvez ajuster ce paramètre.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
fr: Par défaut, la barre de navigation reste en haut de l'écran à tout moment. Nous suggérons de désactiver cette option si vous devez utiliser un logo plus grand que celui par défaut.

en: By default the theme creates a Home link in the default created menu, that when clicked leads back to your blog's homepage. If however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
fr: Par défaut, le thème crée un lien Accueil dans le menu créé par défaut, qui, lorsqu'il est cliqué, renvoie à la page d'accueil de votre blog. Si toutefois, vous utilisez une page d'accueil statique et que vous avez déjà créé une page appelée Accueil à utiliser, cela entraînera un lien en double. Dans ce cas, vous devez désactiver cette fonctionnalité pour supprimer le lien.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
fr: Par défaut, le thème crée des titres de publication basés sur le titre de votre publication et le nom de votre blog. Si vous souhaitez que votre méta-titre soit différent de votre titre de publication réel, vous pouvez définir un titre personnalisé pour chaque publication à l'aide de champs personnalisés. Cette option doit être activée pour que les titres personnalisés fonctionnent, et vous devez choisir un nom de champ personnalisé pour votre titre ci-dessous.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
fr: Par défaut, le thème n'ajoute pas de mots-clés à votre en-tête. La plupart des moteurs de recherche n'utilisent plus de mots clés pour classer votre site, mais certaines personnes les définissent quand même au cas où. Si vous souhaitez ajouter des méta-mots-clés à votre en-tête, activez cette option et remplissez le champ des mots-clés personnalisés ci-dessous.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
fr: Par défaut, le thème utilise une combinaison du nom de votre blog et de la description de votre blog, tels que définis lors de la création de votre blog, pour créer les titres de votre page d'accueil. Toutefois, si vous souhaitez créer un titre personnalisé, activez simplement cette option et remplissez le champ de titre personnalisé ci-dessous.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
fr: Par défaut, le thème utilise la description de votre blog, telle que définie lors de la création de votre blog, pour remplir le champ méta description. Si vous souhaitez utiliser une description différente, activez cette option et remplissez le champ de description personnalisé ci-dessous.

en: CSS Class
fr: Classe CSS

en: CSS ID
fr: ID CSS

en: Call To Action
fr: Appel à l'action

en: Callback function: "%s" doesnt exist
fr: Fonction de rappel : " %s " n'existe pas

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URL's all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
fr: La canonisation aide à empêcher l'indexation du contenu en double par les moteurs de recherche et, par conséquent, peut aider à éviter les pénalités de contenu en double et la dégradation du pagerank. Certaines pages peuvent avoir des URL différentes menant toutes au même endroit. Par exemple, domaine.com, domaine.com/index.html et www.domaine.com sont tous des URL différentes menant à votre page d'accueil. Du point de vue d'un moteur de recherche, ces URL en double, qui se produisent également souvent en raison de permaliens personnalisés, peuvent être traitées individuellement plutôt que comme une destination unique. La définition d'une URL canonique indique au moteur de recherche quelle URL vous souhaitez utiliser officiellement. Le thème base ses URL canoniques sur vos permaliens et le nom de domaine défini dans l'onglet paramètres de wp-admin.

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
fr: La canonisation aide à empêcher l'indexation du contenu en double par les moteurs de recherche et, par conséquent, peut aider à éviter les pénalités de contenu en double et la dégradation du pagerank. Certaines pages peuvent avoir des URL différentes menant toutes au même endroit. Par exemple, domaine.com, domaine.com/index.html et www.domaine.com sont tous des URL différentes menant à votre page d'accueil. Du point de vue d'un moteur de recherche, ces URL en double, qui se produisent également souvent en raison de permaliens personnalisés, peuvent être traitées individuellement plutôt que comme une destination unique. La définition d'une URL canonique indique au moteur de recherche quelle URL vous souhaitez utiliser officiellement. Le thème base ses URL canoniques sur vos permaliens et le nom de domaine défini dans l'onglet paramètres de wp-admin.

en: Captcha Font Size
fr: Taille de la police Captcha

en: Captcha Font Style
fr: Style de police Captcha

en: Caption
fr: Légende

en: Caption Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de la légende

en: Caption Font Size
fr: Taille de la police de la légende

en: Caption Font Style
fr: Style de police de la légende

en: Caption goes here
fr: La légende va ici

en: Caption title goes here
fr: Le titre de la légende va ici

en: Categories
fr: Catégories

en: Categories:
fr: Catégories :

en: Category
fr: Catégorie

en: Category Builder
fr: Générateur de catégories

en: Centered
fr: Centré

en: Change Your API Key
fr: Modifier votre clé API

en: Channel Name
fr: Nom du canal

en: Chat
fr: Discuter

en: Check and sort the sitemap sections you would like to be displayed.
fr: Vérifiez et triez les sections du plan du site que vous souhaitez afficher.

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez afficher les méta descriptions sur les pages de catégories/d'archives. La description est basée sur la description de la catégorie que vous choisissez lors de la création/modification de votre catégorie dans wp-admin.

en: Choose Categories.
fr: Choisissez Catégories.

en: Choose From the Most Used Skills
fr: Choisissez parmi les compétences les plus utilisées

en: Choose Sidebar/Widget Area
fr: Choisissez la zone de barre latérale/widget

en: Choose a category.
fr: Choisissez une catégorie.

en: Choose a heading style.
fr: Choisissez un style de titre.

en: Choose a sort method.
fr: Choisissez une méthode de tri.

en: Choose a sort order.
fr: Choisissez un ordre de tri.

en: Choose an Image
fr: Choisissez une image

en: Choose button color
fr: Choisir la couleur du bouton

en: Choose button type
fr: Choisir le type de bouton

en: Choose categories.
fr: Choisissez des catégories.

en: Choose title autogeneration method
fr: Choisissez la méthode de génération automatique du titre

en: Choose whether standard or masonry display style for archive pages for tags, author posts, search results.
fr: Choisissez si le style d'affichage standard ou de maçonnerie pour les pages d'archives pour les balises, les articles d'auteur, les résultats de recherche.

en: Choose which items to display in the postinfo section
fr: Choisissez les éléments à afficher dans la section postinfo

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
fr: Choisissez oui si vous voulez une animation automatique du curseur

en: Circle Counter
fr: Compteur circulaire

en: Click here to learn more
fr: Cliquez ici pour en savoir plus

en: Closed Title Font Style
fr: Style de police du titre fermé

en: Code Integration
fr: Intégration de codes

en: Color
fr: Couleur

en: Column Layout
fr: Disposition des colonnes

en: Comments
fr: commentaires

en: Consumer Key
fr: La clé du consommateur

en: Consumer Key:
fr: La clé du consommateur:

en: Consumer Secret
fr: Secret du consommateur

en: Consumer Secret:
fr: Secret du consommateur :

en: Contact Form
fr: Formulaire de contact

en: Contact Form Map
fr: Formulaire de contact Carte

en: Contact Form Title
fr: Titre du formulaire de contact

en: Contact Page Template Options
fr: Options de modèle de page de contact

en: Content
fr: Contenu

en: Content Font Size
fr: Taille de la police du contenu

en: Content Font Style
fr: Style de police du contenu

en: Content goes here
fr: Le contenu va ici

en: Content text or html
fr: Texte du contenu ou html

en: Countdown
fr: Compte à rebours

en: Current Category / Tag / Taxonomy
fr: Catégorie actuelle / Tag / Taxonomie

en: Current Color
fr: Couleur actuelle

en: Currently viewing archives from %1$s
fr: Affichage en cours des archives de %1$s

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: Custom Title
fr: Titre personnalisé

en: Custom field Name to be used for description
fr: Champ personnalisé Nom à utiliser pour la description

en: Custom field Name to be used for keywords
fr: Nom du champ personnalisé à utiliser pour les mots-clés

en: Custom field Name to be used for title
fr: Champ personnalisé Nom à utiliser pour le titre

en: Dashed
fr: Pointillé

en: Date Format
fr: Format de date

en: Date format
fr: Format de date

en: Default
fr: Défaut

en: Default (%s)
fr: Par défaut (%s)

en: Default Category
fr: Catégorie par défaut

en: Default Post Format
fr: Format de message par défaut

en: Define a character to separate BlogName and Post title
fr: Définissez un caractère pour séparer BlogName et Post title

en: Delicious
fr: Délicieux

en: Descending
fr: Descendant

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
fr: Conçu par %1$s | Propulsé par %2$s

en: Details Font Style
fr: Détails Style de police

en: Disable this option to remove Google Maps API script from your page. Note: Modules which relies to Google Maps API script such as Maps and Fullwidth Maps are still loaded, but will not work unless you manually add Google Maps API script.
fr: Désactivez cette option pour supprimer le script de l' Google Maps API de votre page. Remarque : Les modules qui s'appuient sur le script de l' Google Maps API, tels que Maps et Fullwidth Maps, sont toujours chargés, mais ne fonctionneront que si vous ajoutez manuellement le script de l' Google Maps API.

