Extra 2.22.2 - en to ja translation catalogue (1085 entries)

en:  You can find all the info on how to obtain all the required credentials here: %s
ja: 必要なすべての認証情報を取得する方法に関するすべての情報は、 %sにあります。

en: %d Items
ja: %dアイテム

en: %d Items in Cart
ja: %d個のアイテムがカートに入っています

en: %d%%
ja: %d %%

en: %s Theme Options
ja: %sテーマ オプション

en: %s ago
ja: %s前

en: &hellip;
ja: …

en: &laquo; Previous
ja: " 前

en: + Add One More Tab
ja: +もう1つのタブを追加

en: 0 Comments
ja: 0 コメント

en: 1 Column
ja: 1列

en: 1 Comment
ja: 1つのコメント

en: 1/2 + 1/4 + 1/4 Columns
ja: 1/2 + 1/4 + 1/4 列

en: 1/3 + 2/3 Columns
ja: 1/3 + 2/3 列

en: 1/4 + 1/2 + 1/4 Columns
ja: 1/4 + 1/2 + 1/4 列

en: 1/4 + 1/4 + 1/2 Columns
ja: 1/4 + 1/4 + 1/2 列

en: 1/4 + 3/4 Columns
ja: 1/4 + 3/4 列

en: 2 Columns
ja: 2列

en: 2/3 + 1/3 Columns
ja: 2/3 + 1/3 列

en: 3 Columns
ja: 3列

en: 3/4 + 1/4 Columns
ja: 3/4 + 1/4 列

en: 4 Columns
ja: 4列

en: 404 Not Found
ja: 404お探しのページが見つかりませんでした

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
ja: <div class="updated"><p>これは%1$sテーマの新規インストールです。 <a href="%2$s">eパネル</a>にアクセスして設定することを忘れないでください。このメッセージは、 <a href="%2$s">テーマのオプションページ</a>で [保存] ボタンをクリックすると消えます。</p></div>

en: <span class="button" title="%title"></span>
ja: <span class="button" title="％タイトル"></span>

en: <span class="button">Next Entries</span>
ja: <span class="button">次のエントリ</span>

en: <span class="button">Next</span><span class="title">%title</span>
ja: <span class="button">次</span><span class="title">%title</span>

en: <span class="button">Older Entries</span>
ja: <span class="button">過去のエントリー</span>

en: <span class="button">Previous</span><span class="title">%title</span>
ja: <span class="button">前</span><span class="title">%title</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ja: <span class="meta-nav">←</span>古いコメント

en: A static page
ja: 静的ページ

en: API Key
ja: API キー

en: About The Author
ja: 著者について

en: Above Post
ja: ポストの上

en: Accent color
ja: アクセントの色

en: Access Token
ja: アクセストークン

en: Access Token Secret
ja: アクセストークンシークレット

en: Access Token Secret:
ja: アクセス トークン シークレット:

en: Access token:
ja: アクセストークン：

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Active Tab Background Color
ja: アクティブなタブの背景色

en: Active Tab Text Color
ja: アクティブなタブのテキストの色

en: Ad
ja: 広告

en: Ad #
ja: 広告番号

en: Ad #%d
ja: 広告 #%d

en: Ad HTML
ja: 広告 HTML

en: Ad HTML:
ja: 広告 HTML:

en: Ad Image
ja: 広告画像

en: Ad Link
ja: 広告リンク

en: Add API Key
ja: API キーを追加

en: Add Ad
ja: 広告を追加

en: Add Another Video URL
ja: 別の動画URLを追加

en: Add Audio File
ja: 音声ファイルを追加

en: Add Author Bio
ja: 著者略歴を追加

en: Add Breakdown
ja: 内訳を追加

en: Add ET Box
ja: ETボックスを追加

en: Add ET Button
ja: ETボタンを追加

en: Add ET Learn more block
ja: ET詳細ブロックを追加

en: Add ET Tabs
ja: ETタブの追加

en: Add Gallery Images
ja: ギャラリー画像を追加

en: Add Images
ja: 画像を追加

en: Add New Ad
ja: 新しい広告を追加

en: Add New Category Layout
ja: 新しいカテゴリ レイアウトを追加

en: Add New Project
ja: 新しいプロジェクトを追加

en: Add New Project Skill
ja: 新しいプロジェクトスキルを追加

en: Add New Tab
ja: 新しいタブを追加

en: Add a Tooltip Text
ja: ツールチップ テキストを追加する

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
ja: < body > にコードを追加します (Google アナリティクスなどのトラッキング コードに適しています)。

en: Add code to the < head > of your blog
ja: ブログの < head > にコードを追加する

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
ja: コメントの前に、投稿の下部にコードを追加します

en: Add code to the top of your posts
ja: 投稿の上部にコードを追加する

en: Add or Remove Skills
ja: スキルの追加または削除

en: Additional Info
ja: 追加情報

en: Address
ja: 住所

en: Admin Label
ja: 管理ラベル

en: Ads
ja: 広告

en: Adsense's responsive ad units require the ads' container to have a fixed width. Enabling this option applies a fixed width to this ad's container.
ja: Adsense のレスポンシブ広告ユニットでは、広告のコンテナの幅を固定する必要があります。このオプションを有効にすると、この広告のコンテナに固定幅が適用されます。

en: Advertisement
ja: 広告

en: All
ja: 全て

en: All Category Layouts
ja: すべてのカテゴリ レイアウト

en: All Project Skills
ja: すべてのプロジェクト スキル

en: All Projects
ja: すべてのプロジェクト

en: Alternative text for image
ja: 画像の代替テキスト

en: Amount of archive months to display.
ja: 表示するアーカイブの月数。

en: Amount of recent posts to display.
ja: 表示する最近の投稿の量。

en: An <a href="%s">Extra Theme Layout</a> (select below)
ja: <a href="%s">Extraテーマ レイアウト</a> (下で選択)

en: An Extra Category Layout
ja: Extraのカテゴリ レイアウト

en: Animation
ja: アニメーション

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
ja: ここに配置したコードは、ブログのすべてのページの本文セクションに表示されます。これは、 Google Analyticsなどの状態カウンターのトラッキング ピクセルを入力する必要がある場合に便利です。

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
ja: ここに配置したコードは、ブログのすべてのページのヘッド セクションに表示されます。これは、すべてのページにJavaScriptまたはCSSを追加する必要がある場合に便利です。

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
ja: ここに配置したコードは、すべての単一の投稿の上部に配置されます。これは、ソーシャル ブックマーク リンクなどの統合を検討している場合に便利です。

en: App ID
ja: アプリ ID

en: App Secret
ja: アプリの秘密

en: Archive Heading Text Color
ja: アーカイブの見出しのテキストの色

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Ascending
ja: 上昇

en: Aside
ja: さておき

en: Attributes
ja: 属性

en: Audio
ja: オーディオ

en: Audio File Subtitle
ja: 音声ファイルの字幕

en: Audio File Title
ja: 音声ファイルのタイトル

en: Audio File URL
ja: 音声ファイルURL

en: Audio Format Options
ja: オーディオ形式のオプション

en: Author
ja: 著者

en: Author Image URL
ja: 著者画像URL

en: Authorize
ja: 承認する

en: Authors Page Template Options
ja: 作成者ページ テンプレートのオプション

en: Authors to display
ja: 表示する著者

en: Auto
ja: 自動

en: Auto Speed
ja: 自動速度

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
ja: 自動スライダー速度 (Auto が yes に設定されている場合にのみ機能します)

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Autoplay Speed
ja: 自動再生速度

en: Back To Top
ja: トップに戻る

en: Back To Top Button
ja: トップに戻るボタン

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Settings
ja: 背景設定

en: Background color
ja: 背景色

en: Bar Border Radius
ja: バー境界半径

en: Bar Counter
ja: バーカウンター

en: Bar Padding
ja: バーパディング

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page.
ja: 製品の更新を受け取る前に、まずElegant Themesのサブスクリプションを認証する必要があります。これを行うには、 Elegant Themesのユーザー名とElegant Themes APIキーの両方を入力する必要があります。 API キーを見つけるには、 Elegant Themesアカウントに<a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">ログイン</a>、 <strong>アカウント > API キー</strong>ページに移動します。

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. Your username is the same username you use when logging in to <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>
ja: 製品の更新を受け取る前に、まずElegant Themesのサブスクリプションを認証する必要があります。これを行うには、 Elegant Themesのユーザー名とElegant Themes APIキーの両方を入力する必要があります。ユーザー名は、 <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">エレガントテーマ.com</a>にログインするときに使用するユーザー名と同じです

en: Below Header
ja: ヘッダーの下

en: Below Post
ja: ポストの下

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog Feed Masonry
ja: ブログフィード

en: Blog Feed Page Template Options
ja: ブログ フィード ページ テンプレートのオプション

en: Blog Feed Standard
ja: ブログフィード標準

en: Blog Feed Title
ja: ブログフィードのタイトル

en: Blogger
ja: ブロガー

en: Blurb
ja: 宣伝文句

en: Body
ja: 体

en: Body Font
ja: 本文フォント

en: Body Line Height
ja: ボディラインの高さ

en: Body Link Color
ja: ボディ リンクの色

en: Body Text Color
ja: 本文のテキストの色

en: Body Text Size
ja: 本文のテキストサイズ

en: Body/Link Font Style
ja: 本文/リンクのフォント スタイル

en: Body/Link Line Height
ja: ボディ・リンク線高さ

en: Body/Link Text Size
ja: 本文・リンクの文字サイズ

en: Bold
ja: 大胆な

en: Border
ja: 国境

en: Border Color
ja: ボーダの色

en: Border Radius
ja: 境界半径

en: Border Width
ja: ボーダー幅

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom Bar
ja: ボトムバー

en: Bottom to Top
ja: 下から上へ

en: Boxed Layout - Background color
ja: ボックス レイアウト - 背景色

en: Breakdown #
ja: 壊す ＃

en: Breakdown #%d
ja: 内訳 #%d

en: Button Font Style
ja: ボタンのフォント スタイル

en: Button Hover Styles
ja: ボタン ホバー スタイル

en: Button Styles
ja: ボタンのスタイル

en: Buttons
ja: ボタン

en: Buttons Font
ja: ボタンのフォント

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
ja: デフォルトでは、コメントはページに配置されませんが、ページにコメントできるようにしたい場合は、このオプションを有効にしてください。

