Extra 2.22.2 - en to sv translation catalogue (1049 entries)

en:  You can find all the info on how to obtain all the required credentials here: %s
sv: Du kan hitta all information om hur du skaffar alla nödvändiga referenser här: %s

en: %d Items
sv: %d objekt

en: %d Items in Cart
sv: %d artiklar i kundvagnen

en: %d%%
sv: %d %%

en: %s Theme Options
sv: %s Temaalternativ

en: %s ago
sv: %s sedan

en: &hellip;
sv: …

en: &laquo; Previous
sv: « Föregående

en: + Add One More Tab
sv: + Lägg till en flik till

en: 0 Comments
sv: 0 kommentarer

en: 1 Column
sv: 1 kolumn

en: 1 Comment
sv: 1 kommentar

en: 1/2 + 1/4 + 1/4 Columns
sv: 1/2 + 1/4 + 1/4 kolumner

en: 1/3 + 2/3 Columns
sv: 1/3 + 2/3 kolumner

en: 1/4 + 1/2 + 1/4 Columns
sv: 1/4 + 1/2 + 1/4 kolumner

en: 1/4 + 1/4 + 1/2 Columns
sv: 1/4 + 1/4 + 1/2 kolumner

en: 1/4 + 3/4 Columns
sv: 1/4 + 3/4 kolumner

en: 2 Columns
sv: 2 kolumner

en: 2/3 + 1/3 Columns
sv: 2/3 + 1/3 kolumner

en: 3 Columns
sv: 3 kolumner

en: 3/4 + 1/4 Columns
sv: 3/4 + 1/4 kolumner

en: 4 Columns
sv: 4 kolumner

en: 404 Not Found
sv: 404 Ej Hittad

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
sv: <div class="updated"><p>Detta är en ny installation av temat %1$s. Glöm inte att gå till <a href="%2$s">ePanel</a> för att ställa in det. Det här meddelandet försvinner när du har klickat på knappen Spara på <a href="%2$s">temats alternativsida</a>.</p></div>

en: <span class="button" title="%title"></span>
sv: <span class="button" title="%titel"></span>

en: <span class="button">Next Entries</span>
sv: <span class="button">Nästa poster</span>

en: <span class="button">Next</span><span class="title">%title</span>
sv: <span class="button">Nästa</span><span class="title">%title</span>

en: <span class="button">Older Entries</span>
sv: <span class="button">Äldre Inlägg</span>

en: <span class="button">Previous</span><span class="title">%title</span>
sv: <span class="button">Tidigare</span><span class="title">%title</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
sv: <span class="meta-nav">←</span> Äldre kommentarer

en: A static page
sv: En statisk sida

en: API Key
sv: API-nyckel

en: About The Author
sv: Om författaren

en: Above Post
sv: Ovan inlägg

en: Accent color
sv: Accentfärg

en: Access token:
sv: Åtkomsttoken:

en: Accordion
sv: Dragspel

en: Active Tab Background Color
sv: Bakgrundsfärg för aktiv flik

en: Active Tab Text Color
sv: Textfärg för aktiv flik

en: Ad #
sv: Annons #

en: Ad #%d
sv: Annons #%d

en: Ad HTML
sv: Annons HTML

en: Ad HTML:
sv: Annons-HTML:

en: Ad Image
sv: Annonsbild

en: Ad Link
sv: Annonslänk

en: Add API Key
sv: Lägg till API-nyckel

en: Add Ad
sv: Lägg till annons

en: Add Another Video URL
sv: Lägg till en annan video- URL

en: Add Audio File
sv: Lägg till ljudfil

en: Add Author Bio
sv: Lägg till författarens bio

en: Add Breakdown
sv: Lägg till uppdelning

en: Add ET Box
sv: Lägg till ET Box

en: Add ET Button
sv: Lägg till ET knapp

en: Add ET Learn more block
sv: Lägg till ET Läs mer-block

en: Add ET Tabs
sv: Lägg till ET-flikar

en: Add Gallery Images
sv: Lägg till galleribilder

en: Add Images
sv: Lägg till bilder

en: Add New Ad
sv: Lägg till ny annons

en: Add New Category Layout
sv: Lägg till ny kategorilayout

en: Add New Project
sv: Lägg till nytt projekt

en: Add New Project Skill
sv: Lägg till ny projektfärdighet

en: Add New Tab
sv: Lägg till ny flik

en: Add a Tooltip Text
sv: Lägg till en verktygstipstext

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
sv: Lägg till kod i < body > (bra för spårningskoder som google analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
sv: Lägg till kod i < head > på din blogg

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
sv: Lägg till kod längst ner i dina inlägg, före kommentarerna

en: Add code to the top of your posts
sv: Lägg till kod överst i dina inlägg

en: Add or Remove Skills
sv: Lägg till eller ta bort färdigheter

en: Additional Info
sv: Ytterligare info

en: Address
sv: Adress

en: Admin Label
sv: Adminetikett

en: Ads
sv: Annonser

en: Adsense's responsive ad units require the ads' container to have a fixed width. Enabling this option applies a fixed width to this ad's container.
sv: Adsenses responsiva annonsenheter kräver att annonsbehållaren har en fast bredd. Om du aktiverar det här alternativet tillämpas en fast bredd på annonsens behållare.

en: Advertisement
sv: Annons

en: All
sv: Allt

en: All Category Layouts
sv: Alla kategorilayouter

en: All Project Skills
sv: Alla projektfärdigheter

en: All Projects
sv: Alla projekt

en: Alternative text for image
sv: Alternativ text till bild

en: Amount of archive months to display.
sv: Antalet arkivmånader att visa.

en: Amount of recent posts to display.
sv: Antalet senaste inlägg att visa.

en: An <a href="%s">Extra Theme Layout</a> (select below)
sv: En <a href="%s">Extra temalayout</a> (välj nedan)

en: An Extra Category Layout
sv: En Extra kategorilayout

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
sv: Alla koder du placerar här kommer att visas i brödtexten på alla sidor på din blogg. Detta är användbart om du behöver ange en spårningspixel för en tillståndsräknare som Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
sv: Alla koder du placerar här kommer att visas i rubriken på varje sida på din blogg. Detta är användbart när du behöver lägga till JavaScript eller CSS på alla sidor.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
sv: Alla koder du placerar här kommer att placeras överst i alla enskilda inlägg. Detta är användbart om du funderar på att integrera saker som länkar till sociala bokmärken.

en: App ID
sv: App-ID

en: App Secret
sv: Appens hemlighet

en: Archive Heading Text Color
sv: Arkivrubrik Textfärg

en: Archives
sv: Arkiv

en: Ascending
sv: Stigande

en: Aside
sv: Åt sidan

en: Attributes
sv: Attribut

en: Audio File Subtitle
sv: Ljudfil undertext

en: Audio File Title
sv: Ljudfilens titel

en: Audio File URL
sv: Ljudfilens URL

en: Audio Format Options
sv: Alternativ för ljudformat

en: Author
sv: Författare

en: Author Image URL
sv: URL författarens bild

en: Authorize
sv: Godkänna

en: Authors Page Template Options
sv: Alternativ för mallar för författare

en: Authors to display
sv: Författare att visa

en: Auto
sv: Bil

en: Auto Speed
sv: Auto hastighet

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
sv: Automatisk reglagehastighet (fungerar endast om Auto är inställt på Ja)

en: Autoplay
sv: Autospela

en: Autoplay Speed
sv: Autouppspelningshastighet

en: Back To Top
sv: Tillbaka till toppen

en: Back To Top Button
sv: Tillbaka till toppen-knappen

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background Settings
sv: Bakgrundsinställningar

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Bar Border Radius
sv: Bar gränsradie

en: Bar Counter
sv: Bardisk

en: Bar Padding
sv: Bar vaddering

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page.
sv: Innan du kan ta emot produktuppdateringar måste du först autentisera din Elegant Themes prenumeration. För att göra detta måste du ange både ditt användarnamn för Elegant Themes och din Elegant Themes API nyckel. För att hitta din API-nyckel, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">logga in</a> på ditt Elegant Themes konto och navigera till sidan <strong>Konto > API-nyckel</strong>.

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. Your username is the same username you use when logging in to <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>
sv: Innan du kan ta emot produktuppdateringar måste du först autentisera din Elegant Themes prenumeration. För att göra detta måste du ange både ditt användarnamn för Elegant Themes och din Elegant Themes API nyckel. Ditt användarnamn är samma användarnamn som du använder när du loggar in på <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>

en: Below Header
sv: Under rubriken

en: Below Post
sv: Nedan inlägg

en: Blog
sv: Blogg

en: Blog Feed Masonry
sv: Blog Feed Murverk

en: Blog Feed Page Template Options
sv: Alternativ för mallar för bloggflödessidor

en: Blog Feed Title
sv: Bloggflödestitel

en: Blogger
sv: Bloggare

en: Body
sv: Kropp

en: Body Font
sv: Kroppstypsnitt

en: Body Line Height
sv: Kroppslinjehöjd

en: Body Link Color
sv: Body Link Färg

en: Body Text Color
sv: Brödtextfärg

en: Body Text Size
sv: Brödtextstorlek

en: Body/Link Font Style
sv: Textformat för text/länk

en: Body/Link Line Height
sv: Kropp/länklinjehöjd

en: Body/Link Text Size
sv: Textstorlek för brödtext/länk

en: Bold
sv: Djärv

en: Border
sv: Gräns

en: Border Color
sv: Gräns färg

en: Border Radius
sv: Gränsradie

en: Border Width
sv: Gränsbredd

en: Bottom
sv: Botten

en: Bottom Bar
sv: Nedre fältet

en: Bottom to Top
sv: Botten till toppen

en: Boxed Layout - Background color
sv: Boxed layout - Bakgrundsfärg

en: Breakdown #
sv: Bryta ner #

en: Breakdown #%d
sv: Uppdelning #%d

en: Button Font Style
sv: Knapp Teckensnitt

en: Button Hover Styles
sv: Knappsvävstilar

en: Button Styles
sv: Knappstilar

en: Buttons
sv: Knappar

en: Buttons Font
sv: Knappar Teckensnitt

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
sv: Som standard placeras inte kommentarer på sidor, men om du vill tillåta andra att kommentera på dina sidor, aktivera det här alternativet.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
sv: Som standard sorteras sidorna efter namn. Men om du hellre vill ha dem sorterade efter ID kan du justera den här inställningen.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
sv: Som standard förblir navigeringsfältet överst på skärmen hela tiden. Vi föreslår att du inaktiverar det här alternativet om du behöver använda en logotyp som är högre än standardlogotypen.