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
fr: Désactivez cette option pour supprimer les Google Fonts de vos pages Divi Builder.

en: Disable top tier dropdown menu links
fr: Désactiver les liens du menu déroulant de niveau supérieur

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
fr: La désactivation de cette option supprimera le code du corps ci-dessous de votre blog. Cela vous permet de supprimer le code tout en l'enregistrant pour une utilisation ultérieure.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
fr: La désactivation de cette option supprimera le code d'en-tête ci-dessous de votre blog. Cela vous permet de supprimer le code tout en l'enregistrant pour une utilisation ultérieure.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
fr: La désactivation de cette option supprimera le code inférieur unique ci-dessous de votre blog. Cela vous permet de supprimer le code tout en l'enregistrant pour une utilisation ultérieure.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
fr: La désactivation de cette option supprimera le code supérieur unique ci-dessous de votre blog. Cela vous permet de supprimer le code tout en l'enregistrant pour une utilisation ultérieure.

en: Display # of Tweets:
fr: Afficher le nombre de tweets :

en: Display Featured Posts Only
fr: Afficher uniquement les publications en vedette

en: Display Home link
fr: Afficher le lien Accueil

en: Display Style
fr: Style d'affichage

en: Display a list of authors.
fr: Afficher une liste d'auteurs.

en: Display a login form.
fr: Afficher un formulaire de connexion.

en: Display ads.
fr: Affichez des annonces.

en: Display comment date?
fr: Afficher la date du commentaire ?

en: Display method
fr: Méthode d'affichage

en: Display post categories?
fr: Afficher les catégories d'articles ?

en: Display post count
fr: Afficher le nombre de publications

en: Display post date?
fr: Afficher la date de publication ?

en: Display post thumbnail?
fr: Afficher la vignette de l'article ?

en: Display the post's exceprt or full content. If full content, then it will truncate to the more tag if used.
fr: Afficher l'extrait ou le contenu complet de la publication. S'il s'agit d'un contenu complet, il sera tronqué à la balise more si elle est utilisée.

en: Display your follower counts from top social networks
fr: Affichez le nombre de vos abonnés sur les principaux réseaux sociaux

en: Display your recent tweets.
fr: Affichez vos tweets récents.

en: Divi Library
fr: Bibliothèque Divi

en: Divider
fr: Diviseur

en: Divider Height
fr: Hauteur du diviseur

en: Divider Position
fr: Position du diviseur

en: Divider Style
fr: Style de diviseur

en: Divider Weight
fr: Poids du diviseur

en: Do not display posts that have been displayed on previous modules.
fr: Ne pas afficher les messages qui ont été affichés sur les modules précédents.

en: Don't Show Author
fr: Ne pas afficher l'auteur

en: Don't Show Categories
fr: Ne pas afficher les catégories

en: Don't Show Comment Count
fr: Ne pas afficher le nombre de commentaires

en: Don't Show Date
fr: Ne pas afficher la date

en: Don't Show Featured Image
fr: Ne pas afficher l'image sélectionnée

en: Don't Show Ratings
fr: Ne pas afficher les évaluations

en: Dotted
fr: Pointé

en: Drag the marker and the address will be updated automatically. Change the zoom and the zoom level will be saved as well.
fr: Faites glisser le marqueur et l'adresse sera mise à jour automatiquement. Modifiez le zoom et le niveau de zoom sera également enregistré.

en: Dribbble
fr: Dribbler

en: Dribbble Profile Url
fr: URL du profil Dribbble

en: Dropdown Menu Animation
fr: Animation du menu déroulant

en: Dropdown Menu Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan du menu déroulant

en: Dropdown Menu Hover/Active Link Color
fr: Survol du menu déroulant / Couleur du lien actif

en: Dropdown Menu Line Color
fr: Couleur de la ligne du menu déroulant

en: Dropdown Menu Text Color
fr: Couleur du texte du menu déroulant

en: Edit Category Layout
fr: Modifier la disposition des catégories

en: Edit Default Layout
fr: Modifier la mise en page par défaut

en: Edit Home Layout
fr: Modifier la mise en page de la maison

en: Edit Layout
fr: Modifier la mise en page

en: Edit Project
fr: Modifier le projet

en: Edit Skill
fr: Modifier la compétence

en: Effect
fr: Effet

en: Elements
fr: Éléments

en: Email
fr: E-mail

en: Email field cannot be empty.
fr: Le champ e-mail ne peut pas être vide.

en: Enable Above Footer - Ad
fr: Activer le pied de page au-dessus - Annonce

en: Enable Autoplay
fr: Activer la lecture automatique

en: Enable Below Header - Ad
fr: Activer sous l'en-tête - Annonce

en: Enable Boxed Layout
fr: Activer la disposition en boîte

en: Enable Header Ad
fr: Activer l'en-tête publicitaire

en: Enable Responsive Adsense Ad
fr: Activer l'annonce Adsense responsive

en: Enable Single Post - Above Post - Ad
fr: Activer la publication unique - Au-dessus de la publication - Annonce

en: Enable Single Post - Below Post - Ad
fr: Activer la publication unique - Sous la publication - Annonce

en: Enable body code
fr: Activer le code corporel

en: Enable canonical URL's
fr: Activer les URL canoniques

en: Enable custom description
fr: Activer la description personnalisée

en: Enable custom keywords
fr: Activer les mots-clés personnalisés

en: Enable custom title
fr: Activer le titre personnalisé

en: Enable custom titles
fr: Activer les titres personnalisés

en: Enable header code
fr: Activer le code d'en-tête

en: Enable meta description
fr: Activer la méta description

en: Enable meta descriptions
fr: Activer les méta descriptions

en: Enable meta keywords
fr: Activer les méta-mots clés

en: Enable single bottom code
fr: Activer le code inférieur unique

en: Enable single top code
fr: Activer le code supérieur unique

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
fr: Activez cette option pour afficher le bouton Retour en haut pendant le défilement

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
fr: Activez cette option pour obtenir un effet de défilement fluide avec la molette de la souris

en: Enable this option to make shortcodes respond to various screen sizes
fr: Activez cette option pour que les shortcodes répondent à différentes tailles d'écran

en: Enabled
fr: Activé

en: Enabled?
fr: Activé?

en: Enabling this option will display an ad above the footer. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
fr: L'activation de cette option affichera une publicité au-dessus du pied de page. Si activé, vous devez remplir l'image de la bannière et l' URL de destination ci-dessous.

en: Enabling this option will display an ad below the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
fr: L'activation de cette option affichera une publicité sous l'en-tête. Si activé, vous devez remplir l'image de la bannière et l' URL de destination ci-dessous.

en: Enabling this option will display an ad in the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
fr: L'activation de cette option affichera une publicité dans l'en-tête. Si activé, vous devez remplir l'image de la bannière et l' URL de destination ci-dessous.

en: Enabling this option will display an ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
fr: L'activation de cette option affichera une annonce au bas de vos pages de publication sous le contenu de la publication unique. Si activé, vous devez remplir l'image de la bannière et l' URL de destination ci-dessous.

en: Enabling this option will display an ad on the top of your post pages above the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
fr: L'activation de cette option affichera une annonce en haut de vos pages de publication au-dessus du contenu de la publication unique. Si activé, vous devez remplir l'image de la bannière et l' URL de destination ci-dessous.

en: Enqueue Google Maps Script
fr: Mettre en file d'attente le script Google Maps

en: Enter an optional CSS ID to be used for this module. An ID can be used to create custom CSS styling, or to create links to particular sections of your page.
fr: Entrez un ID CSS facultatif à utiliser pour ce module. Un ID peut être utilisé pour créer un style CSS personnalisé ou pour créer des liens vers des sections particulières de votre page.

en: Enter optional CSS classes to be used for this module. A CSS class can be used to create custom CSS styling. You can add multiple classes, separated with a space.
fr: Entrez les classes CSS facultatives à utiliser pour ce module. Une classe CSS peut être utilisée pour créer un style CSS personnalisé. Vous pouvez ajouter plusieurs classes, séparées par un espace.

en: Enter the App ID
fr: Entrez l'ID de l'application

en: Enter the App Secret
fr: Entrez le secret de l'application

en: Enter the URL of your Dribbble Profile.
fr: Entrez l' URL de votre profil Dribbble.