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
ja: デフォルトでは、ページは名前順にソートされます。ただし、ID で並べ替えたい場合は、この設定を調整できます。

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
ja: デフォルトでは、ナビゲーション バーは常に画面の上部に表示されます。デフォルトよりも高いロゴを使用する必要がある場合は、このオプションを無効にすることをお勧めします。

en: By default the theme creates a Home link in the default created menu, that when clicked leads back to your blog's homepage. If however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
ja: デフォルトでは、テーマはデフォルトで作成されたメニューにホーム リンクを作成し、クリックするとブログのホームページに戻ります。ただし、静的なホームページを使用していて、使用する Home という名前のページを既に作成している場合は、リンクが重複します。この場合、この機能を無効にしてリンクを削除する必要があります。

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
ja: デフォルトでは、テーマは投稿のタイトルとブログ名に基づいて投稿のタイトルを作成します。メタ タイトルを実際の投稿タイトルとは異なるものにしたい場合は、カスタム フィールドを使用して各投稿のカスタム タイトルを定義できます。カスタム タイトルを機能させるには、このオプションを有効にする必要があります。また、以下でタイトルのカスタム フィールド名を選択する必要があります。

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
ja: デフォルトでは、テーマはヘッダーにキーワードを追加しません。ほとんどの検索エンジンはキーワードを使用してサイトをランク付けすることはもうありませんが、念のためキーワードを定義する人もいます.ヘッダーにメタ キーワードを追加する場合は、このオプションを有効にして、下のカスタム キーワード フィールドに入力します。

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
ja: デフォルトでは、テーマは、ブログの作成時に定義したブログ名とブログの説明の組み合わせを使用して、ホームページのタイトルを作成します。ただし、カスタム タイトルを作成する場合は、このオプションを有効にして、下のカスタム タイトル フィールドに入力します。

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
ja: デフォルトでは、テーマは、ブログの作成時に定義されたブログの説明を使用して、メタ説明フィールドに入力します。別の説明を使用したい場合は、このオプションを有効にして、下のカスタム説明フィールドに入力してください。

en: CSS Class
ja: CSSクラス

en: CSS ID
ja: CSS

en: Call To Action
ja: アクションの呼び出し

en: Callback function: "%s" doesnt exist
ja: コールバック関数: " %s " が存在しません

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URL's all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
ja: 正規化は、検索エンジンによる重複コンテンツのインデックス作成を防ぐのに役立ち、その結果、重複コンテンツのペナルティとページランクの低下を回避するのに役立つ場合があります。一部のページには、すべて同じ場所につながる異なるURLがある場合があります。たとえば、domain.com、domain.com/index.html、および www.domain.com はすべて、ホームページにつながる異なるURLです。検索エンジンの観点からは、カスタム パーマリンクが原因でよく発生するこれらの重複 URL は、単一のリンク先としてではなく、個別に処理される可能性があります。 canonical URL を定義すると、公式に使用したいURLが検索エンジンに伝えられます。テーマは、パーマリンクとwp-adminの設定タブで定義されたドメイン名に基づいて正規 URL を作成します。

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
ja: 正規化は、検索エンジンによる重複コンテンツのインデックス作成を防ぐのに役立ち、その結果、重複コンテンツのペナルティとページランクの低下を回避するのに役立つ場合があります。一部のページには、すべて同じ場所につながる異なるURLがある場合があります。たとえば、domain.com、domain.com/index.html、および www.domain.com はすべて、ホームページにつながる異なる URL です。検索エンジンの観点からは、カスタム パーマリンクが原因でよく発生するこれらの重複 URL は、単一のリンク先としてではなく、個別に処理される可能性があります。 canonical URL を定義すると、公式に使用したいURLが検索エンジンに伝えられます。テーマは、パーマリンクとwp-adminの設定タブで定義されたドメイン名に基づいて正規 URL を作成します。

en: Captcha Font Size
ja: キャプチャのフォント サイズ

en: Captcha Font Style
ja: キャプチャ フォント スタイル

en: Caption
ja: キャプション

en: Caption Background Color
ja: キャプションの背景色

en: Caption Font Size
ja: キャプションのフォントサイズ

en: Caption Font Style
ja: キャプションのフォント スタイル

en: Caption goes here
ja: ここにキャプションが入ります

en: Caption title goes here
ja: ここにキャプションのタイトルが入ります

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Categories:
ja: カテゴリー:

en: Category
ja: カテゴリー

en: Category Builder
ja: カテゴリービルダー

en: Centered
ja: 中央揃え

en: Change Your API Key
ja: API キーを変更する

en: Channel Name
ja: チャンネル名

en: Chat
ja: チャット

en: Check and sort the sitemap sections you would like to be displayed.
ja: 表示したいサイトマップのセクションを確認して並べ替えます。

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
ja: カテゴリ/アーカイブ ページにメタ ディスクリプションを表示する場合は、このボックスをオンにします。説明は、 wp-adminでカテゴリを作成/編集するときに選択したカテゴリの説明に基づいています。

en: Choose Categories.
ja: カテゴリを選択します。

en: Choose From the Most Used Skills
ja: 使用頻度の高いスキルから選択

en: Choose Sidebar/Widget Area
ja: サイドバー/ウィジェット領域を選択

en: Choose a category.
ja: カテゴリを選択。

en: Choose a heading style.
ja: 見出しのスタイルを選択します。

en: Choose a sort method.
ja: ソート方法を選択します。

en: Choose a sort order.
ja: 並べ替え順序を選択します。

en: Choose an Image
ja: 画像を選択

en: Choose button color
ja: ボタンの色を選ぶ

en: Choose button type
ja: ボタンの種類を選ぶ

en: Choose categories.
ja: カテゴリを選択します。

en: Choose title autogeneration method
ja: タイトルの自動生成方法を選択

en: Choose whether standard or masonry display style for archive pages for tags, author posts, search results.
ja: タグ、著者の投稿、検索結果のアーカイブ ページの表示スタイルを標準または石積みのどちらにするかを選択します。

en: Choose which items to display in the postinfo section
ja: 投稿情報セクションに表示するアイテムを選択する

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
ja: 自動スライダー アニメーションが必要な場合は、[はい] を選択します

en: Circle Counter
ja: サークルカウンター

en: Click here to learn more
ja: 詳細については、ここをクリックしてください

en: Closed Title Font Style
ja: クローズド タイトルのフォント スタイル

en: Code Integration
ja: コード統合

en: Color
ja: 色

en: Column Layout
ja: 列のレイアウト

en: Comments
ja: コメント

en: Consumer Key
ja: コンシューマ キー

en: Consumer Key:
ja: コンシューマ キー:

en: Consumer Secret
ja: 消費者の秘密

en: Consumer Secret:
ja: 消費者の秘密:

en: Contact Form
ja: お問い合わせフォーム

en: Contact Form Map
ja: お問い合わせフォームマップ

en: Contact Form Title
ja: お問い合わせフォームのタイトル

en: Contact Page Template Options
ja: 連絡先ページのテンプレート オプション

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content Font Size
ja: コンテンツのフォントサイズ

en: Content Font Style
ja: コンテンツのフォント スタイル

en: Content goes here
ja: ここにコンテンツが入ります

en: Content text or html
ja: コンテンツ テキストまたは html

en: Countdown
ja: 秒読み

en: Current Category / Tag / Taxonomy
ja: 現在のカテゴリ/タグ/分類法

en: Current Color
ja: 現在の色

en: Currently viewing archives from %1$s
ja: 現在%1$sアーカイブを表示しています

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom Title
ja: カスタム タイトル

en: Custom field Name to be used for description
ja: 説明に使用するカスタム フィールド名

en: Custom field Name to be used for keywords
ja: キーワードに使用するカスタム フィールド名

en: Custom field Name to be used for title
ja: タイトルに使用するカスタム フィールド名

en: Dashed
ja: 破線

en: Date
ja: 日にち

en: Date Format
ja: 日付形式

en: Date format
ja: 日付形式

en: Default
ja: デフォルト

en: Default (%s)
ja: デフォルト (%s)

en: Default Category
ja: デフォルトのカテゴリ

en: Default Post Format
ja: デフォルトの投稿形式

en: Define a character to separate BlogName and Post title
ja: ブログ名と投稿タイトルを区切る文字を定義する

en: Delicious
ja: 美味しい

en: Descending
ja: 降順

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
ja: %1$s | によって設計されました。 %2$sが提供

en: Details Font Style
ja: 詳細のフォント スタイル

en: Deviantart
ja: ディビアンタルト

en: Disable this option to remove Google Maps API script from your page. Note: Modules which relies to Google Maps API script such as Maps and Fullwidth Maps are still loaded, but will not work unless you manually add Google Maps API script.
ja: ページからGoogle Maps APIスクリプトを削除するには、このオプションを無効にします。注: Maps や Fullwidth Maps などのGoogle Maps APIスクリプトに依存するモジュールは引き続き読み込まれますが、 Google Maps APIスクリプトを手動で追加しない限り機能しません。

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
ja: Divi BuilderページからGoogle Fontsを削除するには、このオプションを無効にします。

en: Disable top tier dropdown menu links
ja: 最上位のドロップダウン メニュー リンクを無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ja: このオプションを無効にすると、以下の本文コードがブログから削除されます。これにより、後で使用するためにコードを保存しながらコードを削除できます。

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ja: このオプションを無効にすると、以下のヘッダー コードがブログから削除されます。これにより、後で使用するためにコードを保存しながらコードを削除できます。

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ja: このオプションを無効にすると、以下の単一の下部コードがブログから削除されます。これにより、後で使用するためにコードを保存しながらコードを削除できます。