en: By default the theme creates a Home link in the default created menu, that when clicked leads back to your blog's homepage. If however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
sv: Som standard skapar temat en hemlänk i den förinställda menyn, som när du klickar på den leder tillbaka till din bloggs hemsida. Om du däremot använder en statisk hemsida och redan har skapat en sida som heter Hem att använda, kommer detta att resultera i en dubblettlänk. I det här fallet bör du inaktivera den här funktionen för att ta bort länken.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
sv: Som standard skapar temat inläggstitlar baserat på titeln på ditt inlägg och ditt bloggnamn. Om du vill göra din metatitel annorlunda än din faktiska inläggstitel kan du definiera en anpassad titel för varje inlägg med hjälp av anpassade fält. Det här alternativet måste vara aktiverat för att anpassade titlar ska fungera, och du måste välja ett anpassat fältnamn för din titel nedan.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
sv: Som standard lägger temat inte till nyckelord till din rubrik. De flesta sökmotorer använder inte längre sökord för att ranka din webbplats, men vissa definierar dem ändå för säkerhets skull. Om du vill lägga till meta-sökord i din rubrik, aktivera det här alternativet och fyll i fältet för anpassade sökord nedan.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
sv: Som standard använder temat en kombination av ditt bloggnamn och din bloggbeskrivning, enligt definitionen när du skapade din blogg, för att skapa dina startsidor. Men om du vill skapa en anpassad titel, aktivera helt enkelt det här alternativet och fyll i fältet för anpassad titel nedan.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
sv: Som standard använder temat din bloggbeskrivning, som den definierades när du skapade din blogg, för att fylla i metabeskrivningsfältet. Om du vill använda en annan beskrivning, aktivera det här alternativet och fyll i det anpassade beskrivningsfältet nedan.

en: CSS Class
sv: CSS-klass

en: Call To Action
sv: Uppmaning till handling

en: Callback function: "%s" doesnt exist
sv: Återuppringningsfunktion: " %s " finns inte

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URL's all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
sv: Canonicalization hjälper till att förhindra indexering av duplicerat innehåll av sökmotorer, och som ett resultat kan det hjälpa till att undvika straff för duplicerat innehåll och försämring av sidrankning. Vissa sidor kan ha olika URL som alla leder till samma plats. Till exempel domain.com, domain.com/index.html och www.domain.com är alla olika URL som leder till din hemsida. Ur en sökmotors perspektiv kan dessa dubbletter av webbadresser, som också ofta förekommer på grund av anpassade permalänkar, behandlas individuellt istället för som en enda destination. Att definiera en kanonisk URL talar om för sökmotorn vilken URL du vill använda officiellt. Temat baserar sina kanoniska webbadresser från dina permalänkar och domännamnet som definieras på inställningsfliken i wp-admin.

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
sv: Canonicalization hjälper till att förhindra indexering av duplicerat innehåll av sökmotorer, och som ett resultat kan det hjälpa till att undvika straff för duplicerat innehåll och försämring av sidrankning. Vissa sidor kan ha olika URL som alla leder till samma plats. Till exempel domain.com, domain.com/index.html och www.domain.com är alla olika webbadresser som leder till din hemsida. Ur en sökmotors perspektiv kan dessa dubbletter av webbadresser, som också ofta förekommer på grund av anpassade permalänkar, behandlas individuellt istället för som en enda destination. Att definiera en kanonisk URL talar om för sökmotorn vilken URL du vill använda officiellt. Temat baserar sina kanoniska webbadresser från dina permalänkar och domännamnet som definieras på inställningsfliken i wp-admin.

en: Captcha Font Size
sv: Captcha teckenstorlek

en: Captcha Font Style
sv: Captcha teckensnitt

en: Caption
sv: Rubrik

en: Caption Background Color
sv: Bildtext Bakgrundsfärg

en: Caption Font Size
sv: Bildtext Teckenstorlek

en: Caption Font Style
sv: Bildtext Teckensnitt

en: Caption goes here
sv: Bildtexten går här

en: Caption title goes here
sv: Rubriken för bildtexten kommer här

en: Categories
sv: Kategorier

en: Categories:
sv: Kategorier:

en: Category
sv: Kategori

en: Category Builder
sv: Kategoribyggare

en: Centered
sv: Centrerad

en: Change Your API Key
sv: Ändra din API-nyckel

en: Channel Name
sv: kanal namn

en: Chat
sv: Chatt

en: Check and sort the sitemap sections you would like to be displayed.
sv: Kontrollera och sortera de avsnitt av webbplatskartor som du vill ska visas.

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
sv: Markera den här rutan om du vill visa metabeskrivningar på kategori-/arkivsidor. Beskrivningen baseras på den kategoribeskrivning du väljer när du skapar/redigerar din kategori i wp-admin.

en: Choose Categories.
sv: Välj Kategorier.

en: Choose From the Most Used Skills
sv: Välj bland de mest använda färdigheterna

en: Choose Sidebar/Widget Area
sv: Välj Sidebar/Widget Area

en: Choose a category.
sv: Välj en kategori.

en: Choose a heading style.
sv: Välj en rubrikstil.

en: Choose a sort method.
sv: Välj en sorteringsmetod.

en: Choose a sort order.
sv: Välj en sorteringsordning.

en: Choose an Image
sv: Välj en bild

en: Choose button color
sv: Välj knappfärg

en: Choose button type
sv: Välj knapptyp

en: Choose categories.
sv: Välj kategorier.

en: Choose title autogeneration method
sv: Välj metod för automatisk generering av titel

en: Choose whether standard or masonry display style for archive pages for tags, author posts, search results.
sv: Välj om standard eller murad visningsstil för arkivsidor för taggar, författarinlägg, sökresultat.

en: Choose which items to display in the postinfo section
sv: Välj vilka objekt som ska visas i postinfo-sektionen

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
sv: Välj Ja om du vill ha automatisk reglageanimering

en: Circle Counter
sv: Cirkelräknare

en: Click here to learn more
sv: Klicka här för att lära dig mer

en: Closed Title Font Style
sv: Stängd titelteckensnittsstil

en: Code Integration
sv: Kodintegration

en: Color
sv: Färg

en: Column Layout
sv: Kolumnlayout

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Consumer Key
sv: Konsumentnyckel

en: Consumer Key:
sv: Konsumentnyckel:

en: Consumer Secret
sv: Konsumenthemlighet

en: Consumer Secret:
sv: Konsumenthemlighet:

en: Contact Form
sv: Kontaktformulär

en: Contact Form Map
sv: Kontaktformulärkarta

en: Contact Form Title
sv: Kontaktformulärets titel

en: Contact Page Template Options
sv: Alternativ för mall för kontaktsida

en: Content
sv: Innehåll

en: Content Font Size
sv: Innehåll Teckenstorlek

en: Content Font Style
sv: Innehåll teckensnittsstil

en: Content goes here
sv: Innehållet kommer här

en: Content text or html
sv: Innehållstext eller html

en: Countdown
sv: Nedräkning

en: Current Category / Tag / Taxonomy
sv: Aktuell kategori / Tag / Taxonomy

en: Current Color
sv: Aktuell färg

en: Currently viewing archives from %1$s
sv: Visar för närvarande arkiv från %1$s

en: Custom CSS
sv: Anpassad CSS

en: Custom Title
sv: Anpassad titel

en: Custom field Name to be used for description
sv: Anpassat fält Namn som ska användas för beskrivning

en: Custom field Name to be used for keywords
sv: Anpassat fält Namn som ska användas för nyckelord

en: Custom field Name to be used for title
sv: Anpassat fält Namn som ska användas för titel

en: Dashed
sv: Streckad

en: Date
sv: Datum

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Date format
sv: Datumformat

en: Default
sv: Standard

en: Default (%s)
sv: Standard (%s)

en: Default Category
sv: Standardkategori

en: Default Post Format
sv: Standardinläggsformat

en: Define a character to separate BlogName and Post title
sv: Definiera ett tecken för att separera BlogName och Post title

en: Delicious
sv: Utsökt

en: Descending
sv: Nedåtgående

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
sv: Designad av %1$s | Drivs av %2$s

en: Details Font Style
sv: Detaljer Typsnitt

en: Disable this option to remove Google Maps API script from your page. Note: Modules which relies to Google Maps API script such as Maps and Fullwidth Maps are still loaded, but will not work unless you manually add Google Maps API script.
sv: Inaktivera det här alternativet för att ta bort Google Maps API skript från din sida. Obs! Moduler som är beroende av Google Maps API-skript som Maps och Fullwidth Maps är fortfarande inlästa, men kommer inte att fungera om du inte manuellt lägger till Google Maps API skript.