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
fr: Entrez l' URL de votre profil Facebook.

en: Enter the URL of your Google+ Profile.
fr: Entrez l' URL de votre profil Google +.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
fr: Entrez l' URL de votre profil Instagram.

en: Enter the URL of your Pinterest Profile.
fr: Entrez l' URL de votre profil Pinterest.

en: Enter the URL of your RSS feed.
fr: Entrez l' URL de votre RSS.

en: Enter the URL of your Stumbleupon Profile.
fr: Entrez l' URL de votre profil Stumbleupon.

en: Enter the URL of your Tumblr Profile.
fr: Entrez l' URL de votre profil Tumblr.

en: Enter the URL of your Twitter Profile.
fr: Entrez l' URL de votre profil Twitter.

en: Enter the URL of your Youtube Profile.
fr: Entrez l' URL de votre profil Youtube.

en: Every 1 Day
fr: Tous les jours

en: Every 12 Hours
fr: Toutes les 12 heures

en: Every 3 Days
fr: Tous les 3 jours

en: Every 3 Hours
fr: Toutes les 3 heures

en: Every 7 Days
fr: Tous les 7 jours

en: Every Hour
fr: Toutes les heures

en: Exclude
fr: Exclure

en: Exclude categories from the navigation bar
fr: Exclure des catégories de la barre de navigation

en: Exclude pages from the navigation bar
fr: Exclure des pages de la barre de navigation

en: Extra Category Layout
fr: Disposition de catégorie Extra

en: Extra Customizer Settings
fr: Paramètres de personnalisation Extra

en: Extra Mega Menu
fr: Extra Méga Menu

en: Extra Settings
fr: Paramètres Extra

en: Extra uses uncombined and unminified CSS files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified CSS files by filtering "et_load_unminified_styles" filter as well.
fr: Extra utilise des fichiers CSS non combinés et non minifiés car la constante "SCRIPT_DEBUG" sur wp-config.php a été définie sur "true". Un autre plugin peut forcer Extra à utiliser des fichiers CSS non combinés et non minifiés en filtrant également le filtre "et_load_unminified_styles".

en: Extra uses uncombined and unminified javascript files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified javascript files by filtering "et_load_unminified_scripts" filter as well.
fr: Extra utilise des fichiers JavaScript non combinés et non minifiés car la constante "SCRIPT_DEBUG" sur wp-config.php a été définie sur "true". Un autre plugin peut forcer Extra à utiliser des fichiers JavaScript non combinés et non minifiés en filtrant également le filtre "et_load_unminified_scripts".

en: Facebook Profile Url
fr: URL profil Facebook

en: Fade In
fr: Fondu

en: Fade In From Bottom
fr: Fondu à partir du bas

en: Fade In From Left
fr: Fondu à partir de la gauche

en: Fade In From Right
fr: Fondu à partir de la droite

en: Fade In From Top
fr: Fondu à partir du haut

en: Favicon
fr: Icône de favori

en: Favorite
fr: Préféré

en: Featured
fr: Mis en exergue

en: Featured Post
fr: Après sélectionnée

en: Featured Posts Slider
fr: Curseur de messages en vedette

en: Filter Font Size
fr: Filtrer la taille de la police

en: Filter Font Style
fr: Filtrer le style de police

en: Filterable Portfolio
fr: Portefeuille filtrable

en: Find
fr: Trouver

en: Fixed Navigation Bar
fr: Barre de navigation fixe

en: Fixed Navigation Settings
fr: Paramètres de navigation fixes

en: Flip In Horizontally
fr: Retourner horizontalement

en: Flip In Vertically
fr: Retourner verticalement

en: Follow @%s
fr: Suivre @ %s

en: Follow Font & Icon Size
fr: Suivre la taille de la police et de l'icône

en: Follow Us
fr: Suivez-nous

en: Font
fr: Police de caractère

en: Font Style
fr: Le style de police

en: Footer
fr: Bas de page

en: Footer Credit Font Style
fr: Style de police du crédit de pied de page

en: Footer Credit Text Color
fr: Couleur du texte de crédit du pied de page

en: Footer Credit Text Size
fr: Taille du texte de crédit du pied de page

en: Footer Elements
fr: Éléments de pied de page

en: Footer Menu
fr: Menu de pied de page

en: Footer Menu Active Link Color
fr: Couleur du lien actif du menu de pied de page

en: Footer Menu Font Style
fr: Style de police du menu de pied de page

en: Footer Menu Letter Spacing
fr: Espacement des lettres du menu de pied de page

en: Footer Menu Link Color
fr: Couleur du lien du menu du pied de page

en: Footer Menu Text Size
fr: Taille du texte du menu de pied de page

en: Footer Settings
fr: Paramètres de pied de page

en: Footer Sidebar
fr: Barre latérale du pied de page

en: Footer Sidebar Left
fr: Barre latérale gauche du pied de page

en: Footer Sidebar Middle
fr: Pied de page Barre latérale Milieu

en: Footer Sidebar Middle Left
fr: Barre latérale du pied de page au milieu à gauche

en: Footer Sidebar Middle Right
fr: Barre latérale du pied de page au milieu à droite

en: Footer Sidebar Right
fr: Barre latérale droite du pied de page

en: Form submission error, please refresh and try again.
fr: Erreur de soumission du formulaire, veuillez actualiser et réessayer.

en: Front page displays
fr: Affichages en première page

en: Fullwidth Slider
fr: Curseur pleine largeur

en: Gallery
fr: Galerie

en: Gallery Format Options
fr: Options de format de la galerie

en: General
fr: Général

en: General Settings
fr: réglages généraux

en: Global Accent Color
fr: Couleur d'accent globale

en: Google API Key
fr: Clé Google API

en: Google API key. You can find all the info on how to obtain one here: %s
fr: Clé Google API. Vous pouvez trouver toutes les informations sur la façon d'en obtenir un ici : %s

en: Google Fonts subsets
fr: Sous-ensembles Google Fonts

en: Google+
fr: Google +

en: Google+ Profile Url
fr: Google du profil URL

en: Google+ User Id
fr: Identifiant utilisateur Google +

en: Groove
fr: Rainure

en: Header
fr: Entête

en: Header & Navigation Settings
fr: Paramètres d'en-tête et de navigation

en: Header Elements Settings
fr: Paramètres des éléments d'en-tête

en: Header Font Size
fr: Taille de la police d'en-tête

en: Header Font Style
fr: Style de police d'en-tête

en: Header Format Settings
fr: Paramètres de format d'en-tête

en: Header Text
fr: En-tête

en: Header Text Color
fr: Couleur du texte d'en-tête

en: Heading Font
fr: Police d'en-tête

en: Heading Font Style
fr: Style de police d'en-tête

en: Heading Line Height
fr: Hauteur de la ligne de cap

en: Heading Style
fr: Style de titre

en: Heading Text Color
fr: Couleur du texte d'en-tête

en: Heading Text Size
fr: Taille du texte d'en-tête

en: Help
fr: Aider

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
fr: Ici, vous pouvez ajouter du CSS personnalisé pour remplacer ou étendre les styles par défaut.

en: Here you can change Global Accent Color that is used on all pages of your site.
fr: Ici, vous pouvez modifier la couleur d'accent globale utilisée sur toutes les pages de votre site.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
fr: Ici, vous pouvez modifier le caractère qui sépare le titre de votre blog et le nom de la page d'index lorsque vous utilisez des titres de publication générés automatiquement. Les valeurs communes sont | ou -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
fr: Ici, vous pouvez modifier le caractère qui sépare le titre de votre blog et le nom de la publication lorsque vous utilisez des titres de publication générés automatiquement. Les valeurs communes sont | ou -

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
fr: Ici, vous pouvez choisir comment vos titres sur les pages d'index sont générés. Vous pouvez modifier l'ordre d'affichage du nom de votre blog et du titre de l'index, ou vous pouvez supprimer complètement le nom du blog du titre.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area for WooCommerce pages.
fr: Ici, vous pouvez choisir la zone de barre latérale/widget par défaut pour les pages WooCommerce.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area.
fr: Ici, vous pouvez choisir la zone de barre latérale/widget par défaut.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar for WooCommerce pages.
fr: Ici, vous pouvez choisir l'emplacement par défaut de la barre latérale pour les pages WooCommerce.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar.
fr: Ici, vous pouvez choisir l'emplacement par défaut de la barre latérale.

en: Here you can choose the refresh period used for the social network follower counts widget.
fr: Ici, vous pouvez choisir la période d'actualisation utilisée pour le widget de comptage des abonnés au réseau social.

en: Here you can choose to display the Dribbble Icon on your homepage.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'afficher l'icône Dribbble sur votre page d'accueil.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'afficher l'icône Facebook sur votre page d'accueil.

en: Here you can choose to display the Google+ Icon on your homepage.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'afficher l'icône Google + sur votre page d'accueil.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'afficher l'icône Instagram sur votre page d'accueil.

en: Here you can choose to display the Pinterest Icon on your homepage.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'afficher l'icône Pinterest sur votre page d'accueil.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'afficher l'icône RSS.

en: Here you can choose to display the Stumbleupon Icon on your homepage.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'afficher l'icône Stumbleupon sur votre page d'accueil.

en: Here you can choose to display the Tumblr Icon on your homepage.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'afficher l'icône Tumblr sur votre page d'accueil.

en: Here you can choose to display the Twitter Icon.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'afficher l'icône Twitter.

en: Here you can choose to display the Youtube Icon on your homepage.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'afficher l'icône Youtube sur votre page d'accueil.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
fr: Ici, vous pouvez choisir de supprimer certaines catégories du menu de navigation. Toutes les catégories marquées d'un X n'apparaîtront pas dans votre barre de navigation.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
fr: Ici, vous pouvez choisir de supprimer certaines pages du menu de navigation. Toutes les pages marquées d'un X n'apparaîtront pas dans votre barre de navigation.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'inverser l'ordre d'affichage des liens de vos catégories. Vous pouvez choisir entre ascendant et descendant.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'inverser l'ordre dans lequel les liens de vos pages sont affichés. Vous pouvez choisir entre ascendant et descendant.