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ja: このオプションを無効にすると、以下の単一のトップ コードがブログから削除されます。これにより、後で使用するためにコードを保存しながらコードを削除できます。

en: Display # of Tweets:
ja: ツイート数を表示:

en: Display Featured Posts Only
ja: 注目の投稿のみを表示

en: Display Home link
ja: ホームリンクを表示

en: Display Style
ja: 表示スタイル

en: Display a list of authors.
ja: 著者のリストを表示します。

en: Display a login form.
ja: ログインフォームを表示します。

en: Display ads.
ja: 広告を表示します。

en: Display comment date?
ja: コメント日を表示しますか?

en: Display method
ja: 表示方法

en: Display post categories?
ja: 投稿カテゴリを表示しますか?

en: Display post count
ja: 投稿数を表示する

en: Display post date?
ja: 投稿日を表示しますか？

en: Display post thumbnail?
ja: 投稿のサムネイルを表示しますか？

en: Display the post's exceprt or full content. If full content, then it will truncate to the more tag if used.
ja: 投稿の抜粋または完全なコンテンツを表示します。完全なコンテンツの場合、使用されている場合は more タグに切り捨てられます。

en: Display your follower counts from top social networks
ja: 上位のソーシャル ネットワークからのフォロワー数を表示する

en: Display your recent tweets.
ja: 最近のツイートを表示します。

en: Divi Library
ja: Divi図書館

en: Divider
ja: 分周器

en: Divider Height
ja: 仕切りの高さ

en: Divider Position
ja: 仕切りの位置

en: Divider Style
ja: ディバイダー スタイル

en: Divider Weight
ja: ディバイダー重量

en: Do not display posts that have been displayed on previous modules.
ja: 以前のモジュールで表示された投稿を表示しないでください。

en: Don't Show Author
ja: 著者を表示しない

en: Don't Show Categories
ja: カテゴリを表示しない

en: Don't Show Comment Count
ja: コメント数を表示しない

en: Don't Show Date
ja: 日付を表示しない

en: Don't Show Featured Image
ja: アイキャッチ画像を表示しない

en: Don't Show Ratings
ja: 評価を表示しない

en: Dotted
ja: 点在

en: Double
ja: ダブル

en: Drag the marker and the address will be updated automatically. Change the zoom and the zoom level will be saved as well.
ja: マーカーをドラッグすると、住所が自動的に更新されます。ズームを変更すると、ズーム レベルも保存されます。

en: Dribbble
ja: ドリブル

en: Dribbble Profile Url
ja: ドリブルのプロフィールURL

en: Dropdown Menu Animation
ja: ドロップダウン メニューのアニメーション

en: Dropdown Menu Background Color
ja: ドロップダウン メニューの背景色

en: Dropdown Menu Hover/Active Link Color
ja: ドロップダウン メニューのホバー/アクティブなリンクの色

en: Dropdown Menu Line Color
ja: ドロップダウン メニューの線の色

en: Dropdown Menu Text Color
ja: ドロップダウン メニューのテキストの色

en: Edit Category Layout
ja: カテゴリ レイアウトの編集

en: Edit Default Layout
ja: デフォルト レイアウトの編集

en: Edit Home Layout
ja: 家のレイアウトを編集

en: Edit Layout
ja: レイアウトを編集

en: Edit Project
ja: プロジェクトを編集

en: Edit Skill
ja: スキルを編集

en: Effect
ja: 効果

en: Elements
ja: 要素

en: Email
ja: Eメール

en: Email field cannot be empty.
ja: 電子メール フィールドを空にすることはできません。

en: Enable Above Footer - Ad
ja: フッターの上を有効にする - 広告

en: Enable Autoplay
ja: 自動再生を有効にする

en: Enable Below Header - Ad
ja: ヘッダーの下を有効にする - 広告

en: Enable Boxed Layout
ja: ボックスレイアウトを有効にする

en: Enable Header Ad
ja: ヘッダー広告を有効にする

en: Enable Responsive Adsense Ad
ja: レスポンシブ アドセンス広告を有効にする

en: Enable Single Post - Above Post - Ad
ja: 単一の投稿を有効にする - 投稿の上 - 広告

en: Enable Single Post - Below Post - Ad
ja: 単一の投稿を有効にする - 投稿の下 - 広告

en: Enable body code
ja: 本文コードを有効にする

en: Enable canonical URL's
ja: canonical URLを有効にする

en: Enable custom description
ja: カスタム説明を有効にする

en: Enable custom keywords
ja: カスタム キーワードを有効にする

en: Enable custom title
ja: カスタム タイトルを有効にする

en: Enable custom titles
ja: カスタム タイトルを有効にする

en: Enable header code
ja: ヘッダー コードを有効にする

en: Enable meta description
ja: メタディスクリプションを有効にする

en: Enable meta descriptions
ja: メタディスクリプションを有効にする

en: Enable meta keywords
ja: メタ キーワードを有効にする

en: Enable single bottom code
ja: シングルボトムコードを有効にする

en: Enable single top code
ja: シングルトップコードを有効にする

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
ja: このオプションを有効にすると、スクロール中に [トップに戻る] ボタンが表示されます

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
ja: このオプションを有効にすると、マウス ホイールでスムーズなスクロール効果が得られます

en: Enable this option to make shortcodes respond to various screen sizes
ja: このオプションを有効にすると、ショートコードがさまざまな画面サイズに対応できるようになります

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled?
ja: 有効？

en: Enabling this option will display an ad above the footer. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
ja: このオプションを有効にすると、フッターの上に広告が表示されます。有効にした場合、バナー画像とリンク先URLを以下に入力する必要があります。

en: Enabling this option will display an ad below the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
ja: このオプションを有効にすると、ヘッダーの下に広告が表示されます。有効にした場合、バナー画像とリンク先URLを以下に入力する必要があります。

en: Enabling this option will display an ad in the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
ja: このオプションを有効にすると、ヘッダーに広告が表示されます。有効にした場合、バナー画像とリンク先URLを以下に入力する必要があります。

en: Enabling this option will display an ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
ja: このオプションを有効にすると、投稿ページの下部、単一の投稿コンテンツの下に広告が表示されます。有効にした場合、バナー画像とリンク先URLを以下に入力する必要があります。

en: Enabling this option will display an ad on the top of your post pages above the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
ja: このオプションを有効にすると、投稿ページの上部、単一の投稿コンテンツの上に広告が表示されます。有効にした場合、バナー画像とリンク先URLを以下に入力する必要があります。

en: Enqueue Google Maps Script
ja: Google Mapsスクリプトをキューに入れる

en: Enter an optional CSS ID to be used for this module. An ID can be used to create custom CSS styling, or to create links to particular sections of your page.
ja: このモジュールに使用するオプションのCSS ID を入力します。 ID を使用して、カスタムCSSスタイルを作成したり、ページの特定のセクションへのリンクを作成したりできます。

en: Enter optional CSS classes to be used for this module. A CSS class can be used to create custom CSS styling. You can add multiple classes, separated with a space.
ja: このモジュールで使用するオプションのCSSクラスを入力します。 CSSクラスを使用して、カスタムCSSスタイルを作成できます。複数のクラスをスペースで区切って追加できます。

en: Enter the App ID
ja: アプリ ID を入力してください

en: Enter the App Secret
ja: アプリのシークレットを入力してください

en: Enter the URL of your Dribbble Profile.
ja: Dribbble プロフィールのURLを入力します。

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
ja: FacebookプロフィールのURLを入力します。

en: Enter the URL of your Google+ Profile.
ja: Google + プロフィールのURLを入力します。

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
ja: InstagramプロフィールのURLを入力します。

en: Enter the URL of your Pinterest Profile.
ja: PinterestプロフィールのURLを入力します。

en: Enter the URL of your RSS feed.
ja: RSSフィードのURLを入力します。

en: Enter the URL of your Stumbleupon Profile.
ja: Stumbleupon プロフィールのURLを入力します。

en: Enter the URL of your Tumblr Profile.
ja: Tumblr プロフィールのURLを入力します。

en: Enter the URL of your Twitter Profile.
ja: TwitterプロフィールのURLを入力します。

en: Enter the URL of your Youtube Profile.
ja: YoutubeプロフィールのURLを入力します。

en: Every 1 Day
ja: 1日ごと

en: Every 12 Hours
ja: 12時間ごと

en: Every 3 Days
ja: 3日ごと

en: Every 3 Hours
ja: 3時間ごと

en: Every 7 Days
ja: 7日ごと

en: Every Hour
ja: 毎時

en: Exclude
ja: 除外

en: Exclude categories from the navigation bar
ja: ナビゲーション バーからカテゴリを除外する

en: Exclude pages from the navigation bar
ja: ナビゲーション バーからページを除外する

en: Extra Category Layout
ja: Extraカテゴリ レイアウト

en: Extra Customizer Settings
ja: Extraのカスタマイザー設定

en: Extra Mega Menu
ja: Extraメガメニュー

en: Extra Settings
ja: Extra設定

en: Extra uses uncombined and unminified CSS files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified CSS files by filtering "et_load_unminified_styles" filter as well.
ja: wp-config.php "SCRIPT_DEBUG" 定数が "true" に設定されているため、 Extraは非結合および非縮小のCSSファイルを使用します。他のプラグインは、「et_load_unminified_styles」フィルターをフィルタリングすることにより、結合されていない未縮小のCSSファイルを使用するようにExtraを強制できます。

en: Extra uses uncombined and unminified javascript files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified javascript files by filtering "et_load_unminified_scripts" filter as well.
ja: wp-config.php "SCRIPT_DEBUG" 定数が "true" に設定されているため、 Extraは未結合および未圧縮のJavaScriptファイルを使用します。他のプラグインは、「et_load_unminified_scripts」フィルターをフィルタリングすることにより、結合されておらず縮小されていないJavaScriptファイルを使用するようにExtraを強制できます。

