Extra 2.22.2 - en to da translation catalogue (1031 entries)

en:  You can find all the info on how to obtain all the required credentials here: %s
da: Du kan finde alle oplysninger om, hvordan du får alle de nødvendige legitimationsoplysninger her: %s

en: %d Items
da: %d elementer

en: %d Items in Cart
da: %d varer i kurven

en: %d%%
da: %d %%

en: %s Theme Options
da: %s temaindstillinger

en: %s ago
da: %s siden

en: &hellip;
da: …

en: &laquo; Previous
da: " Tidligere

en: + Add One More Tab
da: + Tilføj en fane mere

en: 0 Comments
da: 0 kommentarer

en: 1 Column
da: 1 kolonne

en: 1 Comment
da: 1 kommentar

en: 1/2 + 1/4 + 1/4 Columns
da: 1/2 + 1/4 + 1/4 kolonner

en: 1/3 + 2/3 Columns
da: 1/3 + 2/3 kolonner

en: 1/4 + 1/2 + 1/4 Columns
da: 1/4 + 1/2 + 1/4 kolonner

en: 1/4 + 1/4 + 1/2 Columns
da: 1/4 + 1/4 + 1/2 kolonner

en: 1/4 + 3/4 Columns
da: 1/4 + 3/4 kolonner

en: 2 Columns
da: 2 kolonner

en: 2/3 + 1/3 Columns
da: 2/3 + 1/3 kolonner

en: 3 Columns
da: 3 kolonner

en: 3/4 + 1/4 Columns
da: 3/4 + 1/4 kolonner

en: 4 Columns
da: 4 kolonner

en: 404 Not Found
da: 404 Ikke fundet

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
da: <div class="updated"><p>Dette er en ny installation af %1$s tema. Glem ikke at gå til <a href="%2$s">ePanel</a> for at konfigurere det. Denne besked forsvinder, når du har klikket på knappen Gem på <a href="%2$s">temaets valgside</a>.</p></div>

en: <span class="button" title="%title"></span>
da: <span class="button" title="%titel"></span>

en: <span class="button">Next Entries</span>
da: <span class="button">Næste indlæg</span>

en: <span class="button">Next</span><span class="title">%title</span>
da: <span class="button">Næste</span><span class="title">%title</span>

en: <span class="button">Older Entries</span>
da: <span class="button">Ældre poster</span>

en: <span class="button">Previous</span><span class="title">%title</span>
da: <span class="button">Tidligere</span><span class="title">%title</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
da: <span class="meta-nav">←</span> Ældre kommentarer

en: A static page
da: En statisk side

en: API Key
da: API nøgle

en: About The Author
da: Om forfatteren

en: Above Post
da: Over Post

en: Accent color
da: Accent farve

en: Access Token
da: Adgangstoken

en: Access Token Secret
da: Adgang Token Secret

en: Access Token Secret:
da: Adgangstokens hemmelighed:

en: Access token:
da: Adgangstoken:

en: Accordion
da: Harmonika

en: Active Tab Background Color
da: Aktiv fanebaggrundsfarve

en: Active Tab Text Color
da: Aktiv fanetekstfarve

en: Ad #
da: Annonce #

en: Ad #%d
da: Annonce #%d

en: Ad HTML
da: Annonce HTML

en: Ad HTML:
da: Annonce HTML:

en: Ad Image
da: Annoncebillede

en: Ad Link
da: Annoncelink

en: Add API Key
da: Tilføj API-nøgle

en: Add Ad
da: Tilføj annonce

en: Add Another Video URL
da: Tilføj endnu en video- URL

en: Add Audio File
da: Tilføj lydfil

en: Add Author Bio
da: Tilføj forfatterbiografi

en: Add Breakdown
da: Tilføj opdeling

en: Add ET Box
da: Tilføj ET Box

en: Add ET Button
da: Tilføj ET knap

en: Add ET Learn more block
da: Tilføj ET Lær mere-blok

en: Add ET Tabs
da: Tilføj ET-faner

en: Add Gallery Images
da: Tilføj galleribilleder

en: Add Images
da: Tilføj billeder

en: Add New Ad
da: Tilføj ny annonce

en: Add New Category Layout
da: Tilføj nyt kategorilayout

en: Add New Project
da: Tilføj nyt projekt

en: Add New Project Skill
da: Tilføj ny projektfærdighed

en: Add New Tab
da: Tilføj ny fane

en: Add a Tooltip Text
da: Tilføj en værktøjstip-tekst

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
da: Føj kode til < body > (god til sporingskoder som f.eks. google analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
da: Tilføj kode til < head > på din blog

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
da: Tilføj kode i bunden af dine indlæg før kommentarerne

en: Add code to the top of your posts
da: Tilføj kode til toppen af dine indlæg

en: Add or Remove Skills
da: Tilføj eller fjern færdigheder

en: Additional Info
da: Yderligere information

en: Address
da: Adresse

en: Admin Label
da: Admin etiket

en: Ads
da: Annoncer

en: Adsense's responsive ad units require the ads' container to have a fixed width. Enabling this option applies a fixed width to this ad's container.
da: Adsenses responsive annonceenheder kræver, at annoncebeholderen har en fast bredde. Aktivering af denne indstilling anvender en fast bredde på denne annonces container.

en: Advertisement
da: Reklame

en: All
da: Alle

en: All Category Layouts
da: Alle Kategori Layouts

en: All Project Skills
da: Alle projektfærdigheder

en: All Projects
da: Alle projekter

en: Alternative text for image
da: Alternativ tekst til billede

en: Amount of archive months to display.
da: Antal arkivmåneder, der skal vises.

en: Amount of recent posts to display.
da: Antal seneste indlæg, der skal vises.

en: An <a href="%s">Extra Theme Layout</a> (select below)
da: Et <a href="%s">Extra temalayout</a> (vælg nedenfor)

en: An Extra Category Layout
da: Et Extra kategorilayout

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
da: Enhver kode, du placerer her, vises i brødteksten på alle sider på din blog. Dette er nyttigt, hvis du har brug for at indtaste en sporingspixel for en tilstandstæller, såsom Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
da: Enhver kode, du placerer her, vises i hovedsektionen på hver side på din blog. Dette er nyttigt, når du skal tilføje JavaScript eller CSS til alle sider.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
da: Enhver kode, du placerer her, vil blive placeret øverst i alle enkelte indlæg. Dette er nyttigt, hvis du ønsker at integrere ting, såsom links til sociale bogmærker.

en: App ID
da: App-id

en: App Secret
da: Appens hemmelighed

en: Archive Heading Text Color
da: Arkivoverskrift Tekstfarve

en: Archives
da: Arkiv

en: Ascending
da: Stigende

en: Aside
da: Til side

en: Attributes
da: Egenskaber

en: Audio
da: Lyd

en: Audio File Subtitle
da: Lydfil undertekst

en: Audio File Title
da: Lydfilens titel

en: Audio File URL
da: Lydfil URL

en: Audio Format Options
da: Indstillinger for lydformat

en: Author
da: Forfatter

en: Author Image URL
da: URL for forfatterbillede

en: Authorize
da: Bemyndige

en: Authors Page Template Options
da: Indstillinger for forfattersideskabeloner

en: Authors to display
da: Forfattere at vise

en: Auto Speed
da: Auto hastighed

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
da: Automatisk skyderhastighed (virker kun, hvis Auto er indstillet til ja)

en: Autoplay
da: Automatisk afspilning

en: Autoplay Speed
da: Autoplay hastighed

en: Back To Top
da: Tilbage til toppen

en: Back To Top Button
da: Tilbage til toppen knap

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background Settings
da: Baggrundsindstillinger

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Bar Border Radius
da: Søjlegrænseradius

en: Bar Counter
da: Bar tæller

en: Bar Padding
da: Bar polstring

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page.
da: Før du kan modtage produktopdateringer, skal du først godkende dit Elegant Themes abonnement. For at gøre dette skal du indtaste både dit Elegant Themes brugernavn og din Elegant Themes API nøgle. For at finde din API-nøgle skal du <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">Log på</a> på din Elegant Themes konto og navigere til siden <strong>Konto > API-nøgle</strong>.

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. Your username is the same username you use when logging in to <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>
da: Før du kan modtage produktopdateringer, skal du først godkende dit Elegant Themes abonnement. For at gøre dette skal du indtaste både dit Elegant Themes brugernavn og din Elegant Themes API nøgle. Dit brugernavn er det samme brugernavn, som du bruger, når du logger ind på <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>

en: Below Header
da: Under overskrift

en: Below Post
da: Nedenfor indlæg

en: Blog Feed Masonry
da: Blog Feed Murværk

en: Blog Feed Page Template Options
da: Indstillinger for blogfeedsideskabeloner

en: Blog Feed Title
da: Titel på blogfeed

en: Body
da: Legeme

en: Body Font
da: Brødskrift

en: Body Line Height
da: Kropslinjehøjde

en: Body Link Color
da: Body Link farve

en: Body Text Color
da: Brødtekst farve

en: Body Text Size
da: Brødtekststørrelse

en: Body/Link Font Style
da: Brødtekst/Link skrifttypestil

en: Body/Link Line Height
da: Krop/Link Line Højde

en: Body/Link Text Size
da: Brødtekst/linktekststørrelse

en: Bold
da: Fremhævet

en: Border
da: Grænse

en: Border Color
da: Kantfarve

en: Border Radius
da: Grænseradius

en: Border Width
da: Border Bredde

en: Bottom
da: Bund

en: Bottom Bar
da: Nederste bjælke

en: Bottom to Top
da: Bund til top

en: Boxed Layout - Background color
da: Boxed Layout - Baggrundsfarve

en: Breakdown #
da: Sammenbrud #

en: Breakdown #%d
da: Opdeling #%d

en: Button Font Style
da: Knap skrifttypestil

en: Button Hover Styles
da: Knap-svævestile

en: Button Styles
da: Knapstile

en: Buttons
da: Knapper

en: Buttons Font
da: Knapper Font

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
da: Som standard placeres kommentarer ikke på sider, men hvis du gerne vil tillade folk at kommentere på dine sider, skal du blot aktivere denne mulighed.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
da: Sider er som standard sorteret efter navn. Men hvis du hellere vil have dem sorteret efter ID, kan du justere denne indstilling.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
da: Som standard forbliver navigationslinjen øverst på skærmen til enhver tid. Vi foreslår at deaktivere denne mulighed, hvis du skal bruge et logo, der er højere end standardlogoet.