en: Here you can choose to sort your pages links.
fr: Ici, vous pouvez choisir de trier les liens de vos pages.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on archive pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
fr: Ici, vous pouvez choisir les éléments qui apparaissent dans la section postinfo sur les pages d'archives. Il s'agit de la zone, généralement située sous le titre du message, qui affiche des informations de base sur votre message. Les éléments en surbrillance ci-dessous apparaîtront.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
fr: Ici, vous pouvez choisir les éléments qui apparaissent dans la section postinfo sur les pages de publication unique. Il s'agit de la zone, généralement située sous le titre du message, qui affiche des informations de base sur votre message. Les éléments en surbrillance ci-dessous apparaîtront.

en: Here you can choose which sharing icons/options to display. All options marked with an X will not appear.
fr: Ici, vous pouvez choisir les icônes/options de partage à afficher. Toutes les options marquées d'un X n'apparaîtront pas.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
fr: Ici, vous pouvez définir si vous souhaitez afficher ou non le lien "en savoir plus" après les extraits.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
fr: Ici, vous pouvez désigner le nombre de produits WooCommerce affichés sur la page d'archives. Cette option fonctionne indépendamment des options Paramètres > Lecture dans wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
fr: Ici, vous pouvez désigner le nombre d'articles récents affichés sur les pages d'archives. Cette option fonctionne indépendamment des options Paramètres > Lecture dans wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
fr: Ici, vous pouvez désigner le nombre d'articles récents affichés sur la page Catégorie. Cette option fonctionne indépendamment des options Paramètres > Lecture dans wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
fr: Ici, vous pouvez désigner le nombre d'articles récents affichés sur les pages de résultats de recherche. Cette option fonctionne indépendamment des options Paramètres > Lecture dans wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
fr: Ici, vous pouvez désigner le nombre d'articles récents affichés sur les pages de balises. Cette option fonctionne indépendamment des options Paramètres > Lecture dans wp-admin.

en: Here you can provide destination url
fr: Ici, vous pouvez fournir l' URL de destination

en: Here you can provide image url
fr: Ici, vous pouvez fournir l' URL de l'image

en: Hex Value
fr: Valeur hexadécimale

en: Hide Author Box
fr: Masquer la boîte d'auteur

en: Hide Featured Image on Post
fr: Masquer l'image en vedette sur le message

en: Hide Logo Image
fr: Masquer l'image du logo

en: Hide Navigation Until Scroll
fr: Masquer la navigation jusqu'au défilement

en: Hide Post Rating
fr: Masquer l'évaluation des publications

en: Hide Project Categories
fr: Masquer les catégories de projet

en: Hide Project Titles
fr: Masquer les titres de projet

en: Hide Related Posts
fr: Masquer les messages associés

en: Hide Title &amp; Meta on Post
fr: Masquer le titre et la méta sur la publication

en: Hide empty categories
fr: Masquer les catégories vides

en: Highest Rated
fr: Les mieux notés

en: Home
fr: Maison

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Homepage Basic
fr: Page d'accueil de base

en: Homepage SEO
fr: Référencement de la page d'accueil

en: Homepage custom title (if enabled)
fr: Titre personnalisé de la page d'accueil (si activé)

en: Homepage meta description (if enabled)
fr: Méta description de la page d'accueil (si activée)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
fr: Méta-mots clés de la page d'accueil (si activé)

en: Hover Overlay Color
fr: Survoler la couleur de superposition

en: Hover Overlay Icon Color
fr: Survoler la couleur de l'icône de superposition

en: Hover Overlay Icon Picker
fr: Sélecteur d'icônes de superposition de survol

en: Hover/Active Link Color
fr: Survol/Couleur du lien actif

en: Icon
fr: Icône

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
fr: Si les titres personnalisés sont désactivés, choisissez la méthode de génération automatique

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
fr: Si vous n'utilisez pas de titres de publication personnalisés, vous pouvez toujours contrôler la manière dont vos titres sont générés. Ici, vous pouvez choisir l'ordre dans lequel vous souhaitez afficher le titre de votre article et le nom de votre blog, ou vous pouvez supprimer complètement le nom du blog du titre.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
fr: Si vous n'utilisez pas de titres de publication personnalisés, vous pouvez toujours contrôler la façon dont vos titres sont générés. Ici, vous pouvez choisir l'ordre dans lequel vous souhaitez afficher le titre de votre article et le nom de votre blog, ou vous pouvez supprimer complètement le nom du blog du titre.

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
fr: Si vous avez activé les titres personnalisés, vous pouvez ajouter votre titre personnalisé ici. Tout ce que vous tapez ici sera placé entre les balises < title >< /title > dans header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
fr: Si vous avez activé les méta descriptions, vous pouvez ajouter votre description personnalisée ici.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
fr: Si vous avez activé les méta-mots-clés, vous pouvez ajouter vos mots-clés personnalisés ici. Les mots clés doivent être séparés par des virgules. Par exemple : wordpress,thèmes,modèles,élégant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
fr: Si vous souhaitez afficher dans votre barre de navigation des catégories qui ne contiennent aucun article, désactivez cette option. Par défaut, les catégories vides sont masquées

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
fr: Si vous souhaitez ajouter une méta description à votre message, vous pouvez le faire en utilisant des champs personnalisés. Cette option doit être activée pour que les descriptions soient affichées sur les pages de publication. Vous pouvez ajouter votre méta description à l'aide de champs personnalisés basés sur le nom de champ personnalisé que vous définissez ci-dessous.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
fr: Si vous souhaitez ajouter des méta-mots-clés à votre message, vous pouvez le faire en utilisant des champs personnalisés. Cette option doit être activée pour que les mots clés soient affichés sur les pages de publication. Vous pouvez ajouter vos méta-mots clés à l'aide de champs personnalisés basés sur le nom de champ personnalisé que vous définissez ci-dessous.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
fr: Si vous souhaitez supprimer les menus déroulants de la barre de navigation des catégories, désactivez cette fonctionnalité.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
fr: Si vous souhaitez supprimer les menus déroulants de la barre de navigation des pages, désactivez cette fonctionnalité.

en: If you would like to use your own custom favicon image click the Upload Image button.
fr: Si vous souhaitez utiliser votre propre image favicon personnalisée, cliquez sur le bouton Télécharger l'image.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
fr: Si vous souhaitez utiliser votre propre image de logo personnalisée, cliquez sur le bouton Télécharger l'image.

en: Ignore Displayed Posts
fr: Ignorer les messages affichés

en: Image Alt Text
fr: Texte alternatif de l'image

en: Image Alt Text:
fr: Texte alternatif de l'image :

en: Image Height
fr: hauteur de l'image

en: Image URL
fr: URL image

en: Image Url
fr: URL image

en: Image Url:
fr: URL image :

en: Image Width
fr: Largeur de l'image

en: Image doesn't exist
fr: L'image n'existe pas

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
fr: Dans certains cas, les utilisateurs voudront créer des catégories ou des liens parents comme espaces réservés pour contenir une liste de liens ou de catégories enfants. Dans ce cas, il n'est pas souhaitable que les liens parents mènent n'importe où, mais remplissent simplement une fonction organisationnelle. L'activation de cette option supprimera les liens de toutes les pages/catégories parentes afin qu'elles ne mènent nulle part lorsque vous cliquez dessus.

en: Inactive Footer Sidebar
fr: Barre latérale de pied de page inactive

en: Inactive Tab Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de l'onglet inactif

en: Index Page SEO
fr: Référencement des pages d'index

en: Input Field Padding
fr: Remplissage du champ d'entrée

en: Input Font Size
fr: Taille de la police d'entrée

en: Input Font Style
fr: Style de police d'entrée

en: Input adsense code
fr: Saisir le code adsense

en: Input advertisement destination url
fr: Saisissez l' URL de destination de la publicité

en: Input advertisement image
fr: Saisir l'image publicitaire

en: Inset
fr: Encart

en: Instagram Profile Url
fr: URL profil Instagram

en: Invalid post
fr: Message invalide

en: Italic
fr: Italique

en: Join Now
fr: Adhérer maintenant

en: Latest
fr: Dernier

en: Layout
fr: Mise en page

en: Layout Settings
fr: Paramètres de mise en page

en: Layout Usage
fr: Utilisation de la mise en page

en: Leave a Reply to %s
fr: Laisser une réponse à %s

en: Leave a reply
fr: Laisser une réponse

en: Left
fr: Gauche

en: Left to Right
fr: De gauche à droite

en: Left/Right
fr: Gauche droite

en: Left/Right or Centered?
fr: Gauche/Droite ou Centré ?