en: Facebook Profile Url
ja: FacebookプロフィールのURL

en: Fade In
ja: フェードイン

en: Fade In From Bottom
ja: 下からフェードイン

en: Fade In From Left
ja: 左からフェードイン

en: Fade In From Right
ja: 右からフェードイン

en: Fade In From Top
ja: 上からフェードイン

en: Favicon
ja: ファビコン

en: Favorite
ja: お気に入り

en: Featured
ja: 特徴

en: Featured Post
ja: 注目のポスト

en: Featured Posts Slider
ja: 注目の投稿スライダー

en: Filter Font Size
ja: フィルターのフォント サイズ

en: Filter Font Style
ja: フォント スタイルのフィルター

en: Filterable Portfolio
ja: フィルタリング可能なポートフォリオ

en: Find
ja: 探す

en: Fixed Navigation Bar
ja: 固定ナビゲーション バー

en: Fixed Navigation Settings
ja: 固定ナビゲーション設定

en: Flip In Horizontally
ja: 水平方向にフリップ

en: Flip In Vertically
ja: 垂直方向にフリップ

en: Follow @%s
ja: @ %sをフォロー

en: Follow Font & Icon Size
ja: フォントとアイコンのサイズをフォロー

en: Follow Us
ja: フォローする

en: Font
ja: フォント

en: Font Style
ja: フォント スタイル

en: Footer
ja: フッター

en: Footer Credit Font Style
ja: フッター クレジットのフォント スタイル

en: Footer Credit Text Color
ja: フッター クレジット テキストの色

en: Footer Credit Text Size
ja: フッター クレジットのテキスト サイズ

en: Footer Elements
ja: フッター要素

en: Footer Menu
ja: フッターメニュー

en: Footer Menu Active Link Color
ja: フッター メニューのアクティブなリンクの色

en: Footer Menu Font Style
ja: フッター メニューのフォント スタイル

en: Footer Menu Letter Spacing
ja: フッター メニューの文字間隔

en: Footer Menu Link Color
ja: フッター メニュー リンクの色

en: Footer Menu Text Size
ja: フッター メニューのテキスト サイズ

en: Footer Settings
ja: フッター設定

en: Footer Sidebar
ja: フッターサイドバー

en: Footer Sidebar Left
ja: フッターサイドバー左

en: Footer Sidebar Middle
ja: フッター サイドバー ミドル

en: Footer Sidebar Middle Left
ja: フッター サイドバー 中央左

en: Footer Sidebar Middle Right
ja: フッター サイドバー 中右

en: Footer Sidebar Right
ja: フッター サイドバー 右

en: Form submission error, please refresh and try again.
ja: フォーム送信エラーです。更新してからもう一度お試しください。

en: Format
ja: フォーマット

en: Front page displays
ja: トップページの表示

en: Fullwidth Slider
ja: 全幅スライダー

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gallery Format Options
ja: ギャラリー形式オプション

en: General
ja: 全般的

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Global Accent Color
ja: グローバル アクセント カラー

en: Google API Key
ja: Google APIキー

en: Google API key. You can find all the info on how to obtain one here: %s
ja: Google APIキー。取得方法に関するすべての情報は、 %sで確認できます。

en: Google Fonts subsets
ja: Google Fontsサブセット

en: Google+
ja: Google +

en: Google+ Profile Url
ja: Google + プロフィールURL

en: Google+ User Id
ja: Google + ユーザー ID

en: Groove
ja: 溝

en: Header
ja: ヘッダ

en: Header & Navigation Settings
ja: ヘッダーとナビゲーションの設定

en: Header Elements Settings
ja: ヘッダー要素の設定

en: Header Font Size
ja: ヘッダーのフォント サイズ

en: Header Font Style
ja: ヘッダーのフォント スタイル

en: Header Format Settings
ja: ヘッダー形式の設定

en: Header Text
ja: ヘッダーテキスト

en: Header Text Color
ja: ヘッダーのテキストの色

en: Heading Font
ja: 見出しのフォント

en: Heading Font Style
ja: 見出しのフォント スタイル

en: Heading Line Height
ja: 見出し行の高さ

en: Heading Style
ja: 見出しのスタイル

en: Heading Text Color
ja: 見出しのテキストの色

en: Heading Text Size
ja: 見出しの文字サイズ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
ja: ここでカスタムCSSを追加して、デフォルト スタイルをオーバーライドまたは拡張できます。

en: Here you can change Global Accent Color that is used on all pages of your site.
ja: ここでは、サイトのすべてのページで使用されるグローバル アクセント カラーを変更できます。

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
ja: ここでは、自動生成された投稿タイトルを使用するときに、ブログ タイトルとインデックス ページ名を区切る文字を変更できます。一般的な値は | です。また -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
ja: ここでは、自動生成された投稿タイトルを使用するときに、ブログのタイトルと投稿名を区切る文字を変更できます。一般的な値は | です。また -

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ja: ここでは、インデックス ページのタイトルの生成方法を選択できます。ブログ名とインデックス タイトルの表示順序を変更したり、タイトルからブログ名を完全に削除したりできます。

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area for WooCommerce pages.
ja: ここで、 WooCommerceページのデフォルトのサイドバー/ウィジェット エリアを選択できます。

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area.
ja: ここで、デフォルトのサイドバー/ウィジェット エリアを選択できます。

en: Here you can choose the default location of the Sidebar for WooCommerce pages.
ja: ここで、 WooCommerceページのサイドバーのデフォルトの場所を選択できます。

en: Here you can choose the default location of the Sidebar.
ja: ここで、サイドバーのデフォルトの場所を選択できます。

en: Here you can choose the refresh period used for the social network follower counts widget.
ja: ここでは、ソーシャル ネットワークのフォロワー数ウィジェットに使用される更新期間を選択できます。

en: Here you can choose to display the Dribbble Icon on your homepage.
ja: ここで、ホームページにドリブル アイコンを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
ja: ここで、ホームページにFacebookアイコンを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose to display the Google+ Icon on your homepage.
ja: ここで、ホームページにGoogle + アイコンを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
ja: ここでは、ホームページにInstagramアイコンを表示することを選択できます。

en: Here you can choose to display the Pinterest Icon on your homepage.
ja: ここで、ホームページにPinterestアイコンを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
ja: ここで、 RSSアイコンの表示を選択できます。

en: Here you can choose to display the Stumbleupon Icon on your homepage.
ja: ここで、ホームページに Stumbleupon アイコンを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose to display the Tumblr Icon on your homepage.
ja: ここで、ホームページにTumblrアイコンを表示することを選択できます。

en: Here you can choose to display the Twitter Icon.
ja: ここでは、 Twitterアイコンの表示を選択できます。

en: Here you can choose to display the Youtube Icon on your homepage.
ja: ここで、ホームページにYoutubeアイコンを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
ja: ここでは、ナビゲーション メニューから特定のカテゴリを削除することを選択できます。 X でマークされたすべてのカテゴリは、ナビゲーション バーに表示されません。

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
ja: ここでは、ナビゲーション メニューから特定のページを削除することを選択できます。 X の付いたページはすべて、ナビゲーション バーに表示されません。

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
ja: ここで、カテゴリ リンクが表示される順序を逆にすることができます。昇順と降順を選択できます。

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
ja: ここで、ページ リンクが表示される順序を逆にすることができます。昇順と降順を選択できます。

en: Here you can choose to sort your pages links.
ja: ここで、ページのリンクを並べ替えることができます。

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on archive pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
ja: ここでは、アーカイブ ページの postinfo セクションに表示されるアイテムを選択できます。これは通常、投稿のタイトルの下にある領域で、投稿に関する基本情報が表示されます。以下に示す強調表示された項目が表示されます。

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
ja: ここでは、単一の投稿ページの postinfo セクションに表示されるアイテムを選択できます。これは通常、投稿のタイトルの下にある領域で、投稿に関する基本情報が表示されます。以下に示す強調表示された項目が表示されます。

en: Here you can choose which sharing icons/options to display. All options marked with an X will not appear.
ja: ここで、表示する共有アイコン/オプションを選択できます。 X の付いたオプションはすべて表示されません。

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
ja: ここでは、抜粋の後に「続きを読む」リンクを表示するかどうかを定義できます。

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ja: ここでは、アーカイブ ページに表示されるWooCommerce製品の数を指定できます。このオプションは、 wp-adminの Settings > Reading オプションとは独立して機能します。

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ja: ここでは、アーカイブ ページに表示される最近の記事の数を指定できます。このオプションは、 wp-adminの Settings > Reading オプションとは独立して機能します。

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ja: ここでは、カテゴリ ページに表示される最近の記事の数を指定できます。このオプションは、 wp-adminの Settings > Reading オプションとは独立して機能します。

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ja: ここでは、検索結果ページに表示される最近の記事の数を指定できます。このオプションは、 wp-adminの Settings > Reading オプションとは独立して機能します。

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ja: ここでは、タグ ページに表示される最近の記事の数を指定できます。このオプションは、 wp-adminの Settings > Reading オプションとは独立して機能します。

en: Here you can provide destination url
ja: ここにリンク先URLを指定できます

en: Here you can provide image url
ja: ここで画像URLを指定できます

en: Hex Value
ja: 16 進値

en: Hide Author Box
ja: 作成者ボックスを非表示

en: Hide Featured Image on Post
ja: 投稿のアイキャッチ画像を非表示

en: Hide Logo Image
ja: ロゴ画像を非表示

en: Hide Navigation Until Scroll
ja: スクロールするまでナビゲーションを隠す

en: Hide Post Rating
ja: 投稿の評価を非表示

en: Hide Project Categories
ja: プロジェクト カテゴリを非表示

en: Hide Project Titles
ja: プロジェクトのタイトルを非表示

en: Hide Related Posts
ja: 関連する投稿を非表示

en: Hide Title &amp; Meta on Post
ja: 投稿のタイトルとメタデータを非表示

en: Hide empty categories
ja: 空のカテゴリを非表示

en: Highest Rated
ja: 最高評価

en: Home
ja: 家

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Homepage Basic
ja: ホームページ基本

en: Homepage SEO
ja: ホームページSEO

en: Homepage custom title (if enabled)
ja: ホームページのカスタム タイトル (有効な場合)

en: Homepage meta description (if enabled)
ja: ホームページのメタディスクリプション (有効な場合)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
ja: ホームページのメタ キーワード (有効な場合)

en: Hover Overlay Color
ja: ホバー オーバーレイの色

en: Hover Overlay Icon Color
ja: ホバー オーバーレイ アイコンの色

en: Hover Overlay Icon Picker
ja: ホバー オーバーレイ アイコン ピッカー

en: Hover/Active Link Color
ja: ホバー/アクティブ リンクの色

en: Icon
ja: アイコン

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
ja: カスタムタイトルが無効になっている場合は、自動生成方法を選択してください