en: By default the theme creates a Home link in the default created menu, that when clicked leads back to your blog's homepage. If however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
da: Som standard opretter temaet et Hjem-link i den standard oprettede menu, som, når der klikkes på det, fører tilbage til din blogs startside. Hvis du imidlertid bruger en statisk hjemmeside og allerede har oprettet en side kaldet Hjem til brug, vil dette resultere i et dublet link. I dette tilfælde skal du deaktivere denne funktion for at fjerne linket.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
da: Som standard opretter temaet indlægstitler baseret på titlen på dit indlæg og dit blognavn. Hvis du gerne vil gøre din metatitel anderledes end din faktiske posttitel, kan du definere en tilpasset titel for hvert indlæg ved hjælp af brugerdefinerede felter. Denne mulighed skal være aktiveret for at tilpassede titler kan fungere, og du skal vælge et brugerdefineret feltnavn til din titel nedenfor.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
da: Som standard tilføjer temaet ikke nøgleord til din header. De fleste søgemaskiner bruger ikke længere søgeord til at rangere dit websted, men nogle mennesker definerer dem alligevel for en sikkerheds skyld. Hvis du vil tilføje meta-nøgleord til din overskrift, skal du aktivere denne mulighed og udfylde det tilpassede søgeordsfelt nedenfor.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
da: Som standard bruger temaet en kombination af dit blognavn og din blogbeskrivelse, som defineret, da du oprettede din blog, til at oprette dine hjemmesidetitler. Men hvis du vil oprette en brugerdefineret titel, skal du blot aktivere denne mulighed og udfylde det tilpassede titelfelt nedenfor.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
da: Som standard bruger temaet din blogbeskrivelse, som defineret, da du oprettede din blog, til at udfylde metabeskrivelsesfeltet. Hvis du gerne vil bruge en anden beskrivelse, skal du aktivere denne mulighed og udfylde det tilpassede beskrivelsesfelt nedenfor.

en: CSS Class
da: CSS klasse

en: Call To Action
da: Opfordring til handling

en: Callback function: "%s" doesnt exist
da: Tilbagekaldsfunktion: " %s " findes ikke

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URL's all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
da: Kanonikalisering hjælper med at forhindre indeksering af duplikeret indhold af søgemaskiner og kan som et resultat hjælpe med at undgå straf for duplikeret indhold og forringelse af pagerank. Nogle sider kan have forskellige URL, der alle fører til det samme sted. For eksempel domain.com, domain.com/index.html og www.domain.com er alle forskellige URL, der fører til din hjemmeside. Fra en søgemaskines perspektiv kan disse duplikerede URL'er, som også forekommer ofte på grund af tilpassede permalinks, behandles individuelt i stedet for som en enkelt destination. At definere en kanonisk URL fortæller søgemaskinen, hvilken URL du gerne vil bruge officielt. Temaet baserer sine kanoniske URL'er på dine permalinks og domænenavnet, der er defineret på fanen Indstillinger i wp-admin.

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
da: Kanonikalisering hjælper med at forhindre indeksering af duplikeret indhold af søgemaskiner og kan som et resultat hjælpe med at undgå straf for duplikeret indhold og forringelse af pagerank. Nogle sider kan have forskellige URL, der alle fører til det samme sted. For eksempel domain.com, domain.com/index.html og www.domain.com er alle forskellige URL'er, der fører til din hjemmeside. Fra en søgemaskines perspektiv kan disse duplikerede URL'er, som også forekommer ofte på grund af tilpassede permalinks, behandles individuelt i stedet for som en enkelt destination. At definere en kanonisk URL fortæller søgemaskinen, hvilken URL du gerne vil bruge officielt. Temaet baserer sine kanoniske URL'er på dine permalinks og domænenavnet, der er defineret på fanen Indstillinger i wp-admin.

en: Captcha Font Size
da: Captcha skriftstørrelse

en: Captcha Font Style
da: Captcha skrifttypestil

en: Caption
da: Billedtekst

en: Caption Background Color
da: Billedtekst Baggrundsfarve

en: Caption Font Size
da: Billedtekst Skriftstørrelse

en: Caption Font Style
da: Billedtekst Fontstil

en: Caption goes here
da: Billedteksten kommer her

en: Caption title goes here
da: Overskriften på billedteksten kommer her

en: Categories
da: Kategorier

en: Categories:
da: Kategorier:

en: Category
da: Kategori

en: Category Builder
da: Kategoribygger

en: Centered
da: Centreret

en: Change Your API Key
da: Skift din API-nøgle

en: Channel Name
da: Kanalnavn

en: Chat
da: Snak

en: Check and sort the sitemap sections you would like to be displayed.
da: Kontroller og sorter de sitemapsektioner, du gerne vil have vist.

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
da: Marker dette felt, hvis du vil vise metabeskrivelser på kategori-/arkivsider. Beskrivelsen er baseret på den kategoribeskrivelse, du vælger, når du opretter/redigerer din kategori i wp-admin.

en: Choose Categories.
da: Vælg kategorier.

en: Choose From the Most Used Skills
da: Vælg mellem de mest brugte færdigheder

en: Choose Sidebar/Widget Area
da: Vælg Sidepanel/Widget-område

en: Choose a category.
da: Vælg en kategori.

en: Choose a heading style.
da: Vælg en overskriftsstil.

en: Choose a sort method.
da: Vælg en sorteringsmetode.

en: Choose a sort order.
da: Vælg en sorteringsrækkefølge.

en: Choose an Image
da: Vælg et billede

en: Choose button color
da: Vælg knapfarve

en: Choose button type
da: Vælg knaptype

en: Choose categories.
da: Vælg kategorier.

en: Choose title autogeneration method
da: Vælg metode til automatisk generering af titel

en: Choose whether standard or masonry display style for archive pages for tags, author posts, search results.
da: Vælg om standard- eller murværksvisningsstil for arkivsider til tags, forfatterindlæg, søgeresultater.

en: Choose which items to display in the postinfo section
da: Vælg, hvilke elementer der skal vises i postinfo-sektionen

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
da: Vælg ja, hvis du vil have automatisk skyderanimation

en: Circle Counter
da: Cirkeltæller

en: Click here to learn more
da: Klik her for at lære mere

en: Closed Title Font Style
da: Lukket titelskrifttype

en: Code Integration
da: Kode integration

en: Color
da: Farve

en: Column Layout
da: Kolonnelayout

en: Comments
da: Kommentarer

en: Consumer Key
da: Forbrugernøgle

en: Consumer Key:
da: Forbrugernøgle:

en: Consumer Secret
da: Forbrugerhemmelighed

en: Consumer Secret:
da: Forbrugerhemmelighed:

en: Contact Form
da: Kontaktformular

en: Contact Form Map
da: Kontaktformularkort

en: Contact Form Title
da: Kontaktformularens titel

en: Contact Page Template Options
da: Kontaktsideskabelonindstillinger

en: Content
da: Indhold

en: Content Font Size
da: Indholdsskriftstørrelse

en: Content Font Style
da: Indhold skrifttypestil

en: Content goes here
da: Indholdet kommer her

en: Content text or html
da: Indholdstekst eller html

en: Countdown
da: Nedtælling

en: Current Category / Tag / Taxonomy
da: Nuværende kategori / Tag / Taksonomi

en: Current Color
da: Nuværende farve

en: Currently viewing archives from %1$s
da: Viser i øjeblikket arkiver fra %1$s

en: Custom CSS
da: Brugerdefineret CSS

en: Custom Title
da: Brugerdefineret titel

en: Custom field Name to be used for description
da: Brugerdefineret felt Navn, der skal bruges til beskrivelse

en: Custom field Name to be used for keywords
da: Brugerdefineret felt Navn, der skal bruges til søgeord

en: Custom field Name to be used for title
da: Brugerdefineret felt Navn, der skal bruges til titel

en: Dashed
da: Stiplet

en: Date
da: Dato

en: Date Format
da: Datoformat

en: Date format
da: Datoformat

en: Default
da: Standard

en: Default (%s)
da: Standard (%s)

en: Default Category
da: Standard kategori

en: Default Post Format
da: Standard postformat

en: Define a character to separate BlogName and Post title
da: Definer et tegn for at adskille BlogName og Post titel

en: Delicious
da: Lækker

en: Descending
da: Aftagende

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
da: Designet af %1$s | Drevet af %2$s

en: Details Font Style
da: Detaljer Skrifttype

en: Disable this option to remove Google Maps API script from your page. Note: Modules which relies to Google Maps API script such as Maps and Fullwidth Maps are still loaded, but will not work unless you manually add Google Maps API script.
da: Deaktiver denne mulighed for at fjerne Google Maps API-script fra din side. Bemærk: Moduler, der er afhængige af Google Maps API-script, såsom Maps og Fullwidth Maps, er stadig indlæst, men vil ikke fungere, medmindre du manuelt tilføjer Google Maps API-script.