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
sv: Inaktivera det här alternativet för att ta bort Google Fonts från dina Divi Builder sidor.

en: Disable top tier dropdown menu links
sv: Inaktivera länkar i rullgardinsmenyn på högsta nivån

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
sv: Om du inaktiverar det här alternativet tas kroppskoden nedan bort från din blogg. Detta gör att du kan ta bort koden samtidigt som du sparar den för senare användning.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
sv: Om du inaktiverar det här alternativet tar du bort rubrikkoden nedan från din blogg. Detta gör att du kan ta bort koden samtidigt som du sparar den för senare användning.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
sv: Om du inaktiverar det här alternativet tar du bort den enda bottenkoden nedan från din blogg. Detta gör att du kan ta bort koden samtidigt som du sparar den för senare användning.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
sv: Om du inaktiverar det här alternativet tar du bort den enda toppkoden nedan från din blogg. Detta gör att du kan ta bort koden samtidigt som du sparar den för senare användning.

en: Display # of Tweets:
sv: Visa antal tweets:

en: Display Featured Posts Only
sv: Visa endast utvalda inlägg

en: Display Home link
sv: Visa hemlänk

en: Display Style
sv: Visa stil

en: Display a list of authors.
sv: Visa en lista över författare.

en: Display a login form.
sv: Visa ett inloggningsformulär.

en: Display ads.
sv: Visa annonser.

en: Display comment date?
sv: Visa kommentarsdatum?

en: Display method
sv: Visningsmetod

en: Display post categories?
sv: Visa inläggskategorier?

en: Display post count
sv: Visa antalet inlägg

en: Display post date?
sv: Visa inläggsdatum?

en: Display post thumbnail?
sv: Visa inläggsminiatyr?

en: Display the post's exceprt or full content. If full content, then it will truncate to the more tag if used.
sv: Visa inläggets except eller fullständiga innehåll. Om det är fullt innehåll, kommer det att trunkeras till mer-taggen om den används.

en: Display your follower counts from top social networks
sv: Visa antalet följare från populära sociala nätverk

en: Display your recent tweets.
sv: Visa dina senaste tweets.

en: Divi Library
sv: Divi bibliotek

en: Divider
sv: Delare

en: Divider Height
sv: Avdelare Höjd

en: Divider Position
sv: Avdelare Position

en: Divider Style
sv: Divider stil

en: Divider Weight
sv: Divider Vikt

en: Do not display posts that have been displayed on previous modules.
sv: Visa inte inlägg som har visats på tidigare moduler.

en: Don't Show Author
sv: Visa inte författare

en: Don't Show Categories
sv: Visa inte kategorier

en: Don't Show Comment Count
sv: Visa inte antal kommentarer

en: Don't Show Date
sv: Visa inte datum

en: Don't Show Featured Image
sv: Visa inte utvald bild

en: Don't Show Ratings
sv: Visa inte betyg

en: Dotted
sv: Prickad

en: Double
sv: Dubbel

en: Drag the marker and the address will be updated automatically. Change the zoom and the zoom level will be saved as well.
sv: Dra markören så uppdateras adressen automatiskt. Ändra zoomen och zoomnivån sparas också.

en: Dribbble
sv: Dribbla

en: Dribbble Profile Url
sv: Dribbble Profile URL

en: Dropdown Menu Animation
sv: Animering av rullgardinsmenyn

en: Dropdown Menu Background Color
sv: Dropdown-menyn Bakgrundsfärg

en: Dropdown Menu Hover/Active Link Color
sv: Rullgardinsmeny Hover/Active Link Color

en: Dropdown Menu Line Color
sv: Färg på rullgardinsmenyn

en: Dropdown Menu Text Color
sv: Rullgardinsmeny Textfärg

en: Edit Category Layout
sv: Redigera kategorilayout

en: Edit Default Layout
sv: Redigera standardlayout

en: Edit Home Layout
sv: Redigera hemlayout

en: Edit Layout
sv: Redigera layout

en: Edit Project
sv: Redigera projekt

en: Edit Skill
sv: Redigera skicklighet

en: Effect
sv: Effekt

en: Elements
sv: Element

en: Email
sv: E-post

en: Email field cannot be empty.
sv: E-postfältet får inte vara tomt.

en: Enable Above Footer - Ad
sv: Aktivera ovan sidfot - annons

en: Enable Autoplay
sv: Aktivera Autoplay

en: Enable Below Header - Ad
sv: Aktivera under rubrik - annons

en: Enable Boxed Layout
sv: Aktivera Boxed Layout

en: Enable Header Ad
sv: Aktivera rubrikannons

en: Enable Responsive Adsense Ad
sv: Aktivera responsiv Adsense-annons

en: Enable Single Post - Above Post - Ad
sv: Aktivera enstaka inlägg - ovanför inlägg - annons

en: Enable Single Post - Below Post - Ad
sv: Aktivera enstaka inlägg - under inlägg - annons

en: Enable body code
sv: Aktivera kroppskod

en: Enable canonical URL's
sv: Aktivera kanoniska URL

en: Enable custom description
sv: Aktivera anpassad beskrivning

en: Enable custom keywords
sv: Aktivera anpassade sökord

en: Enable custom title
sv: Aktivera anpassad titel

en: Enable custom titles
sv: Aktivera anpassade titlar

en: Enable header code
sv: Aktivera rubrikkod

en: Enable meta description
sv: Aktivera metabeskrivning

en: Enable meta descriptions
sv: Aktivera metabeskrivningar

en: Enable meta keywords
sv: Aktivera metasökord

en: Enable single bottom code
sv: Aktivera enkel bottenkod

en: Enable single top code
sv: Aktivera enkel toppkod

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
sv: Aktivera det här alternativet för att visa tillbaka till toppen-knappen medan du rullar

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
sv: Aktivera det här alternativet för att få den mjuka rullningseffekten med mushjulet

en: Enable this option to make shortcodes respond to various screen sizes
sv: Aktivera det här alternativet för att få kortkoder att svara på olika skärmstorlekar

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enabled?
sv: Aktiverad?

en: Enabling this option will display an ad above the footer. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
sv: Om du aktiverar det här alternativet visas en annons ovanför sidfoten. Om det är aktiverat måste du fylla i URL och destinationsadressen nedan.

en: Enabling this option will display an ad below the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
sv: Om du aktiverar det här alternativet visas en annons under rubriken. Om det är aktiverat måste du fylla i URL och destinationsadressen nedan.

en: Enabling this option will display an ad in the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
sv: Om du aktiverar det här alternativet visas en annons i rubriken. Om det är aktiverat måste du fylla i URL och destinationsadressen nedan.

en: Enabling this option will display an ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
sv: Om du aktiverar det här alternativet visas en annons längst ned på dina inläggssidor under det enskilda inläggets innehåll. Om det är aktiverat måste du fylla i URL och destinationsadressen nedan.

en: Enabling this option will display an ad on the top of your post pages above the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
sv: Om du aktiverar det här alternativet visas en annons högst upp på dina inläggssidor ovanför innehållet i enstaka inlägg. Om det är aktiverat måste du fylla i URL och destinationsadressen nedan.

en: Enqueue Google Maps Script
sv: Ställ i kö Google Maps Script

en: Enter an optional CSS ID to be used for this module. An ID can be used to create custom CSS styling, or to create links to particular sections of your page.
sv: Ange ett valfritt CSS ID som ska användas för denna modul. Ett ID kan användas för att skapa anpassad CSS stil eller för att skapa länkar till vissa delar av din sida.

en: Enter optional CSS classes to be used for this module. A CSS class can be used to create custom CSS styling. You can add multiple classes, separated with a space.
sv: Ange valfria CSS klasser som ska användas för denna modul. En CSS-klass kan användas för att skapa anpassad CSS styling. Du kan lägga till flera klasser, separerade med ett mellanslag.

en: Enter the App ID
sv: Ange app-ID

en: Enter the App Secret
sv: Ange App Secret

en: Enter the URL of your Dribbble Profile.
sv: Ange URL till din Dribbble-profil.

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
sv: Ange URL till din Facebook-profil.

en: Enter the URL of your Google+ Profile.
sv: Ange URL till din Google +-profil.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
sv: Ange URL till din Instagram profil.

en: Enter the URL of your Pinterest Profile.
sv: Ange URL till din Pinterest profil.

en: Enter the URL of your RSS feed.
sv: Ange URL till ditt RSS flöde.

en: Enter the URL of your Stumbleupon Profile.
sv: Ange URL till din Stumbleupon-profil.

en: Enter the URL of your Tumblr Profile.
sv: Ange URL till din Tumblr-profil.

en: Enter the URL of your Twitter Profile.
sv: Ange URL till din Twitter-profil.

en: Enter the URL of your Youtube Profile.
sv: Ange URL till din Youtube-profil.

en: Every 1 Day
sv: Var 1 dag

en: Every 12 Hours
sv: Var 12:e timme

en: Every 3 Days
sv: Var 3:e dag

en: Every 3 Hours
sv: Var 3:e timme

en: Every 7 Days
sv: Var 7:e dag

en: Every Hour
sv: Varje timme

en: Exclude
sv: Utesluta

en: Exclude categories from the navigation bar
sv: Uteslut kategorier från navigeringsfältet

en: Exclude pages from the navigation bar
sv: Uteslut sidor från navigeringsfältet

en: Extra Category Layout
sv: Extra Kategori Layout

en: Extra Mega Menu
sv: Extra Mega Meny

en: Extra Settings
sv: Extra inställningar

en: Extra uses uncombined and unminified CSS files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified CSS files by filtering "et_load_unminified_styles" filter as well.
sv: Extra använder icke-kombinerade och ominifierade CSS-filer eftersom "SCRIPT_DEBUG"-konstanten på wp-config.php har satts till "true". Andra plugin-program kan tvinga Extra att använda okombinerade och unminifierade CSS-filer genom att filtrera "et_load_unminified_styles"-filtret också.

en: Extra uses uncombined and unminified javascript files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified javascript files by filtering "et_load_unminified_scripts" filter as well.
sv: Extra använder okombinerade och ominifierade JavaScript-filer eftersom "SCRIPT_DEBUG"-konstanten på wp-config.php har satts till "true". Andra plugin-program kan tvinga Extra att använda okombinerade och ominifierade JavaScript-filer genom att filtrera "et_load_unminified_scripts"-filtret också.