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ja: 独自の投稿タイトルを使用していない場合でも、タイトルの生成方法を制御できます。ここで、投稿のタイトルとブログ名を表示する順序を選択するか、タイトルからブログ名を完全に削除することができます。

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ja: 独自の投稿タイトルを使用していない場合でも、タイトルの生成方法を制御できます。ここで、投稿のタイトルとブログ名を表示する順序を選択するか、タイトルからブログ名を完全に削除することができます。

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
ja: カスタム タイトルを有効にしている場合は、カスタム タイトルをここに追加できます。ここに入力した内容は、header.php の < title >< /title > タグの間に配置されます。

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
ja: メタ ディスクリプションを有効にしている場合は、ここにカスタム ディスクリプションを追加できます。

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
ja: メタ キーワードを有効にしている場合は、カスタム キーワードをここに追加できます。キーワードはコンマで区切る必要があります。例: ワードプレス、テーマ、テンプレート、エレガント

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
ja: 投稿のないカテゴリをナビゲーションバーに表示したい場合は、このオプションを無効にしてください。デフォルトでは、空のカテゴリは非表示になっています

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
ja: 投稿にメタ ディスクリプションを追加したい場合は、カスタム フィールドを使用して行うことができます。投稿ページに説明を表示するには、このオプションを有効にする必要があります。以下で定義するカスタム フィールド名に基づくカスタム フィールドを使用して、メタ ディスクリプションを追加できます。

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
ja: 投稿にメタ キーワードを追加する場合は、カスタム フィールドを使用して行うことができます。投稿ページにキーワードを表示するには、このオプションを有効にする必要があります。以下で定義するカスタム フィールド名に基づくカスタム フィールドを使用して、メタ キーワードを追加できます。

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
ja: カテゴリ ナビゲーション バーからドロップダウン メニューを削除したい場合は、この機能を無効にしてください。

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
ja: ページ ナビゲーション バーからドロップダウン メニューを削除したい場合は、この機能を無効にしてください。

en: If you would like to use your own custom favicon image click the Upload Image button.
ja: 独自のカスタム ファビコン画像を使用する場合は、[画像のアップロード] ボタンをクリックします。

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
ja: 独自のカスタム ロゴ イメージを使用する場合は、[イメージのアップロード] ボタンをクリックします。

en: Ignore Displayed Posts
ja: 表示された投稿を無視

en: Image
ja: 画像

en: Image Alt Text
ja: 画像代替テキスト

en: Image Alt Text:
ja: 画像の代替テキスト:

en: Image Height
ja: 画像の高さ

en: Image URL
ja: 画像URL

en: Image Url
ja: 画像URL

en: Image Url:
ja: 画像URL:

en: Image Width
ja: 画像の幅

en: Image doesn't exist
ja: 画像が存在しません

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
ja: 場合によっては、ユーザーは、子リンクまたはカテゴリのリストを保持するプレースホルダーとして親カテゴリまたはリンクを作成する必要があります。この場合、親リンクをどこかに誘導することは望ましくありませんが、代わりに単に組織的な機能を提供するだけです。このオプションを有効にすると、すべての親ページ/カテゴリからリンクが削除され、クリックしてもどこにも移動しなくなります。

en: Inactive Footer Sidebar
ja: 非アクティブなフッター サイドバー

en: Inactive Tab Background Color
ja: 非アクティブなタブの背景色

en: Index Page SEO
ja: インデックスページのSEO

en: Input Field Padding
ja: 入力フィールドのパディング

en: Input Font Size
ja: 入力フォントサイズ

en: Input Font Style
ja: 入力フォント スタイル

en: Input adsense code
ja: アドセンスコード入力

en: Input advertisement destination url
ja: 広告先URLを入力

en: Input advertisement image
ja: 広告画像入力

en: Inset
ja: インセット

en: Instagram Profile Url
ja: InstagramプロフィールURL

en: Invalid post
ja: 無効な投稿

en: Italic
ja: イタリック

en: Join Now
ja: 今すぐ参加

en: Latest
ja: 最新

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout Settings
ja: レイアウト設定

en: Layout Usage
ja: レイアウトの使い方

en: Leave a Reply to %s
ja: %sに返信を残す

en: Leave a reply
ja: 返信を残す

en: Left
ja: 左

en: Left to Right
ja: 左から右へ

en: Left/Right
ja: 左右

en: Left/Right or Centered?
ja: 左/右または中央?

en: Length of the title need to be limited to prevent inappropriate caption height in narrow column
ja: タイトルの長さを制限して、狭い列でキャプションの高さが不適切にならないようにする必要があります

en: Letter Spacing
ja: 文字間隔

en: Limit
ja: リミット

en: Link
ja: リンク

en: Link Format Options
ja: リンク形式オプション

en: Link Title
ja: リンクのタイトル

en: Link URL
ja: リンクURL

en: Link Url:
ja: リンクURL:

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: List Meta
ja: リストメタ

en: List Title
ja: リストのタイトル

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading...
ja: 読み込んでいます...

en: Login
ja: ログイン

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo Height
ja: ロゴの高さ

en: Logout
ja: ログアウト

en: Lost my Password
ja: パスワードを忘れた

en: Magazine Homepage
ja: 雑誌のホームページ

en: Main Body
ja: 本体

en: Main Meta
ja: メインメタ

en: Main Post Area
ja: メインポストエリア

en: Main Post Entry
ja: メインポストエントリー

en: Main Post Excerpt
ja: 主な投稿の抜粋

en: Main Post Meta
ja: メイン投稿メタ

en: Main Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
ja: メイン投稿のメタ アイコン (評価とコメント)

en: Main Post Overlay
ja: メイン ポスト オーバーレイ

en: Main Post Overlay Icon
ja: メイン ポスト オーバーレイ アイコン

en: Main Post Title
ja: 主な投稿タイトル

en: Main Sidebar
ja: メインサイドバー

en: Main Title
ja: メインタイトル

en: Make Fullwidth
ja: 全角にする

en: Map
ja: 地図

en: Map Format Options
ja: マップ形式のオプション

en: Map Pin Address
ja: マップ ピン アドレス

en: Masonry
ja: 石積み

en: Masonry Blog Category
ja: メーソンリーブログカテゴリー

en: Masonry Blog Category With Featured Posts
ja: 注目の投稿がある石工のブログカテゴリ

en: Masonry Blog Homepage
ja: メーソンリー ブログのホームページ

en: Max Width
ja: 最大幅

en: Max. Title Characters
ja: 最大。タイトル文字

en: Maximum 200
ja: 最大 200

en: Mega Menu 2 Featured and Recent List
ja: メガ メニュー 2 の注目リストと最近のリスト

en: Mega Menu 3 Featured
ja: メガ メニュー 3

en: Mega Menu List
ja: メガメニュー一覧

en: Menu Height
ja: メニューの高さ

en: Message
ja: メッセージ

en: Meta
ja: メタ

en: Meta Font Size
ja: メタ フォント サイズ

en: Meta Font Style
ja: メタ フォント スタイル

en: Minify And Combine CSS Files
ja: CSSファイルの縮小と結合

en: Minify And Combine Javascript Files
ja: Javascript ファイルの縮小と結合

en: Module Customizer
ja: モジュールカスタマイザー

en: Module Head
ja: モジュールヘッド

en: Module Header
ja: モジュールヘッダー

en: Module Subheader
ja: モジュールのサブヘッダー

en: Most Popular
ja: 最も人気のある

en: Most Recent
ja: 最も最近の

en: Name
ja: 名前

en: Name Font Style
ja: 名前のフォント スタイル

en: Name displayed internally in builder for this ad
ja: この広告のビルダーで内部的に表示される名前

en: Name field cannot be empty.
ja: 名前フィールドを空にすることはできません。

en: Nav
ja: ナビ

en: Nav Arrow Background Color
ja: ナビゲーション矢印の背景色

en: Nav Arrow Color
ja: ナビゲーション矢印の色

en: Nav Hover
ja: ナビホバー

en: Nav Icon
ja: ナビアイコン

en: Nav Icon Hover
ja: ナビゲーション アイコン ホバー

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: New Category Layout
ja: 新しいカテゴリ レイアウト

en: New Message From %1$s%2$s: %3$s
ja: %1$s %2$s s からの新しいメッセージ: %3$s

en: New Project
ja: 新しいプロジェクト

en: New Skill Name
ja: 新しいスキル名

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しいコメント<span class="meta-nav">→</span>

en: Next
ja: 次

en: Next &raquo;
ja: 次 "

en: Next Tab
ja: 次のタブ

en: No
ja: いいえ

en: No Animation
ja: アニメーションなし

en: No Mega Menu
ja: メガメニューなし

en: No Sidebar
ja: サイドバーなし

en: No Skills Found
ja: スキルが見つかりません

en: No Video Found
ja: ビデオが見つかりません

en: No available options.
ja: 利用可能なオプションはありません。

en: No sidebar, single column view with Project Details box below content
ja: サイドバーなし、コンテンツの下に [プロジェクトの詳細] ボックスがある 1 列表示

en: Nothing found
ja: 何も見つかりません

en: Nothing found in Trash
ja: ゴミ箱に何も見つかりませんでした

en: Number Counter
ja: ナンバーカウンター

en: Number Font Size
ja: 数字のフォントサイズ

en: Number Font Style
ja: 数字のフォント スタイル

en: Number of Posts displayed on Archive pages
ja: アーカイブページに表示される投稿数

en: Number of Posts displayed on Category page
ja: カテゴリページに表示される投稿数

en: Number of Posts displayed on Search pages
ja: 検索ページに表示される投稿数

en: Number of Posts displayed on Tag pages
ja: タグページに表示される投稿数

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
ja: WooCommerceアーカイブ ページに表示される製品の数