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
da: Deaktiver denne mulighed for at fjerne Google Fonts fra dine Divi Builder sider.

en: Disable top tier dropdown menu links
da: Deaktiver top-tier dropdown menu links

en: Disabled
da: handicappet

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
da: Deaktivering af denne mulighed vil fjerne brødteksten nedenfor fra din blog. Dette giver dig mulighed for at fjerne koden, mens du gemmer den til senere brug.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
da: Deaktivering af denne mulighed vil fjerne overskriftskoden nedenfor fra din blog. Dette giver dig mulighed for at fjerne koden, mens du gemmer den til senere brug.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
da: Deaktivering af denne mulighed vil fjerne den nederste kode nedenfor fra din blog. Dette giver dig mulighed for at fjerne koden, mens du gemmer den til senere brug.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
da: Hvis du deaktiverer denne mulighed, fjernes den enkelte topkode nedenfor fra din blog. Dette giver dig mulighed for at fjerne koden, mens du gemmer den til senere brug.

en: Display # of Tweets:
da: Vis antal tweets:

en: Display Featured Posts Only
da: Vis kun udvalgte indlæg

en: Display Home link
da: Vis startsidelink

en: Display Style
da: Vis stil

en: Display a list of authors.
da: Vis en liste over forfattere.

en: Display a login form.
da: Vis en login-formular.

en: Display ads.
da: Displayannoncer.

en: Display comment date?
da: Vis kommentardato?

en: Display method
da: Visningsmetode

en: Display post categories?
da: Vil du vise indlægskategorier?

en: Display post count
da: Vis antal indlæg

en: Display post date?
da: Vis postdato?

en: Display post thumbnail?
da: Vil du vise indlægsminiature?

en: Display the post's exceprt or full content. If full content, then it will truncate to the more tag if used.
da: Vis indlæggets uddrag eller det fulde indhold. Hvis det er fuldt indhold, afkortes det til mere-tagget, hvis det bruges.

en: Display your follower counts from top social networks
da: Vis antallet af følgere fra de bedste sociale netværk

en: Display your recent tweets.
da: Vis dine seneste tweets.

en: Divi Library
da: Divi Bibliotek

en: Divider
da: Afdeler

en: Divider Height
da: Skillehøjde

en: Divider Position
da: Skilleposition

en: Divider Style
da: Divider stil

en: Divider Weight
da: Divider Vægt

en: Do not display posts that have been displayed on previous modules.
da: Vis ikke indlæg, der er blevet vist på tidligere moduler.

en: Don't Show Author
da: Vis ikke forfatter

en: Don't Show Categories
da: Vis ikke kategorier

en: Don't Show Comment Count
da: Vis ikke antal kommentarer

en: Don't Show Date
da: Vis ikke dato

en: Don't Show Featured Image
da: Vis ikke fremhævet billede

en: Don't Show Ratings
da: Vis ikke bedømmelser

en: Dotted
da: Stiplet

en: Double
da: Dobbelt

en: Drag the marker and the address will be updated automatically. Change the zoom and the zoom level will be saved as well.
da: Træk markøren, og adressen opdateres automatisk. Skift zoom, og zoomniveauet vil også blive gemt.

en: Dribbble
da: Drible

en: Dribbble Profile Url
da: Dribbble-profil- URL

en: Dropdown Menu Animation
da: Rullemenuanimation

en: Dropdown Menu Background Color
da: Rullemenu Baggrundsfarve

en: Dropdown Menu Hover/Active Link Color
da: Rullemenu Hover/Active Link Color

en: Dropdown Menu Line Color
da: Rullemenulinjefarve

en: Dropdown Menu Text Color
da: Rullemenu Tekstfarve

en: Edit Category Layout
da: Rediger kategorilayout

en: Edit Default Layout
da: Rediger standardlayout

en: Edit Home Layout
da: Rediger hjemmelayout

en: Edit Layout
da: Rediger layout

en: Edit Project
da: Rediger projekt

en: Edit Skill
da: Rediger færdighed

en: Effect
da: Effekt

en: Elements
da: Elementer

en: Email
da: E-mail

en: Email field cannot be empty.
da: E-mail-feltet må ikke være tomt.

en: Enable Above Footer - Ad
da: Aktiver Above Footer - Ad

en: Enable Autoplay
da: Aktiver Autoplay

en: Enable Below Header - Ad
da: Aktiver under overskrift - annonce

en: Enable Boxed Layout
da: Aktiver Boxed Layout

en: Enable Header Ad
da: Aktiver overskriftsannonce

en: Enable Responsive Adsense Ad
da: Aktiver responsiv Adsense-annonce

en: Enable Single Post - Above Post - Ad
da: Aktiver enkelt indlæg - over indlæg - annonce

en: Enable Single Post - Below Post - Ad
da: Aktiver enkelt indlæg - under indlæg - annonce

en: Enable body code
da: Aktiver kropskode

en: Enable canonical URL's
da: Aktiver kanoniske URL

en: Enable custom description
da: Aktiver tilpasset beskrivelse

en: Enable custom keywords
da: Aktiver tilpassede søgeord

en: Enable custom title
da: Aktiver tilpasset titel

en: Enable custom titles
da: Aktiver tilpassede titler

en: Enable header code
da: Aktiver overskriftskode

en: Enable meta description
da: Aktiver metabeskrivelse

en: Enable meta descriptions
da: Aktiver metabeskrivelser

en: Enable meta keywords
da: Aktiver meta søgeord

en: Enable single bottom code
da: Aktiver enkelt bundkode

en: Enable single top code
da: Aktiver enkelt topkode

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
da: Aktiver denne mulighed for at få vist knappen Tilbage til toppen, mens du ruller

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
da: Aktiver denne mulighed for at få den jævne rulleeffekt med musehjulet

en: Enable this option to make shortcodes respond to various screen sizes
da: Aktiver denne mulighed for at få kortkoder til at reagere på forskellige skærmstørrelser

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Enabled?
da: Aktiveret?

en: Enabling this option will display an ad above the footer. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
da: Aktivering af denne mulighed vil vise en annonce over sidefoden. Hvis det er aktiveret, skal du udfylde bannerbilledet og destinations- URL nedenfor.

en: Enabling this option will display an ad below the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
da: Aktivering af denne mulighed vil vise en annonce under overskriften. Hvis det er aktiveret, skal du udfylde bannerbilledet og destinations- URL nedenfor.

en: Enabling this option will display an ad in the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
da: Aktivering af denne mulighed vil vise en annonce i overskriften. Hvis det er aktiveret, skal du udfylde bannerbilledet og destinations- URL nedenfor.

en: Enabling this option will display an ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
da: Aktivering af denne mulighed vil vise en annonce nederst på dine indlægssider under indholdet af det enkelte indlæg. Hvis det er aktiveret, skal du udfylde bannerbilledet og destinations- URL nedenfor.

en: Enabling this option will display an ad on the top of your post pages above the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
da: Aktivering af denne mulighed vil vise en annonce øverst på dine indlægssider over indholdet af enkelt indlæg. Hvis det er aktiveret, skal du udfylde bannerbilledet og destinations- URL nedenfor.

en: Enqueue Google Maps Script
da: Sæt Google Maps Script i kø

en: Enter an optional CSS ID to be used for this module. An ID can be used to create custom CSS styling, or to create links to particular sections of your page.
da: Indtast et valgfrit CSS ID, der skal bruges til dette modul. Et ID kan bruges til at oprette tilpasset CSS-styling eller til at oprette links til bestemte sektioner af din side.

en: Enter optional CSS classes to be used for this module. A CSS class can be used to create custom CSS styling. You can add multiple classes, separated with a space.
da: Indtast valgfri CSS klasser, der skal bruges til dette modul. En CSS-klasse kan bruges til at skabe brugerdefineret CSS-styling. Du kan tilføje flere klasser, adskilt med et mellemrum.

en: Enter the App ID
da: Indtast app-id'et

en: Enter the App Secret
da: Indtast apphemmeligheden

en: Enter the URL of your Dribbble Profile.
da: Indtast URL til din Dribbble-profil.

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
da: Indtast URL til din Facebook profil.

en: Enter the URL of your Google+ Profile.
da: Indtast URL til din Google profil.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
da: Indtast URL til din Instagram profil.

en: Enter the URL of your Pinterest Profile.
da: Indtast URL til din Pinterest profil.

en: Enter the URL of your RSS feed.
da: Indtast URL til dit RSS feed.

en: Enter the URL of your Stumbleupon Profile.
da: Indtast URL til din Stumbleupon-profil.

en: Enter the URL of your Tumblr Profile.
da: Indtast URL til din Tumblr-profil.

en: Enter the URL of your Twitter Profile.
da: Indtast URL til din Twitter profil.

en: Enter the URL of your Youtube Profile.
da: Indtast URL til din Youtube profil.

en: Every 1 Day
da: Hver 1 dag

en: Every 12 Hours
da: Hver 12. time

en: Every 3 Days
da: Hver 3. dag

en: Every 3 Hours
da: Hver 3. time

en: Every 7 Days
da: Hver 7. dag

en: Every Hour
da: Hver time

en: Exclude
da: Udelukke

en: Exclude categories from the navigation bar
da: Ekskluder kategorier fra navigationslinjen

en: Exclude pages from the navigation bar
da: Ekskluder sider fra navigationslinjen

en: Extra Category Layout
da: Extra kategorilayout

en: Extra Customizer Settings
da: Extra Customizer-indstillinger

en: Extra Settings
da: Extra indstillinger

en: Extra uses uncombined and unminified CSS files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified CSS files by filtering "et_load_unminified_styles" filter as well.
da: Extra bruger ukombinerede og ikke-minificerede CSS-filer, fordi "SCRIPT_DEBUG"-konstanten på wp-config.php er sat til "true". Andre plugin kan tvinge Extra til at bruge ukombinerede og uminificerede CSS-filer ved også at filtrere "et_load_unminified_styles"-filteret.

en: Extra uses uncombined and unminified javascript files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified javascript files by filtering "et_load_unminified_scripts" filter as well.
da: Extra bruger ukombinerede og uminificerede JavaScript-filer, fordi "SCRIPT_DEBUG" konstant på wp-config.php er blevet sat til "true". Andre plugin kan tvinge Extra til at bruge ukombinerede og uminificerede JavaScript-filer ved også at filtrere "et_load_unminified_scripts"-filteret.