en: Length of the title need to be limited to prevent inappropriate caption height in narrow column
fr: La longueur du titre doit être limitée pour éviter une hauteur de légende inappropriée dans une colonne étroite

en: Letter Spacing
fr: L'espacement des lettres

en: Limit
fr: Limite

en: Link
fr: Lien

en: Link Format Options
fr: Options de format de lien

en: Link Title
fr: Titre du lien

en: Link URL
fr: URL du lien

en: Link Url:
fr: URL lien :

en: Link text
fr: Texte du lien

en: List Meta
fr: Méta liste

en: List Title
fr: Titre de la liste

en: Loading
fr: Chargement

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Login
fr: Connexion

en: Logo Height
fr: Hauteur du logo

en: Logout
fr: Se déconnecter

en: Lost my Password
fr: Perdu mon mot de passe

en: Magazine Homepage
fr: Page d'accueil du magazine

en: Main Body
fr: Corps principal

en: Main Meta
fr: Méta principal

en: Main Post Area
fr: Zone de poste principale

en: Main Post Entry
fr: Entrée de poste principale

en: Main Post Excerpt
fr: Extrait du message principal

en: Main Post Meta
fr: Méta de la publication principale

en: Main Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
fr: Principales icônes de méta post (note et commentaire)

en: Main Post Overlay
fr: Superposition de message principal

en: Main Post Overlay Icon
fr: Icône de superposition de publication principale

en: Main Post Title
fr: Titre du message principal

en: Main Sidebar
fr: Barre latérale principale

en: Main Title
fr: Titre principal

en: Make Fullwidth
fr: Rendre pleine largeur

en: Map
fr: Carte

en: Map Format Options
fr: Options de format de carte

en: Map Pin Address
fr: Adresse de broche de carte

en: Masonry
fr: Maçonnerie

en: Masonry Blog Category
fr: Catégorie Blog Maçonnerie

en: Masonry Blog Category With Featured Posts
fr: Catégorie de blog sur la maçonnerie avec articles en vedette

en: Masonry Blog Homepage
fr: Page d'accueil du blog de maçonnerie

en: Max Width
fr: Largeur maximale

en: Max. Title Characters
fr: Max. Caractères du titre

en: Mega Menu 2 Featured and Recent List
fr: Mega Menu 2 en vedette et liste récente

en: Mega Menu 3 Featured
fr: Méga Menu 3 en vedette

en: Mega Menu List
fr: Méga liste de menus

en: Menu Height
fr: Hauteur des menus

en: Meta
fr: Méta

en: Meta Font Size
fr: Taille de la police méta

en: Meta Font Style
fr: Style de police méta

en: Minify And Combine CSS Files
fr: Minifier et combiner les fichiers CSS

en: Minify And Combine Javascript Files
fr: Minifier et combiner des fichiers Javascript

en: Module Customizer
fr: Personnalisateur de module

en: Module Head
fr: Chef de module

en: Module Header
fr: En-tête de module

en: Module Subheader
fr: Sous-titre du module

en: Most Popular
fr: Le plus populaire

en: Most Recent
fr: Le plus récent

en: Name
fr: Nom

en: Name Font Style
fr: Style de police du nom

en: Name displayed internally in builder for this ad
fr: Nom affiché en interne dans l'outil de création pour cette annonce

en: Name field cannot be empty.
fr: Le champ Nom ne peut pas être vide.

en: Nav
fr: Navigation

en: Nav Arrow Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de la flèche de navigation

en: Nav Arrow Color
fr: Couleur de la flèche de navigation

en: Nav Hover
fr: Survol de la navigation

en: Nav Icon
fr: Icône de navigation

en: Nav Icon Hover
fr: Survol de l'icône de navigation

en: Navigation
fr: La navigation

en: New Category Layout
fr: Nouvelle disposition des catégories

en: New Message From %1$s%2$s: %3$s
fr: Nouveau message de %1$s %2$s : %3$s

en: New Project
fr: Nouveau projet

en: New Skill Name
fr: Nouveau nom de compétence

en: New Tab
fr: Nouvel onglet

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Nouveaux commentaires <span class="meta-nav">→</span>

en: Next
fr: Suivant

en: Next &raquo;
fr: Suivant "

en: Next Tab
fr: Onglet suivant

en: No
fr: Non

en: No Animation
fr: Aucune animation

en: No Mega Menu
fr: Pas de méga menu

en: No Sidebar
fr: Pas de barre latérale

en: No Skills Found
fr: Aucune compétence trouvée

en: No Video Found
fr: Aucune vidéo trouvée

en: No available options.
fr: Aucune option disponible.

en: No sidebar, single column view with Project Details box below content
fr: Pas de barre latérale, vue sur une seule colonne avec la zone Détails du projet sous le contenu

en: Nothing found
fr: Rien n'a été trouvé

en: Nothing found in Trash
fr: Rien trouvé dans la corbeille

en: Number Counter
fr: Compteur de nombres

en: Number Font Size
fr: Taille de la police numérique

en: Number Font Style
fr: Style de police numérique

en: Number of Posts displayed on Archive pages
fr: Nombre de messages affichés sur les pages d'archives

en: Number of Posts displayed on Category page
fr: Nombre de messages affichés sur la page de catégorie

en: Number of Posts displayed on Search pages
fr: Nombre de messages affichés sur les pages de recherche

en: Number of Posts displayed on Tag pages
fr: Nombre de messages affichés sur les pages de balises

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
fr: Nombre de produits affichés sur les pages d'archives WooCommerce

en: Number of comments to show:
fr: Nombre de commentaires à afficher :

en: Number of dropdown tiers shown
fr: Nombre de niveaux déroulants affichés

en: Number of posts to show:
fr: Nombre de publications à afficher :

en: OR
fr: OU

en: Only display featured posts.
fr: Afficher uniquement les publications en vedette.

en: Open Project URL in new window
fr: Ouvrir l' URL du projet dans une nouvelle fenêtre

en: Open link in new window
fr: Ouvre le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Options
fr: Choix

en: Order Category Links by Ascending/Descending
fr: Trier les liens de catégorie par ordre croissant/décroissant

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
fr: Trier les liens des pages par ordre croissant/décroissant

en: Our Authors
fr: Nos auteurs

en: Outset
fr: Début

en: Overlay
fr: Recouvrir

en: PASSWORD
fr: MOT DE PASSE

en: Padding
fr: Rembourrage

en: Page IDs, separated by commas.
fr: ID de page, séparés par des virgules.

en: Page Name
fr: Nom de la page

en: Page not found
fr: Page non trouvée

en: Pages
fr: pages

en: Pages:
fr: Pages :

en: Pagination Active Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan active de la pagination

en: Pagination Active Color
fr: Couleur active de pagination

en: Pagination Background
fr: Fond de pagination

en: Pagination Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de la pagination

en: Pagination Color
fr: Couleur de pagination

en: Pagination Item
fr: Élément de pagination

en: Pagination Item Active
fr: Élément de pagination actif

en: Parent Skill
fr: Compétence parentale

en: Parent Skill:
fr: Compétence parentale :

en: Password:
fr: Mot de passe:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
fr: Collez l' URL de l'image ici, si vous avez choisi le type de curseur "images"

en: Percent Font Size
fr: Pourcentage de la taille de la police

en: Percent Font Style
fr: Style de police de pourcentage

en: Person
fr: Personne

en: Pinterest Profile Url
fr: URL profil Pinterest

en: Place your adsense code here.
fr: Placez votre code AdSense ici.

en: Please enter a valid email address.
fr: S'il vous plaît, mettez une adresse email valide.

en: Popular
fr: Populaire

en: Popular Skills
fr: Compétences Populaires

en: Portfolio Page Template Options
fr: Options de modèle de page de portfolio

en: Portrait Border Radius
fr: Rayon de bordure de portrait

en: Post
fr: Poste

en: Post Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de la publication

en: Post Caption
fr: Légende du message

en: Post Comment
fr: Poster un commentaire

en: Post Entry
fr: Publier une entrée

en: Post Excerpt
fr: Extrait du message

en: Post Featured Image
fr: Publier une image en vedette

en: Post Format Audio Player
fr: Lecteur audio post-format

en: Post Format Audio Wrapper
fr: Enveloppe audio post-format

en: Post Format Gallery Nav
fr: Navigation dans la galerie de formats de publication

en: Post Format Gallery Nav Hover
fr: Survol de la barre de navigation de la galerie de formats de publication

en: Post Format Gallery Nav Icon
fr: Icône de navigation de la galerie de formats de publication

en: Post Format Gallery Nav Icon Hover
fr: Survol de l'icône de navigation de la galerie de formats de publication

en: Post Format Icon
fr: Icône de format de publication

en: Post Format Icon Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de l'icône de format de publication

en: Post Format Link Background
fr: Fond de lien de format de publication

en: Post Format Quote Background
fr: Arrière-plan du devis au format de publication

en: Post Meta
fr: Post-méta

en: Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
fr: Icônes Post Meta (note et commentaire)