en: Number of comments to show:
ja: 表示するコメント数:

en: Number of dropdown tiers shown
ja: 表示されるドロップダウン層の数

en: Number of posts to show:
ja: 表示する投稿数:

en: OR
ja: また

en: Only display featured posts.
ja: 注目の投稿のみを表示します。

en: Open Project URL in new window
ja: プロジェクトのURLを新しいウィンドウで開く

en: Open link in new window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く

en: Options
ja: オプション

en: Order Category Links by Ascending/Descending
ja: 昇順/降順でカテゴリ リンクを並べ替える

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
ja: 昇順/降順でページのリンクを並べ替える

en: Our Authors
ja: 私たちの著者

en: Outset
ja: 最初

en: Overlay
ja: かぶせる

en: PASSWORD
ja: パスワード

en: Padding
ja: パディング

en: Page IDs, separated by commas.
ja: コンマで区切られたページ ID。

en: Page Name
ja: ページ名

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: Pages
ja: ページ

en: Pages:
ja: ページ:

en: Pagination
ja: ページネーション

en: Pagination Active Background Color
ja: ページネーションのアクティブな背景色

en: Pagination Active Color
ja: ページネーションのアクティブな色

en: Pagination Background
ja: ページネーションの背景

en: Pagination Background Color
ja: ページネーションの背景色

en: Pagination Color
ja: ページネーションの色

en: Pagination Item
ja: ページネーション項目

en: Pagination Item Active
ja: ページネーション アイテム アクティブ

en: Parent Skill
ja: 親スキル

en: Parent Skill:
ja: 親スキル:

en: Password:
ja: パスワード：

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
ja: 「画像」スライダー タイプを選択した場合は、ここに画像のURLを貼り付けます

en: Percent Font Size
ja: パーセント フォント サイズ

en: Percent Font Style
ja: パーセントのフォント スタイル

en: Person
ja: 人

en: Picassa
ja: ピカサ

en: Pinterest Profile Url
ja: PinterestプロフィールURL

en: Place your adsense code here.
ja: ここにアドセンス コードを配置します。

en: Please enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Popular
ja: 人気

en: Popular Skills
ja: 人気のスキル

en: Portfolio Page Template Options
ja: ポートフォリオ ページ テンプレートのオプション

en: Portrait Border Radius
ja: 縦の境界線の半径

en: Post
ja: 役職

en: Post Background Color
ja: 投稿の背景色

en: Post Caption
ja: 投稿のキャプション

en: Post Comment
ja: コメントを投稿

en: Post Entry
ja: エントリーを投稿

en: Post Excerpt
ja: 抜粋を投稿

en: Post Featured Image
ja: アイキャッチ画像を投稿する

en: Post Format Audio Player
ja: ポストフォーマットオーディオプレイヤー

en: Post Format Audio Wrapper
ja: 投稿フォーマット オーディオ ラッパー

en: Post Format Gallery Nav
ja: 投稿フォーマット ギャラリー ナビ

en: Post Format Gallery Nav Hover
ja: 投稿フォーマット ギャラリー ナビゲーション ホバー

en: Post Format Gallery Nav Icon
ja: 投稿フォーマット ギャラリー ナビゲーション アイコン

en: Post Format Gallery Nav Icon Hover
ja: 投稿フォーマット ギャラリー ナビゲーション アイコン ホバー

en: Post Format Icon
ja: 投稿フォーマット アイコン

en: Post Format Icon Background Color
ja: 投稿フォーマット アイコンの背景色

en: Post Format Link Background
ja: 投稿フォーマット リンクの背景

en: Post Format Quote Background
ja: 投稿フォーマットの引用の背景

en: Post Meta
ja: 投稿メタ

en: Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
ja: 投稿メタ アイコン (評価とコメント)

en: Post Overlay
ja: 投稿オーバーレイ

en: Post Overlay Icon
ja: 投稿オーバーレイ アイコン

en: Post Read More
ja: 投稿 続きを読む

en: Post Read More Icon
ja: 続きを読むアイコンを投稿する

en: Post Review Score Bar
ja: レビュー投稿スコア バー

en: Post Title
ja: 記事のタイトル

en: Post Title Font Size
ja: 投稿タイトルのフォントサイズ

en: Post Title Font Style
ja: 投稿タイトルのフォント スタイル

en: Post info section
ja: 投稿情報セクション

en: Post not found
ja: 投稿が見つかりません

en: Posted by %s
ja: 投稿者%s

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts By: %s
ja: 投稿者: %s

en: Posts Carousel
ja: 投稿カルーセル

en: Posts Limit
ja: 投稿制限

en: Posts List Area
ja: 投稿一覧エリア

en: Posts List Entry
ja: 投稿リストのエントリ

en: Posts List Meta
ja: 投稿リストのメタ

en: Posts List Meta Icon
ja: 投稿リスト メタ アイコン

en: Posts List Thumbnail
ja: 投稿一覧のサムネイル

en: Posts List Title
ja: 投稿リストのタイトル

en: Posts Per Page
ja: ページあたりの投稿数

en: Posts by %s
ja: %s投稿

en: Previous
ja: 前

en: Previous Tab
ja: 前のタブ

en: Price Font Size
ja: 価格のフォントサイズ

en: Price Font Style
ja: 価格のフォント スタイル

en: Pricing Table
ja: 価格表

en: Primary Heading
ja: 一次見出し

en: Primary Heading: Category Name, Sub Heading: Filter
ja: 主見出し: カテゴリ名、小見出し: フィルター

en: Primary Heading: Filter, Sub Heading: Category Name
ja: 主見出し: フィルタ、小見出し: カテゴリ名

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: Primary Menu Bar Settings
ja: プライマリ メニュー バーの設定

en: Print
ja: 印刷する

en: Product Name Font Size
ja: 商品名のフォントサイズ

en: Product Name Font Style
ja: 製品名のフォント スタイル

en: Project Categories
ja: プロジェクトのカテゴリー

en: Project Description:
ja: プロジェクトの説明：

en: Project Details
ja: プロジェクトの詳細

en: Project Details Location
ja: 事業内容 所在地

en: Project Details Title
ja: プロジェクトの詳細 タイトル

en: Project Details box as sidebar
ja: サイドバーとしてのプロジェクトの詳細ボックス

en: Project Details:
ja: プロジェクトの詳細:

en: Project Gallery
ja: プロジェクトギャラリー

en: Project Sidebar
ja: プロジェクトサイドバー

[ctx: Project Skill name]
en: Project Skills
ja: プロジェクトスキル

en: Project Skills
ja: プロジェクトスキル

en: Project URL
ja: プロジェクトURL

en: Project URL Text
ja: プロジェクトURLテキスト

[ctx: Project skill singular name]
en: Project Skill
ja: プロジェクトスキル

en: Quote
ja: 引用

en: Quote Attribution
ja: 引用の帰属

en: Quote Format Options
ja: 見積もりフォーマットのオプション

en: Quote Text
ja: 引用テキスト

en: RSS Icon Url
ja: RSSアイコンURL

en: Rate:
ja: レート：

en: Rating (%):
ja: 評価 (%):

en: Rating: %0.2f
ja: 評価: %0.2f

en: Ratings
ja: 評価

en: Re-Authorize
ja: 再認証

en: Read Extra Documentation
ja: Extraドキュメントを読む

en: Read More
ja: 続きを読む

en: Read More Button
ja: 続きを読むボタン

en: Recent
ja: 最近

en: Recent Comments
ja: 最近のコメント

en: Recent Posts
ja: 最近の投稿

en: Recent Reviews
ja: 最近のレビュー

en: Recent Tweets
ja: 最近のツイート

en: Recent Videos
ja: 最近の動画

en: Related Posts
ja: 関連記事

en: Remove Drop Shadow
ja: ドロップ シャドウを削除

en: Remove Vertical Divider
ja: 縦の仕切りを外す

en: Reply
ja: 返事

en: Reset
ja: リセット

en: Reset to Defaults
ja: 既定値にリセット

en: Responsive shortcodes
ja: レスポンシブショートコード

en: Retweet
ja: リツイート

en: Review
ja: レビュー

en: Review Box Contents
ja: レビュー ボックスの内容

en: Review Box Title
ja: レビューボックスのタイトル

en: Ridge
ja: 海嶺

en: Right
ja: 右

en: Right to Left
ja: 右から左に

en: Role Editor
ja: 役割編集者

en: Sale Badge Font Size
ja: セールバッジのフォントサイズ

en: Sale Badge Font Style
ja: セール バッジのフォント スタイル

en: Sale Price Font Size
ja: セール価格のフォントサイズ

en: Sale Price Font Style
ja: セール価格のフォント スタイル

en: Sample Post Title
ja: サンプル投稿タイトル

en: Save Changes
ja: 変更内容を保存

en: Scale In From Center
ja: 中心から拡大

en: Scale In From Left
ja: 左から拡大

en: Scale In From Right
ja: 右から拡大

en: Score %1$d%%
ja: スコア%1$d %%

en: Score: %1$s
ja: スコア: %1$s

en: Search & Cart Font
ja: 検索とカートのフォント

en: Search & Cart Font Style
ja: 検索とカートのフォント スタイル

en: Search Layouts
ja: 検索レイアウト

en: Search Project Skills
ja: プロジェクトスキルを検索

en: Search Projects
ja: プロジェクトを検索

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

en: Search results for "%s"
ja: 「 %s 」の検索結果

en: Search, Cart, & Icon Background Color
ja: 検索、カート、アイコンの背景色

en: Search, Cart, & Icon Letter Spacing
ja: 検索、カート、アイコンの文字間隔

en: Search, Cart, & Icon Text Color
ja: 検索、カート、アイコンのテキストの色

en: Search, Cart, & Icon Text Size
ja: 検索、カート、アイコンのテキスト サイズ

en: Secondary Menu
ja: 二次メニュー

en: Secondary Menu Bar Settings
ja: セカンダリ メニュー バーの設定

en: Select
ja: 選択する

en: Select Animation Effect
ja: アニメーション効果を選択

en: Select Page
ja: ページを選択

en: Select Slider Type here
ja: ここでスライダーの種類を選択します

en: Select between expanded and closed state
ja: 展開状態と閉じた状態を選択

en: Select yes if the link should be opened in a new window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く必要がある場合は、[はい] を選択します