en: Facebook Profile Url
da: Facebook profil URL

en: Fade In
da: Fade ind

en: Fade In From Bottom
da: Fade ind fra bunden

en: Fade In From Left
da: Fade ind fra venstre

en: Fade In From Right
da: Fade ind fra højre

en: Fade In From Top
da: Fade ind fra toppen

en: Favorite
da: Favorit

en: Featured
da: Udvalgte

en: Featured Post
da: Udvalgt indlæg

en: Featured Posts Slider
da: Udvalgte indlæg skyder

en: Filter Font Size
da: Filterskriftstørrelse

en: Filter Font Style
da: Filtrer skrifttypestil

en: Filterable Portfolio
da: Filtrerbar portefølje

en: Fixed Navigation Bar
da: Fast navigationslinje

en: Fixed Navigation Settings
da: Faste navigationsindstillinger

en: Flip In Horizontally
da: Vend ind vandret

en: Flip In Vertically
da: Vend lodret ind

en: Follow @%s
da: Følg @ %s

en: Follow Font & Icon Size
da: Følg skrifttype og ikonstørrelse

en: Follow Us
da: Følg os

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Style
da: Skrifttype

en: Footer
da: Sidefod

en: Footer Credit Text Color
da: Sidefod Credit Tekstfarve

en: Footer Credit Text Size
da: Sidefod Kredit tekststørrelse

en: Footer Elements
da: Sidefodselementer

en: Footer Menu
da: Sidefodsmenu

en: Footer Menu Active Link Color
da: Sidefodmenu Aktiv linkfarve

en: Footer Menu Font Style
da: Sidefodmenu Skrifttypestil

en: Footer Menu Letter Spacing
da: Sidefodmenu Bogstavafstand

en: Footer Menu Link Color
da: Footer Menu Link Farve

en: Footer Menu Text Size
da: Sidefodmenu Tekststørrelse

en: Footer Settings
da: Indstillinger for sidefod

en: Footer Sidebar
da: Sidebjælke sidefod

en: Footer Sidebar Left
da: Sidefod Sidebjælke venstre

en: Footer Sidebar Middle
da: Sidebjælke i midten

en: Footer Sidebar Middle Left
da: Sidefod Sidebjælke midt til venstre

en: Footer Sidebar Middle Right
da: Sidefod Sidebjælke midt til højre

en: Footer Sidebar Right
da: Sidebjælke højre

en: Form submission error, please refresh and try again.
da: Fejl ved indsendelse af formular. Opdater venligst og prøv igen.

en: Front page displays
da: Forsiden vises

en: Fullwidth Slider
da: Fuldbredde skyder

en: Gallery
da: Galleri

en: Gallery Format Options
da: Indstillinger for galleriformat

en: General
da: Generel

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Global Accent Color
da: Global accentfarve

en: Google +
da: Google

en: Google API Key
da: Google API nøgle

en: Google API key. You can find all the info on how to obtain one here: %s
da: Google API nøgle. Du kan finde alle oplysninger om, hvordan du får en her: %s

en: Google Fonts subsets
da: Google Fonts undersæt

en: Google+
da: Google

en: Google+ Profile Url
da: Google + profil URL

en: Google+ User Id
da: Google + bruger-id

en: Groove
da: Rille

en: Header & Navigation Settings
da: Overskrift og navigationsindstillinger

en: Header Elements Settings
da: Indstillinger for sidehovedelementer

en: Header Font Size
da: Overskrift skriftstørrelse

en: Header Font Style
da: Header skrifttypestil

en: Header Format Settings
da: Indstillinger for sidehovedformat

en: Header Text
da: Overskriftstekst

en: Header Text Color
da: Sidehoved tekstfarve

en: Heading Font
da: Overskrift skrifttype

en: Heading Font Style
da: Overskrift skrifttype

en: Heading Line Height
da: Kurslinjehøjde

en: Heading Style
da: Overskriftsstil

en: Heading Text Color
da: Overskrift Tekstfarve

en: Heading Text Size
da: Overskrift Tekststørrelse

en: Help
da: Hjælp

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
da: Her kan du tilføje tilpasset CSS for at tilsidesætte eller udvide standard stilarter.

en: Here you can change Global Accent Color that is used on all pages of your site.
da: Her kan du ændre Global Accent Color, der bruges på alle sider på dit websted.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
da: Her kan du ændre, hvilket tegn der adskiller din blogtitel og indekssidenavn, når du bruger autogenererede indlægstitler. Fælles værdier er | eller -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
da: Her kan du ændre, hvilket tegn der adskiller din blogtitel og indlægsnavn, når du bruger autogenererede indlægstitler. Fælles værdier er | eller -

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
da: Her kan du vælge, hvordan dine titler på indekssider genereres. Du kan ændre, hvilken rækkefølge dit blognavn og indekstitel vises, eller du kan fjerne blognavnet helt fra titlen.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area for WooCommerce pages.
da: Her kan du vælge standardsidebjælken/widgetområdet til WooCommerce sider.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area.
da: Her kan du vælge standard sidebjælke/widgetområde.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar for WooCommerce pages.
da: Her kan du vælge standardplaceringen af sidebjælken til WooCommerce sider.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar.
da: Her kan du vælge sidebjælkens standardplacering.

en: Here you can choose the refresh period used for the social network follower counts widget.
da: Her kan du vælge den opdateringsperiode, der bruges til widgetten for antallet af følgere på det sociale netværk.

en: Here you can choose to display the Dribbble Icon on your homepage.
da: Her kan du vælge at vise Dribbble-ikonet på din hjemmeside.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
da: Her kan du vælge at vise Facebook-ikonet på din hjemmeside.

en: Here you can choose to display the Google+ Icon on your homepage.
da: Her kan du vælge at vise Google +-ikonet på din startside.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
da: Her kan du vælge at vise Instagram-ikonet på din hjemmeside.

en: Here you can choose to display the Pinterest Icon on your homepage.
da: Her kan du vælge at vise Pinterest-ikonet på din hjemmeside.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
da: Her kan du vælge at få vist RSS-ikonet.

en: Here you can choose to display the Stumbleupon Icon on your homepage.
da: Her kan du vælge at vise Stumbleupon-ikonet på din hjemmeside.

en: Here you can choose to display the Tumblr Icon on your homepage.
da: Her kan du vælge at vise Tumblr-ikonet på din hjemmeside.

en: Here you can choose to display the Twitter Icon.
da: Her kan du vælge at vise Twitter-ikonet.

en: Here you can choose to display the Youtube Icon on your homepage.
da: Her kan du vælge at vise Youtube-ikonet på din hjemmeside.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
da: Her kan du vælge at fjerne bestemte kategorier fra navigationsmenuen. Alle kategorier markeret med et X vises ikke i din navigationslinje.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
da: Her kan du vælge at fjerne bestemte sider fra navigationsmenuen. Alle sider markeret med et X vises ikke i din navigationslinje.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
da: Her kan du vælge at vende den rækkefølge, som dine kategorilinks vises. Du kan vælge mellem stigende og faldende.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
da: Her kan du vælge at ændre rækkefølgen, som dine siders links vises. Du kan vælge mellem stigende og faldende.

en: Here you can choose to sort your pages links.
da: Her kan du vælge at sortere dine siders links.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on archive pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
da: Her kan du vælge, hvilke emner der skal vises i postinfo-sektionen på arkivsider. Dette er området, normalt under indlægstitlen, som viser grundlæggende oplysninger om dit indlæg. De fremhævede elementer vist nedenfor vises.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
da: Her kan du vælge, hvilke elementer der skal vises i postinfo-sektionen på enkelte indlægssider. Dette er området, normalt under indlægstitlen, som viser grundlæggende oplysninger om dit indlæg. De fremhævede elementer vist nedenfor vises.

en: Here you can choose which sharing icons/options to display. All options marked with an X will not appear.
da: Her kan du vælge, hvilke delingsikoner/muligheder der skal vises. Alle muligheder markeret med et X vises ikke.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
da: Her kan du definere, om du vil vise "læs mere"-link efter uddragene eller ej.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
da: Her kan du angive, hvor mange WooCommerce produkter, der vises på arkivsiden. Denne mulighed fungerer uafhængigt af Indstillinger > Læseindstillinger i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
da: Her kan du angive, hvor mange nyere artikler, der vises på arkivsiderne. Denne mulighed fungerer uafhængigt af Indstillinger > Læseindstillinger i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
da: Her kan du angive, hvor mange nyere artikler, der vises på siden Kategori. Denne mulighed fungerer uafhængigt af Indstillinger > Læseindstillinger i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
da: Her kan du angive, hvor mange nyere artikler, der vises på søgeresultatsiderne. Denne mulighed fungerer uafhængigt af Indstillinger > Læseindstillinger i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
da: Her kan du angive, hvor mange nyere artikler, der vises på tag-siderne. Denne mulighed fungerer uafhængigt af Indstillinger > Læseindstillinger i wp-admin.

en: Here you can provide destination url
da: Her kan du angive destinations URL

en: Here you can provide image url
da: Her kan du angive billed- URL

en: Hex Value
da: Hex værdi

en: Hide Author Box
da: Skjul forfatterboks

en: Hide Featured Image on Post
da: Skjul fremhævet billede på Post

en: Hide Logo Image
da: Skjul logobillede

en: Hide Navigation Until Scroll
da: Skjul navigation, indtil rul

en: Hide Post Rating
da: Skjul indlægsbedømmelse

en: Hide Project Categories
da: Skjul projektkategorier

en: Hide Project Titles
da: Skjul projekttitler

en: Hide Related Posts
da: Skjul relaterede indlæg

en: Hide Title &amp; Meta on Post
da: Skjul titel og meta på indlæg

en: Hide empty categories
da: Skjul tomme kategorier

en: Highest Rated
da: Højest vurderede

en: Home
da: Hjem

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Homepage Basic
da: Hjemmeside Basic

en: Homepage SEO
da: Hjemmeside SEO

en: Homepage custom title (if enabled)
da: Hjemmeside tilpasset titel (hvis aktiveret)

en: Homepage meta description (if enabled)
da: Hjemmeside-metabeskrivelse (hvis aktiveret)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
da: Startside meta søgeord (hvis aktiveret)

en: Hover Overlay Color
da: Hover Overlay Farve

en: Hover Overlay Icon Color
da: Hover Overlay Ikon Farve

en: Hover Overlay Icon Picker
da: Overlay-ikonvælger

en: Hover/Active Link Color
da: Hover/Active Link-farve

en: Icon
da: Ikon

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
da: Hvis brugerdefinerede titler er deaktiveret, skal du vælge autogenereringsmetode

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
da: Hvis du ikke bruger cutsom post-titler, kan du stadig have kontrol over, hvordan dine titler genereres. Her kan du vælge, hvilken rækkefølge du vil have din posttitel og blognavn vist, eller du kan fjerne blognavnet fra titlen helt.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
da: Hvis du ikke bruger cutsom post-titler, kan du stadig have kontrol over, hvordan dine titler genereres. Her kan du vælge, hvilken rækkefølge du vil have din posttitel og blognavn vist, eller du kan fjerne blognavnet fra titlen helt.