en: Post Overlay
fr: Post-superposition

en: Post Overlay Icon
fr: Icône de post-superposition

en: Post Read More
fr: Publier Lire la suite

en: Post Read More Icon
fr: Icône de publication Lire la suite

en: Post Review Score Bar
fr: Barre de score après examen

en: Post Title
fr: Titre de l'article

en: Post Title Font Size
fr: Taille de la police du titre du message

en: Post Title Font Style
fr: Style de police du titre du message

en: Post info section
fr: Section d'informations sur les publications

en: Post not found
fr: Message introuvable

en: Posted by %s
fr: Posté par %s

en: Posts
fr: Des postes

en: Posts By: %s
fr: Messages par : %s

en: Posts Carousel
fr: Carrousel de messages

en: Posts Limit
fr: Limite de publications

en: Posts List Area
fr: Zone de la liste des publications

en: Posts List Entry
fr: Entrée de la liste des messages

en: Posts List Meta
fr: Méta de la liste des messages

en: Posts List Meta Icon
fr: Icône Meta de la liste des publications

en: Posts List Thumbnail
fr: Vignette de la liste des articles

en: Posts List Title
fr: Titre de la liste des publications

en: Posts Per Page
fr: Publications par page

en: Posts by %s
fr: Messages de %s

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous Tab
fr: Onglet précédent

en: Price Font Size
fr: Taille de la police du prix

en: Price Font Style
fr: Style de police du prix

en: Pricing Table
fr: Tableau des prix

en: Primary Heading
fr: En-tête principal

en: Primary Heading: Category Name, Sub Heading: Filter
fr: Titre principal : nom de la catégorie, sous-titre : filtre

en: Primary Heading: Filter, Sub Heading: Category Name
fr: Titre principal : filtre, sous-titre : nom de la catégorie

en: Primary Menu
fr: Menu primaire

en: Primary Menu Bar Settings
fr: Paramètres de la barre de menus principale

en: Print
fr: Imprimer

en: Product Name Font Size
fr: Taille de la police du nom du produit

en: Product Name Font Style
fr: Nom du produit Style de police

en: Project Categories
fr: Catégories de projet

en: Project Description:
fr: Description du projet:

en: Project Details
fr: détails du projet

en: Project Details Location
fr: Détails du projet Emplacement

en: Project Details Title
fr: Détails du projet Titre

en: Project Details box as sidebar
fr: Zone Détails du projet en tant que barre latérale

en: Project Details:
fr: Détails du projet:

en: Project Gallery
fr: Galerie de projets

en: Project Sidebar
fr: Barre latérale du projet

[ctx: Project Skill name]
en: Project Skills
fr: Compétences de projet

en: Project Skills
fr: Compétences de projet

en: Project URL
fr: URL du projet

en: Project URL Text
fr: Texte de URL du projet

[ctx: Project skill singular name]
en: Project Skill
fr: Compétence de projet

en: Quote
fr: Citation

en: Quote Attribution
fr: Attribution de devis

en: Quote Format Options
fr: Options de format de devis

en: Quote Text
fr: Texte du devis

en: RSS Icon Url
fr: URL icône RSS

en: Rate:
fr: Taux:

en: Rating (%):
fr: Notation (%):

en: Rating: %0.2f
fr: Évaluation : %0.2f

en: Ratings
fr: Notes

en: Re-Authorize
fr: Réautoriser

en: Read Extra Documentation
fr: Lire la documentation Extra

en: Read More
fr: En savoir plus

en: Read More Button
fr: Bouton En savoir plus

en: Recent
fr: Récent

en: Recent Comments
fr: Commentaires récents

en: Recent Posts
fr: Messages récents

en: Recent Reviews
fr: Avis récents

en: Recent Tweets
fr: Tweets récents

en: Recent Videos
fr: Vidéos récentes

en: Related Posts
fr: Articles Similaires

en: Remove Drop Shadow
fr: Supprimer l'ombre portée

en: Remove Vertical Divider
fr: Supprimer le diviseur vertical

en: Reply
fr: Répondre

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset to Defaults
fr: Réinitialiser les paramètres par défaut

en: Responsive shortcodes
fr: Shortcodes réactifs

en: Review
fr: Examen

en: Review Box Contents
fr: Réviser le contenu de la boîte

en: Review Box Title
fr: Titre de la boîte de révision

en: Ridge
fr: crête

en: Right
fr: Droite

en: Right to Left
fr: De droite à gauche

en: Role Editor
fr: Éditeur de rôle

en: Sale Badge Font Size
fr: Taille de la police du badge de vente

en: Sale Badge Font Style
fr: Style de police du badge de vente

en: Sale Price Font Size
fr: Taille de la police du prix de vente

en: Sale Price Font Style
fr: Style de police du prix de vente

en: Sample Post Title
fr: Exemple de titre de message

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: Scale In From Center
fr: Mise à l'échelle à partir du centre

en: Scale In From Left
fr: Échelle à partir de la gauche

en: Scale In From Right
fr: Échelle à partir de la droite

en: Score %1$d%%
fr: Score %1$d %%

en: Score: %1$s
fr: Résultat : %1$s

en: Search & Cart Font
fr: Police de recherche et de panier

en: Search & Cart Font Style
fr: Style de police de recherche et de panier

en: Search Layouts
fr: Dispositions de recherche

en: Search Project Skills
fr: Rechercher des compétences de projet

en: Search Projects
fr: Rechercher des projets

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de la recherche pour : %s

en: Search results for "%s"
fr: Résultats de la recherche pour " %s "

en: Search, Cart, & Icon Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de la recherche, du panier et des icônes

en: Search, Cart, & Icon Letter Spacing
fr: Espacement des lettres de recherche, de panier et d'icône

en: Search, Cart, & Icon Text Color
fr: Recherche, panier et couleur du texte des icônes

en: Search, Cart, & Icon Text Size
fr: Taille du texte de la recherche, du panier et de l'icône

en: Secondary Menu
fr: Menu secondaire

en: Secondary Menu Bar Settings
fr: Paramètres de la barre de menus secondaire

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select Animation Effect
fr: Sélectionnez l'effet d'animation

en: Select Page
fr: Sélectionner une page

en: Select Slider Type here
fr: Sélectionnez le type de curseur ici

en: Select between expanded and closed state
fr: Choisir entre l'état développé et fermé

en: Select yes if the link should be opened in a new window
fr: Sélectionnez oui si le lien doit être ouvert dans une nouvelle fenêtre

en: Send
fr: Envoyer

en: Send Email to
fr: Envoyer un e-mail à

en: Separate Skills with Commas
fr: Séparez les compétences par des virgules

en: Set as Image
fr: Définir comme image

en: Share "%s" via %s
fr: Partager " %s " via %s

en: Share:
fr: Partager:

en: Sharing Icons to Display
fr: Partage d'icônes à afficher

en: Shop
fr: Boutique

en: Short description
fr: Brève description

en: Shortcodes
fr: Codes abrégés

en: Show Author
fr: Afficher l'auteur

en: Show Author Box
fr: Afficher la boîte de l'auteur

en: Show Categories
fr: Afficher les catégories

en: Show Comment Count
fr: Afficher le nombre de commentaires

en: Show Comments
fr: Afficher les commentaires

en: Show Date
fr: Afficher la date

en: Show Divider
fr: Afficher le séparateur

en: Show Dribbble Icon
fr: Afficher l'icône Dribbble

en: Show Excerpt
fr: Afficher l'extrait

en: Show Facebook Icon
fr: Afficher l'icône Facebook

en: Show Featured Image
fr: Afficher l'image sélectionnée

en: Show Full Content
fr: Afficher le contenu complet

en: Show Google+ Icon
fr: Afficher l'icône Google +

en: Show Instagram Icon
fr: Afficher l'icône Instagram

en: Show Pagination
fr: Afficher la pagination

en: Show Pinterest Icon
fr: Afficher l'icône Pinterest

en: Show Post Count
fr: Afficher le nombre de publications

en: Show Posts Count
fr: Afficher le nombre de publications

en: Show RSS Icon
fr: Afficher l'icône RSS

en: Show Rating
fr: Afficher la note

en: Show Ratings
fr: Afficher les évaluations

en: Show Read More Button
fr: Afficher le bouton Lire la suite

en: Show Related Posts
fr: Afficher les messages associés

en: Show Search Bar
fr: Afficher la barre de recherche

en: Show Social Icons
fr: Afficher les icônes sociales

en: Show Stumbleupon Icon
fr: Afficher l'icône Stumbleupon

en: Show Top Border?
fr: Afficher la bordure supérieure ?

en: Show Trending Bar
fr: Afficher la barre des tendances

en: Show Tumblr Icon
fr: Afficher l'icône Tumblr

en: Show Twitter Icon
fr: Afficher l'icône Twitter

en: Show WooCommerce Cart
fr: Afficher le panier WooCommerce

en: Show Youtube Icon
fr: Afficher l'icône Youtube

en: Show author box
fr: Afficher la boîte de l'auteur

en: Show comments on pages
fr: Afficher les commentaires sur les pages

en: Show comments on posts
fr: Afficher les commentaires sur les publications

en: Show dropdown menus
fr: Afficher les menus déroulants

en: Show related posts
fr: Afficher les publications associées

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Sidebar Location
fr: Emplacement de la barre latérale

en: Sidebar Width
fr: Largeur de la barre latérale

en: Sidebar location
fr: Emplacement de la barre latérale

en: Sidebar, Project Details box below content
fr: Barre latérale, zone Détails du projet sous le contenu

en: Sidebar/Widget Area
fr: Zone de barre latérale/widget

en: Single Page Layout
fr: Mise en page sur une seule page

en: Single Post Layout
fr: Disposition de poste unique

en: Single Post Page SEO
fr: Référencement d'une seule page de publication

en: Sitemap Page Template Options
fr: Options de modèle de page de plan de site

en: Sitemap Sections Display
fr: Affichage des sections du plan du site

en: Sizing
fr: Dimensionnement

en: Skills:
fr: Compétences:

en: Slide In Horizontally
fr: Glisser horizontalement

en: Slide In Vertically
fr: Glisser verticalement

en: Slider
fr: Glissière

en: Slider Type
fr: Type de curseur

en: Smooth Scrolling
fr: Défilement fluide

en: Social Follow
fr: Suivi social

en: Social Icons Color
fr: Couleur des icônes sociales

en: Social Icons Size
fr: Taille des icônes sociales

en: Social Media Links
fr: Liens de médias sociaux

en: Social Media Networks
fr: Réseaux de médias sociaux

en: Social Network Follower Count Refresh
fr: Actualisation du nombre de followers sur les réseaux sociaux

en: Social Network Icon Size
fr: Taille de l'icône du réseau social

en: Solid
fr: Solide

en: Sorry, No Posts Found
fr: Désolé, aucun message trouvé

en: Sorry, no posts found.
fr: Désolé, aucun message trouvé.