en: Send
ja: 送信

en: Send Email to
ja: に電子メールを送信

en: Separate Skills with Commas
ja: スキルをコンマで区切る

en: Set as Image
ja: 画像として設定

en: Share "%s" via %s
ja: %s s 経由で「 %s 」を共有

en: Share:
ja: 共有：

en: Sharing Icons to Display
ja: 表示するアイコンを共有する

en: Shop
ja: 店

en: Short description
ja: 簡単な説明

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Show Author
ja: 著者を表示

en: Show Author Box
ja: 作成者ボックスを表示

en: Show Categories
ja: カテゴリを表示

en: Show Comment Count
ja: コメント数を表示

en: Show Comments
ja: コメントを表示

en: Show Date
ja: 表示日

en: Show Divider
ja: 分割線を表示

en: Show Dribbble Icon
ja: ドリブルアイコンを表示

en: Show Excerpt
ja: 抜粋を表示

en: Show Facebook Icon
ja: Facebookアイコンを表示

en: Show Featured Image
ja: アイキャッチ画像を表示

en: Show Full Content
ja: 完全なコンテンツを表示

en: Show Google+ Icon
ja: Google + アイコンを表示

en: Show Instagram Icon
ja: Instagramアイコンを表示

en: Show Pagination
ja: ページネーションを表示

en: Show Pinterest Icon
ja: Pinterestアイコンを表示

en: Show Post Count
ja: 投稿数を表示

en: Show Posts Count
ja: 投稿数を表示

en: Show RSS Icon
ja: RSSアイコンを表示

en: Show Rating
ja: 評価を表示

en: Show Ratings
ja: 評価を表示

en: Show Read More Button
ja: [続きを読む] ボタンを表示

en: Show Related Posts
ja: 関連する投稿を表示

en: Show Search Bar
ja: 検索バーを表示

en: Show Social Icons
ja: ソーシャル アイコンを表示

en: Show Stumbleupon Icon
ja: つまずきアイコンを表示

en: Show Top Border?
ja: 上枠を表示しますか?

en: Show Trending Bar
ja: トレンド バーを表示

en: Show Tumblr Icon
ja: Tumblrアイコンを表示

en: Show Twitter Icon
ja: Twitterアイコンを表示

en: Show WooCommerce Cart
ja: WooCommerceカートを表示

en: Show Youtube Icon
ja: Youtubeアイコンを表示

en: Show author box
ja: 著者ボックスを表示

en: Show comments on pages
ja: ページにコメントを表示する

en: Show comments on posts
ja: 投稿にコメントを表示する

en: Show dropdown menus
ja: ドロップダウン メニューを表示する

en: Show related posts
ja: 関連記事を表示

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Sidebar Location
ja: サイドバーの場所

en: Sidebar Width
ja: サイドバーの幅

en: Sidebar location
ja: サイドバーの場所

en: Sidebar, Project Details box below content
ja: サイドバー、コンテンツの下のプロジェクトの詳細ボックス

en: Sidebar/Widget Area
ja: サイドバー/ウィジェットエリア

en: Single Page Layout
ja: シングルページレイアウト

en: Single Post Layout
ja: シングルポストレイアウト

en: Single Post Page SEO
ja: シングルポストページSEO

en: Sitemap Page Template Options
ja: サイトマップ ページ テンプレートのオプション

en: Sitemap Sections Display
ja: サイトマップ セクションの表示

en: Sizing
ja: サイジング

en: Skills:
ja: スキル:

en: Slide In Horizontally
ja: 水平にスライドイン

en: Slide In Vertically
ja: 垂直にスライドイン

en: Slider
ja: スライダー

en: Slider Type
ja: スライダーの種類

en: Smooth Scrolling
ja: スムーズスクロール

en: Social Follow
ja: ソーシャルフォロー

en: Social Icons Color
ja: ソーシャル アイコンの色

en: Social Icons Size
ja: ソーシャル アイコンのサイズ

en: Social Media Links
ja: ソーシャルメディアリンク

en: Social Media Networks
ja: ソーシャル メディア ネットワーク

en: Social Network Follower Count Refresh
ja: ソーシャル ネットワークのフォロワー数の更新

en: Social Network Icon Size
ja: ソーシャル ネットワークのアイコンのサイズ

en: Solid
ja: 個体

en: Sorry, No Posts Found
ja: 申し訳ありませんが、投稿が見つかりません

en: Sorry, no posts found.
ja: 投稿が見つかりませんでした。

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
ja: カテゴリ リンクを名前/ID/スラッグ/カウント/用語グループで並べ替えます

en: Sort Method
ja: 並べ替え方法

en: Sort Order
ja: ソート順

en: Sort Pages Links
ja: ページのリンクを並べ替える

en: Standard
ja: 標準

en: Standard Blog Category
ja: 標準のブログ カテゴリ

en: Standard Blog Category With Featured Posts
ja: 注目の投稿を含む標準のブログ カテゴリ

en: Standard Blog Homepage
ja: 標準ブログホームページ

en: Standard or Masonry Style for Archive Pages
ja: アーカイブ ページの標準または組積造スタイル

en: Star
ja: 星

en: Start on New Line
ja: 改行で開始

en: Start on New Line?
ja: 新しい行から開始しますか?

en: Start the ad's output on a new line?
ja: 広告の出力を新しい行から開始しますか?

en: State
ja: 州

en: Status
ja: スターテス

en: Stumbleupon
ja: つまずいたポン

en: Stumbleupon Profile Url
ja: Stumbleupon プロフィールURL

en: Sub Heading
ja: 小見出し

en: Subheader
ja: サブヘッダー

en: Subheader Font Size
ja: サブヘッダーのフォント サイズ

en: Subheader Font Style
ja: サブヘッダーのフォント スタイル

en: Subject
ja: 主題

en: Subscribe
ja: 購読

en: Summary
ja: まとめ

en: Summary Title
ja: 要約タイトル

en: TRENDING:
ja: トレンド:

en: Tab
ja: タブ

en: Tab Content
ja: タブの内容

en: Tab Item
ja: タブ項目

en: Tab Item Active
ja: タブ項目アクティブ

en: Tab Item Hover
ja: タブ項目ホバー

en: Tab Settings
ja: タブの設定

en: Tab Text
ja: タブテキスト

en: Tabbed Posts
ja: タブ付き投稿

en: Tabs
ja: タブ

en: Tabs Background
ja: タブの背景

en: Tags
ja: タグ

en: Testimonial
ja: お客様の声

en: Text
ja: 文章

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Text Size
ja: 文字サイズ

en: Text for the header of the module. Leave blank for no header for the module.
ja: モジュールのヘッダーのテキスト。モジュールのヘッダーがない場合は空白のままにします。

en: Thanks for contacting us.
ja: お問い合わせいただきありがとうございます。

en: The Ad HTML, if not using the Image URL and Link above.
ja: 上記の画像URLとリンクを使用しない場合の広告 HTML。

en: The Map feature uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map feature, please make sure you have added your API key inside the Extra Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
ja: マップ機能はGoogle Maps APIを使用しており、機能するには有効なGoogle APIキーが必要です。マップ機能を使用する前に、 Extra Theme Options パネル内に API キーを追加したことを確認してください。 Google APIキーの作成方法の詳細については、 <a href="%1$s" target="_blank">ここ</a>をご覧ください。

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
ja: Maps モジュールはGoogle Maps APIを使用しており、機能するには有効なGoogle APIキーが必要です。マップ モジュールを使用する前に、ここで API キーを追加したことを確認してください。 Google APIキーの作成方法の詳細については、 <a target="_blank" href="%1$s">ここ</a>をご覧ください。

en: The URL of the video from a <a href="%s" target="_blank">Supported oEmbed Video Provider</a>, or URL of any video. Click "Add Video URL" to add more file types. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc)
ja: <a href="%s" target="_blank">サポートされている oEmbed ビデオ プロバイダー</a>からの動画のURL、または任意の動画のURL。 [動画のURLを追加] をクリックして、ファイルの種類を追加します。 (.mov、.mp4、.webm、.ogv など)

en: The color used for this category throughout the site.
ja: サイト全体でこのカテゴリに使用される色。

en: The color used for this user throughout the site.
ja: サイト全体でこのユーザーに使用される色。

en: The format for the date display in PHP date() format
ja: PHP date() 形式での日付表示の形式

en: The name of your facebook page, not the full URL. If your facebook url is: "http://www.facebook.com/elegantthemes", then your page name is: "elegantthemes"
ja: 完全なURLではなく、Facebook ページの名前。 Facebook のURLが「 http://www.facebook.com/elegantthemes 」の場合、ページ名は「elegantthemes」です。

en: The number of posts shown per page.
ja: ページごとに表示される投稿の数。

en: The number of posts shown.
ja: 表示された投稿の数。

en: The primary heading.
ja: 一次見出し。

en: The speed, in seconds, in which it will auto rotate to the next slide.
ja: 次のスライドに自動回転する速度 (秒単位)。

en: The speed, in seconds, in which the slider will auto rotate to the next slide. Leave empty to disable autoplay.
ja: スライダーが次のスライドに自動回転する速度 (秒単位)。空のままにすると、自動再生が無効になります。

en: The sub heading.
ja: サブ見出し。

en: Theme Customizer
ja: テーマカスタマイザー

en: Theme Options
ja: テーマ オプション

en: There was a problem, please try again.
ja: 問題が発生しました。もう一度お試しください。

en: This controls default direction of the lazy-loading animation.
ja: これは、遅延読み込みアニメーションのデフォルトの方向を制御します。

en: This is an optional title to display for this module.
ja: これは、このモジュールで表示するオプションのタイトルです。