en: Facebook Profile Url
sv: Facebook profil URL

en: Fade In
sv: Tona in

en: Fade In From Bottom
sv: Tona in från botten

en: Fade In From Left
sv: Tona in från vänster

en: Fade In From Right
sv: Tona in från höger

en: Fade In From Top
sv: Tona in från toppen

en: Favicon
sv: Favoritikon

en: Favorite
sv: Favorit

en: Featured
sv: Utvalda

en: Featured Post
sv: Utvalda inlägg

en: Featured Posts Slider
sv: Skjutreglage för utvalda inlägg

en: Filter Font Size
sv: Filtrera teckenstorlek

en: Filter Font Style
sv: Filtrera teckensnitt

en: Filterable Portfolio
sv: Filtreringsbar portfölj

en: Find
sv: Hitta

en: Fixed Navigation Bar
sv: Fast navigeringsfält

en: Fixed Navigation Settings
sv: Fasta navigationsinställningar

en: Flip In Horizontally
sv: Vänd in horisontellt

en: Flip In Vertically
sv: Vänd in vertikalt

en: Follow @%s
sv: Följ @ %s

en: Follow Font & Icon Size
sv: Följ teckensnitt och ikonstorlek

en: Follow Us
sv: Följ oss

en: Font Style
sv: Typsnitt

en: Footer
sv: Sidfot

en: Footer Credit Font Style
sv: Sidfot Credit Font Style

en: Footer Credit Text Color
sv: Sidfot Credit Text Färg

en: Footer Credit Text Size
sv: Sidfot Kredittextstorlek

en: Footer Elements
sv: Sidfotselement

en: Footer Menu
sv: Sidfotsmeny

en: Footer Menu Active Link Color
sv: Sidfotsmeny Aktiv länkfärg

en: Footer Menu Font Style
sv: Sidfotsmeny Teckensnittsstil

en: Footer Menu Letter Spacing
sv: Sidfotsmeny Bokstavsavstånd

en: Footer Menu Link Color
sv: Footer Meny Länkfärg

en: Footer Menu Text Size
sv: Sidfotsmeny Textstorlek

en: Footer Settings
sv: Sidfotsinställningar

en: Footer Sidebar
sv: Sidfot Sidofält

en: Footer Sidebar Left
sv: Sidfot Sidofält vänster

en: Footer Sidebar Middle
sv: Sidfot Sidofält mitten

en: Footer Sidebar Middle Left
sv: Sidfot Sidofält mitten till vänster

en: Footer Sidebar Middle Right
sv: Sidfot Sidofält mitten höger

en: Footer Sidebar Right
sv: Sidfot Sidofält höger

en: Form submission error, please refresh and try again.
sv: Fel vid inlämning av formulär. Uppdatera och försök igen.

en: Format
sv: Formatera

en: Front page displays
sv: Framsidan visas

en: Fullwidth Slider
sv: Reglage för full bredd

en: Gallery
sv: Galleri

en: Gallery Format Options
sv: Galleriformatalternativ

en: General
sv: Allmän

en: General Settings
sv: Allmänna Inställningar

en: Global Accent Color
sv: Global Accent Färg

en: Google +
sv: Google

en: Google API Key
sv: Google API nyckel

en: Google API key. You can find all the info on how to obtain one here: %s
sv: Google API nyckel. Du kan hitta all information om hur du skaffar en här: %s

en: Google Fonts subsets
sv: Google Fonts underuppsättningar

en: Google+
sv: Google

en: Google+ Profile Url
sv: Google + URL

en: Google+ User Id
sv: Google + användar-ID

en: Groove
sv: Räffla

en: Header
sv: Rubrik

en: Header & Navigation Settings
sv: Inställningar för rubrik och navigering

en: Header Elements Settings
sv: Inställningar för rubrikelement

en: Header Font Size
sv: Header Teckenstorlek

en: Header Font Style
sv: Header Teckensnitt

en: Header Format Settings
sv: Inställningar för rubrikformat

en: Header Text
sv: Rubrik

en: Header Text Color
sv: Rubriktextfärg

en: Heading Font
sv: Rubrik Teckensnitt

en: Heading Font Style
sv: Rubrik Teckensnitt

en: Heading Line Height
sv: Kurslinjehöjd

en: Heading Style
sv: Rubrik stil

en: Heading Text Color
sv: Rubrik Textfärg

en: Heading Text Size
sv: Rubrik Textstorlek

en: Help
sv: Hjälp

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
sv: Här kan du lägga till anpassad CSS för att åsidosätta eller utöka standardstilar.

en: Here you can change Global Accent Color that is used on all pages of your site.
sv: Här kan du ändra Global Accent Color som används på alla sidor på din webbplats.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
sv: Här kan du ändra vilket tecken som skiljer din bloggtitel och indexsidas namn åt när du använder autogenererade inläggstitlar. Vanliga värden är | eller -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
sv: Här kan du ändra vilken karaktär som skiljer din bloggtitel och inläggsnamn åt när du använder autogenererade inläggstitlar. Vanliga värden är | eller -

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
sv: Här kan du välja hur dina titlar på indexsidor genereras. Du kan ändra vilken ordning ditt bloggnamn och indextitel visas, eller så kan du ta bort bloggnamnet från titeln helt.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area for WooCommerce pages.
sv: Här kan du välja standard sidofält/widgetområde för WooCommerce sidor.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area.
sv: Här kan du välja standard sidofält/widgetområde.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar for WooCommerce pages.
sv: Här kan du välja standardplatsen för sidofältet för WooCommerce sidor.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar.
sv: Här kan du välja standardplatsen för sidofältet.

en: Here you can choose the refresh period used for the social network follower counts widget.
sv: Här kan du välja uppdateringsperioden som används för widgeten för antalet följare av sociala nätverk.

en: Here you can choose to display the Dribbble Icon on your homepage.
sv: Här kan du välja att visa Dribbelikonen på din hemsida.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
sv: Här kan du välja att visa Facebook-ikonen på din hemsida.

en: Here you can choose to display the Google+ Icon on your homepage.
sv: Här kan du välja att visa Google +-ikonen på din startsida.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
sv: Här kan du välja att visa Instagram ikonen på din hemsida.

en: Here you can choose to display the Pinterest Icon on your homepage.
sv: Här kan du välja att visa Pinterest ikonen på din hemsida.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
sv: Här kan du välja att visa RSS ikonen.

en: Here you can choose to display the Stumbleupon Icon on your homepage.
sv: Här kan du välja att visa Stumbleupon-ikonen på din hemsida.

en: Here you can choose to display the Tumblr Icon on your homepage.
sv: Här kan du välja att visa Tumblr-ikonen på din hemsida.

en: Here you can choose to display the Twitter Icon.
sv: Här kan du välja att visa Twitter-ikonen.

en: Here you can choose to display the Youtube Icon on your homepage.
sv: Här kan du välja att visa Youtube-ikonen på din hemsida.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
sv: Här kan du välja att ta bort vissa kategorier från navigeringsmenyn. Alla kategorier markerade med ett X kommer inte att visas i ditt navigeringsfält.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
sv: Här kan du välja att ta bort vissa sidor från navigeringsmenyn. Alla sidor markerade med ett X kommer inte att visas i ditt navigeringsfält.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
sv: Här kan du välja att omvända ordningen som dina kategorilänkar visas. Du kan välja mellan stigande och fallande.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
sv: Här kan du välja att omvända ordningen som dina sidors länkar visas. Du kan välja mellan stigande och fallande.

en: Here you can choose to sort your pages links.
sv: Här kan du välja att sortera dina sidors länkar.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on archive pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
sv: Här kan du välja vilka objekt som ska visas i postinfo-delen på arkivsidor. Det här är området, vanligtvis under inläggets titel, som visar grundläggande information om ditt inlägg. De markerade objekten som visas nedan kommer att visas.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
sv: Här kan du välja vilka objekt som ska visas i postinfo-sektionen på enstaka inläggssidor. Det här är området, vanligtvis under inläggets titel, som visar grundläggande information om ditt inlägg. De markerade objekten som visas nedan kommer att visas.

en: Here you can choose which sharing icons/options to display. All options marked with an X will not appear.
sv: Här kan du välja vilka delningsikoner/alternativ som ska visas. Alla alternativ markerade med ett X visas inte.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
sv: Här kan du definiera om du vill visa länken "läs mer" efter utdragen eller inte.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
sv: Här kan du ange hur många WooCommerce produkter som visas på arkivsidan. Det här alternativet fungerar oberoende av Inställningar > Läsalternativ i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
sv: Här kan du ange hur många senaste artiklar som visas på arkivsidorna. Det här alternativet fungerar oberoende av Inställningar > Läsalternativ i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
sv: Här kan du ange hur många senaste artiklar som visas på sidan Kategori. Det här alternativet fungerar oberoende av Inställningar > Läsalternativ i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
sv: Här kan du ange hur många senaste artiklar som visas på sökresultatsidorna. Det här alternativet fungerar oberoende av Inställningar > Läsalternativ i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
sv: Här kan du ange hur många senaste artiklar som visas på Tagg-sidorna. Det här alternativet fungerar oberoende av Inställningar > Läsalternativ i wp-admin.

en: Here you can provide destination url
sv: Här kan du ange destinations URL

en: Here you can provide image url
sv: Här kan du ange URL bilden

en: Hex Value
sv: Hexvärde

en: Hide Author Box
sv: Göm författarebox

en: Hide Featured Image on Post
sv: Dölj utvald bild på inlägget

en: Hide Logo Image
sv: Dölj logotypbild

en: Hide Navigation Until Scroll
sv: Dölj navigering tills bläddra

en: Hide Post Rating
sv: Dölj inläggsbetyg

en: Hide Project Categories
sv: Dölj projektkategorier

en: Hide Project Titles
sv: Dölj projekttitlar

en: Hide Related Posts
sv: Dölj relaterade inlägg

en: Hide Title &amp; Meta on Post
sv: Dölj titel och meta på inlägg

en: Hide empty categories
sv: Dölj tomma kategorier

en: Highest Rated
sv: Högst rankad

en: Home
sv: Hem

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Homepage Basic
sv: Hemsida Basic

en: Homepage SEO
sv: Hemsida SEO

en: Homepage custom title (if enabled)
sv: Hemsida anpassad titel (om aktiverad)

en: Homepage meta description (if enabled)
sv: Hemsidas metabeskrivning (om aktiverad)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
sv: Hemsidas meta-sökord (om aktiverat)

en: Hover Overlay Color
sv: Hover Overlay Färg

en: Hover Overlay Icon Color
sv: Hover Overlay Ikon Färg

en: Hover Overlay Icon Picker
sv: Hover Overlay Ikonväljare

en: Icon
sv: Ikon

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
sv: Om anpassade titlar är inaktiverade, välj automatisk genereringsmetod

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
sv: Om du inte använder cutsom-posttitlar kan du fortfarande ha kontroll över hur dina titlar genereras. Här kan du välja vilken ordning du vill att din inläggstitel och bloggnamn ska visas, eller så kan du ta bort bloggnamnet från titeln helt.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
sv: Om du inte använder cutsom-posttitlar kan du fortfarande ha kontroll över hur dina titlar genereras. Här kan du välja vilken ordning du vill att din inläggstitel och bloggnamn ska visas, eller så kan du ta bort bloggnamnet från titeln helt.