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
fr: Trier les liens des catégories par nom/ID/slug/nombre/groupe de termes

en: Sort Method
fr: Méthode de tri

en: Sort Order
fr: Ordre de tri

en: Sort Pages Links
fr: Trier les liens des pages

en: Standard Blog Category
fr: Catégorie de blog standard

en: Standard Blog Category With Featured Posts
fr: Catégorie de blog standard avec articles en vedette

en: Standard Blog Homepage
fr: Page d'accueil standard du blog

en: Standard or Masonry Style for Archive Pages
fr: Style standard ou maçonnerie pour les pages d'archives

en: Star
fr: Étoile

en: Start on New Line
fr: Commencer sur une nouvelle ligne

en: Start on New Line?
fr: Commencer sur une nouvelle ligne ?

en: Start the ad's output on a new line?
fr: Commencer la sortie de l'annonce sur une nouvelle ligne ?

en: State
fr: État

en: Status
fr: Statut

en: Stumbleupon
fr: Trébucher

en: Stumbleupon Profile Url
fr: URL du profil Stumbleupon

en: Sub Heading
fr: Sous-titre

en: Subheader
fr: Sous-titre

en: Subheader Font Size
fr: Taille de la police des sous-titres

en: Subheader Font Style
fr: Style de police des sous-titres

en: Subject
fr: Sujet

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Summary
fr: Résumé

en: Summary Title
fr: Titre du résumé

en: TRENDING:
fr: TENDANCE :

en: Tab
fr: Languette

en: Tab Content
fr: Contenu de l'onglet

en: Tab Item
fr: Élément d'onglet

en: Tab Item Active
fr: Élément d'onglet actif

en: Tab Item Hover
fr: Survol de l'élément de l'onglet

en: Tab Settings
fr: Paramètres de l'onglet

en: Tab Text
fr: Texte de l'onglet

en: Tabbed Posts
fr: Messages à onglets

en: Tabs
fr: Onglets

en: Tabs Background
fr: Arrière-plan des onglets

en: Tags
fr: Mots clés

en: Testimonial
fr: Témoignage

en: Text
fr: Texte

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Text Size
fr: Taille du texte

en: Text for the header of the module. Leave blank for no header for the module.
fr: Texte pour l'en-tête du module. Laissez vide pour aucun en-tête pour le module.

en: Thanks for contacting us.
fr: Merci de nous avoir contacté.

en: The Ad HTML, if not using the Image URL and Link above.
fr: Le HTML de l'annonce, si vous n'utilisez pas l' URL de l'image et le lien ci-dessus.

en: The Map feature uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map feature, please make sure you have added your API key inside the Extra Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
fr: La fonctionnalité Carte utilise l' Google Maps API et nécessite une clé Google API valide pour fonctionner. Avant d'utiliser la fonction de carte, assurez-vous d'avoir ajouté votre clé API dans le panneau Options de thème Extra. En savoir plus sur la création de votre clé Google API <a href="%1$s" target="_blank">ici</a>.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
fr: Le module Maps utilise l' Google Maps API et nécessite une clé Google API valide pour fonctionner. Avant d'utiliser le module de carte, assurez-vous d'avoir ajouté votre clé API ici. En savoir plus sur la création de votre clé Google API <a target="_blank" href="%1$s">ici</a>.

en: The URL of the video from a <a href="%s" target="_blank">Supported oEmbed Video Provider</a>, or URL of any video. Click "Add Video URL" to add more file types. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc)
fr: L' URL de la vidéo d'un <a href="%s" target="_blank">Fournisseur de vidéo oEmbed pris en charge</a> en charge ou l' URL de n'importe quelle vidéo. Cliquez sur "Ajouter URL de vidéo" pour ajouter d'autres types de fichiers. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc.)

en: The color used for this category throughout the site.
fr: La couleur utilisée pour cette catégorie sur l'ensemble du site.

en: The color used for this user throughout the site.
fr: La couleur utilisée pour cet utilisateur sur l'ensemble du site.

en: The format for the date display in PHP date() format
fr: Le format d'affichage de la date au format PHP date()

en: The name of your facebook page, not the full URL. If your facebook url is: "http://www.facebook.com/elegantthemes", then your page name is: "elegantthemes"
fr: Le nom de votre page facebook, pas l' URL complète . Si votre URL facebook est : " http://www.facebook.com/elegantthemes ", alors le nom de votre page est : "elegantthemes"

en: The number of posts shown per page.
fr: Le nombre de messages affichés par page.

en: The number of posts shown.
fr: Le nombre de messages affichés.

en: The primary heading.
fr: Le titre principal.

en: The speed, in seconds, in which it will auto rotate to the next slide.
fr: La vitesse, en secondes, à laquelle il tournera automatiquement jusqu'à la diapositive suivante.

en: The speed, in seconds, in which the slider will auto rotate to the next slide. Leave empty to disable autoplay.
fr: La vitesse, en secondes, à laquelle le curseur pivotera automatiquement jusqu'à la diapositive suivante. Laissez vide pour désactiver la lecture automatique.

en: The sub heading.
fr: Le sous-titre.

en: Theme Customizer
fr: Personnalisateur de thème

en: Theme Options
fr: Options du thème

en: There was a problem, please try again.
fr: Il y a eu un problème, veuillez réessayer.

en: This controls default direction of the lazy-loading animation.
fr: Cela contrôle la direction par défaut de l'animation de chargement différé.

en: This is an optional title to display for this module.
fr: Il s'agit d'un titre facultatif à afficher pour ce module.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
fr: Cette option vous permet de modifier l'affichage de vos dates. Pour plus d'informations, veuillez vous référer au codex WordPress ici : <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatage de la date et de l'heure</a>

en: This option allows you to control how many tiers your pages dropdown menu has in the default theme created main menu. Increasing the number allows for additional menu items to be shown. This setting is not applicable If you are using a custom menu and not the default theme created main menu.
fr: Cette option vous permet de contrôler le nombre de niveaux de votre menu déroulant de pages dans le menu principal créé par le thème par défaut. L'augmentation du nombre permet d'afficher des éléments de menu supplémentaires. Ce paramètre n'est pas applicable si vous utilisez un menu personnalisé et non le menu principal créé par thème par défaut.

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
fr: Cette option vous permet de contrôler le nombre de teirs dans le menu déroulant de vos pages. L'augmentation du nombre permet d'afficher des éléments de menu supplémentaires.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr: Ce message est protégé par un mot de passe. Entrer le mot de passe pour voir les commentaires.

en: This will add a border to the top side of the module.
fr: Cela ajoutera une bordure en haut du module.

en: This will be used as the border color for this module.
fr: Ceci sera utilisé comme couleur de bordure pour ce module.

en: This will be used as the text color for the header text of the module.
fr: Cela sera utilisé comme couleur de texte pour le texte d'en-tête du module.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
fr: Cela changera l'étiquette du module dans le constructeur pour une identification facile.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
fr: Cela activera Google Fonts pour les langues autres que l'anglais.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
fr: Cela permettra l'utilisation d'extraits dans les publications ou les pages.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
fr: Cela ramènera tous les paramètres de la page d'options à leurs valeurs par défaut. <strong>Es-tu sûr de vouloir faire ça?</strong>

en: Title
fr: Titre

en: Title Font Size
fr: Taille de la police du titre

en: Title Font Style
fr: Style de police du titre

en: Title:
fr: Titre:

en: Toggle
fr: Basculer

en: Toggle Icon Size
fr: Basculer la taille de l'icône

en: Toggle Padding
fr: Basculer le rembourrage

en: Top
fr: Haut

en: Top & Bottom Padding
fr: Rembourrage supérieur et inférieur

en: Top Rated
fr: Les mieux notés

en: Top to Bottom
fr: De haut en bas

en: Trackbacks/Pingbacks
fr: Rétroliens/Pingbacks

en: Trending Font
fr: Police tendance

en: Trending Font Style
fr: Style de police tendance

en: Trending Label Text Color
fr: Couleur du texte de l'étiquette tendance

en: Trending Text Size
fr: Taille du texte tendance

en: Trending Title Text Color
fr: Couleur du texte du titre tendance

en: Tumblr Profile Url
fr: URL profil Tumblr

en: Turn pagination on or off.
fr: Activez ou désactivez la pagination.