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
da: Hvis du har aktiveret brugerdefinerede titler, kan du tilføje din tilpassede titel her. Uanset hvad du skriver her vil blive placeret mellem < title >< /title > tags i header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
da: Hvis du har aktiveret metabeskrivelser, kan du tilføje din tilpassede beskrivelse her.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
da: Hvis du har aktiveret meta søgeord, kan du tilføje dine tilpassede søgeord her. Nøgleord skal adskilles af koma. For eksempel: wordpress, temaer, skabeloner, elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
da: Hvis du gerne vil have, at der skal vises kategorier i din navigationslinje, som ikke har nogen indlæg i dem, så deaktiver denne mulighed. Som standard er tomme kategorier skjult

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
da: Hvis du gerne vil tilføje en metabeskrivelse til dit indlæg, kan du gøre det ved at bruge tilpassede felter. Denne mulighed skal være aktiveret, for at beskrivelser kan vises på indlægssider. Du kan tilføje din metabeskrivelse ved hjælp af brugerdefinerede felter baseret på det brugerdefinerede feltnavn, du definerer nedenfor.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
da: Hvis du gerne vil tilføje meta søgeord til dit indlæg, kan du gøre det ved at bruge tilpassede felter. Denne mulighed skal være aktiveret for at søgeord kan vises på indlægssider. Du kan tilføje dine meta-nøgleord ved hjælp af tilpassede felter baseret på det tilpassede feltnavn, du definerer nedenfor.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
da: Hvis du vil fjerne rullemenuerne fra kategorinavigationslinjen, skal du deaktivere denne funktion.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
da: Hvis du vil fjerne rullemenuerne fra sidenavigationslinjen, skal du deaktivere denne funktion.

en: If you would like to use your own custom favicon image click the Upload Image button.
da: Hvis du gerne vil bruge dit eget brugerdefinerede favicon-billede, skal du klikke på knappen Upload billede.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
da: Hvis du gerne vil bruge dit eget brugerdefinerede logobillede, klik på knappen Upload billede.

en: Ignore Displayed Posts
da: Ignorer viste indlæg

en: Image
da: Billede

en: Image Alt Text
da: Billede Alt tekst

en: Image Alt Text:
da: Billed alt tekst:

en: Image Height
da: Billedhøjde

en: Image URL
da: Billed URL

en: Image Url
da: Billed URL

en: Image Url:
da: Billed URL:

en: Image Width
da: Billedbredde

en: Image doesn't exist
da: Billedet findes ikke

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
da: I nogle tilfælde vil brugere gerne oprette overordnede kategorier eller links som pladsholdere for at holde en liste over underordnede links eller kategorier. I dette tilfælde er det ikke ønskeligt at have de overordnede links til at føre nogen steder, men i stedet kun tjene en organisatorisk funktion. Aktivering af denne indstilling vil fjerne links fra alle overordnede sider/kategorier, så de ikke fører nogen steder hen, når der klikkes på dem.

en: Inactive Footer Sidebar
da: Inaktiv sidebjælke sidefod

en: Inactive Tab Background Color
da: Inaktiv fanebaggrundsfarve

en: Index Page SEO
da: Indeksside SEO

en: Input Field Padding
da: Indtastningsfeltpolstring

en: Input Font Size
da: Indtast skriftstørrelse

en: Input Font Style
da: Indtast skrifttypestil

en: Input adsense code
da: Indtast adsense-kode

en: Input advertisement destination url
da: Indtast annoncens destinations URL

en: Input advertisement image
da: Indtast annoncebillede

en: Inset
da: Indsat

en: Instagram Profile Url
da: Instagram Profil URL

en: Invalid post
da: Ugyldigt indlæg

en: Italic
da: Kursiv

en: Join Now
da: Deltag nu

en: Latest
da: Seneste

en: Layout Settings
da: Layoutindstillinger

en: Layout Usage
da: Layoutbrug

en: Leave a Reply to %s
da: Efterlad et svar til %s

en: Leave a reply
da: Efterlad et Svar

en: Left
da: Venstre

en: Left to Right
da: Venstre til højre

en: Left/Right
da: Venstre højre

en: Left/Right or Centered?
da: Venstre/højre eller centreret?

en: Length of the title need to be limited to prevent inappropriate caption height in narrow column
da: Titlens længde skal begrænses for at forhindre upassende billedteksthøjde i smal kolonne

en: Letter Spacing
da: Bogstavafstand

en: Limit
da: Begrænse

en: Link Format Options
da: Linkformatindstillinger

en: Link Title
da: Link titel

en: Link Url:
da: Link URL:

en: Link text
da: Linktekst

en: List Meta
da: Liste Meta

en: List Title
da: Listens titel

en: Loading
da: Indlæser

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Login
da: Log på

en: Logo Height
da: Logohøjde

en: Logout
da: Log ud

en: Lost my Password
da: Mistet mit kodeord

en: Magazine Homepage
da: Magasinets hjemmeside

en: Main Body
da: Hovedlegeme

en: Main Meta
da: Hoved Meta

en: Main Post Area
da: Hovedpostområde

en: Main Post Entry
da: Hovedpostindlæg

en: Main Post Excerpt
da: Hovedindlægsuddrag

en: Main Post Meta
da: Hovedindlæg Meta

en: Main Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
da: Metaikoner for hovedindlæg (bedømmelse og kommentar)

en: Main Post Overlay
da: Hovedpostoverlejring

en: Main Post Overlay Icon
da: Hovedpostoverlejringsikon

en: Main Post Title
da: Hovedindlæggets titel

en: Main Sidebar
da: Hovedsidebjælke

en: Main Title
da: Hovedtitel

en: Make Fullwidth
da: Lav fuld bredde

en: Map
da: Kort

en: Map Format Options
da: Indstillinger for kortformat

en: Map Pin Address
da: Kort PIN-adresse

en: Masonry
da: Murværk

en: Masonry Blog Category
da: Murer Blog Kategori

en: Masonry Blog Category With Featured Posts
da: Murer Blog Kategori Med Udvalgte Indlæg

en: Masonry Blog Homepage
da: Murer Blog Hjemmeside

en: Max Width
da: Max bredde

en: Max. Title Characters
da: Maks. Titelkarakterer

en: Maximum 200
da: Maksimalt 200

en: Mega Menu 2 Featured and Recent List
da: Mega Menu 2 Udvalgte og seneste liste

en: Mega Menu 3 Featured
da: Mega Menu 3 Udvalgte

en: Mega Menu List
da: Mega menuliste

en: Menu Height
da: Menuhøjde

en: Message
da: Besked

en: Meta Font Size
da: Meta skriftstørrelse

en: Meta Font Style
da: Meta skrifttypestil

en: Minify And Combine CSS Files
da: Formindsk og kombiner CSS-filer

en: Minify And Combine Javascript Files
da: Formindsk og kombiner Javascript-filer

en: Module Customizer
da: Modultilpasning

en: Module Head
da: Modulhoved

en: Module Header
da: Moduloverskrift

en: Module Subheader
da: Modulunderoverskrift

en: Most Popular
da: Mest populære

en: Most Recent
da: Seneste

en: Name
da: Navn

en: Name Font Style
da: Navn skrifttypestil

en: Name displayed internally in builder for this ad
da: Navn, der vises internt i builder for denne annonce

en: Name field cannot be empty.
da: Navnefeltet må ikke være tomt.

en: Nav Arrow Background Color
da: Nav pil baggrundsfarve

en: Nav Arrow Color
da: Nav pil farve

en: Nav Icon
da: Nav ikon

en: Nav Icon Hover
da: Nav Ikon Hover

en: New Category Layout
da: Nyt kategorilayout

en: New Message From %1$s%2$s: %3$s
da: Ny besked fra %1$s %2$s: %3$s

en: New Project
da: Nyt projekt

en: New Skill Name
da: Nyt færdighedsnavn

en: New Tab
da: Ny fane

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Nyere kommentarer <span class="meta-nav">→</span>

en: Next
da: Næste

en: Next &raquo;
da: Næste "

en: Next Tab
da: Næste faneblad

en: No
da: Ingen

en: No Animation
da: Ingen animation

en: No Mega Menu
da: Ingen Mega Menu

en: No Sidebar
da: Ingen sidebjælke

en: No Skills Found
da: Ingen færdigheder fundet

en: No Video Found
da: Ingen video fundet

en: No available options.
da: Ingen tilgængelige muligheder.