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
ja: このオプションを使用すると、日付の表示方法を変更できます。詳細については、こちらのWordPressコーデックスを参照してください: <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>日付と時刻のフォーマット</a>

en: This option allows you to control how many tiers your pages dropdown menu has in the default theme created main menu. Increasing the number allows for additional menu items to be shown. This setting is not applicable If you are using a custom menu and not the default theme created main menu.
ja: このオプションを使用すると、デフォルトのテーマで作成されたメイン メニューで、ページのドロップダウン メニューに含まれる階層の数を制御できます。数を増やすと、追加のメニュー項目を表示できます。この設定は、カスタム メニューを使用していて、デフォルトのテーマで作成されたメイン メニューを使用していない場合は適用されません。

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
ja: このオプションを使用すると、ページのドロップダウン メニューに含まれる階層の数を制御できます。数を増やすと、追加のメニュー項目を表示できます。

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを表示するには、パスワードを入力してください。

en: This will add a border to the top side of the module.
ja: これにより、モジュールの上部に境界線が追加されます。

en: This will be used as the border color for this module.
ja: これは、このモジュールの境界線の色として使用されます。

en: This will be used as the text color for the header text of the module.
ja: これは、モジュールのヘッダー テキストのテキストの色として使用されます。

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
ja: これにより、簡単に識別できるように、ビルダー内のモジュールのラベルが変更されます。

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
ja: これにより、英語以外の言語のGoogle Fontsが有効になります。

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
ja: これにより、投稿またはページで抜粋を使用できるようになります。

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
ja: これにより、オプション ページ全体のすべての設定がデフォルト値に戻ります。 <strong>これを実行してもよろしいですか？</strong>

en: Title
ja: タイトル

en: Title Font Size
ja: タイトルのフォントサイズ

en: Title Font Style
ja: タイトルのフォント スタイル

en: Title:
ja: タイトル：

en: Toggle
ja: トグル

en: Toggle Icon Size
ja: アイコンサイズの切り替え

en: Toggle Padding
ja: パディングの切り替え

en: Top
ja: 上

en: Top & Bottom Padding
ja: 上下のパディング

en: Top Rated
ja: トップレート

en: Top to Bottom
ja: 上から下へ

en: Trackbacks/Pingbacks
ja: トラックバック/ピンバック

en: Trending Font
ja: 流行のフォント

en: Trending Font Style
ja: トレンドのフォント スタイル

en: Trending Label Text Color
ja: トレンドのラベル テキストの色

en: Trending Text Size
ja: トレンドのテキストサイズ

en: Trending Title Text Color
ja: トレンドのタイトル テキストの色

en: Tumblr
ja: タンブラー

en: Tumblr Profile Url
ja: Tumblr プロフィールURL

en: Turn pagination on or off.
ja: ページネーションをオンまたはオフにします。

en: Turn the autoplay feature on or off.
ja: 自動再生機能をオンまたはオフにします。

en: Turn the dispay of each post's date on or off.
ja: 各投稿の日付の表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's author on or off.
ja: 各投稿の作成者の表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's categories on or off.
ja: 各投稿のカテゴリの表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's ccomments on or off.
ja: 各投稿のコメントの表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's comment count on or off.
ja: 各投稿のコメント数の表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's date on or off.
ja: 各投稿の日付の表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's featured image on or off.
ja: 各投稿のアイキャッチ画像の表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's rating on or off.
ja: 各投稿の評価の表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's rating stars on or off.
ja: 各投稿の評価星の表示をオンまたはオフにします。

en: Tweet
ja: つぶやき

en: Twitter Profile Url
ja: TwitterプロフィールURL

en: Type
ja: タイプ

en: Type an address and click find to place a marker at that address.
ja: 住所を入力して [検索] をクリックすると、その住所にマーカーが配置されます。

en: Type of the box
ja: 箱の種類

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Typography Settings
ja: タイポグラフィ設定

en: URL of the ad image.
ja: 広告画像のURL。

en: URL the ad's image links to.
ja: 広告の画像のリンク先のURL。

en: USERNAME
ja: ユーザー名

en: Underline
ja: 下線

en: Update Skill
ja: スキルの更新

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload A Video File
ja: 動画ファイルをアップロードする

en: Upload an Image
ja: 画像をアップロードする

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Use Google Fonts
ja: Google Fontsを使用する

en: Use as default for any category that does not have a specific layout set.
ja: 特定のレイアウト セットを持たないカテゴリのデフォルトとして使用します。

en: Use combined and minified CSS file to speed up your site's page load.
ja: 結合および縮小されたCSSファイルを使用して、サイトのページ読み込みを高速化します。

en: Use combined and minified javascript file to speed up your site's page load.
ja: 結合および縮小されたJavaScriptファイルを使用して、サイトのページ読み込みを高速化します。

en: Use excerpts when defined
ja: 定義時に抜粋を使用する

en: Use resizing
ja: サイズ変更を使用

en: Use this layout as the default layout?
ja: このレイアウトをデフォルトのレイアウトとして使用しますか?

en: Use this layout as the home layout?
ja: このレイアウトをホーム レイアウトとして使用しますか?

en: Use this layout on the categories selected above.
ja: 上で選択したカテゴリでこのレイアウトを使用します。

en: Used for icon button type
ja: アイコンボタンタイプに使用

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Vertically Centered
ja: 垂直方向に中央揃え

en: Video
ja: ビデオ

en: Video Format Options
ja: ビデオ形式オプション

en: Video URL
ja: 動画URL

en: View Category Layout
ja: カテゴリ レイアウトを表示

en: View Project
ja: プロジェクトを見る

en: View The Project
ja: プロジェクトを見る

en: View all posts by %s
ja: %s投稿をすべて表示

en: Website Content Width
ja: ウェブサイトのコンテンツの幅

en: Website Gutter Width
ja: ウェブサイトのガター幅

en: Welcome to Extra! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
ja: Extraへようこそ！新しいテーマに飛び込む前に、 <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extraドキュメント</a>ページにアクセスして、多数の詳細なチュートリアルにアクセスしてください。

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
ja: カスタム フィールドを使用してキーワードを定義する場合は、カスタム フィールドの名前にこの値を使用する必要があります。カスタム フィールドの値は、使用するメタ キーワードをコンマで区切って指定する必要があります。

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
ja: カスタム フィールドを使用してメタ ディスクリプションを定義する場合は、カスタム フィールドの名前にこの値を使用する必要があります。カスタム フィールドの値は、使用するカスタムの説明である必要があります。

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
ja: カスタム フィールドを使用してタイトルを定義する場合は、カスタム フィールドの名前にこの値を使用する必要があります。カスタム フィールドの値は、使用するカスタム タイトルにする必要があります。

en: Whether to show the post count.
ja: 投稿数を表示するかどうか。

en: Widget Bullet Color
ja: ウィジェットの箇条書きの色

en: Widget Header Font Size
ja: ウィジェット ヘッダーのフォント サイズ

en: Widget Header Font Style
ja: ウィジェット ヘッダーのフォント スタイル

en: Widget Heading Color
ja: ウィジェットの見出しの色

en: Widget Link Color
ja: ウィジェット リンクの色

en: Widget Text Color
ja: ウィジェットのテキストの色

en: WooCommerce Sidebar Location
ja: WooCommerceサイドバーの場所

en: WooCommerce Sidebar/Widget Area
ja: WooCommerceサイドバー/ウィジェット エリア

en: Yes
ja: はい

en: You are already logged in.
ja: あなたは既にログインしています。

en: You can disable this option if you want to remove the author box from single post pages.
ja: 単一の投稿ページから作成者ボックスを削除する場合は、このオプションを無効にすることができます。

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
ja: 単一の投稿ページからコメントとコメント フォームを削除する場合は、このオプションを無効にできます。

en: You can disable this option if you want to remove the related posts from single post pages.
ja: 単一の投稿ページから関連する投稿を削除する場合は、このオプションを無効にすることができます。

en: You can find all the info on how to obtain all the needed API credentials here: %s
ja: 必要なすべての API 資格情報を取得する方法に関するすべての情報は、 %sにあります。

en: You can find the User Id at the end of your Google+ URL. For example if the URL was: http://plus.google.com/+elegentthemes, the User Id would be: +elegenthemes
ja: ユーザー ID はGoogle URLの末尾にあります。たとえば、 URLがhttp://plus.google.com/ +elegentthemes の場合、ユーザー ID は +elegenthemes になります。

en: You don't have pages
ja: ページがありません

en: Your Rating:
ja: あなたの評価：

en: Your latest posts
ja: 最新の投稿

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
ja: サイトの最新の投稿。

en: Your site&#8217;s most recent Reviews (posts which have review).
ja: サイトの最新のレビュー (レビューのある投稿)。

en: Your site&#8217;s most recent Videos (Posts which use video format).
ja: サイトの最新の動画 (動画形式を使用する投稿)。

en: Your site&#8217;s most recent comments.
ja: サイトの最新のコメント。

en: Youtube Profile Url
ja: YoutubeプロフィールURL

en: Youtube Username
ja: Youtubeのユーザー名

en: Zoom Icon Color
ja: ズーム アイコンの色

en: by
ja: に

en: by %s
ja: %sによる

[ctx: clear static resources]
en: Clear
ja: クリア

en: comment count
ja: コメント数

[ctx: documentation links]
en: Support
ja: サポート

[ctx: general options]
en: General
ja: 一般的な

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
ja: 統合

[ctx: layout type general name]
en: Category Layouts
ja: カテゴリのレイアウト

[ctx: layout type singular name]
en: Category Layout
ja: カテゴリのレイアウト

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
ja: ナビゲーション

[ctx: noun]
en: COMMENT
ja: コメント

[ctx: page/post]
en: Layout
ja: レイアウト

[ctx: project item]
en: Add New
ja: 新しく追加する

[ctx: project type general name]
en: Projects
ja: プロジェクト

[ctx: project type singular name]
en: Project
ja: プロジェクト

en: settings reset.
ja: 設定のリセット。

en: settings saved.
ja: 保存された設定。

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
ja: 広告

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
ja: カラー化

[ctx: theme updates]
en: Updates
ja: アップデート

en: you don't have sufficient permissions to access this page
ja: このページにアクセスするための十分な権限がありません