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
sv: Om du har aktiverat anpassade titlar kan du lägga till din anpassade titel här. Vad du än skriver här kommer att placeras mellan < title >< /title >-taggarna i header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
sv: Om du har aktiverat metabeskrivningar kan du lägga till din anpassade beskrivning här.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
sv: Om du har aktiverat metasökord kan du lägga till dina anpassade sökord här. Nyckelord ska separeras med koma. Till exempel: wordpress, teman, mallar, elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
sv: Om du vill att kategorier ska visas i ditt navigeringsfält som inte har några inlägg i dem, inaktivera det här alternativet. Som standard är tomma kategorier dolda

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
sv: Om du vill lägga till en metabeskrivning till ditt inlägg kan du göra det med hjälp av anpassade fält. Det här alternativet måste vara aktiverat för att beskrivningar ska visas på inläggssidor. Du kan lägga till din metabeskrivning med hjälp av anpassade fält baserat på det anpassade fältnamnet som du definierar nedan.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
sv: Om du vill lägga till meta nyckelord till ditt inlägg kan du göra det med hjälp av anpassade fält. Det här alternativet måste vara aktiverat för att nyckelord ska visas på inläggssidor. Du kan lägga till dina meta-sökord med hjälp av anpassade fält baserat på det anpassade fältnamnet som du definierar nedan.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
sv: Om du vill ta bort rullgardinsmenyerna från kategoriernas navigeringsfält inaktivera den här funktionen.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
sv: Om du vill ta bort rullgardinsmenyerna från sidornavigeringsfältet inaktivera den här funktionen.

en: If you would like to use your own custom favicon image click the Upload Image button.
sv: Om du vill använda din egen anpassade favoritbild klickar du på knappen Ladda upp bild.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
sv: Om du vill använda din egen logotypbild klickar du på knappen Ladda upp bild.

en: Ignore Displayed Posts
sv: Ignorera visade inlägg

en: Image
sv: Bild

en: Image Alt Text
sv: Bild Alt Text

en: Image Alt Text:
sv: Bild Alt Text:

en: Image Height
sv: Bildhöjd

en: Image URL
sv: Bild URL

en: Image Url
sv: Bild URL

en: Image Url:
sv: URL:

en: Image Width
sv: Bildbredd

en: Image doesn't exist
sv: Bilden finns inte

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
sv: I vissa fall kommer användare att vilja skapa överordnade kategorier eller länkar som platshållare för att hålla en lista med underordnade länkar eller kategorier. I det här fallet är det inte önskvärt att ha överordnade länkar att leda någonstans, utan istället bara tjäna en organisatorisk funktion. Om du aktiverar det här alternativet tas länkarna bort från alla överordnade sidor/kategorier så att de inte leder någonstans när du klickar på dem.

en: Inactive Footer Sidebar
sv: Inaktiv sidfots sidofält

en: Inactive Tab Background Color
sv: Inaktiv flik Bakgrundsfärg

en: Index Page SEO
sv: Indexsida SEO

en: Input Field Padding
sv: Utfyllnad av inmatningsfält

en: Input Font Size
sv: Mata in teckensnittsstorlek

en: Input Font Style
sv: Mata in teckensnittsstil

en: Input adsense code
sv: Mata in adsense-kod

en: Input advertisement destination url
sv: Ange annonsens URL

en: Input advertisement image
sv: Mata in annonsbild

en: Inset
sv: Infälld

en: Instagram Profile Url
sv: Instagram Profil URL

en: Invalid post
sv: Ogiltigt inlägg

en: Italic
sv: Kursiv

en: Join Now
sv: Gå med nu

en: Latest
sv: Senast

en: Layout Settings
sv: Layout inställningar

en: Layout Usage
sv: Layoutanvändning

en: Leave a Reply to %s
sv: Lämna ett svar till %s

en: Leave a reply
sv: Lämna ett svar

en: Left
sv: Vänster

en: Left to Right
sv: Vänster till höger

en: Left/Right
sv: Vänster höger

en: Left/Right or Centered?
sv: Vänster/höger eller centrerad?

en: Length of the title need to be limited to prevent inappropriate caption height in narrow column
sv: Längden på titeln måste begränsas för att förhindra olämplig bildtexthöjd i smal kolumn

en: Letter Spacing
sv: Teckenavstånd

en: Limit
sv: Begränsa

en: Link
sv: Länk

en: Link Format Options
sv: Alternativ för länkformat

en: Link Title
sv: Länktitel

en: Link URL
sv: Länk URL

en: Link Url:
sv: Länk URL:

en: Link text
sv: Länktext

en: List Meta
sv: Lista Meta

en: List Title
sv: Lista Titel

en: Loading
sv: Läser in

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Login
sv: Logga in

en: Logo
sv: Logotyp

en: Logo Height
sv: Logotyp Höjd

en: Logout
sv: Logga ut

en: Lost my Password
sv: Förlorat mitt lösenord

en: Magazine Homepage
sv: Tidningens hemsida

en: Main Body
sv: Huvudkropp

en: Main Meta
sv: Huvudmeta

en: Main Post Area
sv: Huvudpostområde

en: Main Post Entry
sv: Huvudpostinlägg

en: Main Post Excerpt
sv: Huvudinläggsutdrag

en: Main Post Meta
sv: Huvudinlägg Meta

en: Main Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
sv: Metaikoner för huvudinlägg (betyg och kommentar)

en: Main Post Overlay
sv: Huvudpostöverlägg

en: Main Post Overlay Icon
sv: Huvudinläggsöverläggsikon

en: Main Post Title
sv: Huvudinläggets titel

en: Main Sidebar
sv: Huvudsidebar

en: Main Title
sv: Huvudtitel

en: Make Fullwidth
sv: Gör Fullwidth

en: Map
sv: Karta

en: Map Format Options
sv: Alternativ för kartformat

en: Map Pin Address
sv: Kartnålsadress

en: Masonry
sv: Murverk

en: Masonry Blog Category
sv: Murverksbloggkategori

en: Masonry Blog Category With Featured Posts
sv: Murverksbloggkategori med utvalda inlägg

en: Masonry Blog Homepage
sv: Hemsida för murverksblogg

en: Max Width
sv: Maximal bredd

en: Max. Title Characters
sv: Max. Titeltecken

en: Maximum 200
sv: Max 200

en: Mega Menu 2 Featured and Recent List
sv: Mega Menu 2 Utvalda och senaste lista

en: Mega Menu 3 Featured
sv: Mega Meny 3 Utvalda

en: Mega Menu List
sv: Mega menylista

en: Menu Height
sv: Menyhöjd

en: Message
sv: Meddelande

en: Meta Font Size
sv: Meta teckenstorlek

en: Meta Font Style
sv: Meta teckensnitt

en: Minify And Combine CSS Files
sv: Förminska och kombinera CSS-filer

en: Minify And Combine Javascript Files
sv: Förminska och kombinera Javascript-filer

en: Module Customizer
sv: Modulanpassare

en: Module Head
sv: Modulhuvud

en: Module Header
sv: Modulhuvud

en: Module Subheader
sv: Modulunderrubrik

en: Most Popular
sv: Mest populär

en: Most Recent
sv: Senaste

en: Name
sv: namn

en: Name Font Style
sv: Namn teckensnittsstil

en: Name displayed internally in builder for this ad
sv: Namnet visas internt i builder för denna annons

en: Name field cannot be empty.
sv: Namnfältet får inte vara tomt.

en: Nav Arrow Background Color
sv: Nav pil bakgrundsfärg

en: Nav Arrow Color
sv: Nav pil färg

en: Nav Icon
sv: Nav-ikon

en: Nav Icon Hover
sv: Navigeringsikon Hover

en: Navigation
sv: Navigering

en: New Category Layout
sv: Ny kategorilayout

en: New Message From %1$s%2$s: %3$s
sv: Nytt meddelande från %1$s %2$s: %3$s

en: New Project
sv: Nytt projekt

en: New Skill Name
sv: Nytt skicklighetsnamn

en: New Tab
sv: Ny flik

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Nyare kommentarer <span class="meta-nav">→</span>

en: Next
sv: Nästa

en: Next &raquo;
sv: Nästa "

en: Next Tab
sv: Nästa flik

en: No
sv: Nej

en: No Animation
sv: Ingen animering

en: No Mega Menu
sv: Ingen megameny

en: No Sidebar
sv: Ingen sidofält

en: No Skills Found
sv: Inga färdigheter hittades

en: No Video Found
sv: Ingen video hittades

en: No available options.
sv: Inga tillgängliga alternativ.

en: No sidebar, single column view with Project Details box below content
sv: Inget sidofält, en kolumnvy med rutan Projektdetaljer under innehållet

en: Nothing found
sv: Inget hittat

en: Nothing found in Trash
sv: Inget hittades i papperskorgen

en: Number Counter
sv: Nummerräknare

en: Number Font Size
sv: Antal teckenstorlek

en: Number Font Style
sv: Nummer teckensnitt

en: Number of Posts displayed on Archive pages
sv: Antal inlägg som visas på arkivsidor

en: Number of Posts displayed on Category page
sv: Antal inlägg som visas på kategorisidan

en: Number of Posts displayed on Search pages
sv: Antal inlägg som visas på söksidor

en: Number of Posts displayed on Tag pages
sv: Antal inlägg som visas på taggsidor