en: No sidebar, single column view with Project Details box below content
da: Ingen sidebjælke, enkelt kolonnevisning med boksen Projektdetaljer under indholdet

en: Nothing found
da: Intet fundet

en: Nothing found in Trash
da: Der blev ikke fundet noget i papirkurven

en: Number Counter
da: Nummertæller

en: Number Font Size
da: Antal skriftstørrelse

en: Number Font Style
da: Nummer skrifttype

en: Number of Posts displayed on Archive pages
da: Antal indlæg vist på arkivsider

en: Number of Posts displayed on Category page
da: Antal indlæg vist på kategorisiden

en: Number of Posts displayed on Search pages
da: Antal indlæg vist på søgesider

en: Number of Posts displayed on Tag pages
da: Antal indlæg vist på tagsider

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
da: Antal produkter vist på WooCommerce arkivsider

en: Number of comments to show:
da: Antal kommentarer, der skal vises:

en: Number of dropdown tiers shown
da: Antal viste dropdown-niveauer

en: Number of posts to show:
da: Antal indlæg, der skal vises:

en: OR
da: ELLER

en: Only display featured posts.
da: Vis kun fremhævede indlæg.

en: Open Project URL in new window
da: Åbn Project URL i nyt vindue

en: Open link in new window
da: Åbn link i nyt vindue

en: Options
da: Muligheder

en: Order Category Links by Ascending/Descending
da: Bestil kategorilinks efter stigende/faldende

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
da: Bestil siders links efter stigende/faldende

en: Our Authors
da: Vores forfattere

en: Outset
da: Begyndelsen

en: Overlay
da: Overlejring

en: PASSWORD
da: ADGANGSKODE

en: Padding
da: Polstring

en: Page IDs, separated by commas.
da: Side-id'er, adskilt af kommaer.

en: Page Name
da: Sidenavn

en: Page not found
da: Siden blev ikke fundet

en: Pages
da: sider

en: Pages:
da: Sider:

en: Pagination
da: Sideinddeling

en: Pagination Active Background Color
da: Sideinddeling aktiv baggrundsfarve

en: Pagination Active Color
da: Sideinddeling aktiv farve

en: Pagination Background
da: Pagineringsbaggrund

en: Pagination Background Color
da: Sideinddeling baggrundsfarve

en: Pagination Color
da: Pagineringsfarve

en: Pagination Item
da: Sideinddelingselement

en: Pagination Item Active
da: Sideinddelingselement er aktivt

en: Parent Skill
da: Forældrefærdighed

en: Parent Skill:
da: Forældrefærdigheder:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
da: Indsæt billed- URL her, hvis du vælger skydertypen "billeder".

en: Percent Font Size
da: Procent skriftstørrelse

en: Percent Font Style
da: Procent skrifttype

en: Pinterest Profile Url
da: Pinterest profil URL

en: Place your adsense code here.
da: Placer din adsense-kode her.

en: Please enter a valid email address.
da: Indtast venligst en gyldig e-mailadresse.

en: Popular
da: Populær

en: Popular Skills
da: Populære færdigheder

en: Portfolio Page Template Options
da: Indstillinger for porteføljesideskabelon

en: Portrait Border Radius
da: Portrætgrænseradius

en: Post
da: Stolpe

en: Post Background Color
da: Post baggrundsfarve

en: Post Caption
da: Indlægstekst

en: Post Comment
da: Skriv kommentar

en: Post Entry
da: Indlæg indlæg

en: Post Excerpt
da: Indlægsuddrag

en: Post Featured Image
da: Indlæg fremhævet billede

en: Post Format Audio Player
da: Post-format lydafspiller

en: Post Format Audio Wrapper
da: Post-format lydindpakning

en: Post Format Gallery Nav
da: Postformat Galleri Nav

en: Post Format Gallery Nav Hover
da: Indlægsformat Galleri Nav Hover

en: Post Format Gallery Nav Icon
da: Indlægsformat Galleri Nav-ikon

en: Post Format Gallery Nav Icon Hover
da: Indlægsformat Galleri Nav Ikon Hover

en: Post Format Icon
da: Postformatikon

en: Post Format Icon Background Color
da: Postformatikon Baggrundsfarve

en: Post Format Link Background
da: Indlægsformat linkbaggrund

en: Post Format Quote Background
da: Indlægsformat Citatbaggrund

en: Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
da: Post-meta-ikoner (bedømmelse og kommentar)

en: Post Overlay Icon
da: Post Overlay-ikon

en: Post Read More
da: Indlæg Læs mere

en: Post Read More Icon
da: Ikon for indlæg Læs mere

en: Post Review Score Bar
da: Scorelinje for indlægsanmeldelser

en: Post Title
da: Indlægs titel

en: Post Title Font Size
da: Indlægstitel Skriftstørrelse

en: Post Title Font Style
da: Skrifttypestil for indlægstitel

en: Post info section
da: Indlæg info sektion

en: Post not found
da: Indlægget blev ikke fundet

en: Posted by %s
da: Indsendt af %s

en: Posts
da: Indlæg

en: Posts By: %s
da: Indlæg af: %s

en: Posts Carousel
da: Indlæg Karrusel

en: Posts Limit
da: Indlægsgrænse

en: Posts List Area
da: Indlægslisteområde

en: Posts List Entry
da: Indlægsliste

en: Posts List Meta
da: Indlægsliste Meta

en: Posts List Meta Icon
da: Meta-ikon for indlægsliste

en: Posts List Thumbnail
da: Indlægsliste Thumbnail

en: Posts List Title
da: Titel på indlægsliste

en: Posts Per Page
da: Indlæg pr. side

en: Posts by %s
da: Indlæg af %s

en: Previous
da: Tidligere

en: Previous Tab
da: Forrige faneblad

en: Price Font Size
da: Pris Skriftstørrelse

en: Price Font Style
da: Pris skrifttype

en: Pricing Table
da: Pristabel

en: Primary Heading
da: Primær overskrift

en: Primary Heading: Category Name, Sub Heading: Filter
da: Primær overskrift: Kategorinavn, Underoverskrift: Filter

en: Primary Heading: Filter, Sub Heading: Category Name
da: Primær overskrift: Filter, Underoverskrift: Kategorinavn

en: Primary Menu
da: Primær menu

en: Primary Menu Bar Settings
da: Indstillinger for primær menulinje

en: Product Name Font Size
da: Produktnavn Skriftstørrelse

en: Product Name Font Style
da: Produktnavn Skrifttype

en: Project Categories
da: Projektkategorier

en: Project Description:
da: Projekt Beskrivelse:

en: Project Details
da: Projektdetaljer

en: Project Details Location
da: Projektdetaljer Placering

en: Project Details Title
da: Projektdetaljer Titel

en: Project Details box as sidebar
da: Projektdetaljer boks som sidebjælke

en: Project Details:
da: Projektdetaljer:

en: Project Gallery
da: Projektgalleri

en: Project Sidebar
da: Projektsidebjælke

[ctx: Project Skill name]
en: Project Skills
da: Projektfærdigheder

en: Project Skills
da: Projektfærdigheder

en: Project URL
da: Projekt URL

en: Project URL Text
da: Projekt URL-tekst

[ctx: Project skill singular name]
en: Project Skill
da: Projektfærdighed

en: Quote
da: Citere

en: Quote Attribution
da: Citattilskrivning

en: Quote Format Options
da: Indstillinger for tilbudsformat

en: Quote Text
da: Citat tekst

en: RSS Icon Url
da: RSS-ikon URL

en: Rate:
da: Sats:

en: Rating (%):
da: Bedømmelse (%):

en: Rating: %0.2f
da: Bedømmelse: %0.2f

en: Ratings
da: Bedømmelser

en: Re-Authorize
da: Genautoriser

en: Read Extra Documentation
da: Læs Extra dokumentation

en: Read More
da: Læs mere

en: Read More Button
da: Læs mere knap

en: Recent
da: Nylig

en: Recent Comments
da: Seneste kommentarer

en: Recent Posts
da: Seneste indlæg

en: Recent Reviews
da: Seneste anmeldelser

en: Recent Tweets
da: Seneste tweets

en: Recent Videos
da: Seneste videoer

en: Related Posts
da: Relaterede indlæg

en: Remove Drop Shadow
da: Fjern Drop Shadow

en: Remove Vertical Divider
da: Fjern lodret skillevæg

en: Reply
da: Svar

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset to Defaults
da: Nulstil til standarder

en: Review
da: Anmeldelse

en: Review Box Contents
da: Gennemgå boksens indhold

en: Review Box Title
da: Gennemgå bokstitel

en: Ridge
da: Ryg

en: Right
da: Højre

en: Right to Left
da: Højre til venstre

en: Role Editor
da: Rolleredaktør

en: Sale Badge Font Size
da: Salg Badge Skriftstørrelse

en: Sale Badge Font Style
da: Salg Badge Font Style

en: Sale Price Font Size
da: Udsalgspris Skriftstørrelse

en: Sale Price Font Style
da: Udsalgspris skrifttypestil

en: Sample Post Title
da: Eksempel på posttitel

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Scale In From Center
da: Skala ind fra midten

en: Scale In From Left
da: Skala ind fra venstre

en: Scale In From Right
da: Skala ind fra højre

en: Score %1$d%%
da: Score %1$d %%

en: Search Layouts
da: Søg Layouts

en: Search Project Skills
da: Søg projektfærdigheder

en: Search Projects
da: Søg projekter

en: Search Results for: %s
da: Søgeresultater for: %s

en: Search results for "%s"
da: Søgeresultater for " %s "