en: Turn the autoplay feature on or off.
fr: Activez ou désactivez la fonction de lecture automatique.

en: Turn the dispay of each post's date on or off.
fr: Activez ou désactivez l'affichage de la date de chaque publication.

en: Turn the display of each post's author on or off.
fr: Activez ou désactivez l'affichage de l'auteur de chaque message.

en: Turn the display of each post's categories on or off.
fr: Activez ou désactivez l'affichage des catégories de chaque article.

en: Turn the display of each post's ccomments on or off.
fr: Activez ou désactivez l'affichage des commentaires de chaque publication.

en: Turn the display of each post's comment count on or off.
fr: Activez ou désactivez l'affichage du nombre de commentaires de chaque publication.

en: Turn the display of each post's date on or off.
fr: Activez ou désactivez l'affichage de la date de chaque publication.

en: Turn the display of each post's featured image on or off.
fr: Activez ou désactivez l'affichage de l'image en vedette de chaque publication.

en: Turn the display of each post's rating on or off.
fr: Activez ou désactivez l'affichage de la note de chaque publication.

en: Turn the display of each post's rating stars on or off.
fr: Activez ou désactivez l'affichage des étoiles de classement de chaque publication.

en: Tweet
fr: Tweeter

en: Twitter Profile Url
fr: URL profil Twitter

en: Type
fr: Taper

en: Type an address and click find to place a marker at that address.
fr: Tapez une adresse et cliquez sur Rechercher pour placer un marqueur à cette adresse.

en: Type of the box
fr: Type de boîte

en: Typography
fr: Typographie

en: Typography Settings
fr: Paramètres de typographie

en: URL of the ad image.
fr: URL de l'image publicitaire.

en: URL the ad's image links to.
fr: URL vers laquelle renvoie l'image de l'annonce.

en: URL:
fr: URL :

en: USERNAME
fr: NOM D'UTILISATEUR

en: Underline
fr: Souligner

en: Update Skill
fr: Mettre à jour la compétence

en: Upload
fr: Télécharger

en: Upload A Video File
fr: Télécharger un fichier vidéo

en: Upload an Image
fr: Télécharger une image

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Use Google Fonts
fr: Utiliser Google Fonts

en: Use as default for any category that does not have a specific layout set.
fr: Utilisez-le par défaut pour toute catégorie qui n'a pas de jeu de mise en page spécifique.

en: Use combined and minified CSS file to speed up your site's page load.
fr: Utilisez un fichier CSS combiné et minifié pour accélérer le chargement des pages de votre site.

en: Use combined and minified javascript file to speed up your site's page load.
fr: Utilisez un fichier JavaScript combiné et minifié pour accélérer le chargement des pages de votre site.

en: Use excerpts when defined
fr: Utiliser des extraits lorsqu'ils sont définis

en: Use resizing
fr: Utiliser le redimensionnement

en: Use this layout as the default layout?
fr: Utiliser cette mise en page comme mise en page par défaut ?

en: Use this layout as the home layout?
fr: Utiliser cette mise en page comme mise en page de la maison ?

en: Use this layout on the categories selected above.
fr: Utilisez cette mise en page sur les catégories sélectionnées ci-dessus.

en: Used for icon button type
fr: Utilisé pour le type de bouton d'icône

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur:

en: Vertically Centered
fr: Centré verticalement

en: Video
fr: Vidéo

en: Video Format Options
fr: Options de format vidéo

en: Video URL
fr: URL vidéo

en: View Category Layout
fr: Afficher la disposition des catégories

en: View Project
fr: Voir le projet

en: View The Project
fr: Voir le projet

en: View all posts by %s
fr: Afficher tous les messages par %s

en: Website Content Width
fr: Largeur du contenu du site Web

en: Website Gutter Width
fr: Largeur de la gouttière du site Web

en: Welcome to Extra! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
fr: Bienvenue sur Extra! Avant de plonger dans votre nouveau thème, veuillez visiter la page <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Documentation Extra</a> pour accéder à des dizaines de didacticiels approfondis.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
fr: Lorsque vous définissez vos mots clés à l'aide de champs personnalisés, vous devez utiliser cette valeur pour le nom du champ personnalisé. La valeur de votre champ personnalisé doit être les méta-mots-clés que vous souhaitez utiliser, séparés par des virgules.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
fr: Lorsque vous définissez votre méta description à l'aide de champs personnalisés, vous devez utiliser cette valeur pour le nom du champ personnalisé. La valeur de votre champ personnalisé doit être la description personnalisée que vous souhaitez utiliser.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
fr: Lorsque vous définissez votre titre à l'aide de champs personnalisés, vous devez utiliser cette valeur pour le nom du champ personnalisé. La valeur de votre champ personnalisé doit être le titre personnalisé que vous souhaitez utiliser.

en: Whether to show the post count.
fr: Indique s'il faut afficher le nombre de publications.

en: Widget Bullet Color
fr: Couleur des puces du widget

en: Widget Header Font Size
fr: Taille de la police de l'en-tête du widget

en: Widget Header Font Style
fr: Style de police de l'en-tête du widget

en: Widget Heading Color
fr: Couleur de l'en-tête du widget

en: Widget Link Color
fr: Couleur du lien du widget

en: Widget Text Color
fr: Couleur du texte du widget

en: WooCommerce Sidebar Location
fr: Emplacement de la barre latérale WooCommerce

en: WooCommerce Sidebar/Widget Area
fr: Barre latérale/Widget de WooCommerce

en: Yes
fr: Oui

en: You are already logged in.
fr: Vous êtes déjà connecté.

en: You can disable this option if you want to remove the author box from single post pages.
fr: Vous pouvez désactiver cette option si vous souhaitez supprimer la zone d'auteur des pages de publication unique.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
fr: Vous pouvez désactiver cette option si vous souhaitez supprimer les commentaires et le formulaire de commentaire des pages de publication unique.

en: You can disable this option if you want to remove the related posts from single post pages.
fr: Vous pouvez désactiver cette option si vous souhaitez supprimer les publications associées des pages de publication unique.

en: You can find all the info on how to obtain all the needed API credentials here: %s
fr: Vous pouvez trouver toutes les informations sur la façon d'obtenir toutes les informations d'identification API nécessaires ici : %s

en: You can find the User Id at the end of your Google+ URL. For example if the URL was: http://plus.google.com/+elegentthemes, the User Id would be: +elegenthemes
fr: Vous pouvez trouver l'ID utilisateur à la fin de votre URL Google + . Par exemple, si l' URL était : http://plus.google.com/ +elegentthemes, l'ID utilisateur serait : +elegenthemes

en: You don't have pages
fr: Vous n'avez pas de pages

en: Your Rating:
fr: Votre note:

en: Your latest posts
fr: Vos derniers articles

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
fr: Les publications les plus récentes de votre site.

en: Your site&#8217;s most recent Reviews (posts which have review).
fr: Les avis les plus récents de votre site (messages qui ont fait l'objet d'un avis).

en: Your site&#8217;s most recent Videos (Posts which use video format).
fr: Les vidéos les plus récentes de votre site (messages utilisant le format vidéo).

en: Your site&#8217;s most recent comments.
fr: Les commentaires les plus récents de votre site.

en: Youtube Profile Url
fr: URL profil Youtube

en: Youtube Username
fr: Nom d'utilisateur Youtube

en: Zoom Icon Color
fr: Couleur de l'icône de zoom

en: by
fr: par

en: by %s
fr: par %s

[ctx: clear static resources]
en: Clear
fr: Clair

en: comment count
fr: compteur de commentaire

[ctx: documentation links]
en: Support
fr: Soutien

[ctx: general options]
en: General
fr: Général

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
fr: L'intégration

[ctx: layout type general name]
en: Category Layouts
fr: Dispositions des catégories

[ctx: layout type singular name]
en: Category Layout
fr: Disposition des catégories

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
fr: La navigation

[ctx: noun]
en: COMMENT
fr: COMMENTAIRE

[ctx: page/post]
en: Layout
fr: Mise en page

[ctx: project item]
en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

[ctx: project type general name]
en: Projects
fr: Projets

[ctx: project type singular name]
en: Project
fr: Projet

[ctx: search engine optimization]
en: SEO
fr: Référencement

en: settings reset.
fr: paramètres réinitialisés.

en: settings saved.
fr: paramètres sauvegardés.

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
fr: Les publicités

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
fr: Colorisation

[ctx: theme updates]
en: Updates
fr: Mises à jour

en: you don't have sufficient permissions to access this page
fr: vous n'avez pas les autorisations suffisantes pour accéder à cette page