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
sv: Antal produkter som visas på WooCommerce

en: Number of comments to show:
sv: Antal kommentarer att visa:

en: Number of dropdown tiers shown
sv: Antal rullgardinsnivåer som visas

en: Number of posts to show:
sv: Antal inlägg att visa:

en: OR
sv: ELLER

en: Only display featured posts.
sv: Visa endast utvalda inlägg.

en: Open Project URL in new window
sv: Öppna Project URL i nytt fönster

en: Open link in new window
sv: Öppna länk i nytt fönster

en: Options
sv: alternativ

en: Order Category Links by Ascending/Descending
sv: Beställ kategorilänkar efter stigande/fallande

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
sv: Beställ sidorlänkar efter stigande/fallande

en: Our Authors
sv: Våra författare

en: Outset
sv: Början

en: Overlay
sv: Täcka över

en: PASSWORD
sv: LÖSENORD

en: Padding
sv: Stoppning

en: Page IDs, separated by commas.
sv: Sid-ID:n, separerade med kommatecken.

en: Page Name
sv: Sidnamn

en: Page not found
sv: sidan hittas inte

en: Pages
sv: Sidor

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Pagination
sv: Paginering

en: Pagination Active Background Color
sv: Paginering aktiv bakgrundsfärg

en: Pagination Active Color
sv: Paginering aktiv färg

en: Pagination Background
sv: Pagineringsbakgrund

en: Pagination Background Color
sv: Paginering bakgrundsfärg

en: Pagination Color
sv: Pagineringsfärg

en: Pagination Item
sv: Pagineringsobjekt

en: Pagination Item Active
sv: Pagineringsobjekt aktivt

en: Parent Skill
sv: Förälders skicklighet

en: Parent Skill:
sv: Förälders skicklighet:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
sv: Klistra in bildens URL här, om du väljer "bilder" skjutreglage

en: Percent Font Size
sv: Procent teckenstorlek

en: Percent Font Style
sv: Typsnittsstil i procent

en: Pinterest Profile Url
sv: Pinterest Profile URL

en: Place your adsense code here.
sv: Placera din AdSense-kod här.

en: Please enter a valid email address.
sv: Vänligen ange en giltig e-postadress.

en: Popular
sv: Populär

en: Popular Skills
sv: Populära färdigheter

en: Portfolio Page Template Options
sv: Alternativ för portföljsidmall

en: Portrait Border Radius
sv: Porträtt kantradie

en: Post
sv: Posta

en: Post Background Color
sv: Post bakgrundsfärg

en: Post Caption
sv: Inläggstext

en: Post Comment
sv: Publicera kommentar

en: Post Entry
sv: Post Inlägg

en: Post Excerpt
sv: Postutdrag

en: Post Featured Image
sv: Posta utvald bild

en: Post Format Gallery Nav
sv: Postformat Galleri Nav

en: Post Format Gallery Nav Hover
sv: Inläggsformat Galleri Nav Hover

en: Post Format Gallery Nav Icon
sv: Postformat Galleri Nav-ikon

en: Post Format Gallery Nav Icon Hover
sv: Inläggsformat Galleri Nav-ikon Hover

en: Post Format Icon
sv: Postformatikon

en: Post Format Icon Background Color
sv: Post Format Ikon Bakgrundsfärg

en: Post Format Link Background
sv: Inläggsformat länkbakgrund

en: Post Format Quote Background
sv: Inläggsformat Citat Bakgrund

en: Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
sv: Inläggsmetaikoner (betyg och kommentar)

en: Post Overlay Icon
sv: Post Overlay-ikon

en: Post Read More
sv: Inlägg Läs mer

en: Post Read More Icon
sv: Ikon för inlägg Läs mer

en: Post Review Score Bar
sv: Poängfält för inläggsrecension

en: Post Title
sv: Post titel

en: Post Title Font Size
sv: Inläggstitel Teckenstorlek

en: Post Title Font Style
sv: Teckensnittsstil för inläggstitel

en: Post info section
sv: Inläggsinformationssektion

en: Post not found
sv: Inlägget hittades inte

en: Posted by %s
sv: Upplagt av %s

en: Posts
sv: Inlägg

en: Posts By: %s
sv: Inlägg av: %s

en: Posts Carousel
sv: Inlägg Karusell

en: Posts Limit
sv: Inläggsgräns

en: Posts List Area
sv: Område för inläggslista

en: Posts List Entry
sv: Post List Entry

en: Posts List Meta
sv: Inläggslista Meta

en: Posts List Meta Icon
sv: Inläggslista Meta Icon

en: Posts List Thumbnail
sv: Inläggslista Miniatyrbild

en: Posts List Title
sv: Titel på inläggslistan

en: Posts Per Page
sv: Inlägg per sida

en: Posts by %s
sv: Inlägg av %s

en: Previous
sv: Tidigare

en: Previous Tab
sv: Föregående flik

en: Price Font Size
sv: Pris Teckenstorlek

en: Price Font Style
sv: Pris teckensnitt

en: Pricing Table
sv: Pristabell

en: Primary Heading
sv: Primär rubrik

en: Primary Heading: Category Name, Sub Heading: Filter
sv: Primär rubrik: Kategorinamn, Underrubrik: Filter

en: Primary Heading: Filter, Sub Heading: Category Name
sv: Primär rubrik: Filter, Underrubrik: Kategorinamn

en: Primary Menu
sv: Primär meny

en: Primary Menu Bar Settings
sv: Inställningar för primär menyrad

en: Print
sv: Skriva ut

en: Product Name Font Size
sv: Produktnamn Teckenstorlek

en: Product Name Font Style
sv: Produktnamn Font Style

en: Project Categories
sv: Projektkategorier

en: Project Description:
sv: Projekt beskrivning:

en: Project Details
sv: projekt detaljer

en: Project Details Location
sv: Projektdetaljer Plats

en: Project Details Title
sv: Projektdetaljer Titel

en: Project Details box as sidebar
sv: Projektdetaljer ruta som sidofält

en: Project Details:
sv: Projekt detaljer:

en: Project Gallery
sv: Projektgalleri

en: Project Sidebar
sv: Projekt sidofält

[ctx: Project Skill name]
en: Project Skills
sv: Projektfärdigheter

en: Project Skills
sv: Projektfärdigheter

en: Project URL
sv: Projektets URL

en: Project URL Text
sv: Projektets URL text

[ctx: Project skill singular name]
en: Project Skill
sv: Projektfärdighet

en: Quote
sv: Citat

en: Quote Attribution
sv: Citattillskrivning

en: Quote Format Options
sv: Alternativ för offertformat

en: Quote Text
sv: Citat Text

en: RSS Icon Url
sv: RSS-ikon URL

en: Rate:
sv: Betygsätta:

en: Rating (%):
sv: Betyg (%):

en: Rating: %0.2f
sv: Betyg: %0.2f

en: Ratings
sv: Betyg

en: Re-Authorize
sv: Återauktorisera

en: Read Extra Documentation
sv: Läs Extra dokumentation

en: Read More
sv: Läs mer

en: Read More Button
sv: Läs mer-knappen

en: Recent
sv: Nyligen

en: Recent Comments
sv: Senaste kommentarerna

en: Recent Posts
sv: Nya Inlägg

en: Recent Reviews
sv: Senaste recensioner

en: Recent Tweets
sv: Senaste tweets

en: Recent Videos
sv: Senaste videor

en: Related Posts
sv: relaterade inlägg

en: Remove Drop Shadow
sv: Ta bort Drop Shadow

en: Remove Vertical Divider
sv: Ta bort vertikal avdelare

en: Reply
sv: Svar

en: Reset
sv: Återställa

en: Reset to Defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: Responsive shortcodes
sv: Responsiva kortkoder

en: Review
sv: Recension

en: Review Box Contents
sv: Granska boxens innehåll

en: Review Box Title
sv: Granska boxens titel

en: Ridge
sv: bergsrygg

en: Right
sv: Höger

en: Right to Left
sv: Höger till vänster

en: Role Editor
sv: Rollredaktör

en: Sale Badge Font Size
sv: Rea Badge Teckensnittsstorlek

en: Sale Badge Font Style
sv: Teckensnittstil för försäljningsmärke

en: Sale Price Font Size
sv: Försäljningspris Teckenstorlek

en: Sale Price Font Style
sv: Rea pris typsnitt stil

en: Sample Post Title
sv: Exempel på posttitel

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Scale In From Center
sv: Skala In Från Mitten

en: Scale In From Left
sv: Skala in från vänster

en: Scale In From Right
sv: Skala in från höger

en: Score %1$d%%
sv: Poäng %1$d %%

en: Score: %1$s
sv: Poäng: %1$s

en: Search & Cart Font
sv: Sök & varukorg teckensnitt

en: Search & Cart Font Style
sv: Sök & varukorg teckensnitt

en: Search Layouts
sv: Sök layouter

en: Search Project Skills
sv: Sök projektfärdigheter

en: Search Projects
sv: Sök efter projekt

en: Search Results for: %s
sv: Sökresultat för: %s

en: Search results for "%s"
sv: Sökresultat för " %s "

en: Search, Cart, & Icon Background Color
sv: Sök, kundvagn och ikonbakgrundsfärg

en: Search, Cart, & Icon Letter Spacing
sv: Sök, varukorg och ikonbokstavsavstånd

en: Search, Cart, & Icon Text Color
sv: Sök, kundvagn och ikontextfärg

en: Search, Cart, & Icon Text Size
sv: Sök, kundvagn och ikontextstorlek

en: Secondary Menu
sv: Sekundär meny

en: Secondary Menu Bar Settings
sv: Sekundära menyradsinställningar

en: Select
sv: Välj

en: Select Animation Effect
sv: Välj Animationseffekt

en: Select Page
sv: Välj sida

en: Select Slider Type here
sv: Välj Slider Type här

en: Select between expanded and closed state
sv: Välj mellan expanderat och stängt tillstånd