en: Search, Cart, & Icon Background Color
da: Søg, kurv og ikon baggrundsfarve

en: Search, Cart, & Icon Letter Spacing
da: Søg, kurv og ikonbogstavafstand

en: Search, Cart, & Icon Text Color
da: Søg, kurv og ikontekstfarve

en: Search, Cart, & Icon Text Size
da: Søg, kurv og ikontekststørrelse

en: Secondary Menu
da: Sekundær menu

en: Secondary Menu Bar Settings
da: Indstillinger for sekundær menulinje

en: Select
da: Vælg

en: Select Animation Effect
da: Vælg Animationseffekt

en: Select Page
da: Vælg Side

en: Select Slider Type here
da: Vælg Slider Type her

en: Select between expanded and closed state
da: Vælg mellem udvidet og lukket tilstand

en: Select yes if the link should be opened in a new window
da: Vælg ja, hvis linket skal åbnes i et nyt vindue

en: Send
da: Sende

en: Send Email to
da: Send e-mail til

en: Separate Skills with Commas
da: Adskil færdigheder med kommaer

en: Set as Image
da: Indstil som billede

en: Share "%s" via %s
da: Del " %s " via %s

en: Share:
da: Del:

en: Sharing Icons to Display
da: Dele ikoner til visning

en: Shop
da: Butik

en: Short description
da: Kort beskrivelse

en: Shortcodes
da: Kortkoder

en: Show Author
da: Vis forfatter

en: Show Author Box
da: Vis forfatterboks

en: Show Categories
da: Vis kategorier

en: Show Comment Count
da: Vis antal kommentarer

en: Show Comments
da: Vis kommentarer

en: Show Date
da: Vis dato

en: Show Divider
da: Vis skillelinje

en: Show Dribbble Icon
da: Vis Dribbel-ikon

en: Show Excerpt
da: Vis uddrag

en: Show Facebook Icon
da: Vis Facebook-ikon

en: Show Featured Image
da: Vis udvalgt billede

en: Show Full Content
da: Vis hele indholdet

en: Show Google+ Icon
da: Vis Google + ikon

en: Show Instagram Icon
da: Vis Instagram ikon

en: Show Pagination
da: Vis sideinddeling

en: Show Pinterest Icon
da: Vis Pinterest ikon

en: Show Post Count
da: Vis antal indlæg

en: Show Posts Count
da: Vis antal indlæg

en: Show RSS Icon
da: Vis RSS-ikon

en: Show Rating
da: Vis vurdering

en: Show Ratings
da: Vis bedømmelser

en: Show Read More Button
da: Vis Læs mere-knap

en: Show Related Posts
da: Vis relaterede indlæg

en: Show Search Bar
da: Vis søgelinje

en: Show Social Icons
da: Vis sociale ikoner

en: Show Stumbleupon Icon
da: Vis Stumbleupon-ikonet

en: Show Top Border?
da: Vis øverste kant?

en: Show Trending Bar
da: Vis trendlinje

en: Show Tumblr Icon
da: Vis Tumblr-ikon

en: Show Twitter Icon
da: Vis Twitter-ikon

en: Show WooCommerce Cart
da: Vis WooCommerce vogn

en: Show Youtube Icon
da: Vis Youtube ikon

en: Show author box
da: Vis forfatterboks

en: Show comments on pages
da: Vis kommentarer på sider

en: Show comments on posts
da: Vis kommentarer til indlæg

en: Show dropdown menus
da: Vis rullemenuer

en: Show related posts
da: Vis relaterede indlæg

en: Sidebar
da: Sidebjælke

en: Sidebar Location
da: Sidebjælkeplacering

en: Sidebar Width
da: Sidebjælkebredde

en: Sidebar location
da: Sidebar placering

en: Sidebar, Project Details box below content
da: Sidebjælke, boks med projektdetaljer under indholdet

en: Sidebar/Widget Area
da: Sidebar/widget-område

en: Single Page Layout
da: Enkeltsidelayout

en: Single Post Layout
da: Enkelt indlægs layout

en: Single Post Page SEO
da: SEO med enkelt indlæg

en: Sitemap Page Template Options
da: Indstillinger for sitemapsideskabeloner

en: Sitemap Sections Display
da: Visning af sitemapsektioner

en: Sizing
da: Dimensionering

en: Skills:
da: Færdigheder:

en: Slide In Horizontally
da: Skub ind vandret

en: Slide In Vertically
da: Skub lodret ind

en: Slider
da: Skyder

en: Smooth Scrolling
da: Glat rulning

en: Social Follow
da: Social Følg

en: Social Icons Color
da: Sociale ikoner farve

en: Social Icons Size
da: Sociale ikoner Størrelse

en: Social Media Links
da: Links til sociale medier

en: Social Media Networks
da: Sociale medier netværk

en: Social Network Follower Count Refresh
da: Opdater antallet af følgere på det sociale netværk

en: Social Network Icon Size
da: Social Network Ikon Størrelse

en: Sorry, No Posts Found
da: Beklager, ingen indlæg fundet

en: Sorry, no posts found.
da: Beklager, ingen indlæg fundet.

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
da: Sorter kategorier Links efter Navn/ID/Slug/Tal/Termgruppe

en: Sort Method
da: Sorteringsmetode

en: Sort Order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Sort Pages Links
da: Sorter siders links

en: Standard Blog Category
da: Standard blogkategori

en: Standard Blog Category With Featured Posts
da: Standard blogkategori med udvalgte indlæg

en: Standard Blog Homepage
da: Standard bloghjemmeside

en: Standard or Masonry Style for Archive Pages
da: Standard eller murværksstil til arkivsider

en: Star
da: Stjerne

en: Start on New Line
da: Start på ny linje

en: Start on New Line?
da: Start på New Line?

en: Start the ad's output on a new line?
da: Vil du starte annoncens output på en ny linje?

en: State
da: Stat

en: Stumbleupon Profile Url
da: Stumbleupon profil URL

en: Sub Heading
da: Underoverskrift

en: Subheader
da: Underoverskrift

en: Subheader Font Size
da: Underoverskrift Skriftstørrelse

en: Subheader Font Style
da: Skrifttype underoverskrift

en: Subject
da: Emne

en: Subscribe
da: Abonner

en: Summary
da: Resumé

en: Summary Title
da: Overskriftstitel

en: Tab Content
da: Faneindhold

en: Tab Item
da: Faneelement

en: Tab Item Active
da: Faneelement er aktivt

en: Tab Item Hover
da: Faneelement svæv

en: Tab Settings
da: Faneindstillinger

en: Tab Text
da: Fanetekst

en: Tabbed Posts
da: Indlæg med faner

en: Tabs
da: Faner

en: Tabs Background
da: Baggrund for faner

en: Testimonial
da: Udtalelse

en: Text
da: Tekst

en: Text Color
da: Tekst farve

en: Text Size
da: Tekststørrelse

en: Text for the header of the module. Leave blank for no header for the module.
da: Tekst til modulets overskrift. Lad stå tomt for ingen header for modulet.

en: Thanks for contacting us.
da: Tak, fordi du kontakter os.

en: The Ad HTML, if not using the Image URL and Link above.
da: Annonce-HTML, hvis den ikke bruger URL og linket ovenfor.

en: The Map feature uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map feature, please make sure you have added your API key inside the Extra Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
da: Kortfunktionen bruger Google Maps API og kræver en gyldig Google API-nøgle for at fungere. Før du bruger kortfunktionen, skal du sørge for, at du har tilføjet din API-nøgle i panelet Extra temaindstillinger. Lær mere om, hvordan du opretter din Google API nøgle <a href="%1$s" target="_blank">her</a>.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
da: Maps-modulet bruger Google Maps API og kræver en gyldig Google API nøgle for at fungere. Før du bruger kortmodulet, skal du sørge for, at du har tilføjet din API-nøgle her. Lær mere om, hvordan du opretter din Google API nøgle <a target="_blank" href="%1$s">her</a>.

en: The URL of the video from a <a href="%s" target="_blank">Supported oEmbed Video Provider</a>, or URL of any video. Click "Add Video URL" to add more file types. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc)
da: URL til videoen fra en <a href="%s" target="_blank">Understøttet oEmbed-videoudbyder</a> eller URL for enhver video. Klik på "Tilføj video- URL " for at tilføje flere filtyper. (.mov, .mp4, .webm, .ogv osv.)

en: The color used for this category throughout the site.
da: Farven brugt til denne kategori på hele webstedet.

en: The color used for this user throughout the site.
da: Farven brugt til denne bruger på hele webstedet.

en: The format for the date display in PHP date() format
da: Formatet for datovisning i PHP date()-format

en: The name of your facebook page, not the full URL. If your facebook url is: "http://www.facebook.com/elegantthemes", then your page name is: "elegantthemes"
da: Navnet på din facebookside, ikke den fulde URL. Hvis din facebook URL er: " http://www.facebook.com/elegantthemes ", så er dit sidenavn: "elegantthemes"

en: The number of posts shown per page.
da: Antallet af viste indlæg pr. side.

en: The number of posts shown.
da: Antallet af viste indlæg.

en: The primary heading.
da: Den primære overskrift.

en: The speed, in seconds, in which it will auto rotate to the next slide.
da: Den hastighed, i sekunder, hvor den automatisk vil rotere til næste dias.

en: The speed, in seconds, in which the slider will auto rotate to the next slide. Leave empty to disable autoplay.
da: Den hastighed, i sekunder, hvor skyderen automatisk vil rotere til næste dias. Lad være tom for at deaktivere autoplay.

en: The sub heading.
da: Underoverskriften.

en: Theme Customizer
da: Tematilpasning

en: Theme Options
da: Temaindstillinger

en: There was a problem, please try again.
da: Der opstod et problem. Prøv venligst igen.

en: This controls default direction of the lazy-loading animation.
da: Dette styrer standardretningen for den lazy-loading animation.

en: This is an optional title to display for this module.
da: Dette er en valgfri titel, der skal vises for dette modul.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
da: Denne mulighed giver dig mulighed for at ændre, hvordan dine datoer vises. For mere information henvises til WordPress codex her: <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatering af dato og tid</a>

en: This option allows you to control how many tiers your pages dropdown menu has in the default theme created main menu. Increasing the number allows for additional menu items to be shown. This setting is not applicable If you are using a custom menu and not the default theme created main menu.
da: Denne mulighed giver dig mulighed for at kontrollere, hvor mange niveauer dine siders rullemenu har i hovedmenuen, der er oprettet som standardtema. Forøgelse af antallet giver mulighed for at få vist yderligere menupunkter. Denne indstilling er ikke relevant, hvis du bruger en brugerdefineret menu og ikke hovedmenuen, der er oprettet som standardtema.

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
da: Denne indstilling giver dig mulighed for at kontrollere, hvor mange sider dine siders rullemenu har. Forøgelse af antallet giver mulighed for at få vist yderligere menupunkter.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
da: Dette indlæg er beskyttet med adgangskode. Indtast adgangskoden for at se kommentarer.

en: This will add a border to the top side of the module.
da: Dette vil tilføje en kant til toppen af modulet.

en: This will be used as the border color for this module.
da: Dette vil blive brugt som kantfarve for dette modul.

en: This will be used as the text color for the header text of the module.
da: Dette vil blive brugt som tekstfarve for modulets overskriftstekst.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
da: Dette vil ændre etiketten på modulet i builderen for nem identifikation.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
da: Dette vil aktivere Google Fonts til ikke-engelske sprog.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
da: Dette vil muliggøre brugen af uddrag i indlæg eller sider.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
da: Dette vil returnere alle indstillingerne på indstillingssiden til deres standardværdier. <strong>Er du sikker på, at du vil gøre dette?</strong>

en: Title
da: Titel

en: Title Font Size
da: Titel skriftstørrelse

en: Title Font Style
da: Titel skrifttypestil

en: Title:
da: Titel:

en: Toggle
da: Skift

en: Toggle Icon Size
da: Skift ikonstørrelse

en: Toggle Padding
da: Skift mellem polstring

en: Top & Bottom Padding
da: Top og bund polstring

en: Top Rated
da: Top bedømt

en: Top to Bottom
da: Top til tå

en: Trending Font
da: Trending skrifttype

en: Trending Font Style
da: Trending skrifttypestil

en: Trending Label Text Color
da: Trending etikettekstfarve

en: Trending Text Size
da: Trending tekststørrelse

en: Trending Title Text Color
da: Trendende titeltekstfarve

en: Tumblr Profile Url
da: Tumblr profil URL

en: Turn pagination on or off.
da: Slå paginering til eller fra.

en: Turn the autoplay feature on or off.
da: Slå autoplay-funktionen til eller fra.

en: Turn the dispay of each post's date on or off.
da: Slå visningen af hvert indlægs dato til eller fra.

en: Turn the display of each post's author on or off.
da: Slå visningen af hvert indlægs forfatter til eller fra.

en: Turn the display of each post's categories on or off.
da: Slå visningen af hvert indlægs kategorier til eller fra.

en: Turn the display of each post's ccomments on or off.
da: Slå visningen af hvert indlægs kommentarer til eller fra.

en: Turn the display of each post's comment count on or off.
da: Slå visningen af hvert indlægs antal kommentarer til eller fra.

en: Turn the display of each post's date on or off.
da: Slå visningen af hvert indlægs dato til eller fra.

en: Turn the display of each post's featured image on or off.
da: Slå visningen af hvert indlægs fremhævede billede til eller fra.

en: Turn the display of each post's rating on or off.
da: Slå visningen af hvert indlægs vurdering til eller fra.

en: Turn the display of each post's rating stars on or off.
da: Slå visningen af hvert indlægs bedømmelsesstjerner til eller fra.

en: Twitter Profile Url
da: Twitter Profil URL

en: Type an address and click find to place a marker at that address.
da: Indtast en adresse, og klik på find for at placere en markør på den adresse.

en: Type of the box
da: Type af æsken

en: Typography
da: Typografi

en: Typography Settings
da: Typografiindstillinger

en: URL of the ad image.
da: URL på annoncebilledet.

en: URL the ad's image links to.
da: URL annoncens billede linker til.

en: USERNAME
da: BRUGERNAVN

en: Underline
da: Understrege

en: Update Skill
da: Opdater færdighed

en: Upload A Video File
da: Upload en videofil

en: Upload an Image
da: Upload et billede

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Use Google Fonts
da: Brug Google Fonts

en: Use as default for any category that does not have a specific layout set.
da: Brug som standard for enhver kategori, der ikke har et specifikt layoutsæt.

en: Use combined and minified CSS file to speed up your site's page load.
da: Brug kombineret og minificeret CSS-fil til at fremskynde dit websteds sideindlæsning.

en: Use combined and minified javascript file to speed up your site's page load.
da: Brug kombineret og minificeret JavaScript-fil til at fremskynde dit websteds sideindlæsning.

en: Use excerpts when defined
da: Brug uddrag, når de er defineret

en: Use resizing
da: Brug størrelsesændring

en: Use this layout as the default layout?
da: Vil du bruge dette layout som standardlayout?

en: Use this layout as the home layout?
da: Vil du bruge dette layout som hjemmelayout?

en: Use this layout on the categories selected above.
da: Brug dette layout på kategorierne valgt ovenfor.

en: Used for icon button type
da: Bruges til ikonknaptype

en: User Name
da: Brugernavn

en: Username
da: Brugernavn

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Vertically Centered
da: Lodret centreret

en: Video Format Options
da: Indstillinger for videoformat

en: View Category Layout
da: Se kategorilayout

en: View Project
da: Se projekt

en: View The Project
da: Se Projektet

en: View all posts by %s
da: Se alle indlæg af %s

en: Website Content Width
da: Webstedets indholdsbredde

en: Website Gutter Width
da: Hjemmeside Tagrende Bredde

en: Welcome to Extra! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
da: Velkommen til Extra! Inden du dykker ind i dit nye tema, skal du besøge siden <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra dokumentation</a> for at få adgang til snesevis af dybdegående selvstudier.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
da: Når du definerer dine søgeord ved hjælp af tilpassede felter, skal du bruge denne værdi for det tilpassede felt Navn. Værdien af dit brugerdefinerede felt skal være de meta-nøgleord, du gerne vil bruge, adskilt af koma.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
da: Når du definerer din metabeskrivelse ved hjælp af brugerdefinerede felter, skal du bruge denne værdi for det brugerdefinerede felt Navn. Værdien af dit brugerdefinerede felt skal være den brugerdefinerede beskrivelse, du gerne vil bruge.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
da: Når du definerer din titel ved hjælp af brugerdefinerede felter, skal du bruge denne værdi for det brugerdefinerede felt Navn. Værdien af dit brugerdefinerede felt skal være den brugerdefinerede titel, du gerne vil bruge.

en: Whether to show the post count.
da: Om der skal vises postantal.

en: Widget Header Font Size
da: Widget Header Skriftstørrelse

en: Widget Heading Color
da: Widget-overskriftsfarve

en: Widget Link Color
da: Widget Link Farve

en: Widget Text Color
da: Widget tekstfarve

en: WooCommerce Sidebar Location
da: WooCommerce Sidebar Placering

en: WooCommerce Sidebar/Widget Area
da: WooCommerce Sidebar/Widget-område

en: Yes
da: Ja

en: You are already logged in.
da: Du er allerede logget ind.

en: You can disable this option if you want to remove the author box from single post pages.
da: Du kan deaktivere denne mulighed, hvis du ønsker at fjerne forfatterboksen fra enkelte indlægssider.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
da: Du kan deaktivere denne mulighed, hvis du vil fjerne kommentarerne og kommentarformularen fra enkelte indlægssider.

en: You can disable this option if you want to remove the related posts from single post pages.
da: Du kan deaktivere denne mulighed, hvis du vil fjerne de relaterede indlæg fra sider med enkelt indlæg.

en: You can find all the info on how to obtain all the needed API credentials here: %s
da: Du kan finde alle oplysninger om, hvordan du får alle de nødvendige API-legitimationsoplysninger her: %s

en: You can find the User Id at the end of your Google+ URL. For example if the URL was: http://plus.google.com/+elegentthemes, the User Id would be: +elegenthemes
da: Du kan finde bruger-id'et i slutningen af din Google URL. Hvis f.eks. URL var: http://plus.google.com/ +elegentthemes, ville bruger-id'et være: +elegentthemes

en: You don't have pages
da: Du har ikke sider

en: Your Rating:
da: Din vurdering:

en: Your latest posts
da: Dine seneste indlæg

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
da: Dit websteds seneste indlæg.

en: Your site&#8217;s most recent Reviews (posts which have review).
da: Dit websteds seneste anmeldelser (indlæg med anmeldelse).

en: Your site&#8217;s most recent Videos (Posts which use video format).
da: Dit websteds seneste videoer (opslag, der bruger videoformat).

en: Your site&#8217;s most recent comments.
da: Dit websteds seneste kommentarer.

en: Youtube Profile Url
da: Youtube profil URL

en: Youtube Username
da: Youtube brugernavn

en: Zoom Icon Color
da: Zoom ikon farve

en: by
da: ved

en: by %s
da: af %s

[ctx: clear static resources]
en: Clear
da: Klar

en: comment count
da: antal kommentarer

[ctx: general options]
en: General
da: Generel

[ctx: layout type general name]
en: Category Layouts
da: Kategori Layouts

[ctx: layout type singular name]
en: Category Layout
da: Kategori layout

[ctx: noun]
en: COMMENT
da: KOMMENTAR

[ctx: project item]
en: Add New
da: Tilføj ny

[ctx: project type general name]
en: Projects
da: Projekter

[ctx: project type singular name]
en: Project
da: Projekt

en: settings reset.
da: indstillinger nulstilles.

en: settings saved.
da: indstillinger gemt.

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
da: Annoncer

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
da: Farvelægning

[ctx: theme updates]
en: Updates
da: Opdateringer

en: you don't have sufficient permissions to access this page
da: du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at få adgang til denne side