en: Select yes if the link should be opened in a new window
sv: Välj Ja om länken ska öppnas i ett nytt fönster

en: Send
sv: Skicka

en: Send Email to
sv: Skicka e-post till

en: Separate Skills with Commas
sv: Separera färdigheter med kommatecken

en: Set as Image
sv: Ställ in som bild

en: Share "%s" via %s
sv: Dela " %s " via %s

en: Share:
sv: Dela med sig:

en: Sharing Icons to Display
sv: Dela ikoner att visa

en: Shop
sv: affär

en: Short description
sv: Kort beskrivning

en: Shortcodes
sv: Kortkoder

en: Show Author
sv: Visa författare

en: Show Author Box
sv: Visa författarebox

en: Show Categories
sv: Visa kategorier

en: Show Comment Count
sv: Visa antal kommentarer

en: Show Comments
sv: Visa kommentarer

en: Show Date
sv: Visa datum

en: Show Divider
sv: Visa avdelare

en: Show Dribbble Icon
sv: Visa Dribbelikon

en: Show Excerpt
sv: Visa utdrag

en: Show Facebook Icon
sv: Visa Facebook-ikonen

en: Show Featured Image
sv: Visa utvald bild

en: Show Full Content
sv: Visa hela innehållet

en: Show Google+ Icon
sv: Visa Google +-ikonen

en: Show Instagram Icon
sv: Visa Instagram ikonen

en: Show Pagination
sv: Visa paginering

en: Show Pinterest Icon
sv: Visa Pinterest ikonen

en: Show Post Count
sv: Visa antal inlägg

en: Show Posts Count
sv: Visa antal inlägg

en: Show RSS Icon
sv: Visa RSS ikon

en: Show Rating
sv: Visa betyg

en: Show Ratings
sv: Visa betyg

en: Show Read More Button
sv: Visa Läs mer-knappen

en: Show Related Posts
sv: Visa relaterade inlägg

en: Show Search Bar
sv: Visa sökfältet

en: Show Social Icons
sv: Visa sociala ikoner

en: Show Stumbleupon Icon
sv: Visa Stumbleupon-ikonen

en: Show Top Border?
sv: Visa övre kant?

en: Show Trending Bar
sv: Visa trendfältet

en: Show Tumblr Icon
sv: Visa Tumblr-ikonen

en: Show Twitter Icon
sv: Visa Twitter-ikon

en: Show WooCommerce Cart
sv: Visa WooCommerce vagnen

en: Show Youtube Icon
sv: Visa Youtube-ikonen

en: Show author box
sv: Visa författarebox

en: Show comments on pages
sv: Visa kommentarer på sidor

en: Show comments on posts
sv: Visa kommentarer på inlägg

en: Show dropdown menus
sv: Visa rullgardinsmenyer

en: Show related posts
sv: Visa relaterade inlägg

en: Sidebar
sv: Sidofält

en: Sidebar Location
sv: Sidofältsplats

en: Sidebar Width
sv: Sidofältets bredd

en: Sidebar location
sv: Sidofältets plats

en: Sidebar, Project Details box below content
sv: Sidofält, rutan med projektdetaljer nedanför innehållet

en: Sidebar/Widget Area
sv: Sidofält/widgetområde

en: Single Page Layout
sv: Ensidig layout

en: Single Post Layout
sv: Enstaka inläggslayout

en: Single Post Page SEO
sv: Enkel inläggssida SEO

en: Sitemap Page Template Options
sv: Alternativ för mall för webbplatskarta

en: Sitemap Sections Display
sv: Visa sektioner för webbplatskarta

en: Sizing
sv: Dimensionering

en: Skills:
sv: Kompetens:

en: Slide In Horizontally
sv: Skjut in horisontellt

en: Slide In Vertically
sv: Skjut in vertikalt

en: Slider
sv: Skjutreglage

en: Slider Type
sv: Slider Typ

en: Smooth Scrolling
sv: Smidig rullning

en: Social Follow
sv: Social Följ

en: Social Icons Color
sv: Sociala ikoner färg

en: Social Icons Size
sv: Sociala ikoner storlek

en: Social Media Links
sv: Länkar till sociala medier

en: Social Media Networks
sv: Sociala medier nätverk

en: Social Network Follower Count Refresh
sv: Uppdatera antalet följare på sociala nätverk

en: Social Network Icon Size
sv: Sociala nätverksikonstorlek

en: Solid
sv: Fast

en: Sorry, No Posts Found
sv: Tyvärr, inga inlägg hittades

en: Sorry, no posts found.
sv: Tyvärr, inga inlägg hittades.

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
sv: Sortera kategorier Länkar efter namn/ID/Slug/Antal/Termgrupp

en: Sort Method
sv: Sorteringsmetod

en: Sort Order
sv: Sorteringsordning

en: Sort Pages Links
sv: Sortera sidorlänkar

en: Standard Blog Category
sv: Standard bloggkategori

en: Standard Blog Category With Featured Posts
sv: Standardbloggkategori med utvalda inlägg

en: Standard Blog Homepage
sv: Standard blogghemsida

en: Standard or Masonry Style for Archive Pages
sv: Standard- eller murverksstil för arkivsidor

en: Star
sv: Stjärna

en: Start on New Line
sv: Börja på New Line

en: Start on New Line?
sv: Börja på New Line?

en: Start the ad's output on a new line?
sv: Starta annonsen på en ny rad?

en: State
sv: stat

en: Stumbleupon Profile Url
sv: Stumbleupon Profil URL

en: Sub Heading
sv: Underrubrik

en: Subheader
sv: Underrubrik

en: Subheader Font Size
sv: Underrubrik Teckenstorlek

en: Subheader Font Style
sv: Underrubrik Teckensnittsstil

en: Subject
sv: Ämne

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Summary Title
sv: Sammanfattningstitel

en: Tab
sv: Flik

en: Tab Content
sv: Flikinnehåll

en: Tab Item
sv: Flikobjekt

en: Tab Item Active
sv: Fliken är aktiv

en: Tab Item Hover
sv: Flytta flikobjekt

en: Tab Settings
sv: Flikinställningar

en: Tab Text
sv: Fliktext

en: Tabbed Posts
sv: Inlägg med flikar

en: Tabs
sv: Flikar

en: Tabs Background
sv: Flikar Bakgrund

en: Tags
sv: Taggar

en: Testimonial
sv: Rekommendation

en: Text Color
sv: Text färg

en: Text Size
sv: Textstorlek

en: Text for the header of the module. Leave blank for no header for the module.
sv: Text för modulens rubrik. Lämna tomt för ingen rubrik för modulen.

en: Thanks for contacting us.
sv: Tack för att du kontaktade oss.

en: The Ad HTML, if not using the Image URL and Link above.
sv: Annonsens HTML, om den inte använder bildens URL och länk ovan.

en: The Map feature uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map feature, please make sure you have added your API key inside the Extra Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
sv: Kartfunktionen använder Google Maps API och kräver en giltig Google API nyckel för att fungera. Innan du använder kartfunktionen, se till att du har lagt till din API-nyckel i panelen Extra temaalternativ. Läs mer om hur du skapar din Google API nyckel <a href="%1$s" target="_blank">här</a>.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
sv: Maps-modulen använder Google Maps API och kräver en giltig Google API nyckel för att fungera. Innan du använder kartmodulen, se till att du har lagt till din API-nyckel här. Läs mer om hur du skapar din Google API nyckel <a target="_blank" href="%1$s">här</a>.

en: The URL of the video from a <a href="%s" target="_blank">Supported oEmbed Video Provider</a>, or URL of any video. Click "Add Video URL" to add more file types. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc)
sv: URL till videon från en <a href="%s" target="_blank">oEmbed-videoleverantör som stöds</a>, eller URL till vilken video som helst. Klicka på "Lägg till URL " för att lägga till fler filtyper. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc)

en: The color used for this category throughout the site.
sv: Färgen som används för denna kategori på hela webbplatsen.

en: The color used for this user throughout the site.
sv: Färgen som används för denna användare på hela webbplatsen.

en: The format for the date display in PHP date() format
sv: Formatet för datumvisningen i PHP date()-format

en: The name of your facebook page, not the full URL. If your facebook url is: "http://www.facebook.com/elegantthemes", then your page name is: "elegantthemes"
sv: Namnet på din facebooksida, inte den fullständiga URL. Om din Facebook URL är: " http://www.facebook.com/elegantthemes ", då är din sidas namn: "elegantthemes"

en: The number of posts shown per page.
sv: Antalet inlägg som visas per sida.

en: The number of posts shown.
sv: Antalet inlägg som visas.

en: The primary heading.
sv: Den primära rubriken.

en: The speed, in seconds, in which it will auto rotate to the next slide.
sv: Hastigheten, i sekunder, under vilken den automatiskt roterar till nästa bild.

en: The speed, in seconds, in which the slider will auto rotate to the next slide. Leave empty to disable autoplay.
sv: Hastigheten, i sekunder, under vilken reglaget automatiskt roterar till nästa bild. Lämna tomt för att inaktivera automatisk uppspelning.

en: The sub heading.
sv: Underrubriken.

en: Theme Customizer
sv: Temaanpassare

en: Theme Options
sv: Tema alternativ

en: There was a problem, please try again.
sv: Det uppstod ett problem, försök igen.

en: This controls default direction of the lazy-loading animation.
sv: Detta kontrollerar standardriktningen för animationen som laddas med lata laddningar.

en: This is an optional title to display for this module.
sv: Detta är en valfri titel att visa för denna modul.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
sv: Det här alternativet låter dig ändra hur dina datum visas. För mer information, se WordPress codex här: <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatera datum och tid</a>

en: This option allows you to control how many tiers your pages dropdown menu has in the default theme created main menu. Increasing the number allows for additional menu items to be shown. This setting is not applicable If you are using a custom menu and not the default theme created main menu.
sv: Det här alternativet låter dig styra hur många nivåer dina sidors rullgardinsmeny har i huvudmenyn som skapats som standardtema. Genom att öka antalet kan ytterligare menyalternativ visas. Den här inställningen är inte tillämplig om du använder en anpassad meny och inte huvudmenyn som skapats som standardtema.

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
sv: Detta alternativ låter dig styra hur många sidor din rullgardinsmeny har. Genom att öka antalet kan ytterligare menyalternativ visas.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
sv: Det här inlägget är lösenordsskyddat. Ange lösenordet för att se kommentarer.

en: This will add a border to the top side of the module.
sv: Detta kommer att lägga till en kant på modulens ovansida.

en: This will be used as the border color for this module.
sv: Detta kommer att användas som kantfärg för denna modul.

en: This will be used as the text color for the header text of the module.
sv: Detta kommer att användas som textfärg för rubriktexten i modulen.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
sv: Detta kommer att ändra etiketten på modulen i byggaren för enkel identifiering.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
sv: Detta kommer att aktivera Google Fonts för icke-engelska språk.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
sv: Detta gör det möjligt att använda utdrag i inlägg eller sidor.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
sv: Detta kommer att återställa alla inställningar på alternativsidan till deras standardvärden. <strong>Är du säker på att du vill göra det här?</strong>

en: Title
sv: Titel

en: Title Font Size
sv: Titel teckenstorlek

en: Title Font Style
sv: Titel teckensnitt

en: Title:
sv: Titel:

en: Toggle
sv: Växla

en: Toggle Icon Size
sv: Växla ikonstorlek

en: Toggle Padding
sv: Växla stoppning

en: Top
sv: Topp

en: Top & Bottom Padding
sv: Topp & botten stoppning

en: Top Rated
sv: Topprankad

en: Top to Bottom
sv: Topp till tå

en: Trending Font
sv: Trendande teckensnitt

en: Trending Font Style
sv: Trendig typsnittsstil

en: Trending Label Text Color
sv: Trendig etiketttextfärg

en: Trending Text Size
sv: Trendig textstorlek

en: Trending Title Text Color
sv: Populär titeltextfärg

en: Tumblr Profile Url
sv: Tumblr Profil URL

en: Turn pagination on or off.
sv: Slå på eller av paginering.

en: Turn the autoplay feature on or off.
sv: Slå på eller av autoplay-funktionen.

en: Turn the dispay of each post's date on or off.
sv: Aktivera eller inaktivera visningen av varje inläggsdatum.

en: Turn the display of each post's author on or off.
sv: Slå på eller av visningen av varje inläggs författare.

en: Turn the display of each post's categories on or off.
sv: Slå på eller av visningen av varje inläggs kategorier.

en: Turn the display of each post's ccomments on or off.
sv: Slå på eller av visningen av varje inläggs kommentarer.

en: Turn the display of each post's comment count on or off.
sv: Slå på eller av visningen av varje inläggs antal kommentarer.

en: Turn the display of each post's date on or off.
sv: Slå på eller av visningen av varje inläggs datum.

en: Turn the display of each post's featured image on or off.
sv: Slå på eller av visningen av varje inläggs utvalda bild.

en: Turn the display of each post's rating on or off.
sv: Slå på eller av visningen av varje inläggs betyg.

en: Turn the display of each post's rating stars on or off.
sv: Slå på eller av visningen av varje inläggs betygsstjärnor.

en: Twitter Profile Url
sv: Twitter Profil URL

en: Type
sv: Typ

en: Type an address and click find to place a marker at that address.
sv: Skriv en adress och klicka på Sök för att placera en markör på den adressen.

en: Type of the box
sv: Typ av låda

en: Typography
sv: Typografi

en: Typography Settings
sv: Typografiinställningar

en: URL of the ad image.
sv: URL till annonsbilden.

en: URL the ad's image links to.
sv: URL som annonsens bild länkar till.

en: USERNAME
sv: ANVÄNDARNAMN

en: Underline
sv: Understrykning

en: Update Skill
sv: Uppdatera skicklighet

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Upload A Video File
sv: Ladda upp en videofil

en: Upload an Image
sv: Ladda upp en bild

en: Uppercase
sv: Versal

en: Use Google Fonts
sv: Använd Google Fonts

en: Use as default for any category that does not have a specific layout set.
sv: Använd som standard för alla kategorier som inte har en specifik layoutuppsättning.

en: Use combined and minified CSS file to speed up your site's page load.
sv: Använd kombinerad och minifierad CSS-fil för att snabba upp din webbplatss sidladdning.

en: Use combined and minified javascript file to speed up your site's page load.
sv: Använd kombinerad och minifierad JavaScript-fil för att snabba upp din webbplatss sidladdning.

en: Use excerpts when defined
sv: Använd utdrag när de definieras

en: Use resizing
sv: Använd storleksändring

en: Use this layout as the default layout?
sv: Använd den här layouten som standardlayout?

en: Use this layout as the home layout?
sv: Använd den här layouten som hemlayout?

en: Use this layout on the categories selected above.
sv: Använd denna layout på kategorierna som valts ovan.

en: Used for icon button type
sv: Används för typ av ikonknapp

en: User Name
sv: Användarnamn

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Vertically Centered
sv: Vertikalt centrerad

en: Video Format Options
sv: Videoformatalternativ

en: Video URL
sv: Videons URL

en: View Category Layout
sv: Visa Kategorilayout

en: View Project
sv: Visa projekt

en: View The Project
sv: Se projektet

en: View all posts by %s
sv: Visa alla inlägg av %s

en: Website Content Width
sv: Webbplatsens innehållsbredd

en: Website Gutter Width
sv: Webbplats rännvidd

en: Welcome to Extra! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
sv: Välkommen till Extra! Innan du dyker in i ditt nya tema, besök sidan <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra dokumentation</a> för tillgång till dussintals djupgående handledningar.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
sv: När du definierar dina sökord med hjälp av anpassade fält bör du använda detta värde för det anpassade fältet Namn. Värdet på ditt anpassade fält bör vara de meta-sökord som du vill använda, åtskilda av koma.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
sv: När du definierar din metabeskrivning med hjälp av anpassade fält bör du använda detta värde för det anpassade fältet Namn. Värdet på ditt anpassade fält bör vara den anpassade beskrivning du vill använda.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
sv: När du definierar din titel med hjälp av anpassade fält bör du använda detta värde för det anpassade fältet Namn. Värdet på ditt anpassade fält ska vara den anpassade titeln du vill använda.

en: Whether to show the post count.
sv: Om antalet inlägg ska visas.

en: Widget Bullet Color
sv: Widget Kulfärg

en: Widget Header Font Size
sv: Widget Header Teckenstorlek

en: Widget Heading Color
sv: Widget Rubrik Färg

en: Widget Link Color
sv: Widget Länkfärg

en: Widget Text Color
sv: Widget textfärg

en: WooCommerce Sidebar Location
sv: WooCommerce Sidebar Plats

en: Yes
sv: Ja

en: You are already logged in.
sv: Du är redan inloggad.

en: You can disable this option if you want to remove the author box from single post pages.
sv: Du kan inaktivera det här alternativet om du vill ta bort författarrutan från enstaka inläggssidor.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
sv: Du kan inaktivera det här alternativet om du vill ta bort kommentarerna och kommentarsformuläret från enstaka inläggssidor.

en: You can disable this option if you want to remove the related posts from single post pages.
sv: Du kan inaktivera det här alternativet om du vill ta bort relaterade inlägg från enstaka inläggssidor.

en: You can find all the info on how to obtain all the needed API credentials here: %s
sv: Du kan hitta all information om hur du skaffar alla nödvändiga API-uppgifter här: %s

en: You can find the User Id at the end of your Google+ URL. For example if the URL was: http://plus.google.com/+elegentthemes, the User Id would be: +elegenthemes
sv: Du hittar användar-ID:t i slutet av din Google URL. Om URL till exempel var: http://plus.google.com/ +elegentthemes, skulle användar-ID:t vara: +elegentthemes

en: You don't have pages
sv: Du har inga sidor

en: Your Rating:
sv: Ditt betyg:

en: Your latest posts
sv: Dina senaste inlägg

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
sv: Din webbplats senaste inlägg.

en: Your site&#8217;s most recent Reviews (posts which have review).
sv: Din webbplats senaste recensioner (inlägg som har recension).

en: Your site&#8217;s most recent Videos (Posts which use video format).
sv: Din webbplats senaste videor (inlägg som använder videoformat).

en: Your site&#8217;s most recent comments.
sv: Din webbplats senaste kommentarer.

en: Youtube Profile Url
sv: Youtube profil URL

en: Youtube Username
sv: Youtube användarnamn

en: Zoom Icon Color
sv: Zoom ikon färg

en: by
sv: förbi

en: by %s
sv: av %s

[ctx: clear static resources]
en: Clear
sv: Klar

en: comment count
sv: antal kommentarer

[ctx: documentation links]
en: Support
sv: Stöd

[ctx: general options]
en: General
sv: Allmän

[ctx: layout type general name]
en: Category Layouts
sv: Kategorilayouter

[ctx: layout type singular name]
en: Category Layout
sv: Kategori Layout

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
sv: Navigering

[ctx: noun]
en: COMMENT
sv: KOMMENTAR

[ctx: project item]
en: Add New
sv: Lägg till ny

[ctx: project type general name]
en: Projects
sv: Projekt

[ctx: project type singular name]
en: Project
sv: Projekt

en: settings reset.
sv: inställningar återställs.

en: settings saved.
sv: Inställningar Sparade.

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
sv: Annonser

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
sv: Färgläggning

[ctx: theme updates]
en: Updates
sv: Uppdateringar

en: you don't have sufficient permissions to access this page
sv: du har inte tillräckliga behörigheter för att komma åt den här sidan
